Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απόσπασμα από την επιστολή που έστειλα στη σόνυ και τα χώνω και η απάντηση της σόνυ.. για πολλά γέλια!!!

Επιστολή:

".......... Δεν έχω καταφέρει να συγχρονίσω το τηλέφωνό μου με τον υπολογιστή για να μπορώ να χειρίζομαι μέσω του υπολογιστή τις επαφές μου και τα μηνύματά μου.

Παρακαλώ, είμαι σαφής. Δεν μιλώ για τη δυναντότητα σύνδεσης του τηλεφώνου μέσω usb (το οποίο επίσης έπρεπε να χρεωθώ ξεχωριστά και δεν βρισκόταν μέσα στη συσκευασία - απαράδεκτο!) όπου το τηλέφωνο αναγνωρίζεατι απλώς ως εξωτερική κάρτα μνήμης και παρέχεται η δυνατότητα ανταλλαγής αρχείων (φωτόγρφιών, μουσικής, βίντεο, κλπ).

Μιλώ συγκεκριμένα για τη δυνατότητα να συγχρονίζεται και να επικοινωνεί το τηλέφωνό μου με τον υπολογιστή μου για να διαχειρίζομαι τις επαφές και τα μηνύματά μου κλπ.

Θεωρώ ότι τη σήμερον ημέρα, Νοέμβριο του 2011 είναι απαράδεκτο να κυκλοφορείτε ως εταιρεία τηλέφωνα χωρίς τη στοιχειώδη δυνατότητα και θεωρώ ακόμα πιο απαράδεκτο το να μη το αναφέρετε. Πιστέψτε με, εάν το γνώριζα θα επέλεγα κάποιο άλλο μοντέλο, διαθέτετε πολλά και ποικίλα άλλωστε.

Κατόπιν τούτων, οφείλω να σας ενημερώσω ότι ως πελάτης και καταναλωτής των προϊόντων σας, θεωρώ ότι εξαπατήθηκα και παραπλανήθηκα από τη μη ενημέρωσή σας, και αναμένω από την εταιρεία σας να πράξει τα δέοντα καθώς και να έχω μια ενημέρωση σχετικά με αυτό. ............"

 

Σας παραθέτω και την απάντηση η οποία με έκανε να σκάσω στα γέλια μιας και νομίζει ότι απευθύνεται σε ηλίθιους.

 

"Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την Sony Ericsson.

 

 

Σχετικά με το αίτημά σας, αρχικά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι κάθε συσκευή Sony Ericsson διαθέτει τις δικές του λειτουργίες και τεχνικά χαρακτηριστικά, όπως επίσης κάθε σειρά συσκευών απευθύνεται σε διαφορετικό καταναλωτικό κοινό με διαφορετικές ανάγκες.

 

Επιπλέον, εφόσον έχετε κάποια απορία σχετικά με κάποιο προϊόν μας, ακόμα και πριν την αγορά αυτού, μπορείτε να ενημερωθείτε σχετικά με τις λειτουργίες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά που υποστηρίζει με τους εξής τρόπους

 

- Μπορείτε να διαβάσετε και να κατεβάσετε δωρεάν σε pdf το εγχειρίδιο χρήσης, να δείτε όλη την On-line υποστήριξη του μοντέλου, τα τεχνικά και μη χαρακτηριστικά της ποιαδήποτε συσκευής στην επίσημη ιστοσελίδα μας http://www.sonyericsson.com/support.

- Μέσω της τηλεφωνικής γραμμής εξυπηρέτησης πελατών όπως και της ηλεκτρονικής διεύθυνσης όπου οποισδήποτε πελάτης μπορεί να υποβάλλει τα ερωτήματά του τηλεφωνικά ή γραπτώς και αυτά να απαντηθούν.

 

Το ίδιο ισχύει και με τους αντιπροσώπους μας (καταστήματα κινητής τηλεφωνίας), δηλαδή υπάρχει ειδική γραμμή εξυπηρέτησης για τους συνεργάτες μας όπως και ηλεκτρονικη διεύθυνση ώστε να τους παρέχουμε βοήθεια όταν και αυτοί δέχονται ερωτήματα από τους καταναλωτές για τα προϊόντα μας.

