Jump to content

[S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;  

117 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;

    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8)
      10
    • Έχω S9+ (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8+)
      27
    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8)
      15
    • 'Εχω S9+ (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8+)
      65


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αν βρω λύση τα την γράψω δίπλα στο θέμα του κινητού. Να είστε καλά

 

SM-G965F

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα δοκιμάσω για άλλη μια φορά Hard reset το βραδάκι που θα σχολασω και θα ξαναστησω το κινητό με τις περισσότερες από τις συμβουλές σας. Αντε να δούμε...

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου οι χρόνοι αυτοί είναι με χρήση wifi καθ'όλη τη διάρκεια; Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το router σου αν είναι απο wifi...Εγώ γενικά έχω καλούς χρόνους οταν είμαι σε wifi στο σπίτι μου... Θα βγάλω πάνω από μέρα standby και 5,5 με 6 ώρες sot... Κάποια στιγμή που άλλαξα router και έβαλα κάποιο άλλο δεν πίστευα στα μάτια μου...Με ίδια χρήση είχα χρόνους σαν τους δικούς σου και χειρότερους...Αν επί το πλείστον είσαι με wifi δοκίμασε και κάποιο άλλο router να δεις...Μπορεί να εκπλαγείς...

Link to comment
Share on other sites

Data χρήση φίλε μου!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ τότε, data και S9 δεν είναι και τραγικοί...Ξέχασα να πω οτι οι χρόνοι μου είναι με S9+...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι εχετε ίντερνετ στο σπίτι cosmote και έχετε το router του ΟΤΕ το speedport plus να ξέρετε ότι έχετε μεγαλύτερο battery drain στην αναμονή λόγο ότι το συγκεκριμένο router κάνει weak up τις συσκευές κάθε 10 λεπτά περίπου
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή data και s9 με 3.30 ώρες κ το λες καλα?

Μάλλον εγώ περιμένω περισσότερα και εχω μπει στο τρυπάκι κ έχω φαγωθεί! Και δεν είμαι ικανοποιημένος!

Edited by barcelonistas
Link to comment
Share on other sites

θεμα: αναμονη.... μπαταριας συσκευης.

 

Η συσκευη φορτιστηκε και βγηκε απο το ρευμα στις 11 το πρωι.

Στις 5 το απογευμα τα ματια κλεισαν λογο υπερκοπωσης.ξενυχτια ημερων ,ενδιαμεσα και εργασια ...μπολικη κουραση.Ειπα να κοιμηθω και να γραψω τους παντες:lol:

 

Εβαλα την συσκευη στο αθορυβο αφησα ανοιχτο το 4G

Κοιμηθηκα απο της 5 το απογευμα και ξυπνησα στις 1.30 την νυχτα:p

Οταν επεσα για υπνο η μπαταρια ηταν στο 84%

Στις 1.30 τα χαραματα ξυπνησα και ειχα 82% με αναπαντητες κλησεις και μηνυματα το led μπροστα στην οθονη να αναβοσβηνει.

8.30 ωρες αδρανεια , 2% καταναλωση .

Αυτα για ζητηματα αναμονης μπαταριας.

Φωτο:

49140267_2126642764062315_7953864963552968704_o.jpg?_nc_cat=110&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=246d4a2a120447058f8766d6e85842ca&oe=5C8EBF01

 

Σημασια βεβαια δεν εχει η αναμονη...αλλα οτι καταφερα και κοιμηθηκα ενα 8ωρο εγω:p:lol:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα factory reset , και ακολουθω ολα τα τιπς σου ! εκτος απο το καταμαυρο theme ! απο εφαρμογες google κρατησα μονο gmail chrome , ! κατεβασα και το Maps go ! θα αρχισω τωρα να κατεβαζω τις εφαρμογες που πανω κατω θελω στη συσκευη ! για να δουμε !
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα factory reset , και ακολουθω ολα τα τιπς σου ! εκτος απο το καταμαυρο theme ! απο εφαρμογες google κρατησα μονο gmail chrome , ! κατεβασα και το Maps go ! θα αρχισω τωρα να κατεβαζω τις εφαρμογες που πανω κατω θελω στη συσκευη ! για να δουμε !

 

Ελα...

Ωραια πειραματιζεσαι...

Οκ αλλα διακρινω οτι εισαι παλι βιαστικος ειδη πριν ξεκινησεις αρχιζεις και...απορριπτεις.

