Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως ωραια κινηση αυτη της vodafone και των goodys.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια είναι 20 SMS μόνο για 24 ώρες αλλά εντάξει! Τα στέλνεις όλα μαζεμένα!
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει ακομα dual 3g sim αλλα δεν εχεις προβλημα με αυτες που ηδη κυκλοφορουν...

η καρτα ειναι δωρεαν, το cu κοστιζει 19.90 και παιζει κανονικα στην προσφορα με τις καρτες που εχει τωρα η vodafone

μην ξεχασεις να κανεις μια χρεωσιμη κληση πριν ζητησεις την ενεργοποιηση της υπηρεσιας...

Link to comment
Share on other sites

εχω μια καρτα σιμ εδω και 4 χρονια περιπου.εκτος οτι εχει φθαρθει αρκετα νομιζω πως η καινουριες που δινει η βονταφον εχουν πιο μεγαλη μνημη,πιο γρηγορες κι ετσι....ετσι δεν ειναι?αν ειναι ετσι μπορω να παρω αλλη μια με τον ιδιο αριθμο αλλα απο τις καινουργιες?
Link to comment
Share on other sites

κάνεις επανέκδοση sim κοστίζει 14,95 ευρώ. αν είναι με συνδεση χρειάζετε να είσαι ο ίδιος κάτοχος αν είναι κάρτα τον αριθμό χρήστη.

αυτο που λές ισχύει για περισσότερο χώρο στις καινούριες sim.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν και ενα εξτρα μενου, αναλογα με το εαν εισαι με συμβολαιο η καρτα, το οποιο σου δινει προσβαση σε υπηρεσιες με τρελες χρεωσεις! Το λεγομενο μενου με τα Vodafone Stock, Weather, etc etc

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στην voda έχει αλλάξει η πολιτική. Κάνεις διακοπή, σε ένα μήνα γίνετε κάρτα, το δουλεύεις μία μέρα και πας και το ξανά κάνεις σύνδεση.

Οπότε παίρνεις μεγαλύτερη επιδότηση.

Βέβαια όλα είναι σχετικά. Γιατί αν είσαι στο 240 το πάγιο έχει διαφορά 4,5 ευρώ. 55 ευρώ το χρόνο. Οπότε κοιτάς τι σε συμφέρει και πράτεις...

Link to comment
Share on other sites

Το pointmania έχει ημερομηνία λήξεως. Δεν θυμάμαι πότε. Πριν μερικούς μήνες έληγε κανονικά αλλά τελικά πήρε παράταση. Δεν θυμάμαι μέχρι πότε. Πάντως πιστεύω ότι πάλι το ίδιο θα γίνει..
Link to comment
Share on other sites

Το pointmania έχει ημερομηνία λήξεως. Δεν θυμάμαι πότε. Πριν μερικούς μήνες έληγε κανονικά αλλά τελικά πήρε παράταση. Δεν θυμάμαι μέχρι πότε. Πάντως πιστεύω ότι πάλι το ίδιο θα γίνει..

αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε κρίμα...

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στην voda έχει αλλάξει η πολιτική. Κάνεις διακοπή, σε ένα μήνα γίνετε κάρτα, το δουλεύεις μία μέρα και πας και το ξανά κάνεις σύνδεση.

Οπότε παίρνεις μεγαλύτερη επιδότηση.

Βέβαια όλα είναι σχετικά. Γιατί αν είσαι στο 240 το πάγιο έχει διαφορά 4,5 ευρώ. 55 ευρώ το χρόνο. Οπότε κοιτάς τι σε συμφέρει και πράτεις...

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τις άλλες δεν γίνεται αυτό?:)

Με την cosmote γίνεται μια χαρά, δεν νομίζω ότι είναι αποκλειστικότητα της vodafone ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τις άλλες δεν γίνεται αυτό?:)

Με την cosmote γίνεται μια χαρά, δεν νομίζω ότι είναι αποκλειστικότητα της vodafone ;)

σε ολους ισχυει αυτο :!: ;)

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

κάνεις επανέκδοση sim κοστίζει 14,95 ευρώ. αν είναι με συνδεση χρειάζετε να είσαι ο ίδιος κάτοχος αν είναι κάρτα τον αριθμό χρήστη.

αυτο που λές ισχύει για περισσότερο χώρο στις καινούριες sim.

