Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες προτάσεις για καλό curved τζαμάκι από Ελλάδα παρακαλώ.

Ψάχνω skroutz αλλά δεν ξέρω αν αξίζει κάτι από όλο αυτό το χάος.

 

Το έχω πει στο S9+ το forum πολλές φορές.

 

Mrs mobile repair στο Γαλάτσι. 20€ το τοποθετούν με ειδικό μηχάνημα με κόλλα σε όλη την οθόνη κλπ. Άψογη εφαρμογή θα το ευχαριστηθείς. Να πας σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Ψήνω το συγκεκριμένο κινητό για δώρο στη σύζυγό μου! Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να με προβληματίσει ή να λάβω υπόψη μου; Πχ στο Note 4 (που ακόμα απολαμβάνω, ελπίζω για πολλά χρόνια) η επιλογή ανάμεσα στο C και στο F μοντέλο έκανε όλη τη διαφορά. Το S9+ φοβάμαι ότι θα της είναι μεγάλο, αλλά αν το θεωρείτε πολύ καλύτερο, ίσως το κοίταζα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το s9 plus είναι σε αρκετά σημεία καλύτερο, 6 αντί 4 γιγα ραμ, διπλές κάμερες, καλύτερη πιο μεγάλη δηλαδή χωρητικότητα μπαταρίας πιο χορταστική οθόνη κλπ. Όμως πιστεύω πως το '' μικρό '' κάθεται καλύτερα για γυναίκα
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το s9 plus είναι σε αρκετά σημεία καλύτερο, 6 αντί 4 γιγα ραμ, διπλές κάμερες, καλύτερη πιο μεγάλη δηλαδή χωρητικότητα μπαταρίας πιο χορταστική οθόνη κλπ. Όμως πιστεύω πως το '' μικρό '' κάθεται καλύτερα για γυναίκα

 

...και σε άντρα :rolleyes: ;) :cool:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες! Τελικά παράγγειλα το S9 (coral blue), και τώρα ψάχνω για μια θήκη-ατζέντα για να ολοκληρώσω το δώρο! Κάποια που θα προτείνατε;

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες! Τελικά παράγγειλα το S9 (coral blue), και τώρα ψάχνω για μια θήκη-ατζέντα για να ολοκληρώσω το δώρο! Κάποια που θα προτείνατε;

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Καλημερα.Και εγω τελικα το s9 σε coral blue παραγγειλα(τυχαιο?).Μιας και εχω το note 8 ηθελα ενα κλασικο κινητο, οχι πενακια , οχι μεγαλη οθονη(θεωρω δλδ οτι το απλο s9 ειναι οτι πρεπει για την γρηγορη καθημερινη χρηση λογω ιδανικου μεγεθους).Και ψαχνω και εγω για θηκη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, εμείς τελικά καταλήξαμε στη Spigen Tough Armor [1], επίσης σε coral blue χρώμα, 24€ από skroutz με μεταφορικά και αντικαταβολή. Λογικά θα χρειαστεί και screen protector, γιατί η γυναικεία τσάντα είναι αμίληκτη στις γρατζουνιές
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Κατοχος και εγω απο σημερα ενος s9.Οντως μια πολυ φινετσατη συσκευη με οθονη χαρμα !!Αν και εχει 4 gb μνημη τρεχει το ιδιο γρηγορα με το note 8 που εχω.Εχω πειραξει μονο τις ρυθμισεις προγραμματιστη ,κλιμ κινησης παραθ-κλιμ κινησης μεταβασης και animator στο 0,5χ.Σκεφτομαι να μην του βαλω nova, παει σφαιρα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το κινητο απο skroutz. Βλεπω οτι εχει ως τελευταιο λογισμικο το G960FXXU2CRLI με ενημερωση ασφαλειας Δεκεμβριος 2018. Κανω ενημερωση και μου λεει οτι το λογισμικο ειναι ενημερωμενο. Το βαζω στον υπολογιστη στο smart switch και μου λεει το ιδιο... Τι να κανω;;;;
Link to comment
Share on other sites

Ή θα περιμένεις να στην εμφανίσει ή θα την κατεβάσεις από σαμ και θα την περάσεις με οντιν

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το κινητο απο skroutz. Βλεπω οτι εχει ως τελευταιο λογισμικο το G960FXXU2CRLI με ενημερωση ασφαλειας Δεκεμβριος 2018. Κανω ενημερωση και μου λεει οτι το λογισμικο ειναι ενημερωμενο. Το βαζω στον υπολογιστη στο smart switch και μου λεει το ιδιο... Τι να κανω;;;;
Βάλε ένα screenshot να δούμε το csc σου.

