Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι σχετικό...

 

Άμα έχουμε ενεργό το location δουλεύει πάντα ή όταν χρειαστεί; Π.χ όταν ανοιγουμε εφαρμογές maps ?

 

Θέλω να το έχω μόνιμα ανοιχτό σε περίπτωση που συμβεί κάτι πχ και χρειαστεί να ανοίξω το fondmydevice κλπ αλλά δεν μαρεσει η ιδέα του realtime tracking και της χρήσης μπαταρίας χωρίς λογο

 

Όταν το έχεις ανοιχτό δεν δουλεύει μόνο του

Το χρησιμοποιούν κάποιες εφαρμογές πχ χάρτες ή Instagram ή Viber

Ανάλογα σε ποιες έχεις δώσει εσύ το δικαίωμα

Όμως πολλές υπηρεσίες στο παρασκήνιο παίρνουν συνεχόμενα την τοποθεσία χωρίς εσύ να το γνωρίζεις. Αυτό είναι κρυφό δεν μπορείς εσύ να το γνωρίζεις

Γίνεται για ευκολία να βρεις πιο γρήγορα κάτι που ψάχνεις η για λόγους διαφήμισης και πολλά άλλα

Αυτό όμως τρώει μπαταρία ενώ εσύ δεν το ξέρεις

Κάποιες φορές ανάβει επάνω το εικονίδιο της τοποθεσίας και καταλαβαίνεις λες πχ μπήκα στον Καιρό άρα είναι από εκεί

 

Εγώ γενικότερα πιστεύω ότι κρυφά η συσκευή έχει πρόσβαση στην τοποθεσία ακόμα και αν εγώ την έχω κλειστή.

Τι και πως και γιατί δεν το γνωρίζω αλλά όλα αυτά τα χρόνια αυτό έχω παρατηρήσει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μα το γραφει στο μενου "ρυθμισεις"της συσκευης αυτο που θες .

Πας ρυθμισεις / συνδεσεις / θεση / μεθοδος εντοπισμου / εξοικονομηση μπαταριας .

Εκει δουλευει η με Data η με Wifi.

Με την αναβάθμιση σε Pie, δεν έχει τέτοια επιλογή. Μόνο ένα toggle "Location".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολους. Εδω και λιγο καιρο μενω στα εμιρατα και ηρθε η ωρα να αλλαξω κινητο καθως αυτο που εχω για καποιο λογο δεν λειτουργει στο τοπικο δικτυο οσον αφορα τη συνδεση στο ιντερνετ (κλησεις και γραπτα μηνυματα λειτουργουν κανονικα). Εχω βρει το S9 σε αρκετα καλη τιμη και σκεφτομαι να το αγορασω. Σκεφτομαι να παρω μια συσκευη dual-sim ωστε να εχω και την ελληνικη καρτα μονιμως στο κινητο για οποτε χρειαστει. Αυτο που ειδα ειναι οτι το κινητο εδω υπαρχει διαθεσιμο σε δυο εκδοσεις, τη Middle East και την International. Dual-sim συσκευες υπαρχουν μονο στη Middle East version. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γνωριζει κανεις να μου πει ποιες ειναι οι πιθανες διαφορες και αν αγοραζοντας το Middle East μπορω να το λειτουργησω με την ελληνικη sim στο ελληνικο δικτυο (και οχι σαν roaming στο οποιο η sim δανειζεται ενα τοπικο δικτυο και λογικα φανταζομαι θα λειτουργει). Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολους. Εδω και λιγο καιρο μενω στα εμιρατα και ηρθε η ωρα να αλλαξω κινητο καθως αυτο που εχω για καποιο λογο δεν λειτουργει στο τοπικο δικτυο οσον αφορα τη συνδεση στο ιντερνετ (κλησεις και γραπτα μηνυματα λειτουργουν κανονικα). Εχω βρει το S9 σε αρκετα καλη τιμη και σκεφτομαι να το αγορασω. Σκεφτομαι να παρω μια συσκευη dual-sim ωστε να εχω και την ελληνικη καρτα μονιμως στο κινητο για οποτε χρειαστει. Αυτο που ειδα ειναι οτι το κινητο εδω υπαρχει διαθεσιμο σε δυο εκδοσεις, τη Middle East και την International. Dual-sim συσκευες υπαρχουν μονο στη Middle East version. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γνωριζει κανεις να μου πει ποιες ειναι οι πιθανες διαφορες και αν αγοραζοντας το Middle East μπορω να το λειτουργησω με την ελληνικη sim στο ελληνικο δικτυο (και οχι σαν roaming στο οποιο η sim δανειζεται ενα τοπικο δικτυο και λογικα φανταζομαι θα λειτουργει). Ευχαριστω

 

Έτσι κι αλλιώς εάν βάλεις μέσα κάρτα ελληνική και είσαι εκεί θα δουλεύει μέσο άλλης εταιρείας

Δεν έχουν οι εταιρείες κεραίες πέρα από την χώρα που ανήκουν πχ cosmote μόνο Ελλάδα

Στις υπόλοιπες χώρες έχεις σήμα άλλης κινητής

Τα υπόλοιπα θα στα απαντήσουν άλλοι που γνωρίζουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Με Γερμανική έκδοση δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Αντιθέτως η συσκευή συμπεριφέρεται υποδειγματικά μετά την αναβάθμιση.

