Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την αλλαγή της πρόσοψης και του καλύμματος του πληκτρολογίου, έκανα κανα δυο χαζο-αγορές από το ebay για να δω περί τίνος πρόκειται οι διάφορες θήκες κλπ..!!

Η πρώτη μου ήταν αυτή

http://i111.photobucket.com/albums/n133/nikolasR/IMG_0222.jpg

ουσιαστηκά μια "τσέπη" είναι για να μένει μέσα και να έχει μια στοιχειώδη προστασία. Εμένα μ'αρέσει αλλά στα αρνητικά είναι αφενός ότι δυσκολεύεσαι να ακούσεις τον ήχο όταν σε καλούν και ότι έχεις όλη την ώρα βάλε-βγάλε.

Στη συνέχεια πήρα και αυτή

http://i111.photobucket.com/albums/n133/nikolasR/IMG_0221.jpg

αυτή είναι σιλικόνης!?!είναι πολύ μαλακή/εύκαμπτη καλύπτει και τα δύο μέρη και με ανοιχτή συσκευή. Μου είχε δώσει την αίσθηση απ'τις φωτογραφίες στο ebay ότι πρόκειται για εντελώς ανεξάρτητα κομμάτια που ενδεχομένως "βεντούζαραν" πάνω στη συσκευή το ένα από μπρος το άλλο από πίσω αλλά δεν είναι έτσι. Έχει στις δύο άκρες σαν φορέα που επιτρέπει να μένουν τα δυο μέρη ενωμένα και να τσουλάει το πάνω όταν ανοίγει η συσκευή μαζί της.

http://i111.photobucket.com/albums/n133/nikolasR/IMG_0219.jpg

Η εφαρμογή είναι σχετικά καλή και προφανώς παρέχει συνεχώς μια κάποια προστασία, ωστόσο τα αρνητικά της είναι ότι χαλάει την όψη του κινητού (όπως και όλες οι θήκες άλλωστε) με ανοιχτό πληκτρολόγιο δυσκολεύεσαι λίγο να επιλέξεις την πάνω σειρά των γραμμάτων όπως επίσης και το joystick και επίσης λόγω του ότι τα κινητά μας ζεσταίνονται αρκετά δεν ξέρω αν επιβαρύνει την απαγωγή της θερμότητας..μπορεί και όχι απλά μια σκέψη μου..

http://i111.photobucket.com/albums/n133/nikolasR/IMG_0220.jpg

Σκέφτομαι να παραγγείλω και μια σκληρή θήκη που είδα να δω τι ψάρια πιάνει..!! :lol:

Φυσικά δεν ξεχνάμε ποτέ τις σωτήριες ζελατίνες για την προστασία της οθόνης!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχεδόν 2 χρόνια μετά, επαναφέρω το θέμα.

 

Λογικά, όλοι διαβάσατε τις τελευταίες εξελίξεις:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=248715

 

Το ερώτημα είναι πλέον πιο επίκαιρο: τι πρέπει και τι μπορεί να κάνει η SE ώστε να ορθοποδήσει;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταθεσω και εγω την αποψη μου....

Αυτη τη στιγμη χρισημοποιω το w380i το οποιο πηρα κυριως διοτι ηθελα μια σταθερη απλη σχετικα συσκευη, αξιοπιστη με λογικο κοστος. Διστυχως ομως τιποτα απο αυτα δεν ισχιει. Αναμονη περιπου 1,5 μερες με λιγη μουσικη, software ολο κολλυματα και περιεργες αντιδρασεις ακομη και με την τελευταια αναβαθμηση..... Η εξωτερικη μου οθονη δεν λειτουργα πλεον απο τον 2ο μηνα(και ολων των αλλων ιδιων συσκευων που ετυχε να δω!!!) Ιλικρινα δεν μπορω να βρω κατι που να μου αρεσει πλεον σε αυτη τη συσκευη και να μπορω να πω κατι θετικο για αυτην(εκτος απο την σχεδιαση που ειναι αρκετε ελκυστικη). Το software της ειναι ακριβως το ιδιο με το Κ750 που ειχα πριν μερικα χρονια που ηταν σχεδον ιδιο με το Κ610 πριν πολλα χρονια. Διερωτομαι τι ακριβως κανει αυτη η εταιρια για την αναπτυξη του λειτουργικου της ???!!

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει όλα τα ποστς 1-1, θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να πω κάποια πράγματα.

Ναι, συμφωνω πως η SE δεν είναι και η καλύτερη στο χώρο της.

Στάσιμη όσο δεν πάει και όσο για το "ς" που έγινε θέμα, πραγματικά έκανα το σταυρό μου όταν στο W595 μου το πρόσεξα την πρώτη φορά που πήγα να γράψω μήνυμα.

