Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αγαπητέ zerow, το ξέρω και μου το εχουν πει. Το πρόβλημα ειναι ότι η ΣΟΝΥ κάνει ότι δεν το ξέρει, κι ότι τρελλάθηκα να θέλω να τους βλέπω συχνά...... Ευχαριστώ για την άποψή σου πάντως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Btw τι σου κάνει το GPS και κάνει δεν βρίσκει τι έχει

Γεία σου egodemis. Εύλογη η απορία σου. Εκτος του ότι τους έδειξα και screen shot , χειρίζομαι από παλιά , πριν τα android κινητά και συσκευές GPS και ξέρω δύο πράγματα για τι χρειάζονται για να σε εντοπίσουν κάθε στιγμή. Ε, το κινητό μου, έκανε κανονική πλοήγηση πριν την δεύτερη επισκευή. Μετά από εκεινη της 29 Σεπτεμβρίου, έχασε αυγά και πασχάλια. Κοντολογίς, αφου έδινα την εντολή να με πάει στη διεύθυνση που ήθελα, εκείνο χάραζε πορεια με το λογισμικό που γνωρίζω καλά, μα στην πορεία δεν έβλεπε που ήμουν ακριβώς. Είχε εκείνη την ασαφή αντίληψη ότι είμαι εκείι γύρω στην περίοχή, σε ακτινα 20-30 μέτρων. Και γι'αυτό, δεν έβγαινε στην οθόνη το συνηθισμένο βέλος με την κατεύθυνση του οχήματος, παρά ή μια στρογγυλή κουκίδα ή εκείνη η γκρι επιγραφή που έλεγε "αναζήτηση GPS"...... Πιο πολλά δεν γνωρίζω. Βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν κατάφερναν όλοι οι δορυφόροι να βλέπουν την συσκευή του κινητού μου.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερώτηση : Είναι πρόβλημα που θέλει σέρβις, αν σου κλείνει εφαρμογές το κινητό? Για εξήγησε το λίγο παραπάνω μήπως και το παρεξήγησα

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αγαπητέ zerow, το ξέρω και μου το εχουν πει. Το πρόβλημα ειναι ότι η ΣΟΝΥ κάνει ότι δεν το ξέρει, κι ότι τρελλάθηκα να θέλω να τους βλέπω συχνά...... Ευχαριστώ για την άποψή σου πάντως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεία σου egodemis. Εύλογη η απορία σου. Εκτος του ότι τους έδειξα και screen shot , χειρίζομαι από παλιά , πριν τα android κινητά και συσκευές GPS και ξέρω δύο πράγματα για τι χρειάζονται για να σε εντοπίσουν κάθε στιγμή. Ε, το κινητό μου, έκανε κανονική πλοήγηση πριν την δεύτερη επισκευή. Μετά από εκεινη της 29 Σεπτεμβρίου, έχασε αυγά και πασχάλια. Κοντολογίς, αφου έδινα την εντολή να με πάει στη διεύθυνση που ήθελα, εκείνο χάραζε πορεια με το λογισμικό που γνωρίζω καλά, μα στην πορεία δεν έβλεπε που ήμουν ακριβώς. Είχε εκείνη την ασαφή αντίληψη ότι είμαι εκείι γύρω στην περίοχή, σε ακτινα 20-30 μέτρων. Και γι'αυτό, δεν έβγαινε στην οθόνη το συνηθισμένο βέλος με την κατεύθυνση του οχήματος, παρά ή μια στρογγυλή κουκίδα ή εκείνη η γκρι επιγραφή που έλεγε "αναζήτηση GPS"...... Πιο πολλά δεν γνωρίζω. Βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν κατάφερναν όλοι οι δορυφόροι να βλέπουν την συσκευή του κινητού μου.......

 

Έτσι όπως το γράφεις το κινητό ψάχνει να σε βρει μέσω του στίγματος κινητής (παλιά που τα κινητά δεν είχαν gps, υπήρχε αυτή η δυνατότητα -αν δεν απατώμαι). Η κεραία σου παίζει να κρέμεται από μια κλωστή.

