Jump to content

[S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;  

117 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;

    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8)
      10
    • Έχω S9+ (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8+)
      27
    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8)
      15
    • 'Εχω S9+ (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8+)
      65


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά

 

Άνοιξα θέμα και στην επιλογή συσκευής αλλα μάλλον θα έπρεπε να το γράψω εδώ.

 

Έχω στην κατοχή μου το σ7 ετζ εδώ και 1.5 χρόνο και ειμαι απόλυα ευχαριστημένος.Σκέφτομαι να προχωρήσω στο σ9+ και ήθελα να ρωτήσω αν η μπαταρία πλησιάζει τις αποδόσεις του σ7 ετζ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά

 

Άνοιξα θέμα και στην επιλογή συσκευής αλλα μάλλον θα έπρεπε να το γράψω εδώ.

 

Έχω στην κατοχή μου το σ7 ετζ εδώ και 1.5 χρόνο και ειμαι απόλυα ευχαριστημένος.Σκέφτομαι να προχωρήσω στο σ9+ και ήθελα να ρωτήσω αν η μπαταρία πλησιάζει τις αποδόσεις του σ7 ετζ.

Πρώην κάτοχος s7 edge κ εγώ πήρα το s9 + τη Κυριακή. Από σήμερα θα το χρησιμοποιώ κανονικά.φιλος που το έχει 10 μέρες αν θυμάμαι καλά Πρώην κάτοχος κ αυτός s7 edge έχει παρόμοια χρήση με το s9 + όπως είχε κ στο 7.πιστεύω κ εγώ στα ίδια θα είμαι από μπαταρία όπως ήμουν με το 7

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε για την απαντηση...ενημερωσε μας αν μπορεις τις μερες που ακολουθουν σε συγκριση με το 7

 

Εγω θυμαμαι οτι με παρομοια χρηση εβγαζα λιγο παραπανω με το s7 edge. Ισως 10% ή 20% στην καλυτερη. Δεν μπορω να το πω με ακριβεια, αλλα θυμαμαι οτι πχ ειχα σταθερα 2 ημερες χρησης και ανετα, οταν με s9+ δεν μπορω να βγαλω σχεδον με τιποτα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οτι με παρομοια χρηση εβγαζα λιγο παραπανω με το s7 edge. Ισως 10% ή 20% στην καλυτερη. Δεν μπορω να το πω με ακριβεια, αλλα θυμαμαι οτι πχ ειχα σταθερα 2 ημερες χρησης και ανετα, οταν με s9+ δεν μπορω να βγαλω σχεδον με τιποτα.

 

Νταξ, είχε και μεγαλύτερη μπαταρία, μικρότερη οθόνη κλπ. Λογικό ακούγεται :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε για την απαντηση...ενημερωσε μας αν μπορεις τις μερες που ακολουθουν σε συγκριση με το 7
Πιο γρήγορο το 9 λογικό εντάξει. Όχι τρελές διαφορες αλλά είναι πιο σβελτο. Η οθόνη του 7 μου φαίνεται μικρή..συνήθισε το μάτι κιόλας στη μεγάλη του 9.κάμερα από μια γρήγορη ματιά..Δηλαδή κράταγα κ τα δύο στο χέρι κ τραβηξα μια δύο φωτο και έκανα ζουμ κ στα δύο στο 9 ήταν καλυτερες. Το 7 το έδωσα σε συγγενικό μου πρόσωπο(στη μάνα μου) αλλά θα μπορώ να συγκρίνω ότι θέλει κάποιος. Ελπίζω να χαρώ το 9 όσο χάρηκα κ το 7αρι

