Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για cote νομίζω είναι τζάμπα για όσους έχουν στο πλάνο τους απο 750mb και πανω
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για cote νομίζω είναι τζάμπα για όσους έχουν στο πλάνο τους απο 750mb και πανω

 

Διάβασε το σχετικό pdf της cosmote.

 

To αντίστοιχο της vodafone είναι εδώ.

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το σχετικό pdf της cosmote.

 

To αντίστοιχο της vodafone είναι εδώ.

 

Πολύ εξυπηρετικός, ευχαριστούμε! Άρα είναι free στα περισσότερα (αν όχι όλα προγράμματα).

Life, like poker has an element of risk. It shouldn't be avoided. It should be faced.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ εξυπηρετικός, ευχαριστούμε! Άρα είναι free στα περισσότερα (αν όχι όλα προγράμματα).

 

Παρακαλώ:)

------------

Γιατί όμως να χρεώσουν το 4g?? Αν είναι έτσι τότε που βγήκε το 3g στην Ελλάδα έπρεπε να το χρέωναν τότε.Από παντού ψάχνουν να μας τα πάρουν..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Στην Ισπανια οταν καταναλωσεις τα mb του προγραμματος σου δεν σε χρεωνουν επιπλεον, μονο σου χαμηλωνουν την ταχυτητα. Εδω ακομα ειμαστε πισω
Link to comment
Share on other sites

Στην Ισπανια οταν καταναλωσεις τα mb του προγραμματος σου δεν σε χρεωνουν επιπλεον, μονο σου χαμηλωνουν την ταχυτητα. Εδω ακομα ειμαστε πισω

Και στην Ιαπωνία οι κλήσεις και το όλο σύστημα χρήσης είναι voip αν θυμάμαι καλά, οπότε το internet είναι δωρεάν ή με ελάχιστη χρέωση... Αν είναι να λέμε για το πόσο πίσω είμαστε θα φάμε όλη τη χρονιά....

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

1ον) Ίσως να μην υποστηρίζεται ακόμα από Android 4.4

2ον) Πήγαινε απευθείας από κάποιον Η/Υ στο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.myvodafone.android

και επέλεξε από εκεί εγκατάσταση στην συγκεκριμένη συσκευή. Αν δεν στο επιτρέπει σημαίνει ότι δεν είναι συμβατή με την έκδοση android και πρέπει να περιμένεις για κάποιο update...

Εννοείται ότι πρέπει να έχεις κάνει login στο G-Play. Πάντως αν δεν είναι όντως συμβατή θα ταλαιπωρηθείς... Η voda όσο καιρό χρησιμοποιώ την εφαρμογή έχει βγάλει μόνο μια ενημέρωση και αυτή όχι κάτι ουσιώδες... οπότε δεν έχω πολλές ελπίδες!

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Στην Ισπανια οταν καταναλωσεις τα mb του προγραμματος σου δεν σε χρεωνουν επιπλεον, μονο σου χαμηλωνουν την ταχυτητα. Εδω ακομα ειμαστε πισω

 

Και στην Ελλάδα το ίδιο κάνουν όταν έχεις τα 20 Gb

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλάδα το ίδιο κάνουν όταν έχεις τα 20 Gb

Σε ρίχνουν από 3/4G σε 2G και δεν σε χρεώνουν τη ροή δεδομένων με ογκοχρέωση;;; Η κάτι δεν έγραψες καλά ή τόσα χρόνια κοιμάμαι όρθιος... :lol:

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια παρακαλώ.

έχω ένα καρτοκινητό vodafone και ένα usb stick της ZTE. το έχω στήσει σε linux και τρέχει κανονικά, απλά χρειάζομαι τις ρυθμίσεις που πρέπει για να τρέξει η υπηρεσία.

έχω αγοράσει χρόνο 5€ για Internet.

επισυνάπτεται το αρχείο με το τι ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

αν η γραμμή είναι απλό καρτοκινητό (καρτοκινητό Vodafone, Cu), τότε θα βάλεις στο APN το "internet.vodafone.gr", αλλιώς αν έχεις καρτόinternet θα βάλεις το "web.session".
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Είναι καρτοκινητό, οπότε θα μπει το internet.vodafone.gr. Για username, password και DNS όμως τι βάζω?

 

αν τα αφήσεις κενά μόνο με το APN δεν συνδέεται;

Στις ρυθμίσεις από το δικό μου πρόγραμμα (VMB) δεν φαίνεται να χρειάζεται όνομα χρήση ή/και κωδικό.