 

Κάνε μια καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή.

 

Επίσης ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της Sony δε χάνεις κάτι (210 899 1919)

 

Τέλος εκτός από omnitech, υπάρχει και η arvato που επισκευάζει Sony. μπορείς να δοκιμάσεις και εκεί την τύχη σου.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να έχουν επαφές κεραίας στην κάσα και μια αγγίζουν μια όχι

Κατά 99% θέμα συναρμολογισης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου απαντήσει κανείς?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου απαντήσει κανείς?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρκετές φορές ναι όταν cpu έχει errors η μνήμη εφαρμογές πετάνε συνέχεια force close
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές ναι όταν cpu έχει errors η μνήμη εφαρμογές πετάνε συνέχεια force close
Αρκετές φορές? Τι δηλαδή να κλείνει προγράμματα το λειτουργικό και να πούμε ότι φταίει το hardware ? Ούτε 1 στο εκατομμύριο και αν... Εγώ πρώτη φορά το ακούω. Έχω αλλάξει άπειρα τηλέφωνα όλων των κατασκευαστών. Διαβάζω καθημερινά σελίδες εδώ μέσα αλλά και αλλού για θέματα τεχνολογίας, αλλά αυτό πρώτη φορά το ακούω, και να σου πω την αλήθεια δεν το πολυπιστεύω.

Υπάρχουν τόσα πράγματα που μπορείς να κάνεις πριν το πας στο χειρουργείο και αρχίσουν τα προβλήματα. Γιατί τα σοβαρά προβλήματα από το σέρβις ξεκίνησαν, γιατί κάποιοι άσχετοι βάζουν χέρι σε εργοστασιακά σφραγισμένες συσκευές, τους βγάζουν τα εντόσθια διότι μόνο αυτό μπορούν να κάνουν, και νομίζουν ότι έτσι λύνουν το πρόβλημα. Δηλαδή αν πονάει το χέρι σου, το κόβουν και σου κολλάνε ένα άλλο.

Δεν ξέρω, εμένα μου ακούγεται πολύ χαζό αυτό.

 

Αν ο φίλος το είχε δώσει σε κάποιον πιο γνώστη και του είχε ρίξει μια ματιά, πχ να του ξαναπεράσει τη ROM, ή να δοκιμάσει κάποιο τρίτο πρόγραμμα για τα SMS, κατά πάσα πιθανότητα θα την είχε γλιτώσει την ταλαιπωρία. Του άλλαξαν τόσες φορές πλακέτα και δεν έγινε τίποτα. Πως του ήρθε αυτό στο μυαλό ήθελα να ξέρω. Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το γράφεις το κινητό ψάχνει να σε βρει μέσω του στίγματος κινητής (παλιά που τα κινητά δεν είχαν gps, υπήρχε αυτή η δυνατότητα -αν δεν απατώμαι). Η κεραία σου παίζει να κρέμεται από μια κλωστή.

 

Κάνε μια καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή.

 

Επίσης ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της Sony δε χάνεις κάτι (210 899 1919)

 

Τέλος εκτός από omnitech, υπάρχει και η arvato που επισκευάζει Sony. μπορείς να δοκιμάσεις και εκεί την τύχη σου.

Καλημέρα σε όλους! Καλο Σαββατοκύριακο!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Θα το παλέψω με το συνήγορο!

Θα σας πω και νέα, γιατί δεν θα καταπιώ εύκολα αυτή τη συμπεριφορά!

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές? Τι δηλαδή να κλείνει προγράμματα το λειτουργικό και να πούμε ότι φταίει το hardware ? Ούτε 1 στο εκατομμύριο και αν... Εγώ πρώτη φορά το ακούω. Έχω αλλάξει άπειρα τηλέφωνα όλων των κατασκευαστών. Διαβάζω καθημερινά σελίδες εδώ μέσα αλλά και αλλού για θέματα τεχνολογίας, αλλά αυτό πρώτη φορά το ακούω, και να σου πω την αλήθεια δεν το πολυπιστεύω.

