Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πηρα απο vodafone οπου ηταν vgr/vgr/vgr/vgr

μετα εβαλα την eur οπου ξεχασα το factory reset μολις ανοιξε και ηταν νομιζω xeu/xeu/xeu/vgr

και μετα εκανα φακτορι ρισετ και το αφησα να ξανακανει λογω carrier οπως ειπε και εγινε EUR/EUR,XEU/VG

 

με το οτα φανταζομαι θα φτιαξει τελειως;

 

Με τι csc έβαλες την EUR;

Με home ; Αν ναι, γιαυτό έγινε έτσι.

Το τελευταίο να ξέρεις είναι για το ποια χώρα προοριζόταν. Σε σένα θα σου λέει vgr η ό,τι λέει τεσπα επειδή προοριζόταν για vodafone.

Ελλάδα μένεις έτσι; Γιατί το ΧΕU που έχεις είναι από United Kingdom :p

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό dark theme για το s9 plus? Είχα βρει ένα τέλειο για το s9 αλλά για το μεγάλο δεν υπάρχει δυστυχώς..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Με τι csc έβαλες την EUR;

Με home ; Αν ναι, γιαυτό έγινε έτσι.

Το τελευταίο να ξέρεις είναι για το ποια χώρα προοριζόταν. Σε σένα θα σου λέει vgr η ό,τι λέει τεσπα επειδή προοριζόταν για vodafone.

Ελλάδα μένεις έτσι; Γιατί το ΧΕU που έχεις είναι από United Kingdom :p

 

Κάτσε βρε φίλε γιατί μας μπερδεύεις...Αρχικά είπες οτι δεν αλλάζει όπως παλιά. Τώρα μας λες οτι με το HOME_CSC αλλάζει...Δε μας το εξηγείς λίγο πιο καλά να καταλάβουμε και εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Με τι csc έβαλες την EUR;

 

Με home ; Αν ναι, γιαυτό έγινε έτσι.

 

Το τελευταίο να ξέρεις είναι για το ποια χώρα προοριζόταν. Σε σένα θα σου λέει vgr η ό,τι λέει τεσπα επειδή προοριζόταν για vodafone.

 

Ελλάδα μένεις έτσι; Γιατί το ΧΕU που έχεις είναι από United Kingdom :p

 

Δεν θυμάμαι νομίζω το είχα περάσει με αυτό που κάνει clean...νομίζω...

 

Ελλάδα μένω...δεν ξέρω πως και γιατί έμεινε xeu

 

Πάντως επειδή αναφέρθηκε update παίρνω από EUR ...και όχι Vodafone...το December το έχω αρκετές μέρες ενώ η Vodafone το έδωσε 23νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, καλές γιορτές και καλή χρονιά να έχουμε!!!

Έχω τα εξής ερωτήματα.:

 

Οταν πρώτο έστησα το κινητό δεν είχα μέσα sim και ίσως λόγω αυτού δουλεύει το cosmote WiFi calling αν και τον τελευταίο καιρό κάνει σκηνικά. Μετά από κάθε επανεκκίνηση με προτρέπει σε εργοστασιακες ρυθμίσεις μετά την τοποθέτηση τις sim την οποία δεν έκανα για το παραπάνω λόγο.

 

Όταν λέτε ότι πριν μας σκάσει OTA η Pie, πριν την εγκαταστησουμε να κάνουμε πρώτα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων για αποφυγή τυχών προβλημάτων τι ακριβώς εννοείται και

 

3ον υπάρχει τρόπος επαναφορά του τηλεφώνου, πχ εφαρμογές, μηνύματα τα πάντα ας πούμε?

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να κάνει τον κόπο να απαντήσει κάποιος!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, καλές γιορτές και καλή χρονιά να έχουμε!!!

Έχω τα εξής ερωτήματα.:

 

Οταν πρώτο έστησα το κινητό δεν είχα μέσα sim και ίσως λόγω αυτού δουλεύει το cosmote WiFi calling αν και τον τελευταίο καιρό κάνει σκηνικά. Μετά από κάθε επανεκκίνηση με προτρέπει σε εργοστασιακες ρυθμίσεις μετά την τοποθέτηση τις sim την οποία δεν έκανα για το παραπάνω λόγο.

 

Όταν λέτε ότι πριν μας σκάσει OTA η Pie, πριν την εγκαταστησουμε να κάνουμε πρώτα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων για αποφυγή τυχών προβλημάτων τι ακριβώς εννοείται και

 

3ον υπάρχει τρόπος επαναφορά του τηλεφώνου, πχ εφαρμογές, μηνύματα τα πάντα ας πούμε?

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να κάνει τον κόπο να απαντήσει κάποιος!!!

 

Χρονια πολλα!

 

Κοιτα...

