Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερουμε αν ο intel υποστηριζει ART?γιατι στην 4.4 θα εχουμε επιλογη να διαλεξουμε!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν τα προβλήματα που είχα αναφέρειμε το gps λύθηκαν όλαμε την τελευταία αναβάθμιση!
Link to comment
Share on other sites

μόλις μπήκε παραγγελία για την κοπελιά το 2gb... από vickmall . ελπίζω να μην το μετανιώσω
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

μόλις μπήκε παραγγελία για την κοπελιά το 2gb... από vickmall . ελπίζω να μην το μετανιώσω

Οχι βεβιαια,ισα ισα τωρα θα σε θελει περισσοτερο η καπελια σου!!!!:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

πάντως κρίμα να μην έχει φωτιζόμενα πλήκτρα.... η μπαταρία να πω την αλήθεια με τρομάζει λίγο...
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

πάντως κρίμα να μην έχει φωτιζόμενα πλήκτρα.... η μπαταρία να πω την αλήθεια με τρομάζει λίγο...

Ναι ειναι ενα - αυτο με τα πληκτρα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έχω το iphone 3g...λες να με πειράξει? χαχαχα...αναμένω κ εγω....

 

Κοιτα να δεις,εαν ολα τα κντ που εχεις κατα καιρους εχουν φωτιζομενα πληκτρα,τοτε ναι ειναι ενα θεματακι αυτο.

Αλλα το μαθαινεις με τον καιρο,και πανε μονα τους τα δαχτυλα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,εαν ολα τα κντ που εχεις κατα καιρους εχουν φωτιζομενα πληκτρα,τοτε ναι ειναι ενα θεματακι αυτο.

Αλλα το μαθαινεις με τον καιρο,και πανε μονα τους τα δαχτυλα.:)

 

Έτσι είναι, απλώς αστειεύτηκα. Τα σχόλια σου ηταν βασικός παράγοντας να το παραγγείλω , ημουν ανάμεσα σε αυτό και το Lenovo A8 806. Είδoμεν λοιπον και τα δύο υπερκάλυπταν τις ανάγκες μου, μόνος ενδοιασμός προς στιγμήν η ύπαρξη τεχνολογίας 4G, που καλύφθηκε από γνώστη φίλο, ότι παίζει άνετα HSPA+ UL:5.76 Mbps/DL:42 Mbps DC-HSPA+ UL:5.76 Mbps/DL:42 Mbps

Edited by proteas_900
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, απλώς αστειεύτηκα. Τα σχόλια σου ηταν βασικός παράγοντας να το παραγγείλω , ημουν ανάμεσα σε αυτό και το Lenovo A8 806. Είδoμεν λοιπον και τα δύο υπερκάλυπταν τις ανάγκες μου, μόνος ενδοιασμός προς στιγμήν η ύπαρξη τεχνολογίας 4G που καλύφθηκε από γνώστη φίλο ότι παίζει άνετα HSPA+ UL:5.76 Mbps/DL:42 Mbps

DC-HSPA+ UL:5.76 Mbps/DL:42 Mbps

Lenovo A8 806.....ooooooppppsssss.......περιμενω ενα κομματι για δοκιμη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσες μέρες κάνει να έρθει από Κίνα - Ελλάδα?

Το δείχνει ότι έρχεται Ελλάδα μια εβδομάδα... τι διάολο κολυμπώντας το φέρνουν? :blink:

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:733 Millisecond

2014-09-04 14:01, Item in conta IPS, IPS

 

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:780 Millisecond

2014-09-06 14:01, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-09-04 14:01, Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσες μέρες κάνει να έρθει από Κίνα - Ελλάδα?

10+από την ημέρα που λέει κλείσιμο IPS

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσες μέρες κάνει να έρθει από Κίνα - Ελλάδα?

Το δείχνει ότι έρχεται Ελλάδα μια εβδομάδα... τι διάολο κολυμπώντας το φέρνουν? :blink:

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:733 Millisecond

2014-09-04 14:01, Item in conta IPS, IPS

 

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:780 Millisecond

2014-09-06 14:01, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-09-04 14:01, Received from Customer

Διαβασε - ρωτησε στο σχετικο τοπιο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ήρθε χθες (2ghz, 2GB/16GB), πέρασα την 1.18 και έκανα root και μοιράζομαι πρώτες εντυπώσεις! :)

 

Η σύγκριση είναι πάντα με το διαμάντι ZTE v967s που χρησιμοποιώ για ένα χρόνο και βέβαια με εμπειρία μιας ημέρας μόνο (!).

