Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδες να σας παραθεσω και εγω το δικο μου προβλημα και μια απορια

πριν κανα 2 εβδομαδες πηρα απο χονκγ κονγ ebay εναν εγγεφαλο για το αυτοκινητο μου ο οποιος ηρθε με σπασμενες διοδους μεσα..αφου προσπαθησα να τον επισκευασω και δεν τα καταφερα (πηρε μπρος το αμαξι αλλα πολες λειτουργειες δεν δουλευανε)αποφασησα να τον στηλω πισω για να παρω τα χρηματα μου ..ανοιξα case στο εβαυ εβαλα φωτογραφιες απο τις σπασμενες διοδους και τελικα ο πωλητης δεχτηκε την επιστροφη...τωρα το προβλημα ειναι οτι το δεμα αν και το εστηλα 1 προτεραιοτητα συστημενο δεν φαινεται να εχει καποια ενημερωση απο την στιγμη που εφυγε απο ελλαδα...ουτε στο trackonline.ru αν και περασαν αρκετες μερες...το ευλογο ερωτημα μου ειναι επειδη τα χρηματα ειναι πολλα τι γινεται αν δεν παει το δεμα σε αυτον χαθει η πει οτι δεν το πηρε???με καλυπτει το εβαυ μονο με την αποδειξη απο τα ελτα και το τρακ που διχνει οτι εφυγε απο ελλαδα???οποιος ξερει ας απαντησει γιατι βρισκομαι σε πανικο :(

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by papias1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες να σας παραθεσω και εγω το δικο μου προβλημα και μια απορια

πριν κανα 2 εβδομαδες πηρα απο χονκγ κονγ ebay εναν εγγεφαλο για το αυτοκινητο μου ο οποιος ηρθε με σπασμενες διοδους μεσα..αφου προσπαθησα να τον επισκευασω και δεν τα καταφερα (πηρε μπρος το αμαξι αλλα πολες λειτουργειες δεν δουλευανε)αποφασησα να τον στηλω πισω για να παρω τα χρηματα μου ..ανοιξα case στο εβαυ εβαλα φωτογραφιες απο τις σπασμενες διοδους και τελικα ο πωλητης δεχτηκε την επιστροφη...τωρα το προβλημα ειναι οτι το δεμα αν και το εστηλα 1 προτεραιοτητα συστημενο δεν φαινεται να εχει καποια ενημερωση απο την στιγμη που εφυγε απο ελλαδα...ουτε στο trackonline.ru αν και περασαν αρκετες μερες...το ευλογο ερωτημα μου ειναι επειδη τα χρηματα ειναι πολλα τι γινεται αν δεν παει το δεμα σε αυτον χαθει η πει οτι δεν το πηρε???με καλυπτει το εβαυ μονο με την αποδειξη απο τα ελτα και το τρακ που διχνει οτι εφυγε απο ελλαδα???οποιος ξερει ας απαντησει γιατι βρισκομαι σε πανικο :(

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Πότε το έστειλες? Το tracking των ελτα τι γράφει?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

μου διχνει οτι εφυγε στις 7 του μηνα την πρωιγουμενη τεταρτη..οταν αυτος μου το ειχε στηλει εκανε 2 μερες απο το αεροδρομειο τους στο δικο μας και 12 μερες συνολο απο την παραροση του μεχρι την παραλαβη του

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Send item abroad (Export) ()

Athens Amu

08.07.2016 00:58

 

αυτη ειναι η τελευταια ενημερωση απο trackonline.ru μετα απο εκει το χαος

Link to comment
Share on other sites

Να εκφράσω και εγώ την έντονη δυσαρέσκεια και οργή μου για τα ΕΛΤΑ διότι σε αγορά απο eBay αξίας 220 ευρω μαζί με τα μεταφορικά που πλήρωσα με αποστολή σε Αμερική(πρώτη φορά μου στέλνω σε αγορά απο eBay για επιστροφή και πρώτη φορά σε Αμερική) το πακέτο δεν έφτασε ποτε στο προορισμό του,ουτε εχει επιστροφή σε εμένα και όλα αυτά απο τις 18 Ιουνίου οπου έδωσε σημείο ζωής στην Νεα Υόρκη και έκτοτε τίποτε.

 

Δυστυχώς εξαιτίας του οτι ουδέποτε παρέλαβε ο πωλητής δεν μπορει να μου γίνει refund ουτε απο eBay ουτε απο PayPal.

 

Η αποστολή έγινε με συστημένο με tracking number εννοείται αλλα χάθηκε η πιθανώς να το βούτηξε κάποιους απο Αμερική πλευρά.

 

Απλα τραγικοί στα ΕΛΤΑ οπου το μόνο που μπορώ να διεκδικήσω ειναι 36 ευρω αποζημίωση και τίποτα αλλο.