και που το κανω αυτο?πρεπει να παω σε καταστημα βονταφον?γινεται απο το νετ?ποσο καιρο περνει?μπορει να γινει κατευθειαν?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πας σε καταστημα βονταφον. Εαν ειναι συμβολαιο αρκει η ταυτοτητα σου (πρεπει να παει ο κατοχος αυτοπροσωπως).Εαν ειναι καρτοκινητο και εχεις δηλωμενα στοιχεια παλι πας με την ταυτοτητα σου (ο νομιμος κατοχος). Εαν δεν εχεις δηλωμενα προσωπικα στοιχεια τοτε πας και κανεις αιτηση να τα δηλωσεις και μετα απο κανα 2 εργασιμες που εχουν περαστει ξαναπας και κανεις αιτηση αντικαταστασης καρτας σιμ λογω φθορας. Αντικατασταση καρτας χωρις δηλωμενα προσωπικα στοιχεια δεν κανει η βονταφον.

 

Προσωπικη μου γνωμη: δεν θα αλλαζα καρτασιμ. Η νεες ειναι πολυ σπαστικες.. Με το μου ανοιγει καθε φορα το κινητο σου πεταει ενα παραθυρακι "How are you?" και το λογοτυπο ειναι "vodafone GR" που για εμενα ειναι ελεινο και τρισαθλιο αισθητικα. Κατα τα αλλα μαλλον θα εχεις περισσοτερες θεσεις στα μηνυματα (καμια 40αρια συνολο, μπορει τοσα να εχεις και τωρα εαν δεν ειναι πολυ παλια η καρτα σου) και 200 ή 250 θεσεις στο τηλεφωνικο καταλογο. Πιο γρηγορη δεν ξερω εαν θα δεις οτι ειναι με το ματι... Το μονο πραγματικο καλο ειναι οτι θα εχεις το PanafonMenu που εχει το δικο σου γυρισμενο σε VodafoneMenu και θα ειναι παρα πολυ ενημερωμενο με τις αλλαγες στις παλιες υπηρεσιες (π.χ. τηλεφωνα εξυπηρετησης πελατων, τηλεφωνητης απο το εξωτερικο κοκ) καθως θα περιλαμβανει και ολες τις νεες γιατι μεσα στα 4 χρονια που εχεις την καρτα σιμ σιγουρα εχουν βγει πολλες νεες. Αυτα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Στην βονταφον γινεται γιατι αλλαξε πριν μηνες η πολιτικη που ελεγε οτι για να κανεις ενα καρτοκινητο συμβολαιο θα επρεπε να περασει ενας μηνας (καποτε ηταν 6 ή 12μηνες) και το εκανε αυθυημερον. Π.χ. πας και αγορασεις ενα αλακαρτ τωρα, το ενεργοποιεις και σε 5λεπτα κανεις αιτηση να γινει συμβολαιο. Με την ιδια λογικη ισχυει αυτο που λεει πιο πανω και ειναι εξυπνη ιδεα (ειδικα για αυτους που κανουν μικρους λογαριασμους και δεν δικαιουνται επιδοτηση ή τους δεσμευει για 18μηνες προκειμενου να τους δωσει κανα 70ευρο. Εαν εχεις μεγαλο προγραμμα (240 και ανω) επειδη εαν συνεχισεις σαν συνδρομητης 2ου χρονου θα εχεις εκπτωση ενω εαν το κανεις καρτα->συμβολαιο θα πας σε προγραμμα 1ου ετους και δεν θα εχεις εκπτωση πρεπει να ελεγχεις εαν σε συμφερει οικονομικα αυτο βλεπε τα 55 ευρω που λεει το αλλο το παιδι πιο πανω. Στην ΤΙΜ το κανεις συμβολαιο το καρτοκινητο αμεσως. Στην Κοσμοτε εχω την εντυπωση πως πρεπει να κλεισεις ενα μηνα σαν καρτοκινητο για να σε αφησει να το μετατρεψεις σε συμβολαιο και παλι. Για πιο εγκυρα παρε τηλ την εξυπηρετηση της καθε εταιριας για να σιγουρευτεις υπευθυνα!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη: δεν θα αλλαζα καρτασιμ. Η νεες ειναι πολυ σπαστικες.. Με το μου ανοιγει καθε φορα το κινητο σου πεταει ενα παραθυρακι "How are you?" και το λογοτυπο ειναι "vodafone GR" που για εμενα ειναι ελεινο και τρισαθλιο αισθητικα.
Το λογότυπο δεν με ενοχλεί τόσο... Το "how are you?" όμως πραγματικά είναι απίστευτα ελεεινό να πρέπει να το τρως στη μούρη όταν ανοίγεις το κινητό. Αυτή η αθλιότητα υπάρχει σε όλες τις νέες sim να υποθέσω; Γιατί την έχω πετύχει μόνο σε καρτοκινητά. Ευτυχώς έχω συμβόλαιο και δεν έχει χρειαστεί να την αλλάξω κάποια χρόνια τώρα. Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι βασικά :mad:
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πας σε καταστημα βονταφον. Εαν ειναι συμβολαιο αρκει η ταυτοτητα σου (πρεπει να παει ο κατοχος αυτοπροσωπως).Εαν ειναι καρτοκινητο και εχεις δηλωμενα στοιχεια παλι πας με την ταυτοτητα σου (ο νομιμος κατοχος). Εαν δεν εχεις δηλωμενα προσωπικα στοιχεια τοτε πας και κανεις αιτηση να τα δηλωσεις και μετα απο κανα 2 εργασιμες που εχουν περαστει ξαναπας και κανεις αιτηση αντικαταστασης καρτας σιμ λογω φθορας. Αντικατασταση καρτας χωρις δηλωμενα προσωπικα στοιχεια δεν κανει η βονταφον.