Settings - about phone - software information - Service provider sw.

Αυτό εδώ δηλαδή στην ουσία4f67106141fbabb986ebe698cf3df7d0.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,Μια ερωτηση.Δεν μου ενεργοποιει το samsung dex.Nα πω εδω οτι χρησιμοποιω ηδη το dex με Note 8.Το note το βλεπει κανονικα το s9 τιποτα..Ξερει κανεις κατι γι αυτο??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα screenshot να δούμε το csc σου.

Settings - about phone - software information - Service provider sw.

Αυτό εδώ δηλαδή στην ουσία4f67106141fbabb986ebe698cf3df7d0.jpg

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Τωρα μετα το περασμα της ελληνικης γραφει EUR/EUR,EUR/XEF. Μηπως πρεπει να βαλω τη γαλλικη για να ειμαι οκ? Μαλλον γαλλικο ηταν το κινητο απ οτι φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γαλλικό, αλλά πλέον απ ότι φαίνεται έχει γυρίσει σε Ελληνικό.

Όπως και να χει, η ρομ που πρέπει να βάζεις είναι η γαλλική (XEF) και να γυρνάει πάλι αυτόματα σε Ελληνικό μετά.

Όχι κατευθείαν Ελληνική δηλαδή με το Odin.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γαλλικό, αλλά πλέον απ ότι φαίνεται έχει γυρίσει σε Ελληνικό.

Όπως και να χει, η ρομ που πρέπει να βάζεις είναι η γαλλική (XEF) και να γυρνάει πάλι αυτόματα σε Ελληνικό μετά.

Όχι κατευθείαν Ελληνική δηλαδή με το Odin.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Μολις εβαλα τη γαλλικη...χωρις να εχει αλλαξει τιποτα δυστυχως... Ό,τι εγραφε πριν γραφει και τωρα.. Επισης στο phone info app δειχνει firmware csc code DBT με active csc EUR. Οτι να'ναι..

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Active πρέπει να δείχνει EUR.

Αλλά dbt? Αυτό είναι γερμανικό.

Φαντάζομαι για να αλλάξει και να στρώσει το csc σου, πρέπει να γίνει και wipe.

Δεν θυμάμαι αν κάνει wipe το home csc ή το άλλο αρχείο για το Odin.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναπει οτι τα λειτουργικα δεν αλλαζουν .Μονο προβλημα μπορει να δημιουργηθει . Οτι και να κανετε παλι στην χωρα προελευσης θα παραμεινει και συμφωνα με την προελευση της σιμ θα μπουν τα αναλογα csc .H Sammy πλεον σε ολα τα λειτουργικα εχει multi-csc .Ξεχαστε τι γινοταν παλιοτερα . Τσαμπα κοπος ειναι να φλασαρετε λειτουργικο αλλης χωρας .
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναπει οτι τα λειτουργικα δεν αλλαζουν .Μονο προβλημα μπορει να δημιουργηθει . Οτι και να κανετε παλι στην χωρα προελευσης θα παραμεινει και συμφωνα με την προελευση της σιμ θα μπουν τα αναλογα csc .H Sammy πλεον σε ολα τα λειτουργικα εχει multi-csc .Ξεχαστε τι γινοταν παλιοτερα . Τσαμπα κοπος ειναι να φλασαρετε λειτουργικο αλλης χωρας .

 

Τοτε πως το δικο μου που ειναι γαλλικο στο phone info οπως γραφω παραπανω εχει csc firmware DBT;

Link to comment
Share on other sites

Σορυ φιλε αλλα δεν εχει σημασια τι λες η τι πιστευεις...Το λειτουργικο σου ειναι τα τρια τελευταια γραμματα τα οποια δεν αλλαζουν ποτε .Απο κει και περα οτι σιμ βαλεις και φυσικα σε ποια χωρα ανηκει η σιμ θα αλλαξουν τα υπολοιπα μπροστα .Οχι τα 3 τελευταια επαναλαμβανω τα οποια ειναι η χωρα "Καταγωγης" .Μπερδευεσαι αδικα....