 

+ Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή. Είναι ωραία η αίσθηση να κουμπώνει σφιχτά το micro-usb. Μεταλλικά (!) button για φωνή και ενεργοποίηση;

+ Φοβερή οθόνη με πολύ καλή φωτεινότητα (το έβαλα στο manual από το μενού της μπάρας σβήνοντας το εικονίδιο στα δεξιά του slidebar της φωτεινότητας).

+ Δεν κολλάει πουθενά μέχρι στιγμής. Φαίνεται πιο γρήγορο από το ZTE.

+ Κανένα πρόβλημα συμβατότητας με τις εφαρμογές που εγώ χρησιμοποιούσα στο ZTE μέχρι στιγμής.

+ Πολύ χρήσιμο να σβήνει και να ανοίγει με την flip-up θήκη (Nilkin γκρι).

- Χαμηλός ήχος από μεγάφωνο.

+ Σε συνδυασμό με τα Xiaomi Pistons δουλεύει πολύ καλά.

 

Θα επανέλθω με νεότερα για την μπαταρία μετά από μερικές ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ήρθε χθες (2ghz, 2GB/16GB), πέρασα την 1.18 και έκανα root και μοιράζομαι πρώτες εντυπώσεις! :)

 

Η σύγκριση είναι πάντα με το διαμάντι ZTE v967s που χρησιμοποιώ για ένα χρόνο και βέβαια με εμπειρία μιας ημέρας μόνο (!).

 

+ Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή. Είναι ωραία η αίσθηση να κουμπώνει σφιχτά το micro-usb. Μεταλλικά (!) button για φωνή και ενεργοποίηση;

+ Φοβερή οθόνη με πολύ καλή φωτεινότητα (το έβαλα στο manual από το μενού της μπάρας σβήνοντας το εικονίδιο στα δεξιά του slidebar της φωτεινότητας).

+ Δεν κολλάει πουθενά μέχρι στιγμής. Φαίνεται πιο γρήγορο από το ZTE.

+ Κανένα πρόβλημα συμβατότητας με τις εφαρμογές που εγώ χρησιμοποιούσα στο ZTE μέχρι στιγμής.

+ Πολύ χρήσιμο να σβήνει και να ανοίγει με την flip-up θήκη (Nilkin γκρι).

- Χαμηλός ήχος από μεγάφωνο.

+ Σε συνδυασμό με τα Xiaomi Pistons δουλεύει πολύ καλά.

 

Θα επανέλθω με νεότερα για την μπαταρία μετά από μερικές ημέρες.

 

Καλημέρα, είναι απαραίτητο να γίνει root ? Δεν φτάνει η αναβάθμιση σε 1.18?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θελω να ρωτήσω για την κάμερα κάτι.. είναι καλύτερα να έχουμε σταθεροποιηση βίντεο στα 720p η στο fullhd χωρίς σταθεροποιηση; σε ποιο απο τα δυο ειναι καλύτερη ληψη;
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

+ Σε συνδυασμό με τα Xiaomi Pistons δουλεύει πολύ καλά.

 

Το περιμένω κι εγώ. Με ενδιαφέρει και η ποιότητα του σαν πλευερ-ενισχυτής. Αλήθεια πως το κρίνεις; Ειδικά με τα Xiaοmi Pistons 2. Αυτά από που τα πήρες και πόσο; κυκλοφορούν και απομιμήσεις και η τιμή τους διαφέρει από πωλητή σε πωλητή. Τα συγκρίνεις με κάποια άλλα;

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω zakailiou αλλα δεν δειχνει settings ο τυπος δυστηχως..

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Root κανείς μόνο αν το θέλεις. Για παράδειγμα εγώ το χρειάζομαι για το adaway και το 2x battery.

 

Για τα πιστον δεν έχω εμπειρία με άλλα ακουστικά αυτού του επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μέρες χρήσης, (παράλαβα το zenfone 5 από το μαγαζάκι του Vick μετά από περίπου 14 ημέρες) ας γράψω και γω τις εντυπώσεις μου και όποιον βοηθήσουν.

 

Καταρχάς το τελευταίο 8μηνό χρησιμοποιούσα το THL W200 οπότε η σύγκριση μαζί του είναι αναπόφευκτη...

 

Αναβάθμισα εύκολα σε 1.18, έγινε Root (εδώ με ψάρωσε λίγο γιατί ξεκίνησε ένα ...demo mode) αλλά στην επανεκκίνηση ήταν έτοιμο ρουταρισμένο.

Για αυτούς που ρωτάνε συνέχεια αν πρέπει να κάνουν root, η σύντομη απάντηση είναι ΟΧΙ. Σε μια φράση, το Root το κάνουμε αν θέλουμε να τρέξουμε συγκεκριμένες εφαρμογές που παίζουν σε ρουταρισμένα τηλέφωνα μόνο.... αν δεν έχετε κάποια τέτοια εφαρμογή να χρησιμοποιήσετε μη μπείτε στον κόπο.