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μικροτερη οθονη,μεγαλυτερη μπαταρια..Απλα το θεμα μου ειναι αν ειναι δραματικα μεγαλη η διαφορα σε αποδοση.Να πω την αληθεια οπως και εδω στο φορουμ και γενικα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα απο μπαταρια.Αντιθετως ψιλο ασχημα πραγματακια εχω ακουσει.
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μικροτερη οθονη,μεγαλυτερη μπαταρια..Απλα το θεμα μου ειναι αν ειναι δραματικα μεγαλη η διαφορα σε αποδοση.Να πω την αληθεια οπως και εδω στο φορουμ και γενικα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα απο μπαταρια.Αντιθετως ψιλο ασχημα πραγματακια εχω ακουσει.
Από αύριο που θα κάνω κανονική χρήση στο 9 θα γράψω εδώ.αν κ κρίνοντας από το φιλο μου που ανέφερα πιο πριν περιμένω πάνω κάτω την ίδια αυτονομία να έχω κ στο 9 όπως είχα στο 7.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξηγηση αλλα αν ειχες εξοικονομηση και με αναλυση στο HD, τι power user εισαι?

απο εκει και περα, και εμεις οι soft που λογω δουλειας μιλαμε 3 ωρες και δουλευουμε οθονη αλλες 3, power ειμαστε εν τελει, απλα πρωτα το δουλευουμε γιαυτο που φτιαχτηκε, τηλεφωνο-Mail-επικοινωνια...

Αντιθετα το gaming ειναι κατι που θεωρω οτι οποιος θελει να λεγεται gamer, το λιγοτερο που μπορει να κανει ειναι να εχει κονσολα, φορητη ή κανονικη, καθως στα κινητα ειναι ο,τι πιο αβολο και ασχημο εχω δει ποτε.

Παιζω ελαχιστα,εχω μεινει στα παλια aoe κλπ αλλα ακομα και ραλακι δε θα εβαζα σε κινητο.Κατα τα αλλα προφανως κατι απο ολα οσα κανεις δουλευει στο backround και τρωει μπαταρια.

 

Σόρρυ αλλά αν είσαι soft user τότε σου κάνει και ένα j7 και στο λέω φιλικά, τώρα στην περίπτωση μου σήμερα το έβγαλα στις 11 το πρωί με 100% και στις 9 είχα 20 %.

Sot 2.34

Αύριο θα ανεβάσω φωτό να το σχολιάσουμε.

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Νταξ, είχε και μεγαλύτερη μπαταρία, μικρότερη οθόνη κλπ. Λογικό ακούγεται :P

 

σιγουρα μικροτερη οθονη,μεγαλυτερη μπαταρια..Απλα το θεμα μου ειναι αν ειναι δραματικα μεγαλη η διαφορα σε αποδοση.Να πω την αληθεια οπως και εδω στο φορουμ και γενικα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα απο μπαταρια.Αντιθετως ψιλο ασχημα πραγματακια εχω ακουσει.

 

επειδη αναφερθηκε σε προηγουμενο ποστ η αισθηση οτι εχουν παρομοια αυτονομια, ανεφερα οτι δε νομιζω να ειναι κοντα...απο οσο μπορω να συγκρινω..κατα τα αλλα συμφωνω οτι ειναι λογικο, μεγαλυτερη μπαταρια, μικροτερη οθονη κλπ.

 

Τωρα αν το 10 ή 20% που μπορει να εχουν διαφορα ειναι μεγαλη ή οχι, δεν το ξερω, ουτε μπορω να κανω συγκριση τωρα, μονο αν εχει καποιος ενα καινουριο s7 edge.

Παρολα αυτα, αν το s7 edge το εχεις 2 χρονια και σε βγαζει ανετα, θεωρω οτι το s9+ θα βγαζει παρομοια αυτονομια σαν καινουριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σόρρυ αλλά αν είσαι soft user τότε σου κάνει και ένα j7 και στο λέω φιλικά, τώρα στην περίπτωση μου σήμερα το έβγαλα στις 11 το πρωί με 100% και στις 9 είχα 20 %.

Sot 2.34

Αύριο θα ανεβάσω φωτό να το σχολιάσουμε.