Υπάρχουν τόσα πράγματα που μπορείς να κάνεις πριν το πας στο χειρουργείο και αρχίσουν τα προβλήματα. Γιατί τα σοβαρά προβλήματα από το σέρβις ξεκίνησαν, γιατί κάποιοι άσχετοι βάζουν χέρι σε εργοστασιακά σφραγισμένες συσκευές, τους βγάζουν τα εντόσθια διότι μόνο αυτό μπορούν να κάνουν, και νομίζουν ότι έτσι λύνουν το πρόβλημα. Δηλαδή αν πονάει το χέρι σου, το κόβουν και σου κολλάνε ένα άλλο.

Δεν ξέρω, εμένα μου ακούγεται πολύ χαζό αυτό.

 

Αν ο φίλος το είχε δώσει σε κάποιον πιο γνώστη και του είχε ρίξει μια ματιά, πχ να του ξαναπεράσει τη ROM, ή να δοκιμάσει κάποιο τρίτο πρόγραμμα για τα SMS, κατά πάσα πιθανότητα θα την είχε γλιτώσει την ταλαιπωρία. Του άλλαξαν τόσες φορές πλακέτα και δεν έγινε τίποτα. Πως του ήρθε αυτό στο μυαλό ήθελα να ξέρω. Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν μιλάω για ένα δυο φόρες

μιλάω να τερματίζεται συνέχεια η εφαρμογή να μην ξεκινάει πολλές φορές να τρως άκυρα force close απο δεξιά και αριστερά και να μην στρώνει με factory reset

εκεί είναι καθαρά θέμα με hardware και συνγεκριμμενα η ram η cpu

και ειδικά καποια samsung και αρκετά sony το είχαν το θέμα για αυτό μόλις το βλέπουν στο service χωρίς δεύτερη σκέψη αλλάζουν μητρική καθώς έχουν παρει το οκ απο την μαμα sony για αυτα

 

οσο αφορά το θέμα μας αφου το πρόβλημα με της εφαρμογές λύθηκε με αλλη μητρικη αλλα δημηουργιθικε θεμα με gps καθος πειράχτηκαν τα ποδαράκι στο middle cover τα οποια ειναι και ενωσεις κερεας με την μητρική (συμβαίνει καμία φορα με το άνοιγμα συσκευής) κανονικα πρεπει να της αλλαξουν και middle frame και back cover

 

+ βάση νόμου αν μετά από τόσες επισκευές δεν φτιάχνετε το θεμα θα πρεπει να πάρει πιστωτικό η αλλαγή συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Καλο Σαββατοκύριακο!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Θα το παλέψω με το συνήγορο!

Θα σας πω και νέα, γιατί δεν θα καταπιώ εύκολα αυτή τη συμπεριφορά!

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Φίλη ήρθε από Αγγλία με ένα Sony Xperia E5 (F3111) με δίκτυο Ο2 (δεν τα πάει εξαιρετικά καλά με την τεχνολογία!). Με το που βάζει την ελληνική κάρτα SIM της ζητάει κωδικό ξεκλειδώματος. Είχε ήδη κινήσει τη διαδικασία ούσα σε Βρετανικό έδαφος σε κάποιο μικροκατάστημα που κάνει τέτοιου είδους δουλειές αλλά πάνε καμιά 15αριά μέρες και δεν έχει λάβει κωδικό ξεκλειδώματος. Κάναμε και τη διαδικασία μέσω του site της Ο2 αλλά άκρη δε φαίνεται να βγαίνει. Κάτι σε ένα μήνα και αν της γράφουν. Έχει κάποιος ιδέα αν μπορεί να γίνει Unlock με κάποιον άλλο τρόπο; Έχω γκουγκλάρει αρκετά αλλά πάντα φτάνω σε sites που με άμεσο ή ύποπτο τρόπο ζητάνε χρήματα. Δεδομένου ότι ήδη μία φορά έδωσε χρήματα για να το ξεκλειδώσει, οποιαδήποτε πρόταση αποδεκτή!