 

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να εκφράσουμε τη λύπη μας για την άποψη που έχετε σχηματίσει σχετικά με την εταιρία μας. Η Sony Ericsson, έχει ως στόχο να παραμείνει στην ηγετική θέση που ήδη κατέχει στη συγκεκριμένη βιομηχανία και παντοτε κινείται με αίσθημα εταιρικής ευθύνης απέναντι στους καταναλωτές με στόχο την βελτίωση των προϊόντων και των υπηρεσιών της.

 

Όσον αφορά τη συσκευή σας ισχύουν τα ακόλουθα:

 

Μπορείτε να συνδέσετε το Sony Ericsson txt κινητό τηλέφωνό σας με έναν υπολογιστή μέσω καλωδίου USB και να ξεκινήσετε τη μεταφορά εικόνων, μουσικής και άλλων τύπων αρχείων.

 

Για να πραγματοποιήσετε μεταφορά και απόθεση ανάμεσα στο τηλέφωνο σας και τον υπολογιστή σας, θα θέλαμε να σας προτείνουμε να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα:

 

1 Συνδέστε το καλώδιο USB στο τηλέφωνο και στον υπολογιστή.

2 Τηλέφωνο: Επιλέξτε [Ναι] για επιβεβαίωση της σύνδεσης Μαζικής αποθήκευσης.

3 Υπολογιστής: Περιμένετε μέχρι η μνήμη του τηλεφώνου και η κάρτα μνήμης να εμφανιστούν ως εξωτερικοί δίσκοι στο πρόγραμμα εξερεύνησης αρχείων.

4 Υπολογιστής: Στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή, κάντε διπλό κλικ στο εικονίδιο Ο Υπολογιστής μου.

5 Υπολογιστής: Για να προβάλετε τους φακέλους μνήμης τηλεφώνου και κάρτας μνήμης, κάντε διπλό κλικ στο εικονίδιο που αναπαριστά το τηλέφωνό σας.

6 Υπολογιστής: Μεταφέρετε τα αρχεία σας, με "αντιγραφή και επικόλληση" (copy-paste) ή "σύρσιμο και απόθεση" (drag and drop), σε έναν αντίστοιχο φάκελο στον υπολογιστή, τη μνήμη τηλεφώνου ή την κάρτα μνήμης σας.

7. Θα θέλαμε να βεβαιωθείτε ότι τοποθετήσατε τα αρχεία στους αντίστοιχους τύπους φακέλων, όπως για παράδειγμα, να τοποθετήσετε τα μουσικά αρχεία στον φάκελο [Μουσική].

 

Σημείωση: Η μεταφορά υλικού ανάμεσα στο τηλέφωνο και τον υπολογιστή σας με προστασία πνευματικών δικαιωμάτων (copyright), ίσως, να μην είναι δυνατή.

 

Θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το τηλέφωνό σας κατά τη μεταφορά αρχείων, καθώς κάτι τέτοιο μπορεί να καταστρέψει το περιεχόμενο.

 

Για να αποσυνδέσετε με ασφάλεια το καλώδιο USB:

 

Σημείωση: Για την αποφυγή απώλειας δεδομένων, μην αποσυνδέσετε το καλώδιο USB κατά τη διάρκεια της μεταφοράς περιεχομένου.

 

1.Υπολογιστής: Ακολουθήστε προσεκτικά τις οδηγίες του υπολογιστή σας για να αποπροσαρτήσετε την κάρτα microSD και να αποσυνδέσετε συσκευές USB σωστά, για να αποφύγετε το ενδεχόμενο απώλειας πληροφοριών που υπάρχουν στην κάρτα.

2.Αποσυνδέστε το καλώδιο USB.