 

http://i40.tinypic.com/30c57rt.png

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει άγρια με τη vodafone κάθε φορά που ενεργοποιώ πακέτο internet 500ΜΒ για ένα μήνα και περιμένω και κάνα 2 ώρες για να το ενεργοποιήσει στη συνέχεια όταν ανοίγω τα data στο κινητό με χρεώνει 1 ευρώ την πρώτη ημέρα και στην συνέχεια που ξεπερνάω τα 10ΜΒ χρήσης την ίδια ημέρα μετά μου έρχεται μήνυμα ότι έχω ξεπεράσει το όριο χρήσης και μ κλειδώνει τα data μέχρι της 4 το πρωί. Την επομένη μέρα όλα καλά... και αυτό γίνεται συνέχεια το έχουν κάνει σύστημα. Μια φορά που πήρα τηλέφωνο και έκανα παράπονα έκαναν πως δεν άκουγαν τι έλεγα και μου λέγανε ναι όντως ξεπέρασες το όριο τον 10MB θα πρέπει να περιμένεις μέχρι αύριο... ότι να ναι...

Η cosmote κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια; σκέφτομαι να πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει άγρια με τη vodafone κάθε φορά που ενεργοποιώ πακέτο internet 500ΜΒ για ένα μήνα και περιμένω και κάνα 2 ώρες για να το ενεργοποιήσει στη συνέχεια όταν ανοίγω τα data στο κινητό με χρεώνει 1 ευρώ την πρώτη ημέρα και στην συνέχεια που ξεπερνάω τα 10ΜΒ χρήσης την ίδια ημέρα μετά μου έρχεται μήνυμα ότι έχω ξεπεράσει το όριο χρήσης και μ κλειδώνει τα data μέχρι της 4 το πρωί. Την επομένη μέρα όλα καλά... και αυτό γίνεται συνέχεια το έχουν κάνει σύστημα. Μια φορά που πήρα τηλέφωνο και έκανα παράπονα έκαναν πως δεν άκουγαν τι έλεγα και μου λέγανε ναι όντως ξεπέρασες το όριο τον 10MB θα πρέπει να περιμένεις μέχρι αύριο... ότι να ναι...

Η cosmote κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια; σκέφτομαι να πάω εκεί.

Δυστυχώς έτσι λειτουργεί το σύστημα τους για κάποιο λόγο και στο τηλ από την εξυπηρέτηση δε μπορούν να κάνουν κάτι οι ίδιοι. Γι αυτό προσέχω πάντα να μη ξεμένω από ιντερνετ γιατί πάντα έτσι γίνεται τη πρώτη μέρα και πολλές φορές από συστημικό πρόβλημα τυχαίνει σε κάποιους και σε επόμενες μέρες...

Δε νομίζω ότι γίνεται σε άλλο δίκτυο αυτο στη wind τουλάχιστον οχι για cosmote δε ξέρω

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στη Wind ούτε στη Cocote υπάρχει τέτοια "χρέωση" ή φραγή. . . ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά έχω μία ερώτηση που με "βασανίζει" από παλιότερα αλλά καθώς τότε δεν αγοράζαμε κινητά από έξω, ήμασταν σίγουροι ότι θα παίζουν!

Λοιπόν είμαι συνδρομητής Vodafone CU άρα αυτό σημαίνει ότι παίζω στα 900/1800 σωστά;

Βλέπω κάποια κινητά στη κινεζική αγορά με τις εξής προδιαγραφές

1. Huawei Y300-0000

3G: WCDMA 900/2100MHz

 

2. Cubot GT99 και Cubot One

3G: WCDMA 850/2100MHz

 

3. Coolpad 7295

3G: UMTS 900/ 2100MHz

 

Όλα βέβαια τα παραπάνω έχουν 2πλη sim εμένα με ενδιαφέρει αυτή που προσφέρει το 3G. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε πιο από το 2 ή το 3 θα μπορέσει να δουλέψει η Sim μου ή αν θέλει κάποια μετατροπή. Το 1 που το έχω παίζει μια χαρά.

 

Και η δεύτερη απορία είναι αυτά τα 850, 900, 2100 είναι οι συχνότητες που παίζουν σωστά!?

Αυτό το 850/2100 σημαίνει ότι λειτουργεί ή στα 850 ή στα 2100 ή απο τα 850 μέχρι τα 2100?

Διάβασα οτι το UMTS από ο WCDMA δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά αλλά ότι το ένα θέλει το άλλο για να λειτουργήσει?

 

Εν τέλει η γενική απορία ποια κινητά και σε ποιες μπάντες (συχνότητες ) πρέπει να κοιτάμε για να είμαστε σίγουροι ότι δουλεύουν στην Ελλάδα

:worry:

Ευχαριστώ συγνώμη αν κούρασα...αν το topic είναι εκτός θέματος μετακινήστε το αν θέλετε:

Edited by argiris623
λαθάκια

There is no knowledge that is not power!