Πρέπει όλοι μας να κατανοήσουμε πως η εταιρία είτε το θέλουμε είτε όχι, στην πλειοψηφία των συσκευών της, απευθύνεται σε ΝΕΑΝΙΚΟ κοινό και όχι τόσο στον επαγγελματία, ή έστω στον πολυαπαιτητικό.

Στο παρελθόν ήμουν τόσο κάτοχος της Sony, όσο και της Ericsson, πριν αυτές δημιουργήσουν την κοινοπραξία που βλέπουμε σήμερα.

Ποτέ μου και κανένα τους κινητό δεν με απογοήτευσε στο ελάχιστο.

Να τονίσω κιόλας πως ήμουν τόσο ευχαριστημένος, σε σημείο που την περασμένη εβδομάδα και εντελώς τυχαία περνώντας από Κηφισιά (Θεσσαλονίκη) είδα επιτέλους που βρίσκεται το εξουσιοδοτημένο service της εταιρίας στη Θεσσαλονίκη!

Αυτό σημαίνει πως ουδέποτε χρειάστηκε να απευθυνθώ στο συγκεκριμένο, ούτε καν σε κάποιο άλλο κατάστημα (π.χ. Γερμανός) αφού μιλάμε για Αξιοπιστες συσκευές με το Α κεφαλαίο.

 

Πάμε τώρα σε ένα άλλο γεγονός που νομίζω πως χρίζει ιδιαίτερης προσοχής.

Από την οικογένειά μου (συγγενείς, γονείς, αδέρφια, ξαδέρφια και πάει λέγοντας, όλοι μα όλοι είναι κάτοχοι SE κινητών. Σύμπτωση; Μπορεί.

Πριν από λίγες μέρες και αφού έχω ξανασυζητήσει με φίλους παρόμοιο θέμα με αυτό που έχει ανοίξει εδώ, έπεσε στα χέρια μου ένα Nokia N82.

Το συγκεκριμένο, είχε τόσα πολλά κουσούρια (κολλήματα, καθυστερήσεις στα μενού, άθλια ένταση για κινητό με στερεοφωνικά ηχεία κλπ.) που αποφάσισα να του κάνω μια αναβάθμιση, για να διαπιστώσω στην πορεία πως παρέμεινε ακριβώς το ίδιο χωρίς την ελάχιστη αλλαγή!

Μη μπορώντας να συμβιβαστώ με μόνο μία κάμερα 5mp, αποφάσισα να το χαρίσω σε κάποιον από την οικογένεια.

Κανείς δεν το δέχτηκε!

Ούτε καν σαν δώρο!

Σύμπτωση και αυτό; Και πάλι μπορεί.

Όπως και να 'χει, εξακολουθώ να πιστεύω πως όπως προείπα και πιο πάνω, το νεανικό κοινό είναι αυτό που αναζητεί η SE και ίσως (δεν θέλω να τη δικαιολογήσω) αυτός να είναι και ένας από τους λόγους που δεν αλλάζει ριζικά το μενού και ακολουθεί μια σταθερή (αργή μεν, το ομολογώ) πορεία στην εξέλιξη των συσκευών της.

Δεν είμαι εγώ που θα κρίνω τι είναι σωστό και τι λάθος, απλά λέω καθαρά την άποψή μου και σε καμία περίπτωση δεν απαιτώ από τους άλλους να τη συμμερίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι πλέον πιο επίκαιρο: τι πρέπει και τι μπορεί να κάνει η SE ώστε να ορθοποδήσει;

 

Εμμένω σε αυτό που είχα πρίν από κάμποσο καιρό στο ίδιο θέμα. Καταρχήν χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα στο λογισμικό της. Το τί θα είναι αυτό ας το βρούν οι υπεύθυνοι.

 

Το δεύτερο (το οποίο και αρχίζει να διαφαίνεται) είναι μια στροφή στο σχεδιασμό. ΟΚ, είδαμε αρκετές συσκευές σε σχήμα σοκοφρέτας. Ας πάμε και σε κάτι άλλο. Κακά τα ψέματα αλλά αρκετός κόσμος με βάση το σχεδιασμό θα αποφασίσει κι όχι αν το κινητό είναι quad band για παράδειγμα.

 

Μείωση των τιμών της. Επίσης πολύ βασικό για να γίνει ανταγωνιστική. Κι ας κόψει αυτή την ιστορία όπου το κινητό ξεκινά στα 500Ευρώ και μέσα σε δυο μήνες πέφτει στα 350? Τί αλλάζει δλδ μέσα σε αυτούς τους δυο μήνες?