 

- Μπορείτε να δημιουργήσετε αντίγραφο ασφαλείας και να επαναφέρετε τις επαφές σας στην κάρτα μνήμης:

 

Για να αντιγράψετε τις επαφές σας σε κάρτα μνήμης:

 

1.Επιλέξτε Μενού > Επαφές.

2.Επιλέξτε Επιλογές > Προηγμένες > Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας σε κάρτα μνήμης.

 

Για να επαναφέρετε επαφές από την κάρτα μνήμης:

 

1.Επιλέξτε Μενού > Επαφές.

 

2.Επιλέξτε Επιλογές > Προηγμένες > Επαναφορά από κάρτα μνήμης.

 

Τέλος, ο συγχρονισμός του τηλεφώνου για δεδομένα όπως π.χ. επαφές και ημερολόγιο δεν υποστηρίζεται από τη συγκεκριμένη συσκευή. Τα γραπτά μηνύματα δεν συγχρονίζονται γενικότερα. Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε και στο εγχειρίδιο χρήσης το οποίο είναι διαθέσιμο δωρεάν προς λήψη από τη διεύθυνση http://www.sonyericsson.com/cws/support/mobilephones/downloads/txt?cc=gr&lc=el, στην ενότητα "Σύνδεση του τηλεφώνου σας με υπολογιστή".

 

 

 

Σε περίπτωση που επιθυμείτε περαιτέρω υποστήριξη, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας στα τηλέφωνα 801 11 810 810 και 210 899 19 19 (απο κινητό). Για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τα προϊόντα και τις υπηρεσίες μας επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας: http://www.sonyericsson.com.gr.

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Sony Ericsson"

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέραν του συγχρονισμού με το PC μέσω USB, δεν υποστηρίζει συγχρονισμό ούτε μέσω διαδικτύου;

Στο FAQ περιγράφω τη διαδικασία συγχρονισμού των περισσότερων τουλάχιστον SE με τις επαφές του GMail.

Κάνε μια αναζήτηση στη συσκευή, ίσως έστω υπάρχει αυτή η λειτουργικότητα και μπορέσει να σε εξυπηρετήσει.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα μνήμης υποστηρίζει το κινητό μου και ποια η μέγιστη χωρητικότητα που μπορεί να δεχτεί;

 

Η Sony Ericsson έχει ετοιμάσει έναν κατάλογο, με όλα τα κινητά της και τις κάρτες μνήμης που υποστηρίζουν. Τον κατάλογο αυτό μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση http://www.sonyericsson.com/memorystick/ και εύκολα να αναζητήσετε το κινητό σας.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας.

Σε ενα παλιο Nokia βρηκα μια εφαρμογη που λεει την ωρα με φωνη και αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι τετοιο για sonyericsson για το hazel συγκεκριμενα σε java η με καποιο τροπο που να τρεχει.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η Sony Ericsson γίνεται μέρος της Sony*

http://s1.directupload.net/images/120215/fernwqo6.png

 

πληροφορίες σχετικά με την επικείμενη εξαγορά της Sony Ericsson από τη Sony και το τι σημαίνει αυτό για εσάς.

 

Μερικά πράγματα δεν θα αλλάξουν καθόλου. Για παράδειγμα, η υπάρχουσα εγγύησή σας θα εξακολουθήσει να ισχύει πλήρως και εσείς θα λαμβάνετε τις ίδιες εξαιρετικές υπηρεσίες service και υποστήριξης στις οποίες έχετε συνηθίσει. Αλλά θα δείτε ορισμένα σημαντικά νέα οφέλη.

 

Το νέο σας τηλέφωνο Sony Ericsson διαθέτει ήδη την εξαιρετική τεχνολογία της Sony. Αλλά στο μέλλον μπορείτε να αναμένετε ακόμη περισσότερες καινοτόμες δυνατότητες και λειτουργίες από την Sony – και φυσικά την εύκολη συνδεσιμότητα με τα άλλα προϊόντα της Sony όπως τηλεοράσεις, υπολογιστές και tablet για να μπορείτε να μοιράζεστε περιεχόμενο γρήγορα κι εύκολα σε πολλές οθόνες. Θα έχετε επίσης περισσότερες ευκαιρίες να απολαμβάνετε εξαιρετικής ποιότητας ψυχαγωγία χάρη στις υπηρεσίες της Sony, όπως για παράδειγμα μουσική και ταινίες από το Sony Entertainment Network.