Xiaomi Redmi Note 4, ASUS Pegasus 2 Plus X550, THL T11, Jiayu F1, Sony Xperia U, Onda V811, iPhone 4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά έχω μία ερώτηση που με "βασανίζει" από παλιότερα αλλά καθώς τότε δεν αγοράζαμε κινητά από έξω, ήμασταν σίγουροι ότι θα παίζουν!

Λοιπόν είμαι συνδρομητής Vodafone CU άρα αυτό σημαίνει ότι παίζω στα 900/1800 σωστά;

Βλέπω κάποια κινητά στη κινεζική αγορά με τις εξής προδιαγραφές

1. Huawei Y300-0000

3G: WCDMA 900/2100MHz

 

2. Cubot GT99 και Cubot One

3G: WCDMA 850/2100MHz

 

3. Coolpad 7295

3G: UMTS 900/ 2100MHz

 

Όλα βέβαια τα παραπάνω έχουν 2πλη sim εμένα με ενδιαφέρει αυτή που προσφέρει το 3G. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε πιο από το 2 ή το 3 θα μπορέσει να δουλέψει η Sim μου ή αν θέλει κάποια μετατροπή. Το 1 που το έχω παίζει μια χαρά.

 

Και η δεύτερη απορία είναι αυτά τα 850, 900, 2100 είναι οι συχνότητες που παίζουν σωστά!?

Αυτό το 850/2100 σημαίνει ότι λειτουργεί ή στα 850 ή στα 2100 ή απο τα 850 μέχρι τα 2100?

Διάβασα οτι το UMTS από ο WCDMA δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά αλλά ότι το ένα θέλει το άλλο για να λειτουργήσει?

 

Εν τέλει η γενική απορία ποια κινητά και σε ποιες μπάντες (συχνότητες ) πρέπει να κοιτάμε για να είμαστε σίγουροι ότι δουλεύουν στην Ελλάδα

:worry:

Ευχαριστώ συγνώμη αν κούρασα...αν το topic είναι εκτός θέματος μετακινήστε το αν θέλετε:

 

Τα έχεις λίγο μπερδέψει αυτό το 900/1800 αφορά το 2G δίκτυο και όντως εκπέμπουν σε αυτές τις συχνότητες. Το WCDMA η 3G εκπέμπει σε άλλες 2100 για τα ελληνικά δίκτυα οπότε όλα θα παίζουν κανονικότατα. Η vodafone έχει βάλει και κάτι λίγες 900άρες κεραίες 3G βέβαια αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όλα θα τα χρησιμοποιήσεις κανονικά με όλους τους παρόχους.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά σε ευχαριστώ, πήρα τηλ και στη Vodafone και το επιβεβαιώσα!

There is no knowledge that is not power!

Xiaomi Redmi Note 4, ASUS Pegasus 2 Plus X550, THL T11, Jiayu F1, Sony Xperia U, Onda V811, iPhone 4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βέβαια αν το κινητό δεν έχει 900, δε θα έχεις το πλήρες 3G δίκτυο της Vodafone.

Και όσο θα βάζει και άλλες κεραίες στα 900, τόσο θα χειροτερεύει η κατάσταση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κάνει παραγγελία μέσω site της Vodafone το Nokia Lumia 1020 πριν 3 μέρες και δεν έχω πάρει κάποια ειδοποίηση.

Εσείς πόσο καιρό περιμένατε για την παραλαβή της ?

 

Υ.Γ.: Αν δεν ανήκει εδώ το post παρακαλώ να μετακινηθεί!:)

Link to comment
Share on other sites

"Δωρεάν λεπτά ομιλίας προς όλα τα εθνικά δίκτυα".... άλλος ένας τρόπος να λέμε τα σταθερά τηλέφωνα; Ή συμπεριλαμβάνει και τα κινητά;

 

(από το πακέτο http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/paketa-omilias/talk-2-vodafone-300/)

Link to comment
Share on other sites

εθνικα δικτυα ειναι αυτα που οι αριμθμοι τους ξεκινουν απο 2 για σταθερα και απο 69 για κινητα. :lock:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει με τις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ενοχλήσεις της Vodafone προκειμένου να γίνω συνδρομητής της ;

ΔΕΝ ΘΕΛΩ να γίνω συνδρομητής της!

Πόσες φορές πρέπει να πάρω τηλέφωνο; πόσες φορές πρέπει να στείλω mail; πόσες φορές πρέπει να συμπληρώσω την φόρμα που έχουν στο site; πόσες φορές να στείλω fax; πόσοι μήνες να περάσουν ακόμα απο τον Σεπτέμβριο του 2013?

 

Όχι πείτε μου πόσες?

 

Συμβαίνει και σε άλλους?

 

:help:

:angry::angry::angry:

 

:rocket::shoot::shoot::rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...