 

Τέλος θα κλείσω με κάτι που θεωρώ πολύ βασικό. Θα πρέπει να διαχωρίσει τις κατηγορίες της η SE. Να πάψει επιτέλους να βγάζει 100 μοντέλα που είναι πανομοιότυπα! Αυτή τη στιγμή υπάρχουν το W705, W715 και G705 που πραγματικά προσπαθώ να βρω διαφορές, και κατά επέκταση, λόγο ύπαρξης και δεν βρίσκω!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την αποψη μου επι του θεματος.

 

Τα 2 πραγματα που αναφερει ο zxr με ενοχλουν αφανταστα σαυτη την εταιρια. Δηλαδη το να βγαζει ιδια κινητα με διαφορετικα κοστουμια και η τιμολογιακη πολιτικη της οπως περιγραφεται ενα ποστ πιο πανω.

 

Επισης μεγαλο παραπονο δικο μου και πιστευω και πολλων αλλων ειναι η ελλειψη σειρα επαγγελματικων τηλεφωνων.

Ναι μεν στοχευει στα νεανικα κοινα αλλα αν θες να επιβιωσεις πρεπει να μεγαλωσεις το target group σου. Γιατι ο κοσμος αρχισε να βαριεται τα ιδια και τα ιδια και το νεανικο κοινο δεν θα ψωνιζει συνεχεια SE.

 

Ειναι πολλα τα λαθη τους και δεν βλεπω να μαθαινουν απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ενδιαφέρον παρόλο που πάνω κάτω γράφει ότι έχουμε επισημάνει κι εμείς στο παρόν topic. Αν το Satio πάντως δεν πάει καλά προβλέπω μεγάλες αλλαγές στην SE...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/t707_product_quality_image_1.png[/imgalign]

Ημικύκλια φωτός και πολυτελείς λάμψεις

Το Sony Ericsson T707 είναι ιδανικό για τους νοσταλγούς μίας άλλης εποχής, όπου η λάμψη ήταν συνώνυμη της πολυτέλειας και τα πλήκτρα δεν αντιμετωπίζονταν ως ενοχλητικό εμπόδιο. Η σχετικά μικρή οθόνη των 2,2 ιντσών, καθώς και η ψηφιακή κάμερα των 3,2 megapixel, η οποία δεν είναι καν εξοπλισμένη με τη λειτουργία της αυτόματης εστίασης, κάνουν ακόμη πιο μελαγχολική την ατμόσφαιρα που, δυστυχώς, περιβάλλει το εν λόγω κινητό. Αν απουσίαζαν οι φωτεινοί χρωματιστοί κύκλοι, καθώς και η «κρυφή» μονόχρωμη οθόνη από την πρόσοψή του, τότε ίσως κανείς να μην έδινε την πρέπουσα σημασία στη συσκευή. Ωστόσο, ποτέ δεν θα πάψουν να υπάρχουν αυτοί που πιστεύουν ότι η αναδίπλωση είναι... sexy.

 

Από το preview του MsK για την συσκευή

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις: 93 x 50 x 14,1 χιλ.

Όγκος: 'Αγνωστο

Βάρος: 95 γραμμάρια

Δίκτυα: Dual-Mode GSM/UMTS, Quad-Band GSM 850 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900

Κεραία: Εσωτερική

Εσωτερική μνήμη: 100MB

Υποδοχή Κάρτας Μνήμης: Ναι (Memory Stick Micro - MS2)

 

Κύρια οθόνη

Έγχρωμη οθόνη TFT

Ανάλυση: 240 x 320 pixels (QVGA)

Χρώματα: 262.144 (18-bit)

Διαγώνιος: 2,20 ίντσες

 

Βοηθητική οθόνη

Μονόχρωμη οθόνη

Ανάλυση: 128 x 36 pixels

Χρώματα: 2 (μαύρο)

Διαγώνιος: 1,10 ίντσες

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/t707_see_the_product_1.png[/imgalign]

Τεχνικά Στοιχεία

Ψηφιακή κάμερα ανάλυσης 3,2 megapixel

Ψηφιακό zoom έως 3,2x

Υποστήριξη βιντεοκλήσεων (κύρια κάμερα)

Εφέ φωτός - Pulsating Light Notifications

Gesture Control

 

Αυτονομία

Χρόνος ομιλίας (GSM): έως 600 λεπτά

Χρόνος ομιλίας (WCDMA): έως 240 λεπτά

Χρόνος αναμονής (GSM): έως 400 ώρες

Χρόνος αναμονής (WCDMA): έως 400 ώρες

Χρόνος βιντεοκλήσεων: έως 120 λεπτά

 