Χαλαρωσε .Δεν χανεις κατι να το ακολουθησεις.Αλλωστε το αλλαζεις οποτε θες δικη σου ειναι η συσκευη.

Δωσε.. :D

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

απορριπτω καταμαυρο theme γιατι το κινητο και η οθονη ειναι πανεμορφη ! κατεβασα ενα ομορφο σκουρο θεμα το premium gold :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα προσωπικά δεν μου αρέσουν τα μαύρα θέματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το premium gold το είδα σε φίλο με s8 plus συσκευή από Dubai , πολύ όμορφο!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ευχαριστιομουν την συσκευή με τα μαύρα θέματα

Τα λευκά και φωτεινά με κουράζουν τα μάτια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

θεμα: αναμονη.... μπαταριας συσκευης.

 

Η συσκευη φορτιστηκε και βγηκε απο το ρευμα στις 11 το πρωι.

Στις 5 το απογευμα τα ματια κλεισαν λογο υπερκοπωσης.ξενυχτια ημερων ,ενδιαμεσα και εργασια ...μπολικη κουραση.Ειπα να κοιμηθω και να γραψω τους παντες:lol:

 

Εβαλα την συσκευη στο αθορυβο αφησα ανοιχτο το 4G

Κοιμηθηκα απο της 5 το απογευμα και ξυπνησα στις 1.30 την νυχτα:p

Οταν επεσα για υπνο η μπαταρια ηταν στο 84%

Στις 1.30 τα χαραματα ξυπνησα και ειχα 82% με αναπαντητες κλησεις και μηνυματα το led μπροστα στην οθονη να αναβοσβηνει.

8.30 ωρες αδρανεια , 2% καταναλωση .

Αυτα για ζητηματα αναμονης μπαταριας.

Φωτο:

49140267_2126642764062315_7953864963552968704_o.jpg?_nc_cat=110&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=246d4a2a120447058f8766d6e85842ca&oe=5C8EBF01

 

Σημασια βεβαια δεν εχει η αναμονη...αλλα οτι καταφερα και κοιμηθηκα ενα 8ωρο εγω:p:lol:

Καλημέρα, καλή χρονιά με υγεία σε όλους μας. Εγώ πάλι στο note 9 έχω κατανάλωση 1% ανά ώρα περίπου σε αναμονή. Βέβαια όλοι οι συγχρονισμοί είναι ανοιχτοί. Πια είναι τα βασικά που θα μπορούσα να κάνω και παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο στην αναμονή. Την Bixby και τον συγχρονισμό Samsung θα ήθελα να τα κρατήσω.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή χρονιά με υγεία σε όλους μας. Εγώ πάλι στο note 9 έχω κατανάλωση 1% ανά ώρα περίπου σε αναμονή. Βέβαια όλοι οι συγχρονισμοί είναι ανοιχτοί. Πια είναι τα βασικά που θα μπορούσα να κάνω και παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο στην αναμονή. Την Bixby και τον συγχρονισμό Samsung θα ήθελα να τα κρατήσω.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χρονια πολλα! Πηγαινε εδω και κοιτα να κανεις τα περισσοτερα εφοσον φυσικα σε βολευουν Τα τιπς γραφτηκαν ολα με προυποθεση το 4G ενεργο και επισης παντα ενεργοποιημενοι οι συγχρονισμοι---->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7745752#post7745752

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα! Πηγαινε εδω και κοιτα να κανεις τα περισσοτερα εφοσον φυσικα σε βολευουν Τα τιπς γραφτηκαν ολα με προυποθεση το 4G ενεργο και επισης παντα ενεργοποιημενοι οι συγχρονισμοι---->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7745752#post7745752

 

ναι γεια σας νομιζω πως εχετε ενα πμ χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ναι γεια σας νομιζω πως εχετε ενα πμ χαχαχαχα

Μηνυμα εληφθη , απαντηση εσταλη:p

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί post σεντόνι!

 

Από όλο το θέμα έχω διαβάσει 2,3 χρήστες με πάρα πολύ καλά στατιστικά, ωστόσο προσωπικά πιστεύω μιλάμε για την εξαίρεση και όχι τον κανόνα όσον αφορά πάντα τη Μπαταρία των συσκευών S9 & S9+.

Πρόκειται για 2 εξαιρετικές συσκευές γενικότερα στο σύνολό τους, αλλά με τα πάντα ανοιχτά και στον αυτόματο πιλότο σε θέμα μπαταρίας & κατανάλωσης δυστυχώς δεν τα πηγαίνουν καλά.