 

Το THL ήταν ένα πολύ τίμιο τηλέφωνο και με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά το Asus υπερέχει έστω και οριακά σε όλα τα σημεία (εκτός της μπροστινής κάμερας που όμως δεν με απασχολεί).

Η φωτεινότητα (για την οποία παραπονιούνται κάποιοι) είναι μάλλον χαμηλότερη από άλλα τηλέφωνα (και του THL) αλλά προσωπικά δε με προβλημάτισε καθόλου... για την ακρίβεια μου άρεσε γιατί συνήθως το δουλεύω σε όχι πολύ φωτεινό περιβάλλον και μπορώ να τη χαμηλώσω όσο θέλω... σε άλλα τηλέφωνα στο τελείως χαμηλό ήταν ...πολύ για μένα. Αυτό είναι μια προσωπική επιλογή... άλλοι που το δουλεύουν συνέχεια έξω στον ήλιο ίσως έχουν πρόβλημα...

 

Τρομερή εντύπωση μου έκανε το πόσο καλά γλιστρούσε το δάχτυλο στην οθόνη! (λαδωμένη την έχουν? :D ). Γενικά η ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλή και νομίζεις πως κρατάς ένα αρκετά ακριβότερο τηλέφωνο. Καλά πλαστικά, καθόλου τριγμοί.

Όσοι είναι φίλοι των μικρών bezels όμως, θα απογοητευθούν... δεν φαίνεται να έδωσε και πολύ σημασία η Asus εδώ.

 

Από μπαταρία αν και δε πέρασε αρκετό διάστημα χρήσης νομίζω πως είναι στα συνηθισμένα... δηλαδή με αρκετή χρήση θα τη βγάλεις τη μέρα.

 

Αν και είμαι φίλος του stock android, οι customies της Asus δεν με ενοχλήσαν, ίσα-ισα είχε κάποια πραγματάκια που "δεν με χάλασαν" καθόλου... π.χ. lock apps, διαφάνεια στο Background κλπ. Αν είχε και καλύτερη επιλογή χρωμάτων ή έστω τη δυνατότητα να τα αλλάζουμε θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Δεν έρχεται με πολύ Bloatware σαν τα Samsung, οι προεγκατεστημένες εφαρμογές απενεργοποιούνται εύκολα και υπάρχουν και κάποιες πραγματικά χρήσιμες.

 

Από μνήμη, με πάρα πολλές εφαρμογές ανοιχτές, δεν ξεπέρασε ποτέ το 1GB χρήσης οπότε δεν κάθισα να ασχοληθώ παραπάνω και νομίζω δεν θα προβληματίσει σχεδόν κανέναν.

 

Το screen protector που έδινε δώρο ο Vick ήταν ...μούφα (υπήρχαν τα 2 πλαστικά εκατέρωθεν του protector που σε βοηθάνε να το τοποθετήσεις αλλά έλειπε το ...screen protector :lol: ). Τέλος πάντων, προφανώς ήταν τυχαίο γεγονός απλά θα με βάλει σε μικροφασαρία να κοιτάξω στο ebay.

Η θήκη σιλικόνης, κλασσική φτηνιάρικη αλλά αξιοπρεπής και δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασία να πάρω άλλη, μια χαρά είναι κι αυτή.

 

Σε γενικές γραμμές είναι ένα τηλέφωνο που για τα λεφτά που ζητάει είναι κάτι παραπάνω από τίμιο, σίγουρα value for money, και πάντα με το όνομα και την υποστήριξη της Asus που ασχολείται μαζί του, βγάζει αναβαθμίσεις και δεν το παράτησε στη μοίρα του. Αν δε θέλετε να ξεπεράσετε το ψυχολογικό φράγμα των 150 ευρώ, μπορεί άνετα να είναι από τις πρώτες σας επιλογές. Αν πάτε στα 200 υπάρχουν και άλλα τηλέφωνα να κοιτάξετε προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω εγκατασταση το facebook και μου βγαζει error διπλωτυπη εξουσιοδοτηση παροχεα.Μηπως ξερει κανεις τι γινεται ;
Link to comment
Share on other sites

Root κανείς μόνο αν το θέλεις. Για παράδειγμα εγώ το χρειάζομαι για το adaway και το 2x battery.

 

Για τα πιστον δεν έχω εμπειρία με άλλα ακουστικά αυτού του επιπέδου.

 

Ευχαριστώ φίλος.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...