 

Στο κατάστημα της Βάρκιζας έγινε η δουλειά.

 

Απο Amazon εχω επιστρέψει πολλές φορές αλλα Ευρώπη αποκλειστικά και ουδέποτε χάθηκε οτιδήποτε και έτυχε μια μοναδική φορά σε eBay και Αμερική και έγινε η στραβή.

 

Που να το φανταζόμουν θα το είχα ασφαλίσει διαφορετικά.

 

220 ευρω απλα πετάχθηκαν στα σκουπίδια.

 

Αγορά απο Αμερική τέρμα για εμένα και ειδικότερα αξίας και απο eBay ειδικότερα που σε περίπτωση χαθεί στην μεταφορά δεν σε καλύπτουν ουτε σεντς.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να εκφράσω και εγώ την έντονη δυσαρέσκεια και οργή μου για τα ΕΛΤΑ διότι σε αγορά απο eBay αξίας 220 ευρω μαζί με τα μεταφορικά που πλήρωσα με αποστολή σε Αμερική(πρώτη φορά μου στέλνω σε αγορά απο eBay για επιστροφή και πρώτη φορά σε Αμερική) το πακέτο δεν έφτασε ποτε στο προορισμό του,ουτε εχει επιστροφή σε εμένα και όλα αυτά απο τις 18 Ιουνίου οπου έδωσε σημείο ζωής στην Νεα Υόρκη και έκτοτε τίποτε.

 

Δυστυχώς εξαιτίας του οτι ουδέποτε παρέλαβε ο πωλητής δεν μπορει να μου γίνει refund ουτε απο eBay ουτε απο PayPal.

 

Η αποστολή έγινε με συστημένο με tracking number εννοείται αλλα χάθηκε η πιθανώς να το βούτηξε κάποιους απο Αμερική πλευρά.

 

Απλα τραγικοί στα ΕΛΤΑ οπου το μόνο που μπορώ να διεκδικήσω ειναι 36 ευρω αποζημίωση και τίποτα αλλο.

 

Στο κατάστημα της Βάρκιζας έγινε η δουλειά.

 

Απο Amazon εχω επιστρέψει πολλές φορές αλλα Ευρώπη αποκλειστικά και ουδέποτε χάθηκε οτιδήποτε και έτυχε μια μοναδική φορά σε eBay και Αμερική και έγινε η στραβή.

 

Που να το φανταζόμουν θα το είχα ασφαλίσει διαφορετικά.

 

220 ευρω απλα πετάχθηκαν στα σκουπίδια.

 

Αγορά απο Αμερική τέρμα για εμένα και ειδικότερα αξίας και απο eBay ειδικότερα που σε περίπτωση χαθεί στην μεταφορά δεν σε καλύπτουν ουτε σεντς.

 

 

Sent from my iPad Air 2

 

Κάτσε.Χάθηκε στις ΗΠΑ και φταίνε τα ΕΛΤΑ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε.Χάθηκε στις ΗΠΑ και φταίνε τα ΕΛΤΑ;:confused:

Μα φυσικα φορτωθηκε ποτε απο ελλαδα για ΗΠΑ?

οπσ...ναι τωρα το ειδα...εφτασε ΗΠΑ αρα η USPS την εκανε τη δουλεια φιλε μου...

τωρα βεβαια κατα ποσο προσπαθησαν τα ΕΛΤΑ να σε βοηθησουν αυτο ειναι αλλο θεμα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε.Χάθηκε στις ΗΠΑ και φταίνε τα ΕΛΤΑ;:confused:

Δεν με ενδιαφέρει ποιος φταίει λιγότερο η περισσότερο.

Εγώ το παρέδωσα στα ΕΛΤΑ.

Μαζί τους μίλησα.

Αυτοί έχουν την ευθύνη να ψάξουν να βρουν τι απέγινε σε συνεννόηση μαζί τους.

Υποτίθεται σε συστημένο εφόσον δεν παραδοθεί επιστρέφεται όπως μίλησα με υπεύθυνη των ΕΛΤΑ.

Υποτίθεται υπάρχει μια μεριμνά από ΕΛΤΑ αν δεν προωθηθεί η δεν παραδοθεί να συνεννοηθούν με Αμερικανούς να επιστροφή πίσω.

 

Τώρα μου λέει τα ΕΛΤΑ αποζημίωση 36 ευρώ μπορώ να διεκδικήσω και τίποτα άλλο.