Βασικό πακέτο

Φορτιστής

Εγχειρίδιο χρήσης

Ενσύρματα στερεοφωνικά ακουστικά

 

Δυνατότητες

Media Player για την αναπαραγωγή multimedia περιεχομένου

Mega Bass για την ψηφιακή ενίσχυση των μπάσων

Υπηρεσία PlayNow για την αγορά περιεχομένου

Υπηρεσία TrackID για την αναγνώριση τραγουδιών

Ραδιόφωνο FM με RDS

Λειτουργία Photo Fix για την ψηφιακή επεξεργασία των φωτογραφιών

Προσθήκη γεωγραφικών πληροφοριών (Cell ID) στις φωτογραφίες

Δυνατότητα δημοσίευσης εικόνων και βίντεο σε blogs

Ασύρματη τεχνολογία Bluetooth (με υποστήριξη A2DP)

Συγχρονισμός δεδομένων με Η/Υ

Υποστήριξη USB Mass Storage

Access NetFront Web Browser για την πλοήγηση στο Web

Δυνατότητα παρακολούθησης RSS feeds

Εφαρμογή YouTube

Εφαρμογή Google Maps

Τεχνολογία Java

Διαχείριση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

Αποστολή και λήψη SMS, MMS

Λειτουργία ανοικτής ακρόασης

Ειδοποίηση για τις εισερχόμενες κλήσεις με ψηφιακούς ήχους (MP3/AAC)

Παλμική ειδοποίηση

Λειτουργία αφύπνισης

Ημερολόγιο και λίστα εκκρεμοτήτων

Σημειωματάριο

Χρονόμετρο κανονικής και αντίστροφης μέτρησης

Λειτουργία με απενεργοποιημένο πομποδέκτη (flight mode)

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ενδιαφέρον παρόλο που πάνω κάτω γράφει ότι έχουμε επισημάνει κι εμείς στο παρόν topic. Αν το Satio πάντως δεν πάει καλά προβλέπω μεγάλες αλλαγές στην SE...

 

Να σου πω τι πιστεύω εγώ; Προσωπική μου άποψη, πάντα.

 

Καταρχάς, δεν γίνεται μια εταιρεία να ορθοποδήσει στηριζόμενη σε ένα μοντέλο όπως το Satio. Μιας και όπως είδες στο άρθρο η SE έχει τέτοια προβλήματα και δεν της είναι εύκολο να κάνει επιθετική τιμολογιακή πολιτική, το Satio θα κοστίζει κάπου στα 600 ευρώ, ποσό που για τον μέσο καταναλωτή δεν είναι... εύπεπτο και ειδικά εν μέσω οικονομικής κρίσης.

 

Κατά δεύτερον, και πάλι με το Satio η SE κάνει το λάθος, για μένα, να παρουσιάσει άλλη μία συσκευή με έμφαση στην κάμερα (ας μην γελιόμαστε, ο βασικός κράχτης είναι η κάμερα των 12 MP), όταν η στρατηγική της αυτή αποδεδειγμένα δεν αποδίδει πλέον και όταν στην αγορά υπάρχουν πολλές ανταγωνιστικές συσκευές, χώρια το ότι ο κόσμος στις μέρες μας δείχνει να καταλαβαίνει όλο και περισσότερο ότι πολλά MP δεν σημαίνουν απαραίτητα και καλές φωτογραφίες.

 

Ακόμα και αν η SE προσπαθήσει να προωθήσει το Satio ως ανταγωνιστικό S60v5 μοντέλο, και πάλι έχει το μειονέκτημα της μη-καινοτομίας μιας και μοντέλα με αυτό το λειτουργικό έχουμε ήδη δει, άρα καταλήγουμε ξανά στο ότι δύσκολα κάποιος θα πειστεί να δώσει τόσα λεφτά.

 

Μέσα σε όλα αυτά, θα πρέπει να σκεφτούμε και το πως θα λειτουργεί στην πράξη το Satio μιας και είναι γνωστό ότι έχει γίνει ό,τι είναι δυνατόν ώστε το κινητό να «φωνάζει» ότι είναι SE, και όσοι το έχουν ήδη δει από κοντά (μεταξύ των οποίων και εγώ) μιλάνε για αρκετά προβλήματα στο software.

 

Για όλους αυτούς τους λόγους, θεωρώ ότι το Satio δεν είναι σε θέση να ξελασπώσει την εταιρεία. Απεναντίας, θεωρώ ότι πρέπει να γίνει - επιτέλους - αλλαγή φιλοσοφίας. Να βγουν πιο «σοβαρά» κινητά, με διακριτές μεταξύ τους διαφορές, να ασχοληθεί η SE και με target groups τα οποία έχει εντελώς παραμελήσει. Ειδικά στις ηλικίες από 30 και πάνω, η SE πουλάει ελάχιστα και αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο.