 

Η παρακατω διαδικασια ειναι σαν να το εβγαλες απο το κουτι και το σεταρεις καθαρα για πρωτη φορα .

 

Περα απο τι πιστευει ο καθενας ενα σωστο και αρκετα καθαρο OΤΑ με προυποθεση αλλαγης λειτουργικου ειναι μια αλλη διαδικασια .

 

Δηλαδη:

 

πχ. Σου Ερχεται αυτη την στιγμη...

 

Τοτε διαγραφεις τα παντα απο την καρτα μνημης(εαν εχεις) κανεις μορφοποιηση γιατι η καρτα μνημης στο φακελο android περιεχει αρχεια των εφαρμογων του λειτουργικου Oreo 8.Την απενεργοποιεις και την βγαζεις απο την συσκευη.

 

Μετα ...

 

Δεν εγκαθιστας το Ota αλλα μπαινεις recovery mode και κανεις Hard reset.

 

Κανεις reboot και μπαινεις ξανα στο λειτουργικο Oreo 8.

 

Ok μπηκες .

 

Με καθαρο τωρα το λειτουργικο δεν περιεχει τιποτα σαν να το εβγαλες απο το κουτι για πρωτη φορα , Πας ρυθμισεις / ενημερωση λογισμικου κανεις εγγραφη περιμενεις να κατεβει το Ota .

 

Το κανεις εγκατασταση εισαι κομπλε .

 

Μπορεις να συνεχισεις η να ριξεις και ενα ακομα στα γρηγορα Hard reset εφοσον εγκατασταθει και γεμισει η μπαρα θα δεις θα πει οκ.

 

Μετα βαλε και την καρτα μνημης καντην και μια καινουργια μορφοποιηση λογο αλλαγης του λειτουργικου .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν έχεις EUR ή cos (της κοσμοτε) αλλά κάποια άλλη ευρωπαϊκή που δουλεύει το WiFi calling ...άμα κάνεις αυτην επαναφορά που σου λέει λογικά θα περάσει την EUR...

Τι σιμ έχεις;

 

Επίσης μόλις έρθει η pie με οτα δεν θα σβηστεί κάτι...θα είναι όπως το ειχες

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι νομίζω το είχα περάσει με αυτό που κάνει clean...νομίζω...

 

Ελλάδα μένω...δεν ξέρω πως και γιατί έμεινε xeu

 

Πάντως επειδή αναφέρθηκε update παίρνω από EUR ...και όχι Vodafone...το December το έχω αρκετές μέρες ενώ η Vodafone το έδωσε 23νομιζω...

 

Κάτι δεν κολλάει σ αυτά που έγραψες πιο πριν.

 

Λες πως ήταν vgr/vgr/vgr/vgr όταν το αγόρασες. Ναι;

Πέρασες λες την EUR και σου έγινε XEU (???????????????) αυτό δεν γίνεται εκτός αν είχες μέσα Αγγλική κάρτα sim, η κάτι δεν θυμάσαι καλά.

Η συσκευή από που αγοράστηκε;

Vodafone Ελλάδας η Vodafone Ηνωμένου βασιλειου;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κολλάει σ αυτά που έγραψες πιο πριν.

 

 

 

Λες πως ήταν vgr/vgr/vgr/vgr όταν το αγόρασες. Ναι;

 

Πέρασες λες την EUR και σου έγινε XEU (???????????????) αυτό δεν γίνεται εκτός αν είχες μέσα Αγγλική κάρτα sim, η κάτι δεν θυμάσαι καλά.

 

Η συσκευή από που αγοράστηκε;

 

Vodafone Ελλάδας η Vodafone Ηνωμένου βασιλειου;

Λοιπόν για να μην σε μπερδεύω.Δεν έχω πάει ποτέ αγγλια.ολα ελληνικά Vodafone Ελλάς και σιμ ελληνική ...

 

Θυμάμαι ότι κατέβασα το EUR κι το άνοιξα και δεν έκανα την επαναφορά που έλεγε (αυτή της σιμ) και άνοιξα συσκευή και είχε WiFi calling και Samsung pay..

Την επόμενη μέρα είδα το xeu και κάποιος μου ειπε εδώ να κάνω factory reset και να αφήσω την σιμ να κάνει και αυτή

 

Και το έκανα και είδα το eur

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν έχεις EUR ή cos (της κοσμοτε) αλλά κάποια άλλη ευρωπαϊκή που δουλεύει το WiFi calling ...άμα κάνεις αυτην επαναφορά που σου λέει λογικά θα περάσει την EUR...

Τι σιμ έχεις;

 

Επίσης μόλις έρθει η pie με οτα δεν θα σβηστεί κάτι...θα είναι όπως το ειχες

Το κινητό είναι csc: Portugal/PT και η sim είναι της cosmote.

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρονια πολλα!

 

Κοιτα...