*IMEI συσκευής: 353748087419971

Edited by Felix_ret
Life's Gooooooood!
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό του τίτλου και μάλλον τα έχει παίξει η οθόνη. Δεν είμαι τεχνικός, αλλά τα συμπτώματα ακολουθούν την πορεία που περιγράφεται σε διάφορα ξένα φορουμ. Το πρόβλημα λένε ότι ξεκινάει με φούσκωμα της μπαταρίας που πιέζει κάτι από πίσω και χαλάει η οθόνη.

 

Το ξέρω ότι θα μου κοστίσει (€158 λέει ο Γερμανός στην ιστοσελίδα του η αλλαγή οθόνης), αλλά μου αρέσει αυτό το τηλέφωνο. Το θέμα είναι πού το πάω δεδομένου ότι έιμαι Κομοτηνή; Εδώ υπάρχει μόνο Γερμανός εξουσιοδοτημένος από Sony. Είναι αξιόπιστο το service του όμως; Και τι εναλλακτικές έχω; Να το στείλω που δηλαδή; Υπάρχει κάποιο άλλο service τόσο καλύτερο από Γερμανό που να αξίζει τον κόπο και το κόστος να μπω σε διαδικασία αποστολής με courier;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα.

Εχω ενα παλιο κινητο t20s και εχω δοκιμασει τρεις διαφορετικες καρτες sim αλλα ολες ειναι εκτος δικτυου και δεν βρισκουν σημα.

Τις διαβαζει κανονικα και μου ζηταει το pin της sim αλλα οταν ψαχνει για δικτυο δε βρισκει και βγαζει οτι ειναι εκτος δικτυου.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι κλειδωμενο η κατι τετοιο η απλα θελει παλια καρτα sim ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει μόνο από μια εταιρεία φοβάμαι οτι δεν έχει την συχνοτητα που δουλευει η εταιρεία. Αν θυμάσαι παλιότερα τα κινητα δεν ήταν όλα dual band/triple band και τα συναφή. Δοκίμασε από άλλον πάροχο και κατά προτίμηση τον πάροχο που είχες όταν το είχες αγοράσει. Ποντάρω στο οτι ειναι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was unpinned and pinned
  • 2 years later...

Δεν περίμενα ότι θα έκανα ποτέ τέτοιο ξέθαμα στη ζωή μου, αλλά η ζωή όλο εκπλήξεις. 

Πήρα την Παρασκευή από το Marketplace ένα μεταχειρισμένο Sony Ericsson για συγγενή στο χωριό που όλη του τη ζωή είναι με SE και μόνο αυτά ξέρει να χρησιμοποιεί. 

Η συσκευή έχει στο κάτω μέρος brand "T-Mobile" ενώ το μενού είναι branded Cosmote (Cosmote MyView κιόλας) - ξέρω ξυπνάω τρελές αναμνήσεις. 

Υπάρχει, όμως, πρόβλημα. Το έχω από τότε και το τεστάρω να δω αν είναι πλήρως λειτουργικό κτλ και παρατηρώ, ότι όποτε ανάβει και πάω να κάνω κλήση, εμφανίζει μήνυμα "έχει γίνει ήδη επικοινωνία/σύνδεση με το διακομιστή" και ασπρίζει η οθόνη και ξανα συνδέεται στο δίκτυο.

Όλη μου τη ζωή μεγάλωσα με SE, το πρώτο μου ήταν το K300 και το τελευταίο μου πριν πάω σε Android ήταν το Cedar, τέτοιο μήνυμα δεν έχω ξαναδεί ποτέ μου.

Εχει κανεις καμια ιδέα? 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...