 

Γενικά, το πρόβλημα της SE δημιουργήθηκε από την αδυναμία της, από ένα σημείο και μετά, να αντιληφθεί τι θέλει ο μέσος αγοραστής. Ακόμα και τώρα, δεν δείχνει να αντιλαμβάνεται ότι ακόμα και άτομα που παραδοσιακά την προτιμάνε, έχουν κουραστεί από τα Walkman και τα Cybershot, ούτε έχει καταλάβει ότι το εξεζητημένο design δεν είναι αποδεκτό από όλους. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (και το ξαναλέω, από 30 και πάνω) που θέλουν ένα κινητό που όχι μόνο να είναι «σοβαρό» σε ό,τι αφορά τις λειτουργίες του αλλά και να δείχνει σοβαρό. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι επίσης που εκτιμούν να πιάνουν το κινητό τους και να μην τρίζει συνέχεια (θυμηθείτε πόσα μοντέλα της SE δίνουν την αίσθηση της πλαστικούρας) ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ σε λογικές τιμές.

 

Παράδειγμα: προχθές, χρησιμοποίησα μια επιδότηση που είχα, της τάξεως των 175 ευρώ και πήρα για τον πατέρα μου το Samsung L700. Για όποιον δεν το έχει δει από κοντά, το κινητάκι κοστίζει περίπου 140-150 ευρώ, είναι μεταλλικό, είναι 3G, έχει 40 ΜΒ μνήμη, παίρνει microSD, δεν τρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ, έχει καταπληκτικό πληκτρολόγιο, άψογη μπαταρία και το μενού του την δουλειά του την κάνει μια χαρά, χώρια το ό,τι σε θέματα αξιοπιστίας αυτή την στιγμή η Samsung είναι από τις καλύτερες. Στα λεφτά αυτά, αντίστοιχο τηλέφωνο με τέτοια ποιότητα κατασκευής και τόσο βολικό η SE ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ... Έχει μόνο φτηνιάρικα μοντέλα, με προβλήματα αξιοπιστίας και αμφιλεγόμενες επιλογές στο design που συχνά τα κάνουν μη-εύχρηστα.

 

Με λίγα λόγια λοιπόν, για να πας καλά, δεν είναι ανάγκη πάντα να προσπαθείς να εντυπωσιάσεις. Μπορείς να βγάλεις κάτι σχετικά απλό, καλοκατασκευασμένο, εύχρηστο και βολικό και σε τέτοια τιμή που θα κάνει τον πελάτη σου να σε εκτιμήσει και να σε ξαναπροτιμήσει στο μέλλον. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι πιστεύω εγώ; Προσωπική μου άποψη, πάντα.

 

Καταρχάς, δεν γίνεται μια εταιρεία να ορθοποδήσει στηριζόμενη σε ένα μοντέλο όπως το Satio.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου λιγότερο από 110%!!! (μιλάω για όλο το κείμενο, όχι μόνο το quote)

 

Απλά να κάνω μια διευκρίνηση σε αυτό που έγραψα πιο πάνω. ΌΧΙ, σε καμία περίπτωση δεν περιμένω να ορθοποδήσει η SE με το Satio. Απλά αν το Satio πάει καλά τότε το παρόν διοικητικό σχήμα (γιατί από κει ξεκινάνε όλα, κακά τα ψέματα) θα πάρει παράταση ζωής. Κι αυτό δεν θα είναι καθόλου καλό για κανέναν μας.

 

Αφού να φανταστείς ακόμα κι εγώ που δεν έχω πάρει ποτέ κινητό άλλης εταιρείας αρχίζω να κλονίζομαι.:lol::p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι πιστεύω εγώ; Προσωπική μου άποψη, πάντα.

 

Καταρχάς, δεν γίνεται μια εταιρεία να ορθοποδήσει στηριζόμενη σε ένα μοντέλο όπως το Satio. Μιας και όπως είδες στο άρθρο η SE έχει τέτοια προβλήματα και δεν της είναι εύκολο να κάνει επιθετική τιμολογιακή πολιτική, το Satio θα κοστίζει κάπου στα 600 ευρώ, ποσό που για τον μέσο καταναλωτή δεν είναι... εύπεπτο και ειδικά εν μέσω οικονομικής κρίσης.