 

Με Αμερικανούς να μιλήσω θα με παραπέμψουν στα ΕΛΤΑ διότι η επικοινωνία γίνεται αυστηρά μέσω των 2 υπηρεσιών όχι μεταξύ πελάτη και υπηρεσία ξενου κράτους όπως μου ανέφερε η υπεύθυνη των ΕΛΤΑ.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με Αμερικανούς να μιλήσω θα με παραπέμψουν στα ΕΛΤΑ διότι η επικοινωνία γίνεται αυστηρά μέσω των 2 υπηρεσιών όχι μεταξύ πελάτη και υπηρεσία ξενου κράτους όπως μου ανέφερε η υπεύθυνη των ΕΛΤΑ.

Αλεξ, εγω ειχα στειλει mail γραμμενο στα αγγλικα στα ελτα και μου απαντησαν απο τα ελτα στα αγγλικα (το ηθελα για το paypal). Οποτε δεν νομιζω να γινεται αυστηρα μεσω τον 2 υπηρεσιων. Δοκιμασε να στειλεις ενα mail στη USPS.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ, εγω ειχα στειλει mail γραμμενο στα αγγλικα στα ελτα και μου απαντησαν απο τα ελτα στα αγγλικα (το ηθελα για το paypal). Οποτε δεν νομιζω να γινεται αυστηρα μεσω τον 2 υπηρεσιων. Δοκιμασε να στειλεις ενα mail στη USPS.

Θα στείλω τότε Θανάση.

Πάντως το tracking το αναγνωρίζει η usps, αλλά στη φόρμα επικοινωνίας όχι και έτσι δεν βρήκα τρόπο να στείλω email όταν προσπάθησα

 

Το θέμα είναι γιατί να μπλεκω εγώ για δουλειά 2 υπηρεσιών.

 

Να κάνω εγώ τη δουλειά τους για κάτι που εγώ δεν έχω αρμοδιότητα είτε εξουσία, ούτε ευθύνη σε τελική.

 

Εγώ τους εμπιστευτικά μια αποστολή μια παράδοση που υποτίθεται θα φέρουν εις πέρας.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα στείλω τότε Θανάση.

Πάντως το tracking το αναγνωρίζει η usps, αλλά στη φόρμα επικοινωνίας όχι και έτσι δεν βρήκα τρόπο να στείλω email όταν προσπάθησα

Για δες εδω https://www.usps.com/help/welcome.htm

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εδώ πήγα αλλά όταν μου ζητάει tracking δεν το αναγνωρίζει ενώ εδώ το βλέπει κανονικά.

https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται αυτό.

 

EDIT:Τωρα το πέρασε, για να στείλω τότε μπας και βρεθεί άκρη.

 

Άκυρο Θανάση δεν βγάζει χώρα του εξωτερικού μόνο για Αμερική είναι η δυνατότητα αποστολής email στη φόρμα που ζητάει να συμπληρώσω.

Αποστολέας και παραλήπτης να είναι και η 2 από Αμερική ζητάει στη φόρμα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, δεν ξερω τι πρεπει να κανεις. Περιμενε μηπως απαντησει καποιος αλλος που να ξερει

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει ποιος φταίει λιγότερο η περισσότερο.

Εγώ το παρέδωσα στα ΕΛΤΑ.

Μαζί τους μίλησα.

Αυτοί έχουν την ευθύνη να ψάξουν να βρουν τι απέγινε σε συνεννόηση μαζί τους.

Υποτίθεται σε συστημένο εφόσον δεν παραδοθεί επιστρέφεται όπως μίλησα με υπεύθυνη των ΕΛΤΑ.

Υποτίθεται υπάρχει μια μεριμνά από ΕΛΤΑ αν δεν προωθηθεί η δεν παραδοθεί να συνεννοηθούν με Αμερικανούς να επιστροφή πίσω.

 

Τώρα μου λέει τα ΕΛΤΑ αποζημίωση 36 ευρώ μπορώ να διεκδικήσω και τίποτα άλλο.

 

Με Αμερικανούς να μιλήσω θα με παραπέμψουν στα ΕΛΤΑ διότι η επικοινωνία γίνεται αυστηρά μέσω των 2 υπηρεσιών όχι μεταξύ πελάτη και υπηρεσία ξενου κράτους όπως μου ανέφερε η υπεύθυνη των ΕΛΤΑ.

Οκ να το δεχτώ ότι δεν ενεργεί ο ΕΛΤΑ για την λύση.Όχι όμως ότι φταίει αυτός που χάθηκε το πακέτο σου.

 

Οπότε το πρόβλημα στην ουσία είναι ότι δεν αποζημιώνεσαι στην αξία που κάνει το προιόν που έστειλες.Το είχες ασφαλίσει για το ποσό που άξιζε;Αν όχι δεν σου φταίει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, δεν ξερω τι πρεπει να κανεις. Περιμενε μηπως απαντησει καποιος αλλος που να ξερει

Εντωμεταξύ κοίτα τι βγαίνει με ΕΛΤΑ tracking και τι με USPS.