 

Ενα παραδειγμα το δικο μου S9 ειναι :

1) . Χωρα καταγωγης-Γερμανια DBT(δεν αλλαζει ποτε οτι και να φλασαρουμε) Γαλλικες ,αγγλικες, κτλ.Θα παραμεινει για παντα DBT.

 

2) . CSC EUR γιατι εβαλα ελληνικη σιμ και βρισκομαι Ελλαδα Αυτοματα ενω τα παραπανω στοιχεια ηταν ολα DBT αλλαξαν σε EUR με την εγκατασταση της ελληνικης σιμ.

 

62517027_2240309526233108_470282907273920512_o.jpg?_nc_cat=110&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=ecd7522d5f4895de2b25c4503ba5c4de&oe=5D9CFE79

 

Γιατι συμβαινει αυτο ?

Ενω καποτε δεν γινοταν?

 

Γιατι η samsung εχει βαλει Οxm-multi csc σε ολα τα λειτουργικα.Αρα οτι σιμ βαλουμε θα εγκατασταθει αυτοματα η χωρα προελευσης της.

 

Στο προσφατο παρελθον εβαζες πχ.γαλλικο γινοταν γαλλικο.Εβαζες αγγλικο γινοταν αγγλικο.Γιατι τοτε τα λειτουργικα ειχαν μονο τα csc της καθε χωρας.

 

Τωρα ολα τα λειτουργικα εχουν τα csc ολων των χωρων και φυσικα γινονται ολα αυτοματα.

Τσαμπα φλασαρετε λοιπον...

 

62458749_2240312846232776_4545389195304108032_o.jpg?_nc_cat=101&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=1145644b4a333516a20f4808c42aaa22&oe=5D8B4D97

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί όμως δεν ρώτησε αυτά που έχουμε γράψει 100 φορές, του απαντάς κάτι που δεν ρώτησε.

Έχει γαλλικό csc, Ελληνικό ενεργό csc, στο phone info του δείχνει γερμανικό csc αντί για γαλλικό και γι'αυτό έχει κολλήσει 6 ενημερώσεις πίσω.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα η απαντηση εμπεριεχεται σαυτα που εγραψα . Τα τρια τελευταια γραμματα ειναι η χωρα που προοριζεται η συσκευη .

 

Να κοιταξει τα στοιχεια στο κουτι του και να φλασαρει την τελευταια Pie .

(Τα τρια τελευταια γραμματα). Για εκει προοριζεται η συσκευη του.

Το φλασαρισμα να το κανει με την σιμ μεσα .Ετσι οταν τελιωσει και μπουταρει για σεταρισμα η σιμ θα αλλαξει τα csc στην χωρα που ανηκει και θα παραμεινουν ομως τα 3 τελευταια γραμματα (χωρα προορισμου).

 

62305346_2240606479536746_7733480429134544896_o.jpg?_nc_cat=111&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=e1514002ead512fe69baac30bf7c53a5&oe=5D9F02DE

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αυτά του τα έχω πει παραπάνω ήδη.

Το παιδί έχει πρόβλημα με το csc απλά και χρειάζεται φλασαρισμα και wipe.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανουμε υπερ-αναλυση .

Η συσκευη του φορουμιτη ηρθε με firmware G960FXXU2CRLI το οποιο μπλοκαρε βαζοντας την ελληνικη σιμ .

 

Αυτο συνεβει γιατι δεν υπαρχει firmware για ελληνικη σιμ με κωδικο CRLI .

 

Ετυχε επανω στην αλλαγη απο android 8 σε 9 .Με αποτελεσμα να μπλοκαρει το Ota .

Ετσι θα βαλει την τελευταια Pie 9 γαλλικη ,γερμανικη οποια εχει ως αρχικη τελος παντων η οποια πρεπει τα 3 τελευταια γραμματα να ειναι ιδια με την ελληνικη Eur.