 

Κατά δεύτερον, και πάλι με το Satio η SE κάνει το λάθος, για μένα, να παρουσιάσει άλλη μία συσκευή με έμφαση στην κάμερα (ας μην γελιόμαστε, ο βασικός κράχτης είναι η κάμερα των 12 MP), όταν η στρατηγική της αυτή αποδεδειγμένα δεν αποδίδει πλέον και όταν στην αγορά υπάρχουν πολλές ανταγωνιστικές συσκευές, χώρια το ότι ο κόσμος στις μέρες μας δείχνει να καταλαβαίνει όλο και περισσότερο ότι πολλά MP δεν σημαίνουν απαραίτητα και καλές φωτογραφίες.

 

Ακόμα και αν η SE προσπαθήσει να προωθήσει το Satio ως ανταγωνιστικό S60v5 μοντέλο, και πάλι έχει το μειονέκτημα της μη-καινοτομίας μιας και μοντέλα με αυτό το λειτουργικό έχουμε ήδη δει, άρα καταλήγουμε ξανά στο ότι δύσκολα κάποιος θα πειστεί να δώσει τόσα λεφτά.

 

Μέσα σε όλα αυτά, θα πρέπει να σκεφτούμε και το πως θα λειτουργεί στην πράξη το Satio μιας και είναι γνωστό ότι έχει γίνει ό,τι είναι δυνατόν ώστε το κινητό να «φωνάζει» ότι είναι SE, και όσοι το έχουν ήδη δει από κοντά (μεταξύ των οποίων και εγώ) μιλάνε για αρκετά προβλήματα στο software.

 

Για όλους αυτούς τους λόγους, θεωρώ ότι το Satio δεν είναι σε θέση να ξελασπώσει την εταιρεία. Απεναντίας, θεωρώ ότι πρέπει να γίνει - επιτέλους - αλλαγή φιλοσοφίας. Να βγουν πιο «σοβαρά» κινητά, με διακριτές μεταξύ τους διαφορές, να ασχοληθεί η SE και με target groups τα οποία έχει εντελώς παραμελήσει. Ειδικά στις ηλικίες από 30 και πάνω, η SE πουλάει ελάχιστα και αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο.

 

Γενικά, το πρόβλημα της SE δημιουργήθηκε από την αδυναμία της, από ένα σημείο και μετά, να αντιληφθεί τι θέλει ο μέσος αγοραστής. Ακόμα και τώρα, δεν δείχνει να αντιλαμβάνεται ότι ακόμα και άτομα που παραδοσιακά την προτιμάνε, έχουν κουραστεί από τα Walkman και τα Cybershot, ούτε έχει καταλάβει ότι το εξεζητημένο design δεν είναι αποδεκτό από όλους. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (και το ξαναλέω, από 30 και πάνω) που θέλουν ένα κινητό που όχι μόνο να είναι «σοβαρό» σε ό,τι αφορά τις λειτουργίες του αλλά και να δείχνει σοβαρό. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι επίσης που εκτιμούν να πιάνουν το κινητό τους και να μην τρίζει συνέχεια (θυμηθείτε πόσα μοντέλα της SE δίνουν την αίσθηση της πλαστικούρας) ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ σε λογικές τιμές.

 

Παράδειγμα: προχθές, χρησιμοποίησα μια επιδότηση που είχα, της τάξεως των 175 ευρώ και πήρα για τον πατέρα μου το Samsung L700. Για όποιον δεν το έχει δει από κοντά, το κινητάκι κοστίζει περίπου 140-150 ευρώ, είναι μεταλλικό, είναι 3G, έχει 40 ΜΒ μνήμη, παίρνει microSD, δεν τρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ, έχει καταπληκτικό πληκτρολόγιο, άψογη μπαταρία και το μενού του την δουλειά του την κάνει μια χαρά, χώρια το ό,τι σε θέματα αξιοπιστίας αυτή την στιγμή η Samsung είναι από τις καλύτερες. Στα λεφτά αυτά, αντίστοιχο τηλέφωνο με τέτοια ποιότητα κατασκευής και τόσο βολικό η SE ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ... Έχει μόνο φτηνιάρικα μοντέλα, με προβλήματα αξιοπιστίας και αμφιλεγόμενες επιλογές στο design που συχνά τα κάνουν μη-εύχρηστα.