Για να είμαι ειλικρινής μακράν η καλύτερη αναβάθμιση που έχω δει σε Samsung συσκευή.

μεμονομενο περιστατικο.τις τελευταιες μερες εχω ριξει αρκετο διαβασμα και σε αλλα φορουμ του εξωτερικου και ολοι λενε τα καλυτερα.το κινητο "ξαναγεννηθηκε" .

ανυπομωνω να την περασω με update.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς εάν βάλεις μέσα κάρτα ελληνική και είσαι εκεί θα δουλεύει μέσο άλλης εταιρείας

Δεν έχουν οι εταιρείες κεραίες πέρα από την χώρα που ανήκουν πχ cosmote μόνο Ελλάδα

Στις υπόλοιπες χώρες έχεις σήμα άλλης κινητής

Τα υπόλοιπα θα στα απαντήσουν άλλοι που γνωρίζουν

 

Αυτο που ρωταω ειναι αν η Middle East εκδοση του κινητου με ελληνικη καρτα λειτουργει πληρως (ομιλια/μηνυματα/δεδομενα) στην Ελλαδα και κατ' επεκταση στην ευρωπη μεσω του καταργημενου πλεον roaming.

 

Το κινητο που εχω τωρα (htc one m8) δεν λειτουργει πληρως με την καρτα της εμιρατιανης εταιρειας στο τοπικο δικτυο (δεν λειτουργουν τα δεδομενα, οπως κατι αναλογο μου συνεβη οταν εβαλα ρωσικη sim για ρωσικο δικτυο) και αυτο που δεν θελω ειναι να παρω ενα κινητο που να λειτουργει εδω και οχι οπουδηποτε αλλου. Διαβασα σε διαφορα σαιτ οτι τα κινητα βγαινουν με εκδοσεις για διαφορες regions και εχουν υπαρξει θεματα στη λειτουργια τους οταν κληθουν να λειτουργησουν σε διαφορετικες περιοχες απο αυτες που εχουν κατασκευαστει για να λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά θα ήθελα να ρωτήσω για την επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων είναι καλό να γίνει πριν η μετά την αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά θα ήθελα να ρωτήσω για την επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων είναι καλό να γίνει πριν η μετά την αναβάθμιση;

πριν! αλλα γιατι να το κανεις?? τα τελευταια χρονια ολα τα update τα κανω χωρις επαναφορα.και ολα καθονται ωραια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι κάνω και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα απολυτως πρόβλημα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!Επειδή ζαχαρώνω το dual, απο διαχείριση μπαταρίας πως πάει??

 

Με κάποια tips του φίλου s_wind στην ενότητα μπαταρια του s9+, στο ποστ 514, ειναι πολυ καλη, κ αξιζει για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή τηλέφωνο, πατάς στις 3 τελίτσες πάνω δεξιά και μετά επιλέγεις:

 

Ρυθμίσεις -> Περισσότερες ρυθμίσεις -> Προώθηση κλήσης -> Φωνητική κλήση και επιλέγεις τον τύπο προώθησης που θέλεις

 

Εξυπακούεται ότι θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία προώθησης κλήσεων και από τον πάροχό σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@jkidd13

Δεν έχει καλή διαχείριση μπαταρίας!

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!Επειδή ζαχαρώνω το dual, απο διαχείριση μπαταρίας πως πάει??

 

Ίδια διαχείριση έχει το single sim ίδια διαχείριση έχει και το dual.

Απλά "γενικά" σε θέμα διαχείρισης δεν θα πάει και πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή τηλέφωνο, πατάς στις 3 τελίτσες πάνω δεξιά και μετά επιλέγεις:

 

Ρυθμίσεις -> Περισσότερες ρυθμίσεις -> Προώθηση κλήσης -> Φωνητική κλήση και επιλέγεις τον τύπο προώθησης που θέλεις

 

Εξυπακούεται ότι θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία προώθησης κλήσεων και από τον πάροχό σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ενδιαφέρομαι να αγοράσω το s9, κάποιες ερωτήσεις όπως τις εντυπώσεις σας ένα χρόνο μετά την απόδοση του και αν θα περιμένατε στη θέση μου για το 10αρι.. είμαι κάτοχος s6 και πολύ ευχαριστημένος.. στο skroutz η dual έκδοση είναι πιο φτηνή από την single sim και κάπου διάβασα ότι έχει θέματα γενικά η dual..ισχυει? Όσο αφορά την προστασία του κινητού γνωρίζετε αν πλέον τα tempered glasses έχουν απόλυτη εφαρμογή όπως στα non edge κινητά? Και από θέμα μπαταρίας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα περίμενα το σ10 καθώς θεωρώ ότι θα ρίξει την τιμή του σ9...