 

Εαν λοιπον ειναι Γαλλικο εαν ειναι σιγουρος τοτε θα φλασαρει αυτο---->>> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9/SM-G960F/XEF/download/G960FXXU4CSE3/274111/

 

Γιατι ταιριαζει με το Ελληνικο Eur αυτο ---->>> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9/SM-G960F/EUR/download/G960FXXU4CSE3/271441/

 

Εχει μεσα το αρχικο firmware android 9 με τον συγκεκριμενο κωδικο να "μην" εχει βγει ποτε για Ελλαδα Eur με αποτελεσμα να μπλοκαρει για παντα το Ota---->>> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9/SM-G960F/XEF/download/G960FXXU2CRLI/250221/

 

Βαζοντας τα παραπανω θα ειναι πλεον κομπλε και θα δεχεται Ota κανονικα .

 

EDIT:

Προσοχη.

Ο φιλος που αναφερε το προβλημα του το εχει πει και στο νημα το S9-plus .Τα παραπανω λινκ αφορα το S9 οχι το plus.Μη φλασαρει οτι ναναι . . .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανουμε υπερ-αναλυση .

Η συσκευη του φορουμιτη ηρθε με firmware G960FXXU2CRLI το οποιο μπλοκαρε βαζοντας την ελληνικη σιμ .

 

Αυτο συνεβει γιατι δεν υπαρχει firmware για ελληνικη σιμ με κωδικο CRLI .

 

Ετυχε επανω στην αλλαγη απο android 8 σε 9 .Με αποτελεσμα να μπλοκαρει το Ota .

Ετσι θα βαλει την τελευταια Pie 9 γαλλικη ,γερμανικη οποια εχει ως αρχικη τελος παντων η οποια πρεπει τα 3 τελευταια γραμματα να ειναι ιδια με την ελληνικη Eur.

 

Εαν λοιπον ειναι Γαλλικο εαν ειναι σιγουρος τοτε θα φλασαρει αυτο---->>> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9/SM-G960F/XEF/download/G960FXXU4CSE3/274111/

 

Γιατι ταιριαζει με το Ελληνικο Eur αυτο ---->>> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9/SM-G960F/EUR/download/G960FXXU4CSE3/271441/

 

Εχει μεσα το αρχικο firmware android 9 με τον συγκεκριμενο κωδικο να "μην" εχει βγει ποτε για Ελλαδα Eur με αποτελεσμα να μπλοκαρει για παντα το Ota---->>> https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9/SM-G960F/XEF/download/G960FXXU2CRLI/250221/

 

Βαζοντας τα παραπανω θα ειναι πλεον κομπλε και θα δεχεται Ota κανονικα .

 

EDIT:

Προσοχη.

Ο φιλος που αναφερε το προβλημα του το εχει πει και στο νημα το S9-plus .Τα παραπανω λινκ αφορα το S9 οχι το plus.Μη φλασαρει οτι ναναι . . .

 

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια αλλα θελω λιγο ακομη την υπομονη σου. Ξεκαθαριζω οτι το κουτι εχει γαλλικα γραμματα, και ειχε οντως αυτο το G960FXXU2CRLI. Κατοπιν φλασαρα σε γερμανικη G960FXXU4CSE3. Στο μενου του κινητου στις πληροφοριες λογισμικου γραφει ομως Εκδ. λογισμ. παροχ. υπηρ. EUR/EUR,EUR/XEF. Φλασαρω τοτε τη γαλλικη. Μολις ομως βαζω την εφαρμογη Phone info βλεπω Firmware CSC Code DBT και Active CSC Code EUR. Φλασαρω τοτε την ελληνικη...αλλα παλι τα ιδια στο phone info και τα ιδια στο μενου του κινητου με τα προηγουμενα. Η ερωτηση μου ειναι " Πως γινεται να αλλαξει το DBT αφου υποτιθεται οτι η συσκευη ειναι γαλλικη XEF?

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτά του τα έχω πει παραπάνω ήδη.

Το παιδί έχει πρόβλημα με το csc απλά και χρειάζεται φλασαρισμα και wipe.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια φιλε μου. Προσπαθω να βγαλω μια ακρη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...