 

Με λίγα λόγια λοιπόν, για να πας καλά, δεν είναι ανάγκη πάντα να προσπαθείς να εντυπωσιάσεις. Μπορείς να βγάλεις κάτι σχετικά απλό, καλοκατασκευασμένο, εύχρηστο και βολικό και σε τέτοια τιμή που θα κάνει τον πελάτη σου να σε εκτιμήσει και να σε ξαναπροτιμήσει στο μέλλον. ;)

 

 

Eχει πει ο Οργουελ μια πολυ καλη προταση για τις αποψεις :lol::lol::lol:

 

Αφου πηρες S60 συσκευη , Νοκια προφανως μετα απο δυο χρονια που σου ειχα κανει τα ζεπελιν .... ζεπελιν . θα ερθει η ωρα που θα παρεις και Samsung S60 συσκευη και θα ηρεμησουμε ολοι μαζι . :lol:

 

 

Εχουν ενα S60 ακομα στο σταδιο του developement αρκετους μηνες μετα την παρουσιαση του , και αλλες δυο συσκευες το aino και το δεν θυμαμαι το ονομα του επισης στα τελευταια σταδια εξελιξης πριν την παραγωγη τους .

Αντε εχουν και ενα Android που ολοι το περιμενουν για καποιο λογο σαν οτι καλυτερο με αυτο το λειτουργικο θα υπαρχει οταν βγει και δεν δινουν σημασια στο πως θα γινει αυτο .

Α ναι , ξεχασα , εδω και δυο μηνες εχουμε πηξει στις φημες και στις spy shots απο WM συσκευη η οποια εδω και δυο μηνες δεν εχει περασει ακομα το σταδιο του να αποφασιστει αν θα παραχθει και θα κυκλοφορησει τελικα , σε τι μορφη θα γινει αυτο και ακομα δεν ξερουν ποιος θα .... τους το κατασκευασει , γιατι δικες τους γραμμες παραγωγης δεν εχουν , τεχνογνωσια για να κατασκευασουν WM συσκευη δεν εχουν , η HTC μετα το φιασκο του Χ1 δεν θελει να ακουει το ονομα της εταιρειας , και οι υπολοιποι κατασκευαστες κατα παραγγελιας συσκευων που χρησιμοποιει τοσα χρονια για ολες της τις συσκευες εχουν ηδη και αυτοι αρκετα προβληματα μαζι της για να ενδιαφερονται να παρουν απο αυτους την κατασκευη μιας ακομα συσκευης και μαλιστα τετοιου ειδους .

 

Και κατα τα αλλα , το Feedback που εστειλαν πισω στην εταιρεια και οι δικοι μας οι ... Ελληνες της SE ηταν οτι η ελληνικη αγορα και τα ελληνικα δικτυα αντιμετωπισαν με θετικη διαθεση τις τρεις καινουριες συσκευες τους ...

Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρες S60 συσκευη , Νοκια προφανως μετα απο δυο χρονια που σου ειχα κανει τα ζεπελιν .... ζεπελιν . θα ερθει η ωρα που θα παρεις και Samsung S60 συσκευη και θα ηρεμησουμε ολοι μαζι . :lol:

 

Άμα σου πω ότι αυτό σκεφτόμουν σήμερα... :lol:

 

Χωρίς πλάκα, με όλα αυτά που βλέπω από τους Κορεάτες, λογικό δεν είναι να κοιτάζω προς τα κει σιγά-σιγά;

 

Εχουν ενα S60 ακομα στο σταδιο του developement αρκετους μηνες μετα την παρουσιαση του , και αλλες δυο συσκευες το aino και το δεν θυμαμαι το ονομα του επισης στα τελευταια σταδια εξελιξης πριν την παραγωγη τους .

Αντε εχουν και ενα Android που ολοι το περιμενουν για καποιο λογο σαν οτι καλυτερο με αυτο το λειτουργικο θα υπαρχει οταν βγει και δεν δινουν σημασια στο πως θα γινει αυτο .

Α ναι , ξεχασα , εδω και δυο μηνες εχουμε πηξει στις φημες και στις spy shots απο WM συσκευη η οποια εδω και δυο μηνες δεν εχει περασει ακομα το σταδιο του να αποφασιστει αν θα παραχθει και θα κυκλοφορησει τελικα , σε τι μορφη θα γινει αυτο και ακομα δεν ξερουν ποιος θα .... τους το κατασκευασει , γιατι δικες τους γραμμες παραγωγης δεν εχουν , τεχνογνωσια για να κατασκευασουν WM συσκευη δεν εχουν , η HTC μετα το φιασκο του Χ1 δεν θελει να ακουει το ονομα της εταιρειας , και οι υπολοιποι κατασκευαστες κατα παραγγελιας συσκευων που χρησιμοποιει τοσα χρονια για ολες της τις συσκευες εχουν ηδη και αυτοι αρκετα προβληματα μαζι της για να ενδιαφερονται να παρουν απο αυτους την κατασκευη μιας ακομα συσκευης και μαλιστα τετοιου ειδους .