Με μετρημένες αλλαγές ωστόσο εμφανίζουν τίμια αποτελέσματα απέναντι στον ανταγωνισμό και συνδυαστικά με τα υπόλοιπα δυνατά τους σημεία πιστεύω αξίζει η αγορά τους. Ειδικά στην τιμή που μπορεί να τις βρει πλέον κάποιος (συμπεριλαμβανομένου και του power bank :P ).

 

Να μοιραστώ και τη δική μου άποψη (και στις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσουν και screenshots δικής μου κατανάλωσης) όσον αφορά τη μπαταρία και την απόδοση της συσκευής (S9) γενικότερα με PIE, σε σύγκριση με OREO.

 

Ημερήσια Χρήση

* Φωτεινότητα: 35-45% στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας (στην αυτόματη λειτουργία 2,3 ώρες που πλέον κοιτάω να μην το γυρνάω καθόλου)

* Κλήσεις: 30 - 90 λεπτά (κυρίως Cosmote)

* WIFI: 11-13 ώρες

* DATA: 3-5 ώρες (2G/3G)

* Dual SIM: Cosmote (2/5 κάλυψη) & Wind (4/5 κάλυψη)

* Εφαρμογές που δουλεύω αρκετά: AQUA mail με 3 Exchange mail accounts (άρα push ενημερώσεις, μόνιμα ενεργοποιημένο, Dark Version), Asana, Evernote (Dark Version), Google Maps, Youtube (Dark Version), Viber, Slack, Tapatalk (Black version)

* Bluetooth: 10 ώρες

* Ήχος: Μόνιμα ενεργοποιημένο το Dolby Atmos

* Τρόπος Φόρτισης: Ως επί το πλείστον ενσύρματα (όχι ταχεία)

 

Ώρες Οθόνης με OREO: Μετά βίας 3, σπάνια 3:30 ώρες (με τη μπαταρία να πέφτει έως και 10%)

Ώρες Οθόνης με PIE: Μέσος όρος 3:30 με 4 ώρες, έχει αγγίξει και 5+ ώρες (με τη μπαταρία και πάλι έως και 10%)

 

Συμπεράσματα

* Εφαρμογές και mods που τρέχουν μόνιμα στο παρασκήνιο όπως πχ. Substratum (για theming), ACR Recorder (για ηχογράφηση κλήσης), ίσως και bxActions (για το Bixby button), καθώς και διεργασίες/επιλογές του ίδιου του συστήματος όπως Συγχρονισμοί Λογαριασμών, Ενημερώσεις για Μάρκετινγκ σκοπούς της Samsung κλπ. φαίνεται να ανεβάζουν το ποσοστό Android που βλέπουμε στην κατανάλωση και προκαλούν τόσο κατά την αναμονή, όσο και κατά την χρήση επαυξημένη κατανάλωση μπαταρίας κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Χρειάζεται κατά την προσωπική μου άποψη Factory Reset για τη μετάβαση σε PIE και προσοχή στα πρώτα βήματα κατά την επιλογή του τί δεχόμαστε να λαμβάνουμε και να στέλνουμε από πληροφορίες σε Samsung & Google, γιατί αυτομάτως αυτό σημαίνει και κατανάλωση, την οποία λόγω 3.000mAh δε θέλουμε να έχουμε οι περισσότεροι σε σύγκριση με το τί θα κερδίσουμε αν τα έχουμε όλα ενεργά.

* Κατά την πλοήγηση προτείνω κατέβασμα χαρτών και χρήση μόνο του GPS δέκτη, χωρίς ταυτόχρονα ενεργά δεδομένα. Μιλάμε για αισθητή διαφορά σε κατανάλωση κατά την πλοήγηση με Google Maps (για όσους δε χρησιμοποιούν Maps Go).

Επίσης επιλογές και εφαρμογές όπως το Αυτόματη ενεργοποίηση Wi-Fi, Ασφαλές Wi-Fi, Προβολή Τηλεφώνου, Σάρωση κοντινών συσκευών (αυτό μάλλον είναι το Nearby), NFC, Google Protect κλπ. είναι μερικές από τις Ρυθμίσεις/διεργασίες οι οποίες τρέχουν μόνιμα στο παρασκήνιο και εαν είναι ενεργοποιημένες θα χρειαστούν πόρους, οι οποίοι προκαλούν κατανάλωση.

* Το Always On δεν το χρησιμοποιώ αλλά όντως όσοι το δουλεύετε ξεκινάτε όπως έχει προαναφερθεί πολλάκις με ένα 20-25% κάτω.