 

Η παρακατω διαδικασια ειναι σαν να το εβγαλες απο το κουτι και το σεταρεις καθαρα για πρωτη φορα .

 

Περα απο τι πιστευει ο καθενας ενα σωστο και αρκετα καθαρο OΤΑ με προυποθεση αλλαγης λειτουργικου ειναι μια αλλη διαδικασια .

 

Δηλαδη:

 

πχ. Σου Ερχεται αυτη την στιγμη...

 

Τοτε διαγραφεις τα παντα απο την καρτα μνημης(εαν εχεις) κανεις μορφοποιηση γιατι η καρτα μνημης στο φακελο android περιεχει αρχεια των εφαρμογων του λειτουργικου Oreo 8.Την απενεργοποιεις και την βγαζεις απο την συσκευη.

 

Μετα ...

 

Δεν εγκαθιστας το Ota αλλα μπαινεις recovery mode και κανεις Hard reset.

 

Κανεις reboot και μπαινεις ξανα στο λειτουργικο Oreo 8.

 

Ok μπηκες .

 

Με καθαρο τωρα το λειτουργικο δεν περιεχει τιποτα σαν να το εβγαλες απο το κουτι για πρωτη φορα , Πας ρυθμισεις / ενημερωση λογισμικου κανεις εγγραφη περιμενεις να κατεβει το Ota .

 

Το κανεις εγκατασταση εισαι κομπλε .

 

Μπορεις να συνεχισεις η να ριξεις και ενα ακομα στα γρηγορα Hard reset εφοσον εγκατασταθει και γεμισει η μπαρα θα δεις θα πει οκ.

 

Μετα βαλε και την καρτα μνημης καντην και μια καινουργια μορφοποιηση λογο αλλαγης του λειτουργικου .

Ok αλλά με αυτό τον τρόπο χάνω τα ΠΑΝΤΑ ακόμα και στην SD. Πως γίνεται να αποφύγεις να τα χάσεις όλα και να μην το στήνεις από την αρχή, χωρίς να πρέπει να ξαναπεράσεις μουσική και άλλα διάφορα στην SD? Απλά δεν κάνεις clean install I suppose....?

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κολλάει σ αυτά που έγραψες πιο πριν.

 

Λες πως ήταν vgr/vgr/vgr/vgr όταν το αγόρασες. Ναι;

Πέρασες λες την EUR και σου έγινε XEU (???????????????) αυτό δεν γίνεται εκτός αν είχες μέσα Αγγλική κάρτα sim, η κάτι δεν θυμάσαι καλά.

Η συσκευή από που αγοράστηκε;

Vodafone Ελλάδας η Vodafone Ηνωμένου βασιλειου;

 

εκανα ενα μικρο search και ειναι οπως στα ειπα...στα downloads εχω G965FXXS2BRI1_G965FOXM2BRG8_EUR.zip και στο νημα εδω ειχα ανεβασει αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7699182#post7699182

 

οποτε εβαλα eur αλλα κατι δεν...δεν θυμαμαι αν το ειχα κανει με το cos ή το home_cos

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι csc: Portugal/PT και η sim είναι της cosmote.

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ok αλλά με αυτό τον τρόπο χάνω τα ΠΑΝΤΑ ακόμα και στην SD. Πως γίνεται να αποφύγεις να τα χάσεις όλα και να μην το στήνεις από την αρχή, χωρίς να πρέπει να ξαναπεράσεις μουσική και άλλα διάφορα στην SD? Απλά δεν κάνεις clean install I suppose....?

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Αυτα που εχεις στην Sd μπορεις να τα μεταφερεις στο pc εαν εννοεις φωτο , video κτλ.

Το ποστ που σου εγραψα αφορα ενα καθαρο Ota μια και ειναι καινουργιο λειτουργικο.

Εννοειται οτι μπορεις να το βαλεις ετσι χωρις τα παραπανω χωρις να χασεις κατι .

Απλα εχει παρατηρηθει , αναφερθει κατα περιοδους οτι σε ντερτι αλλαγες οta δημιουργουνται μικροπροβληματα .

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα μικρο search και ειναι οπως στα ειπα...στα downloads εχω G965FXXS2BRI1_G965FOXM2BRG8_EUR.zip και στο νημα εδω ειχα ανεβασει αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7699182#post7699182

 

οποτε εβαλα eur αλλα κατι δεν...δεν θυμαμαι αν το ειχα κανει με το cos ή το home_cos

 

2 πράγματα συμβαίνουν τότε. Ή έκανες λάθος και φλάσαρες ROM με CSC XEU ή η ελληνική ROM είναι multi-CSC και περιλαμβάνει και το XEU μέσα οπότε το κινητό γύρισε σε XEU. Το δεύτερο ήταν EUR λόγω sim...Μετα το format γύρισε και η ROM σε EUR οπότε βρέθηκες με EUR/EUR, XEU/VGR

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχεις στην Sd μπορεις να τα μεταφερεις στο pc εαν εννοεις φωτο , video κτλ.

