Jump to content

[S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;  

117 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;

    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8)
      10
    • Έχω S9+ (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8+)
      27
    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8)
      15
    • 'Εχω S9+ (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8+)
      65


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανεις μια χρηση που δημιουργει την αναλογη καταναλωση να σημερα εγω αλλη χρηση...

49209890_2127757893950802_2641904494815739904_o.jpg?_nc_cat=111&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=e9176475d1f62b82787d9b5145e63bbd&oe=5CC56044

 

Ουπς...Και οι ωρες λειτουργιας

49206226_2127760090617249_2894852852797145088_o.jpg?_nc_cat=105&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=4fb31a91cb07728cdec14a6cce02bbc5&oe=5CCA9450

 

Το sd guard που σου καταναλώνει 24% δεν θα ήταν καλύτερα αν το έβγαζες??

 

Εγώ Τρίτη μέρα σήμερα μετά το setup,

Έχω 26 ώρες αναμονή,

4,30 λεπτά οθόνη

55 λεπτά πλοήγηση με Google maps

Samsung internet 1,20 λεπτά

Viber 30 λεπτά

Και μισή ώρα τηλέφωνα

 

Υπόλοιπο μπαταρίας 30%

Βέβαια μιλάω για το s9 plus..

12 ώρες 4g και οι υπολοιπες wifi

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Το sd guard που σου καταναλώνει 24% δεν θα ήταν καλύτερα αν το έβγαζες??

 

Εγώ Τρίτη μέρα σήμερα μετά το setup,

Έχω 26 ώρες αναμονή,

4,30 λεπτά οθόνη

55 λεπτά πλοήγηση με Google maps

Samsung internet 1,20 λεπτά

Viber 30 λεπτά

Και μισή ώρα τηλέφωνα

 

Υπόλοιπο μπαταρίας 30%

Βέβαια μιλάω για το s9 plus..

12 ώρες 4g και οι υπολοιπες wifi

 

Καλημερα.Μια χαρα καταναλωση εχεις.

 

Οσο για τα δικα μου στατιστικα πιο πανω:

 

Εχω κανει πλοηγηση με maps-go πανω απο μιση ωρα το οποιο το απορροφα ο chrome .Προφανως δε ξερω ποτε θα το δειξει στατιστικα .Ισως καθολου.

 

Για το Facebook:

Εχω την "Φουλ" εκδοση Δειχνει μονο 1% ενω στην μιαμιση μερα λειτουργιας ειμαι μονιμα μεσα και γραφω συνεχως.

Γιατι ομως συμβαινει αυτο? Γιατι απλα:

Εχω τον Messenger την "λαιτ" εκδοση λογο οτι δεν χρησιμοποιω βιντεοκληση ,γραφω συνεχως αλλα η καταναλωση ειναι ελαχιστη δεν εμφανιζεται καν .Τρεχουν ελαχιστα σερβις σε σχεση με την κανονικη εκδοση.Ο συνδυασμος της φουλ εκδοσης Fb με την λαιτ εκδοση του messenger δεν προκαλει απωλεια μπαταριας.Κοβεις τα απειρα σερβις που εχει το fb οταν εχεις την σουπερ ενεργοβορα φουλ εκδοση messenger

 

Για το Instagram:

Γραφω αρκετες φορες αλλα οχι σε σχεση με fb και messenger.Εχω την"Λαιτ" εκδοση τρεχουν μηδαμινα σερβις και η καταναλωση ειναι ελαχιστη.

 

Τα εχω γραψει στα τιπς.:rolleyes:

Τα παραπανω οπως βλεπουμε με τον συνδυασμο που τα δουλευω προσφερουν μια καταναλωτικη "Ηρεμια" στην μπαταρια γενικα στην συσκευη οταν χρησιμοποιουνται χωρις τις τρισαθλιες απωλειες καταναλωσης.Γιαυτο και σε αναμονη εαν αφησω την συσκευη πχ.για 8 ωρες δεν εχει καψει τιποτα απολυτως.Σηκωνομαι απο τον υπνο μου χωρις να τρεχω να βρω φορτιστες και η μπαταρια μου εχει απωλεια 1 αντε 2% εκει που την αφησα πριν κοιμηθω.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Με χρήση 80%WIFI Και μόλις 20% data! 6f87fd3c5aeadb23ea37bd93a44a38c6.jpgfbb2ace1b06537e708e9c5185d5af768.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μια χαρα ειναι οι χρονοι σου για τη χρηση που κανεις!