 

Το πρώτο προϊόν smartphone από τη Sony, διαθέσιμο την ερχόμενη άνοιξη, θα είναι το νέο Sony Xperia™ S

ΕΔΩ.. http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/xperia-s?cc=gr&lc=el&utm_source=email&utm_medium=emd&utm_campaign=prelaunch1_grel_feb2012#view=overview

 

Σας ευχαριστούμε

Steve Walker, Γενικός Διευθυντής Marketing, Sony Ericsson

 

Πηγή > http://www.sonyericsson.com

http://www.sonyericsson.com/cws/home?cc=gr&lc=el&utm_source=email&utm_medium=emd&utm_campaign=prelaunch1_grel_feb2012

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Sony Ericsson γίνεται μέρος της Sony*

http://s1.directupload.net/images/120215/fernwqo6.png

 

πληροφορίες σχετικά με την επικείμενη εξαγορά της Sony Ericsson από τη Sony και το τι σημαίνει αυτό για εσάς.

 

Μερικά πράγματα δεν θα αλλάξουν καθόλου. Για παράδειγμα, η υπάρχουσα εγγύησή σας θα εξακολουθήσει να ισχύει πλήρως και εσείς θα λαμβάνετε τις ίδιες εξαιρετικές υπηρεσίες service και υποστήριξης στις οποίες έχετε συνηθίσει. Αλλά θα δείτε ορισμένα σημαντικά νέα οφέλη.

 

Το νέο σας τηλέφωνο Sony Ericsson διαθέτει ήδη την εξαιρετική τεχνολογία της Sony. Αλλά στο μέλλον μπορείτε να αναμένετε ακόμη περισσότερες καινοτόμες δυνατότητες και λειτουργίες από την Sony – και φυσικά την εύκολη συνδεσιμότητα με τα άλλα προϊόντα της Sony όπως τηλεοράσεις, υπολογιστές και tablet για να μπορείτε να μοιράζεστε περιεχόμενο γρήγορα κι εύκολα σε πολλές οθόνες. Θα έχετε επίσης περισσότερες ευκαιρίες να απολαμβάνετε εξαιρετικής ποιότητας ψυχαγωγία χάρη στις υπηρεσίες της Sony, όπως για παράδειγμα μουσική και ταινίες από το Sony Entertainment Network.

 

Το πρώτο προϊόν smartphone από τη Sony, διαθέσιμο την ερχόμενη άνοιξη, θα είναι το νέο Sony Xperia™ S

ΕΔΩ.. http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/xperia-s?cc=gr&lc=el&utm_source=email&utm_medium=emd&utm_campaign=prelaunch1_grel_feb2012#view=overview

 

Σας ευχαριστούμε

Steve Walker, Γενικός Διευθυντής Marketing, Sony Ericsson

 

Πηγή > http://www.sonyericsson.com

http://www.sonyericsson.com/cws/home?cc=gr&lc=el&utm_source=email&utm_medium=emd&utm_campaign=prelaunch1_grel_feb2012

 

τα sony ericsson κινητα που κυκλοφορουν μεχρι τωρα θα μπορουν να αναβαθμιστουν στις νεες εφαρμογες που θα βγαλει η sony?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει pdf viewer για το sony ericsson w995 να ναι και που το βρισκω???? ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα!θέλω να περάσω τις επαφές από ένα ericsson κ770 σε ενα Nokia expressmusic 5800.