 

Προφανως ειρωνικα το ειπα το soft, μιας και υποτιθεται οτι για να εισαι hardcore user πρεπει να παιζεις παιχνιδια..οπως λες, αλλα το ειχες και σε εξοικονομηση...αυτο και αν ειναι αστειο...

Λοιπον, βαλε τα στατιστικα σου να δουμε αν ειναι λογικα τα νουμερα σου, αλλα ναι το να το σκαλιζεις ολη μερα, να εχεις aod και να παιζεις δε σε κανει πιο hardcore user απο εμας που δεν το σκαλιζουμε ολη μερα και δεν παιζουμε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει σκρινσοτς από betterbatterystats κλπ απ την σημερινή βόλτα που έκανα με 4g στο Galaxy S9 thread, όχι το plus.

4.30 ώρες sot στο 13-12%.

Εν τέλει έφτασε στις 5 ώρες με 7-8%

Καθόλου άσχημο το update Ιουλίου. Νομίζω είναι ακόμα καλύτερο απ την προηγούμενη version.

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ ✌ πάρα πολύ καλά νούμερα

 

Έβαλα και από idle 7:36 ώρες που έχασε ένα 3 με 4% εκεί που έχανε 5-6%

Αν συνεχίσουν έτσι με τα update, θα είναι όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες περίπου wifi κ 8 ώρες δεδομένα c05cec2858ba37bf0902691ed819b604.jpg770ca8e0248b64a5c76b2cdaee063213.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Μπόμπα είσαι, ποιο theme χρησιμοποιείς;
Delirium ebc0c51fd930d9b0df505e0438b2a474.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντα είχα απορία για τις μπαταρίες των κινητών μου. Πάντα σας παρακολουθούσα με τα screenshots που βάζατε και έλεγχα και τη δική μου. Για πρώτη φορά λοιπόν θα βάλω δικά μου και θα ήθελα να μου πείτε εάν είναι οκ.

Σορρυ παιδες δεν κανει upload τις φωτο μου. παντως είναι 6 ωρες και 23 λεπτα ενεργη η οθονη

 

δοκιμασα ετσι:

 

https://app.box.com/s/x4nmg95uiovicsxmgja71clr3wevqca3

 

https://app.box.com/s/2756pnpx3sxei8sik2o9npglrmzjix07

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η οθόνη δεν καταναλώνει πολύ μπαταρία.. Τι θέλω να πω, Εχθές μου έβγαλε 1,5 ώρα οθόνη λογο του ότι δεν το χρησιμοποίησα πολύ και τέτοια ώρα είχα 20% μπαταρία και σήμερα έχω έως τώρα 3 ώρες οθόνη και η μπαταρία είναι στο 15%.. βέβαια απενεργοποίησα το Aod οπότε γλύτωσα ένα 8% και πάλι όμως δεν δικαιολογεί 1,5 ώρα οθόνη 13% μπαταρία..

Πάντως 1 μέρα την βγάζει άνετα για τα δικά μου θέλω. (Browser, messenger, google maps, τηλέφωνα).

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5Dhttps%3A//i.imgur.com/fXeZPMV.jpg[/img]

Έχω μείνει με την απορία πως βγαίνουν τα 6ωρα SOT σε σας που τα έχετε ρε παιδιά πραγματικά...

Edited by Hatebreedgr
Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει με την απορία πως βγαίνουν τα 6ωρα SOT σε σας που τα έχετε ρε παιδιά πραγματικά...

Καλό σήμα κινητής, καλό και σχεδόν αποκλειστικά WiFi δίκτυο, φωτεινότητα κάτω από τη μέση, μη χρησιμοποίηση ενεργοβορων εφαρμογών και push notifications, μαύρο θέμα, όχι συγχρονισμός δεδομένων Google back up και Samsung account.