 

Προσωπικη μου γνωμη: δεν θα αλλαζα καρτασιμ. Η νεες ειναι πολυ σπαστικες.. Με το μου ανοιγει καθε φορα το κινητο σου πεταει ενα παραθυρακι "How are you?" και το λογοτυπο ειναι "vodafone GR" που για εμενα ειναι ελεινο και τρισαθλιο αισθητικα. Κατα τα αλλα μαλλον θα εχεις περισσοτερες θεσεις στα μηνυματα (καμια 40αρια συνολο, μπορει τοσα να εχεις και τωρα εαν δεν ειναι πολυ παλια η καρτα σου) και 200 ή 250 θεσεις στο τηλεφωνικο καταλογο. Πιο γρηγορη δεν ξερω εαν θα δεις οτι ειναι με το ματι... Το μονο πραγματικο καλο ειναι οτι θα εχεις το PanafonMenu που εχει το δικο σου γυρισμενο σε VodafoneMenu και θα ειναι παρα πολυ ενημερωμενο με τις αλλαγες στις παλιες υπηρεσιες (π.χ. τηλεφωνα εξυπηρετησης πελατων, τηλεφωνητης απο το εξωτερικο κοκ) καθως θα περιλαμβανει και ολες τις νεες γιατι μεσα στα 4 χρονια που εχεις την καρτα σιμ σιγουρα εχουν βγει πολλες νεες. Αυτα...

 

Εγινε,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,να σαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αθλιότητα υπάρχει σε όλες τις νέες sim να υποθέσω; Γιατί την έχω πετύχει μόνο σε καρτοκινητά.

Δυστυχως την εχω δει τοσο σε καρτες συμβολαιου (αυτες τις κοκκινες με το σημα της Βονταφον) τοσο και σε αλακαρτ/cu. Οι μονες που δεν το ειχαν ειναι οι κοκκινες που πρωτοβγηκαν (με το λογοτυπο χοντροκομμενο σκετο οχι οπως ειναι τωρα λεπτο) οταν μετονομαστηκε απο Παναφον σε Παναφον-βονταφον, τον πρωτο καιρο. Ειχα κανει μια αλλαγη καρτας σε συμβολαιο τοτε και μου την ειχαν δωσει και ητανμια χαρα. Μετα ολες οι επομενες ηταν ... :cry: μεχρι και σημερα.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

H αντικατασταση της καρτας μπορει να γινει οπουδηποτε.Εγω την εκανα στο ΠΛΑΙΣΙΟ.
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Για σοβαρευτείτε λιγάκι! Τι λακαμίες γράφει ο καθένας χωρίς να σκέφτεται!