Μεσω bluetooth δεν γινεται ολες μαζι.Επισης πηγα στον Γερμανο και δεν μπορει να γινει καθως μου ειπαν οτι ενα μηχανημα που ειχαν και εκανε τη δουλεια δεν το εχουν πια και στη θεση του εχουν ενα προγραμμα στον υπολογιστη αλλα ειναι αναξιοπιστο(το ιδιο μου ειπαν και στα 2 καταστηματα γερμανος που πηγα)

Τί μπορώ να κάνω εκτός να τις περάσω με το χέρι ή μία μία με bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το 5800 ως smartphone θα διαβάζει csv αρχεία. Οπότε κάνεις extract τον τηλεφωνικό σου κατάλογο με το MyPhoneExplorer σε μορφή csv (όλο τον κατάλογο, ένα αρχείο δηλαδή, κι όχι μια μια τις επαφές) και στη συνέχεια στέλνεις αυτό το αρχείο στο 5800.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω να προτείνω αυτό.

https://www.everdroid.com/

 

Σου μεταφέρει online τον κατάλογο και αν θυμαμαι καλά μπορεις να τον στείλεις στο άλλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα!!

 

Εχει περασει κανενας παιχνιδια στο κινητο!?? Προσπαθω να περασω στο κινητο της κοπελας μου αλλα δεν εχω βρει καποιο site που να ειναι αξιολογο!! αν εχετε οποιαδηποτε πληροφορια θα βοηθουσε!! ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

 

Εχει περασει κανενας παιχνιδια στο κινητο!?? Προσπαθω να περασω στο κινητο της κοπελας μου αλλα δεν εχω βρει καποιο site που να ειναι αξιολογο!! αν εχετε οποιαδηποτε πληροφορια θα βοηθουσε!! ευχαριστω!!

 

Τι παιχνίδια περιμένεις να βρεις σε java; Δεν έχει τίποτα της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, θέλω να διαδάσω όλο τον κώδικα που εκτελεί το κινητό μου.

Τα πάντα όμως! Και ας είναι και assembly!

Έχει κανείς λύση; Πως μπορώ να δω ό,τι κώδικα έχει μέσα; Μάλλον κάτι πάει στραβά...

Είναι ένα SE με "περιβάλλον μόντεμ", το παλιό κλασσικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι κάτι απλό αυτό που ζητάς. Για ποιο λόγο θες να διαβάσεις τον κώδικα; Για να διορθώσεις αυτό που πάει στραβά;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ωραιος. χαιρομαι να βλεπω τετοια ποστ με τετοιες ανησυχιες.

βεβαια δεν θα σου απαντησει κανεις γτ ολοι ασχολουνται με apple vs sammy.

θα με ενδιεφερε και εμενα πολυ αυτο.

αν βρεις λυση ενημερωσε με.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

:)Καλησπέρα MyPhone.gr:)

 

Εδώ και λίγες μέρες απόκτησα και εγώ το κινητό της Sony TXT Ck13i.

Πολύ καλό κινητό με τιμή μόλις 45 ευρώ + με WIFI .

Έχωντας βαρεθεί πλέον το κλασσικό θέμα DreamFlow του θέλω να

το αλλάξο με κάτι άλλο. Βρήκα κάποια θέματα αλλα όταν παω να τα

περάσω μου λέει "Κατεστραμένο Θέμα" και δεν το περνάει..

 

Οι διαστάσεις είναι 320x240 pixels

 

Κατέβασα και το Theme Creator 4.16 απο την sony αλλα δεν το έχει στην

λίστα το κινητό. Αν επιλέξω απο την λίστα ένα άλλο κινητό αλλα με τις

ίδιες διαστάσεις θα παίξει ??

 

Ευχαριστώ βρε παιδιά...

 

Το έχω και εγώ και θέλω να αναφέρω κάποιες δυσλειτουργίες.

Αυτό που έχω έχει πληκτρολόγιο QWERTZ. Επίσης δεν συνδέεται

σε όλα τα δίκτυα. σε WEP και WPA-2 μπαίνει κανονικά αλλα σε

WPA2-PSK δεν μπαινει.