Το ποστ που σου εγραψα αφορα ενα καθαρο Ota μια και ειναι καινουργιο λειτουργικο.

Εννοειται οτι μπορεις να το βαλεις ετσι χωρις τα παραπανω χωρις να χασεις κατι .

Απλα εχει παρατηρηθει , αναφερθει κατα περιοδους οτι σε ντερτι αλλαγες οta δημιουργουνται μικροπροβληματα .

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τη βοήθεια σου, αλλά σαν dirty mind μάλλον θα κάνω dirty install και ο Θεός βοηθός!!!! Fingers crossed
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Γερμανική Pie. Είχα ελληνικό όταν το αγόρασα. Στο Phone Info στο original CSC και firmware CSC code δεν μου βγάζει τίποτα, στο active CSC δείχνει EUR. Και CSC Country SEGR/GR.

Όταν μου έρθει OTA θα είναι η ελληνική ή επειδή πέρασα την DBT θα παίρνω την γερμανικη;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τη βοήθεια σου, αλλά σαν dirty mind μάλλον θα κάνω dirty install και ο Θεός βοηθός!!!! Fingers crossed

 

χαχα οκ να προσεχεις .

Link to comment
Share on other sites

2 πράγματα συμβαίνουν τότε. Ή έκανες λάθος και φλάσαρες ROM με CSC XEU ή η ελληνική ROM είναι multi-CSC και περιλαμβάνει και το XEU μέσα οπότε το κινητό γύρισε σε XEU. Το δεύτερο ήταν EUR λόγω sim...Μετα το format γύρισε και η ROM σε EUR οπότε βρέθηκες με EUR/EUR, XEU/VGR
Δεν ξέρω φαντάζομαι με την οτα θα τα κάνει και τα 3 EUR .πάντως οτα από EUR παίρνω
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Γερμανική Pie. Είχα ελληνικό όταν το αγόρασα. Στο Phone Info στο original CSC και firmware CSC code δεν μου βγάζει τίποτα, στο active CSC δείχνει EUR. Και CSC Country SEGR/GR.

Όταν μου έρθει OTA θα είναι η ελληνική ή επειδή πέρασα την DBT θα παίρνω την γερμανικη;

 

Αφού έχεις active CSC EUR θα παίρνεις OTA κανονικά από Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στις αλλαγές κρύβεται στο παρακάτω:

If your phone is included on the OXM multi csc, which include the following cscs: ACR AFG AFR ARO ATO AUT BGL BNG BRI BTC BTU CAC CAM CHO COO DBT DKR ECT EGY EON ETL EUR GLB ILO INS ITV KSA LAO LUX LYS MID MM1 MWD MYM NEE NPL ORX PAK PHE PHN ROM SEB SEE SEK SER SIN SKZ SLK SMA STH THL THR TMC TPA TPH TTT TUN TUR WTL XEF XEH XEO XEU XFE XME XSG XSP XTC XXV ZTO

 

Then, you can odin to Pie directly and remain on your CURRENT CSC

 

Πλέον οι περισσότερες ROM περιλαμβάνουν όλα τα παραπάνω CSC οπότε ότι και να φλασάρεις από τα παραπάνω θα παραμείνει το κινητό στο CSC που έχει... Ο φίλος που αρχικά είχε VGR και δεν περιλαμβάνεται στα παραπάνω (άρα και στην EUR) άλλαξε το CSC του και προφανώς για κάποιο λόγο πήρε αρχικά CSC XEU και μετά λόγω sim γύρισε σε EUR... Συνεπώς όλοι οι παραπάνω CSC φλασάρουν την DBT Pie και δεν αλλάζει το CSC τους...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα μείνω με EUR/xeu/vgr ... Το χάος ......χαχαχαχαχαχα

 

Νομίζω οτι αν ξαναφλασάρεις VGR θα γυρίσεις στην αρχική σου κατάσταση...Αλλά με τις υπόλοιπες θα έχεις αυτό το αλαλούμ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Αυτο που κυκλοφορει περι εξαντλησης μπαταριας ισχυει;

https://techmaniacs.gr/to-android-9-pie-samsung-one-ui-update-prokalei-exantlisi-tis-mpatarias-se-samsung-syskeyes/

Γενικα πως συμπεριφερεται το κινητο με το νεο UI ;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δείχνει αν και πρώτη μέρα το δούλεψα, άλλοι έχουν περισσότερη εμπειρία.

 

Το άρθρο είναι απλά άκυρο, αναφέρεται σε πτώση στο 10%.

Όλοι γνωρίζουν ότι στο 20% είναι καλό να το βάλεις να φορτίσει...

 

SM-G965F

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...