Οι κάρτες που παραλαμβάνει ο κάθε εγγεγραμμένος έχουν ημερομηνία λήξεως ταυτόχρονη με την λήξη των πρώτων πόντων που αρχίζει να μαζεύει ο κάθε κάτοχος, δηλαδή 31 Δεκεμβρίου του μεθεπόμενου έτους.

Επίσης υπάρχει ανακοινωμένη ημερομηνία λήξης για την προσφορά επιπλέον χρόνου ομιλίας με κάθε κάρτα ανανέωσης για τους εγγεγραμμένους στο PointMania και αυτή είναι η 31/08/05, αλλά δεν ξέρουμε αν θα πάρει ξανά παράταση.

 

Tο πρόγραμμα Vodafone PointMania δεν έχει ανακοινωμένη ημερομηνία λήξεως και φυσικά...

H VODAFONE διατηρεί το δικαίωμα να αναστείλει οποτεδήποτε τη λειτουργία του προγράμματος PointMania, όσο μακρόχρονη κι αν τυχόν καταστεί η λειτουργία του και οι συνδρομητές δεν αποκτούν κανένα δικαίωμα και δεν θα έχουν καμία αξίωση σε μία τέτοια περίπτωση. Tα ήδη απεσταλθέντα στους Kατόχους, πρίν την ημερομηνία διακοπής του προγράμματος, κουπόνια δώρου ή δωροεπιταγές τα οποία βρίσκονται ακόμα εν ισχύ και δεν έχουν εξαργυρωθεί διατηρούν την ισχύ τους μέχρι την ημερομηνία λήξης που αναγράφεται στο εκάστοτε κουπόνι ή δωροεπιταγή.

 

Αν κάποιος έχει την πληροφορία πως η Vodafone θα προβεί σε διακοπή του προγράμματος PointMania, ας ενημερώσει με στοιχεία την κοινότητα του myphone και ο καθένας ας κρίνει αν θέλει να εξαργυρώσει τους πόντους του για να μην τους χάσει αν διακοπεί απότομα το PointMania.

Αλλά νομίζω πως κάποιοι δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις με τα posts τους. Και προσωπικά δεν νομίζω πως η Vodafone θα κόψει το PointMania.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο άσχετο και είμαι κάπως :offtopic:

αλλά έχω μια παμπάλαια κάρτα SIM που γράφει ως λογότυπο δικτύου PANAFON και μου είχε πει μια τύπισα πως γίνεται να αλλάξει στέλνοντας ένα SMS. Ξέρει κανείς να μου πει κάτι περισσότερο;

Η κάρτα SIM της αδερφής μου άλλαξε μόνη της το λογότυπο δικτύου από PANAFON σε VODAFONE.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση μεσω OTA. Το εκανε αυτο καποτε η Βονταφον μονη της.. Εαν ηταν θα ειχε γινει τοτε.. Δεν μπορεις να το ζητησεις εσυ με κανενα τροπο αυτο.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο άσχετο και είμαι κάπως :offtopic:

αλλά έχω μια παμπάλαια κάρτα SIM που γράφει ως λογότυπο δικτύου PANAFON και μου είχε πει μια τύπισα πως γίνεται να αλλάξει στέλνοντας ένα SMS. Ξέρει κανείς να μου πει κάτι περισσότερο;

Η κάρτα SIM της αδερφής μου άλλαξε μόνη της το λογότυπο δικτύου από PANAFON σε VODAFONE.

 

Στέλνεις κενό SMS στο 1250 (αν θυμάμαι καλά) και σου έρχεται το operator logo της Vodafone. Επίσης αυτό ισχύει μόνο για τα κινητά που μπορείς να αλλάξεις λογότυπο δικτύου (στα ΝΟΚΙΑ πχ. σίγουρα γίνεται) και έτσι αντικαθιστάς το PANAFON. ;)

:X
Link to comment
Share on other sites

Στο NOKIA 6610 δεν μου επιτρέπει να αλλάξω χειροκίνητα το λογότυπο φορέα αλλά αν γίνεται να βάλω την συγκεκριμένη κάρτα SIM μέσα σε συσκευή ΝΟΚΙΑ και να στείλω το SMS θα αποθηκευτεί αυτόματα η αλλαγή στην κάρτα SIM?
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

 

έχω διαβάσει όλες τις απόψεις, και θα ήθελα να διευκρινήσω κάποια πράγματα, που βλέπω να γράφονται και είναι εντελώς αναληθή.