 

Απο μπαταρία είμαι ευχαριστημένος διαρκεί περίπου

1 μιση μέρα με μία φόρτιση. Τα υπόλοιπα δουλεύουν άψογα.

 

Γενικά θα έλεγα ότι είναι καλό κινητάκι και με καλή σχέση απόδοσης/τιμής με μόλις 40 ευρώ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ας γραψει ο καθενας τη δικια του εμπειρια απο sony κινητα καλη η κακη.

ανοιγω αυτο το θεμα επειδη εγω και καποια αλλα ατομα ενδιαφερομαστε γι'αυτη τη συζητηση.

 

εγω προσωπικα αν και εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα κινητα sony ειχα την τυχη να μην εχω κανενα προβλημα με αυτα....συν οτι δεν εχω στειλει ποτε κανενα κινητο στο σερβις της sony

Edited by ThemisXRS
Link to comment
Share on other sites

Η αδελφη μου πηρε το J μολις βγηκε Ελλαδα, 195€ απο Γερμανο (ηθελε ντε και καλα αυτο λογω design ενω μπορουσε να παρει ωραιοτατα, καλυτερα σε χαρακτηριστικα κινεζικα)

 

Εντυπωσιαστηκα που κινητο του 2013 (αντε, παρα 2 μηνες) πηγαινε πιο αργα απο το Ν8 μου... Το κινητο απειραχτο και με 5 εφαρμογες επανω, κολλαει αυτη τη στιγμη απιστευτα (πατας να ανοιξουν τα μηνυματα και ανοιγουν 20 δευτερολεπτα μετα, ο dialer θελει 10+ κτλ) κατι το οποιο δεν δικαιολογειτε με τιποτα με την χρηση που γινεται, και ενα Hard Reset δεν αλλαξε τιποτα απολύτως.

 

Τα ιδια με το U του θειου μου... Οκ, φτηνα σχετικα κινητα αλλα παρομοια αλλων εταιρειων γιατι δεν εχουν τετοιο θεμα; ;)

 

Στους 6 μηνες, χαλασε το digitazer μονο του την ωρα που το χρησιμοποιουσε η αδελφη μου, ευτυχως αλλαχθηκε αμεσως απο την Sony :) Κατα καιρους ειχε θεματα και η καμερα (μια μεγαλη μαυριλα στο κεντρο και 2-3 σημεια) αλλα μια το εμφανιζει και μια χανεται...

 

Το κακο ονομα που εχει η Sony βασιστηκε κυριως σε τετοιες συσκευες, και ειναι κριμα γιατι παιρνει μπαλα και τις ναυαρχιδες.

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε επίπεδο hardware από το 2013 και μετά είναι εξαιρετικές οι προτάσεις της. Μέχρι τέλος του 2012, δηλαδή μέχρι και το Xperia T, ήταν ελαφρώς χάλια και με πολύ μικρές μπαταρίες.

Αλλά είναι απαράδεκτο το ότι δεν υποστηρίζει το Wireless Qi πρότυπο για ασύρματη φόρτιση. :mad::down:

 

 

Στο software τα πάει έτσι και έτσι, από την εμπειρία μου με το Z1 Compact.

Στα συν:

1. Eίναι σαφώς λιγότερο bloat από Samsung ή HTC.

2. Μου αρέσει που έχουν τα ίδια βασικά κουμπιά με τα Nexus (back, home, recent).

3. Μου αρέσει η αισθητική (όχι η χρηστικότητα) του launcher της, πολύ περισσότερο από της Google καθώς δίνει μια πολύ πιο σοβαρή αίσθηση. Η χρηστικότητα είναι ΟΚ, αλλά πιο χρηστικός ο launcher της Google.