* Γενικά η συσκευή πήρε τα πάνω της με τη νέα έκδοση, τόσο σε μπαταρία, όσο και σε σπιρτάδα/smoothness, κάτι που δε θυμάμαι να έχει συμβεί ξανά στα χρονικά σε Samsung συσκευή.

Επίσης αισθητά βελτιωμένη και η κατανάλωση σε κατάσταση αναμονής.

* Δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα σχετικά με τα όσα ακούστηκαν με τη μπαταρία, όλα φαίνονται κανονικά και όπως προείπα καλύτερα σε σχέση με OREO.

 

ΥΓ. Ευχαριστούμε και τον @s_wind για τον πολύ αναλυτικό οδηγό του!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Λαζαρε .

Μπραβο!Αναλυτικοτατο ποστ σωστα συμπερασματα .

Περιμενουμε την Pie Ota... :D

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Λαζαρε .

Μπραβο!Αναλυτικοτατο ποστ σωστα συμπερασματα .

Περιμενουμε την Pie Ota... :D

 

Εγω να δείς πως την περιμένω.. Αααα έχεις άλλο ένα το δες;;;

☃️☃️☃️☃️

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δείς πως την περιμένω.. Αααα έχεις άλλο ένα το δες;;;

☃️☃️☃️☃️

 

 

:secret::up:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι και να κάνω μαααα ότι και να κάνω τα ίδια χάλια έχω. Με ελάχιστη χρήση σήμερα στο 60% και εχω κάτι λιγότερο από 1.30 ώρα. Το βράδυ θα ανεβάσω συνολικό screenshot να κλάψουμε παρέα!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι και να κάνω μαααα ότι και να κάνω τα ίδια χάλια έχω. Με ελάχιστη χρήση σήμερα στο 60% και εχω κάτι λιγότερο από 1.30 ώρα. Το βράδυ θα ανεβάσω συνολικό screenshot να κλάψουμε παρέα!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανεις μια χρηση που δημιουργει την αναλογη καταναλωση να σημερα εγω αλλη χρηση...

49209890_2127757893950802_2641904494815739904_o.jpg?_nc_cat=111&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=e9176475d1f62b82787d9b5145e63bbd&oe=5CC56044

 

Ουπς...Και οι ωρες λειτουργιας

49206226_2127760090617249_2894852852797145088_o.jpg?_nc_cat=105&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=4fb31a91cb07728cdec14a6cce02bbc5&oe=5CCA9450

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι και να κάνω μαααα ότι και να κάνω τα ίδια χάλια έχω. Με ελάχιστη χρήση σήμερα στο 60% και εχω κάτι λιγότερο από 1.30 ώρα. Το βράδυ θα ανεβάσω συνολικό screenshot να κλάψουμε παρέα!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς ευθύνονται

Ο φίλος από κάτω μόνο Chrome δουλεύει

Εγώ πχ μπαίνω συνέχεια Instagram μπαίνω όλη μέρα εκατοντάδες φορές Viber μπαίνω YouTube μπαίνω tune in radio

Αν δεν έχεις τέτοιες εφαρμογές μέσα πως να τελειώσει η μπαταρία;

Πιθανόν εσύ έχεις κάποιες σαν αυτές και ίσως και παραπάνω από εμένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Facebook, mesenger, YouTube vanced, Tapatalk, telegram, instagram k Samsung browser για κάνα στοίχημα! Τα κλασσικά!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς ευθύνονται

Ο φίλος από κάτω μόνο Chrome δουλεύει

Εγώ πχ μπαίνω συνέχεια Instagram μπαίνω όλη μέρα εκατοντάδες φορές Viber μπαίνω YouTube μπαίνω tune in radio

Αν δεν έχεις τέτοιες εφαρμογές μέσα πως να τελειώσει η μπαταρία;

Πιθανόν εσύ έχεις κάποιες σαν αυτές και ίσως και παραπάνω από εμένα

 

Ο s wind ομως εκτος απο ενα Facebooκ με 1% προς το τέλος, δεν φαίνεται γενικα να καιγεται στα media... Οποτε μετραει η χρηση που κανεις... Κ οπως έχουμε ξαναπει, favebook, messenger, instagram δεν είναι κ τα πιο καλογραμμενα προγράμματα..... Βαρανε πονο στην μπαταρια... Μπορει κ τα αλλα που εχεις

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...