ρε παιδες μην κοιτατε τα 6ωρα και 8αρα μερικων, διαφερει πολυ η χρηση και για τη χρηση που κανετε το κινητο παει πολυ καλα. σιγουρα ενα σωστο στησιμο μετραει, αλλα απο εκει και περα ειναι θεμα χρησης, αμα εισαι μεσα και λιωνεις μονο browser Ολη μερα, και το s6 να εχεις θα δεις 6 ωρες οθονης. για μενα προβλημα υπαρχει οταν βλεπεις μεγαλη πτωση στην αναμονη, οπου θα επρεπε να κραταει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θεμα συνδυασμων των εφαρμογων που εγραψα πιο πανω.Ενας σωστος συνδυασμος πραγματων δινει καταναλωτικη "Ηρεμια" στην μπαταρια.Οταν βαζουμε μεσα οτι ναναι απο το google play ειναι λογικο να δημιουργουνται θεματακια.
Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι αυτό μιας και μιλάμε για κατανάλωση και μπαταρία γενικότερα.
Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι αυτό μιας και μιλάμε για κατανάλωση και μπαταρία γενικότερα.

 

Αλλο που δεν θελει η Google χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Αλλο που δεν θελει η Google χαχαχ

 

Άστα να πάνε, φτάσαμε να ξεψαχνίζουμε ρυθμίσεις κινητών για να μην αποστέλλουμε προσωπικές πληροφορίες..

 

Τελικά με PIE και τη δική μου χρήση, είμαι σταθερά νομίζω στις τελευταίες 2 φορτίσεις πάνω από 4ώρες οθόνης κλείνοντας 24ωρο.

Μηδέν χρήση εφαρμογών όμως όπως Facebook/Instagram κλπ.

Βίντεο εδώ

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε, φτάσαμε να ξεψαχνίζουμε ρυθμίσεις κινητών για να μην αποστέλλουμε προσωπικές πληροφορίες..

 

Τελικά με PIE και τη δική μου χρήση, είμαι σταθερά νομίζω στις τελευταίες 2 φορτίσεις πάνω από 4ώρες οθόνης κλείνοντας 24ωρο.

Μηδέν χρήση εφαρμογών όμως όπως Facebook/Instagram κλπ.

Βίντεο εδώ

 

πωωω ωραια το εχεις στημενο μπραβο . Καλες επιδοσεις βλεπω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Την οθονη που την εχετε; FHD+ η 2Κ;

Οσο αναφορα γρηγορη και βασικη φορτιση εχει καποια διαφορα στην καταναλωση αν το φορτιζω με βασικη και οχι ταχεια;

Link to comment
Share on other sites

Την οθονη που την εχετε; FHD+ η 2Κ;

Οσο αναφορα γρηγορη και βασικη φορτιση εχει καποια διαφορα στην καταναλωση αν το φορτιζω με βασικη και οχι ταχεια;

 

Εγω το εχω παντα 2Κ.Αλλα και FHD+ ειναι Οκ.

Οσο για την φορτιση το εχω παντα στη βασικη.Εαν βιαζεσαι ριξτο στη γρηγορη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω παντα 2Κ.Αλλα και FHD+ ειναι Οκ.

Οσο για την φορτιση το εχω παντα στη βασικη.Εαν βιαζεσαι ριξτο στη γρηγορη.

 

πολυ δεν αργει;

το εβαλα στον ασυρματο φορτιστη αλλα εκανε πολυ ωρα και το φοβηθηκα λιγο...δεν ηθελα να το εχω στην ασυρματη 2-3 ωρες και το εβγαλα μετα την ωρα

Link to comment
Share on other sites

πωωω ωραια το εχεις στημενο μπραβο . Καλες επιδοσεις βλεπω:rolleyes:
Ισχύει και εμένα μου άρεσε πολύ...

 

Το widget ποιο είναι;

Ευχαριστώ!

Η αλήθεια είναι πως όντως έχω καλύτερη επίδοση με PIE αλλά μάλλον οφείλεται κυρίως στο μικρότερο αριθμό εφαρμογών που έχω περάσει.