 

και αρχίζω:

 

100% λάθος. Και λάθος είναι η θεωρία, ότι το Vf live menu που υπάρχει στο κινητό μπήκε εκεί για να βοηθά στην άντληση προσωπικών δεδομένων. Καμμία σχέση.

Τα προσωπικά δεδομένα καταγράφονται ούτως ή άλλως, χωρίς καμμία βοήθεια από το κινητό. Το μόνο που χρειάζεται είναι το νουμεράκι σας, για να ξέρει η Vodafone και η κάθε εταιρία, τί ακριβώς κάνατε στο wap, ποια SMS στείλατε και τι κλήσεις πραγματοποιήσατε. Και φυσικά, αυτό αποστέλλεται από το δίκτυο (με την βοήθεια της SIM) και όχι από τη συσκευή και το μενού της. Και είναι ευνόητο να καταγράφονται όλα αυτά, γιατί απλά πρέπει να ... χρεωθούν.Το ίδιο συμβαίνει και με τους παρόχους συνδέσεων Internet (HOL, Forthnet, Otenet) οι οποίοι γνωρίζουν ποιες σελίδες έχετε επισκεφθεί και τί ψάχνετε στο Internet (χωρίς μάλιστα να χρειάζετε να σας χρεώσουν ξεχωριστά για κάτι από αυτά !)

Επομένως, το ότι οι το Vodafone live menu που υπάρχει μέσα στα κινητά χρησιμοποιείται για να συλλέγουν πληροφορίες, είναι εντελώς ανακριβές. Και φυσικά, πάνω σε ανακριβές επιχείρημα, δεν στέκει καμμία απαίτηση για "καταβάθμιση" του software της συσκευής, και καμμία εταιρία δεν πρόκειται να το δεχτεί.

 

Μην έχετε αυταπάτες...

 

2ον. "Τα μενού των συσκευών είναι της Vodafone."

Άλλος μύθος. Η Vodafone δεν γράφει κώδικα, ούτε ξέρει τα κυκλώματα της κάθε συσκευής, για να φτιάχνει μενού για κάθε κατασκευαστεί. Απλώς του έχει δώσει τα εικονίδιά της, και έχει παραγγείλει να μπουν κάποιες συντομέυσεις προς περιοχές του Vodafone live (όπως υπάρχει συντόμευση προς το Windows Update και το Hotmail σε κάθε εγκατάσταση windows που έχουμε sto PC μας). Το software της συσκευής είναι ευθύνη του κατασκευαστή. Μόνο τα εικονίδια είναι της Vodafone...

 

 

3ον. Για τα περιβόητα κλειδώματα.

Με δεδομένο το παγκόσμιο ενδιαφέρον για την προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων (και των αντίστοιχων εσόδων), όλες οι εταιρίες που παράγουν συσκευές, ενσωματώνουν προστασίες για προστατευμένα αρχεία. Εδώ και καιρό, το περισσότερο υλικό που κατεβάζετε από τις εταιρίες (ringtones, wallpapers, etc) έχουν DRM προστασία, για να μην μπορούν να προωθηθούν σε άλλη συσκευή. Επομένως, αργά η γρήγορα, όλες οι συσκευές θα λειτουργούν όπως οι Vodafone live συσκευές. Απλά η Vodafone, σε τεχνικά θέματα είναι πάντα μπροστά από τον ανταγωνισμό, και εφαρμόζει τώρα (ή χθές) αυτά που θα γίνουν κανόνας αύριο ή μεθαύριο.

Ο μόνος τρόπος αντίδρασης, είναι να βρίσκεις "ξεκλείδωτα αρχεία". Είτε δημιουργώντας τα μόνος σου (πχ mp3) είτε από το Internet.

 

 

Προσγειωθείτεεεε !

 

απλά επέτρεψέ μου να συμπληρώσω :)

Για τα drm :

Το περιεχόμενο ΠΩΛΕΙΤΑΙ και όχι ΧΟΡΗΓΗΤΑΙ απο τις "μουσικές " εταιρίες :cool: ...και ώς γνωστόν "η πειρατεία σκοτώνει την μουσική" :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

 

το ναπστερ πέθανε και μαζί του πολλά άλλα ....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...