Με τα παραπάνω βγαίνει εύκολα 6ωρο ή έστω κοντά.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλό σήμα κινητής, καλό και σχεδόν αποκλειστικά WiFi δίκτυο, φωτεινότητα κάτω από τη μέση, μη χρησιμοποίηση ενεργοβορων εφαρμογών και push notifications, μαύρο θέμα, όχι συγχρονισμός δεδομένων Google back up και Samsung account.

Με τα παραπάνω βγαίνει εύκολα 6ωρο ή έστω κοντά.

Να συμπληρώσω και με συγκεκριμένη χρήση πχ Youtube,ταινίες,μουσική βγαζεις ανετα 6-7 ωρες και χωρις κόψιμο push notification και με bluetooth ακουστικά και smartwatch κουμπωμένο πανω του.

 

Αντιθετα με χρηση GPS navigation η gaming τρώει πολύ μπαταρια.

 

Το AOD τρώει εξισου 1% ανα ώρα και πες το εχεις ανοιχτο ενα 12 ωρο σημαινει αντιστοιχη απωλεια απο εκει και ισως λιγο πραπανω.

 

Ελπιζω με s10+ να δουμε αύξηση χωρητικότητας μπαταριας στα 3700-3800 να δουμε μια ουσιαστική αυξηση αυτονομίας μιας και Note 9 θα παει 4000.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κυρίως κάνω πάρα πολύ χρήση social έχοντας όλες τις ενεργοβόρες εφαρμογές αλλά κυρίως σε wifi (80-20/70-30) χωρις AOD και με οθόνη στο auto, κάνα 45λεπτο κλήσεις και κάποιες ώρες σύνδεση με smartwatch πόσο sot θα πιάνω εμπειρικά με το S9+? Γιατί η μπαταρία του είναι ο μόνος παράγων που με κρατάει από το να αλλάξω το Mate 10 Pro.

 

Mate 10 Pro & Tapatalk pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κυρίως κάνω πάρα πολύ χρήση social έχοντας όλες τις ενεργοβόρες εφαρμογές αλλά κυρίως σε wifi (80-20/70-30) χωρις AOD και με οθόνη στο auto, κάνα 45λεπτο κλήσεις και κάποιες ώρες σύνδεση με smartwatch πόσο sot θα πιάνω εμπειρικά με το S9+? Γιατί η μπαταρία του είναι ο μόνος παράγων που με κρατάει από το να αλλάξω το Mate 10 Pro.

 

Mate 10 Pro & Tapatalk pro

 

Πολύ χονδρικά πιστεύω γύρω στις 4:30-5 ώρες (πολύ max αν έχεις καλό σήμα κινητής).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλό σήμα κινητής, καλό και σχεδόν αποκλειστικά WiFi δίκτυο, φωτεινότητα κάτω από τη μέση, μη χρησιμοποίηση ενεργοβορων εφαρμογών και push notifications, μαύρο θέμα, όχι συγχρονισμός δεδομένων Google back up και Samsung account.

Με τα παραπάνω βγαίνει εύκολα 6ωρο ή έστω κοντά.

 

Έτσι ναι, βγάζει νόημα...εγώ προσωπικά πάντως δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω τέτοια περιορισμένη χρήση στο κινητό...

και τον συγχρονισμό τον θέλω ενεργοποιημένο,και τα δεδομένα ανοιχτά, και τα backup να γίνονται αυτόματα χωρίς να ασχολούμαι εγώ να τα κάνω manual. Πάλι καλά που δεν ασχολούμαι και με gaming, θα το είχα πάει πίσω για χαλασμένο το τηλέφωνο...χεχε

 

χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης απλά να αναφέρω οτι με την προηγούμενη συσκευή μου (iPhone 7+) έβγαζα άνετα 48 ώρες με SOT 5ωρών και υπόλοιπο μπαταρίας γύρω στο 40% όπου και έμπαινε στη φόρτιση μετά η συσκευή. Συγκριτικά, μου έκανε τόσο εντύπωση η διαφορά με το S9+ ώστε να κάνω μέχρι και post γι' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...