 

 

Στα πλην:

1. πετάνε αυτή την ανοησία που βγαίνει στα αριστερά των εφαρμογών και θέλω να πάω πηδηχτώ από το παράθυρο κάθε φορά που το βλέπω:

http://2.bp.blogspot.com/-Ygtw2-cLyB8/Uir5rbHQrpI/AAAAAAAA8cc/tO2koC6jZzM/s400/SonyXperiaZUltra-applist.jpg

2. Κάτι άκυρες δυνατότητες, πχ να κάνει αυτόματα κάποια ενέργεια όταν βάζεις ακουστικά ή το συνδέεις στο φορτιστή. Στην πράξη αυτό είναι άχρηστο και απλά σε εκνευρίζει το notification.

3. Ο λόγος που θέλω να το πετάω από το παράθυρο μερικές φορές. Kάθε φορά που θέλω να ενεργοποιήσω ή να απενεργοποιήσω τα mobile data ή το συγχρονισμό, παταω το κουμπάκι στο quick settings και με βγάζει στη homescreen για να με ρωτήσει αν όντως θέλω να το κάνω. Και ακόμα και αν του πεις να μη σου πετάει το μήνυμα, θα σε βγάλει στη homescreen. Είναι κάτι τόσο απλό αλλά και τόσο εκνευριστικό την ίδια στιγμή. :shoot:

4. Η δήθεν ενοποίηση με τις υπηρεσίες του Playstation που βλέπεις από εδώ και από εκεί χωρίς να υπάρχει μεγάλη συνέχεια. Αφού δεν το έχετε παιδιά, αφήστε το να πάει. Φτιάξτε απλά ένα εξαιρετικό hardware με τον πολύ όμορφο launcher σας, βάλτε όλα τα Google apps (αλλά με δυνατότητα διαγραφής, ειδικά του Google Now), διορθώστε και τα σημεία που αναφέρω στα 1-3, και θα έχετε ένα τέλειο κινητό.

Edited by lewton

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οκ, φτηνα σχετικα κινητα αλλα παρομοια αλλων εταιρειων γιατι δεν εχουν τετοιο θεμα; ;)

 

 

παντως γενικα ακουω ασχημα λογια για τα "φθηνα" κινητα της sony.....οι ναυαρχιδες της ομως πιστευω πως ειναι αρκετα καλες αν και μπορουν να βελτιωθουν και αλλο

Link to comment
Share on other sites

Πχ να γινουν λιγο πιο μικρες :rolleyes:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας πάντως το xperia j ήταν με διαφορά η χειρότερη συσκευή των τελευταίων χρόνων της Sony. Είχε απλά μεγάλη οθόνη και τίποτα άλλο. Από όταν ανακοινώθηκε όλοι το έλεγαν αυτό. Μονοπύρηνο για να κολλάει σίγουρα. Για το xperia go που είχα εγώ, αν εξαιρέσεις τη JB που ήταν απαράδεκτη, σε GB & ICS πήγαινε αρκετά καλά, αν και πάλι υπήρχαν κάποια εκνευριστικά θεματάκια. Μικρές οι μπαταρίες αλλά τη μέρα την έβγαζες.

 

Τέλος εκνευριστικό με τα Sony είναι ότι για να περάσεις άλλο kernel πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader, άρα χάνεις την εγγύηση. Πάντως από το ταπεινό go έχω μικτές εντυπώσεις. Καλή μεν συσκευή, αλλά η επιλογή του hardware το έθαψε (γκουχ γκουχ St-Ericsson και κλείσιμο εταιρείας χωρίς να υπάρχουν σωστοί drivers).

 

Πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να πάρω ξανά Sony.

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

xperia sole.....για μενα η χειρότερη εμπειρία

ίσως το μοντέλο ήταν προβληματικό τι να πω...

μετα την αναβάθμιση σε ics

τρελό κόλλημα....και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανα αλλά...τζίφος

μέχρι και το πλήκτρο "2" δεν πατιόταν στα sms και στο internet surfing

απογοητεύτηκα πολύ

 

 

αλλά ...σκέφτομαι παραύτα να αγοράσω η i phone 5s η sony z1 compact για κάποιο λόγο

όποιος θέλει να δώσει τα φώτα του , είναι ευπρόσδεκτος :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was unpinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...