Το widget είναι αυτό.

Την οθονη που την εχετε; FHD+ η 2Κ;

Οσο αναφορα γρηγορη και βασικη φορτιση εχει καποια διαφορα στην καταναλωση αν το φορτιζω με βασικη και οχι ταχεια;

Μετά την αναβάθμιση γύρισε σε 2K όπου και το άφησα μιας και πραγματικά οπτικά δεν κατάλαβα κάποια διαφορά (ίσως παίζει και αυτό μικρό ρόλο σε σχέση με τους χρόνους που είχα σε Oreo, αν και αμφιβάλλω).

 

Σχετικά με την κανονική και την ταχεία φόρτιση, ναι παίζει ρόλο στην κατανάλωση. Με την κανονική και μετά από 2,3 κύκλους θα δεις καλύτερη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι η επιλογή για ταχεία φόρτιση,?

Δεν μπορώ να το βρω, στραβωμαρα..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις / Διαχειριση συσκευης / μπαταρια πατα επανω δεξια τις τρεις τελειες και στις συνθετες ρυθμισεις εχεις επιλογη για γρηγορη η βασικη.
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτα sd εχω αρκετα mp3 για τις ωρες που παω κ γυρναω απ την δουλειά.... Γνωρίζετε καποιο πρόγραμμα που μπορω απο κει να ακούω μουσικη ?? Γτ βλεπω οτι το samsung music για 40 λεπτα που καταναλωνει 2,1% απ την συνολικη μπαταρια.... Κατι που θεωρω αρκετο....
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις / Διαχειριση συσκευης / μπαταρια πατα επανω δεξια τις τρεις τελειες και στις συνθετες ρυθμισεις εχεις επιλογη για γρηγορη η βασικη.

 

Thank you,

Την επιλογή εποπτεία μπαταρία την έχουμε on ή off?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτα sd εχω αρκετα mp3 για τις ωρες που παω κ γυρναω απ την δουλειά.... Γνωρίζετε καποιο πρόγραμμα που μπορω απο κει να ακούω μουσικη ?? Γτ βλεπω οτι το samsung music για 40 λεπτα που καταναλωνει 2,1% απ την συνολικη μπαταρια.... Κατι που θεωρω αρκετο....

40 λεπτα εννοεις οτι καταναλωνει 2% δηλαδη να καταλαβω εισαι 90% και παει 88% ???

 

Thank you,

Την επιλογή εποπτεία μπαταρία την έχουμε on ή off?

 

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτο.Το εχω ετσι οπως ειναι ενεργο.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτα εννοεις οτι καταναλωνει 2% δηλαδη να καταλαβω εισαι 90% και παει 88% ???.

 

Δεν ξερω πως να το μεταφρασω σε ποσοστό...

Πχ παω στην χρήση μπαταρίας κ λεει....

Samsung music 2,1% ... Παταω πανω κ γραφει...

Ενεργη χρηση 42 λ.

Χρηση στο παρασκήνιο 9 λ.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο ποστ που κάνω. Δεν κουράζω άλλο! Η χρήση 50% data και 50% WIFI! Απόλυτα δυσαρεστημένος! Με την pie το κινητό έγινε ακόμα πιο γρήγορο, χωρις laggs, σούπερ κατασκευή, σούπερ κάμερες, αργό δαχτυλικο και ΤΡΑΓΙΚΉ ΜΠΑΤΑΡΊΑ. 0292f50a130e6d3803f941618add1aff.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω ειχα το Ρ9 πρην και με πιγενε 1 μερα το S9 παλι με παει 1 μερα αλλα το δουλευω σηνεχεια
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, 4 ώρες οθόνη και με fb φουλ δεν είναι και για πέταμα.. Στη ουσία απλα βγάζει την μέρα..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βρίσκω κι εγώ για το μικρό s9 , το θέμα είναι να δουλεύει σωστά η συσκευή δίχως κομπιάσματα να αποδίδει πραγματικά εκεί που πρέπει,με την ταχεία φόρτιση που έχει είναι κομπλέ σε μισή ώρα λ.χ. απόλαυσε το διαφορετικά δώστο μην βασανιζεσαι...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...