 

Το θέμα είναι, θα πουλήσει καμία από αυτές; Κανένα «σοβαρό» κινητό θα βγάλουν;

 

Και κατα τα αλλα , το Feedback που εστειλαν πισω στην εταιρεια και οι δικοι μας οι ... Ελληνες της SE ηταν οτι η ελληνικη αγορα και τα ελληνικα δικτυα αντιμετωπισαν με θετικη διαθεση τις τρεις καινουριες συσκευες τους ...

 

Κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει το skype με κινητο sony ericsson? Το εγκατέστησα σε ένα w705 για να το χρησιμοποιώ με WIFI αλλά δεν μου βγάζει επιλογές κλήσεων στις επαφές παρά μόνο chat με text messages.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΒΕΡΗ η σιλικονένια θήκη! Δεν περίμενα να βγει τέτοια για το Χπερια! :blink::happy:

Πόσο πήγε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβή..πολύ ακριβή..πρέπει να πήγε ίσα με 3-4 ευρώ συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών..!! :lol: Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, χρησιμοποιώ με πιο μεγάλη ευχαρίστηση τη θήκη-τσέπη

Πήρα και μια βάση για το αυτοκίνητο..!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γνώμη μου πάντως είναι ότι η θήκη σιλικόνης σε συσκευή με κινητά μέρη δεν έχει την απαιτούμενη εφαρμογή και το αποτέλεσμα απέχει από το επιθυμητό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περίμενα να έχει χειρότερη εφαρμογή αλλά ήταν πιο συμπαθητική τελικά..Βοηθάει που έχει τους δύο διαδρόμους πάνω κάτω για να κινείται μαζί με τη συσκευή..έγραψα παραπάνω ποια νομίζω ότι είναι τα κύρια αρνητικά της στοιχεία :O
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: ανάλογα με το κόστος της επισκευής!!![/quote

παιδια ειναι πανευκολο.οποιος θελει μου στελνει pm και με παιρνει τηλ να του πω πως

:)
Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι το έχεις κάνει ήδη? πάντως και τα video σχετικά απλό το δείχνουν..άλλα όταν το κατσαβίδι είναι στα δικά σου χέρια και η συσκευή επίσης δική σου..το χέρι βαραίνει..!!! :P
Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι το έχεις κάνει ήδη? πάντως και τα video σχετικά απλό το δείχνουν..άλλα όταν το κατσαβίδι είναι στα δικά σου χέρια και η συσκευή επίσης δική σου..το χέρι βαραίνει..!!! :P

 

το εχω κανει ηδη φιλε γιατι μου επεσε κατω και δεν αναβε η οθονη.να σου πω την αληθεια βιντεο δεν ειδα και πηγα ψαχνωντας γιατι το εκανα πριν 2 μηνες. το ξεσυναρμολογησα ολο και εφτασα μεχρι την καλωδιοταινια οου συνδεει την πλακετα με την οθονη και βρηκα οτι ειχε ξεκουμπωσει στο πισω μερος της οθονης...

πανευκολο...αφου μου ζητησαν 300 ευρω για επισκευη...και τους ειπα παρτε τα αρχ.... μου

:)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά ΗΤC αποφάσισα και εγώ να αλλάξω εταιρία και την περασμένη Παρασκευή πήρα το xperia. Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά εντυπωσιασμένος…μπαίνω όμως στο ψητό γρήγορα. Εκεί που καθόμουν και δούλευα στην ησυχία ενός γραφείου, σηκώνω το τηλέφωνο να βρω ένα νούμερο και άκουσα το σπαστικό «τίκι-τίκι». Τρομοκρατημένος κουνάω πέρα δώθε την συσκευή και διαπιστώνω (αφού κράτησα σταθερά όλα τα κουμπιά σε περίπτωση που κάποιο δεν έκανε καλή επαφή) πως ένας ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σπαστικός θόρυβος προέρχεται από το ακουστικό του τηλεφώνου. Έτσι από περιέργεια, αν το πάω στην Vodafone (από όπου μου είπαν πως σε 7 μέρες γίνεται αλλαγή του τηλεφώνου) τι θα μου πούνε? Αξίζει να καθίσω να σκάσω για κάτι τέτοιο ή θα μου περάσει σε κανένα μήνα?

Όσο για το αν θα έκανα βίδες αυτό το στολίδι…θα το σκεφτόμουν αλλά πάνω στην ανάγκη θα το έβαζα στο χειρουργείο :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου δίνουν το περιθώριο αντικατάστασης, μπορείς να δοκιμάσεις..αν και το πιθανότερο κατά τη γνώμη μου, να μην είναι τίποτα..απλά κάποιο κουμπί να σου ξεφευγει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was unpinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...