 

Προστασίες οθόνης υπάρχουν κανονικά και πολύ καλές από 10 έως 50 ευρώ ανάλογα τι θα πάρεις ..

 

Η μπαταρία είναι ανάλογα την χρήση..θα δεις στο νήμα για την μπαταρία του σ9 άτομα να έχουν από 3ωρες οθόνη μέχρι 6 με το μικρό ανάλογα τι εφαρμογές κλπ χρησιμοποιούν..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ενδιαφέρομαι να αγοράσω το s9, κάποιες ερωτήσεις όπως τις εντυπώσεις σας ένα χρόνο μετά την απόδοση του και αν θα περιμένατε στη θέση μου για το 10αρι.. είμαι κάτοχος s6 και πολύ ευχαριστημένος.. στο skroutz η dual έκδοση είναι πιο φτηνή από την single sim και κάπου διάβασα ότι έχει θέματα γενικά η dual..ισχυει? Όσο αφορά την προστασία του κινητού γνωρίζετε αν πλέον τα tempered glasses έχουν απόλυτη εφαρμογή όπως στα non edge κινητά? Και από θέμα μπαταρίας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εφοσον εισαι κατοχος S6 και πας S9 θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος .

Πολλοι που αγοραζουν S9 ειναι και χρηστες καθημερινοι που δεν ξερουν να σεταρουν τη συσκευη τους και γραφουν οτι ναναι.Δηλαδη μολις βγαλεις την συσκευη απο το κουτι κανεις μερικες ρυθμισεις.Παραδειγμα Βλεπε εδω--->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7745752#post7745752

Δεν εχει σημασια που το Dual ειναι φθηνοτερο ειναι θεμα προμηθειας .Δεν συμβαινει κατι το υποπτο .

Το S9 δεν ειναι non edge .Ειναι edge.

To tempered glass εχει απολυτη εφαρμογη εαν κανεις σωστη διαδικασια . Εαν εισαι απο Αθηνα Στειλε μου πμ να σου πω τι θα κανεις.

Η μπαταρια εξαρταται απο την χρηση που κανει ο καθενας και παιζει απο 4 εως και 7 ωρες αναμμενη οθονη.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα κατευθείαν στο 10 αν είχα την δυνατότητα. Είτε από το 6, το 7, το 8, θα σου πρότεινα να πας στο 10 οταν βγει με το καλό και εμφανιστούν τα κουσούρια.

Δεν μπορώ να φανταστώ το s9 μετά από 1-2 χρόνια, όταν από τους πρώτους 5 μήνες κυκλοφορίας η αυτονομία είναι πραγματικά ανέκδοτο.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S9 SM-G960F Firmware .

G960FXXU2CRLI - GALAXY S9 SM-G960F DBT GERMANY

ANDROID 9 Pie

Για πιο γρηγορο κατεβασμα και εγκατασταση με Odin.

(Προτεινεται Καθαρη Εγκατασταση)

Download

http://static.wixstatic.com/media/2ed2a6_f1f8a3ace3fb4cb691e2d4ac588e3653.png/v1/fill/w_259,h_78,al_c/2ed2a6_f1f8a3ace3fb4cb691e2d4ac588e3653.png

https://mega.nz/#!aJYlxaAa!cO1Cl15LUaiFYyqWk5P2jENrnRGCixTL0g-mwxUCUhY

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ενδιαφέρομαι να αγοράσω το s9, κάποιες ερωτήσεις όπως τις εντυπώσεις σας ένα χρόνο μετά την απόδοση του και αν θα περιμένατε στη θέση μου για το 10αρι.. είμαι κάτοχος s6 και πολύ ευχαριστημένος.. στο skroutz η dual έκδοση είναι πιο φτηνή από την single sim και κάπου διάβασα ότι έχει θέματα γενικά η dual..ισχυει? Όσο αφορά την προστασία του κινητού γνωρίζετε αν πλέον τα tempered glasses έχουν απόλυτη εφαρμογή όπως στα non edge κινητά? Και από θέμα μπαταρίας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εξαρτάται ποσά θα δώσεις για να το πάρεις

Σίγουρα είναι μια σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την συσκευή που έχεις

Σε όλους τους τομείς

Μόνο λίγο στην μπαταρία πονάει όπως προείπαν κάποιοι

Αν το s6 σου φαίνεται καλό που δεν ήταν και ότι καλύτερο ειδικά σε θέματα αυτονομίας τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το s9

Το s9 duos δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα απλά οι προμηθευτές έφεραν αυτό περισσότερο γιατί αυτό είχε μεγαλύτερη ζήτηση στην χώρα μας. Εκεί οφείλεται η διαφορά τιμής. Και βέβαια καλύτερα να πάρεις και το duos

Αν περιμένεις το s10 σκέψου ότι θα πρέπει να βάλεις και βαθιά το χέρι στην τσέπη όταν το πάρεις ενώ τώρα το s9 έχει πέσει αρκετά σε σχέση με την τιμή που είχε όταν βγήκε

Εκτός εάν περιμένεις τον Δεκέμβριο του 2019 που και το s10 θα κοστίζει πιθανόν 480-500€

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...