 

http://s26.postimg.org/bo2r39f95/image.png

 

http://s26.postimg.org/pgh5yw60p/usps.png

 

Εμένα μου είπαν ότι βρίσκεσαι στη Νέα Υόρκη όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ.

 

είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπω στα 2 tracking.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ να το δεχτώ ότι δεν ενεργεί ο ΕΛΤΑ για την λύση.Όχι όμως ότι φταίει αυτός που χάθηκε το πακέτο σου.

 

Οπότε το πρόβλημα στην ουσία είναι ότι δεν αποζημιώνεσαι στην αξία που κάνει το προιόν που έστειλες.Το είχες ασφαλίσει για το ποσό που άξιζε;Αν όχι δεν σου φταίει κανένας.

Αυτό λέω ρε άνθρωπε στην αρχή, αν ηξερα ότι θα χαθεί η υπήρχε αυτή η πιθανότητα θα το ασφαλιζα στο 100% της αξίας του.

Όσες φορές έχω στείλει έως τώρα ουδέποτε χάθηκε κάτι.

Δεν πίστευα θα συμβεί ειδικά συστημένο που πάντα έστελνα.

 

Βασικά εγώ επιδιώκω να βρεθεί και να επιστροφή σε εμένα.

Δεν έχω κινηθεί για αποζημίωση ακόμα,απλα ρώτησα αν δεν βρεθεί τελικά τι δικαιούμαι και μου είπαν 36 ευρώ ανεξάρτητα κόστους δέματος και τι περιέχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμασε το trackonline.ru δεν λεει ποτε ψεματα

Αυτό μου βγάζει.

 

http://s26.postimg.org/4z0t0zjax/ELTA_2.png

 

Επίσης όταν ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχει σκαναριστει σε Αμερική.

Τι σημαίνει αυτό ακριβώς δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρολο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

φιλος ακριβως το ιδιο βγαζει και σε εμενα απλα για us εχει χονγκ κονγκ...αυτο δεν εχει φτασει αμερικη η εχει φτασει και δεν εχει σκαναριστει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα απλα λιγοτερες μερες...μεχρι που παει το μυαλο μου οτι εχει φυγει το χαρτι με την διευθινση και το μπαρ κοντ ...και το δεμα εχει μπει στα αζιτητα...αλλα να μην κανουμε σεναρια επιστημονικης φαντασιας ...μου εχει τυχει να ερθει δεμα απο αμερικη στην πορτα μου μετα απο ενα μηνα χωρις καμια ενημερωση απο την στηγμη που εφυγε απο αμερικη

Link to comment
Share on other sites

φιλος ακριβως το ιδιο βγαζει και σε εμενα απλα για us εχει χονγκ κονγκ...αυτο δεν εχει φτασει αμερικη η εχει φτασει και δεν εχει σκαναριστει...

Τι να πω, δεν ξέρω διότι εμπειρία δεν έχω σε τέτοια κατάσταση.

Ότι απάντηση πάρω μπας και βρω μια άκρη μια λογική συνέχεια από ΕΛΤΑ που μίλησα μαζί.

Τώρα είναι σε φάση αναζήτησής και αναμονή αν βρέθηκε και πότε θα επιστραφεί διότι αυτό ζήτησα,οχι να παραδοθεί διότι και το ebay έκλεισε την υποθεση αφού ο πωλητής δεν μπορεί να περιμενει αόριστα για να μου έκανε το refund αν και στην άκρη του μυαλού μου δεν είμαι αισιόδοξος:(

 

Δεν μπορουσα να φανταστώ θα γίνει όπως εξελίχθηκε με συστημένη αποστολή.

 

Το μετάνιωσα που το έστειλα με ΕΛΤΑ,καλυτερα UPS και ας πληρωνε παραπάνω ο πωλητής τα μεταφορικά που αυτός αναλάμβανε.

 

Για να μην το χρέωσω πολύ παραπάνω επέλεξα ΕΛΤΑ,ενω και το PayPal κάλυπτε τα μεταφορικά απλά επειδή θα έβγαινε 100+ ευρώ δεν ήμουν σίγουρος θα τα καλύψουν για αυτό επέλεξα τα ΕΛΤΑ επιπλέον.

 

Θα δείξει, μακάρι να το παραλάβω κάποια στιγμή αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο λεω και εγω ..στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα..αλλα και παλι το να στειλεις ενα δεμα συστημενο με τρακινγ ειναι ενας σιγουρος τροπος αποστολης δεν φταις ουτε εσυ ουτε εγω..με ελτα μου ηρθε με ελτα το εστηλα πισω...τοσο τυχη

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οτι μαθεις πες μπας βοηθησεις εμενα η καποιον αλλο που εχει παρομιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο λεω και εγω ..στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα..αλλα και παλι το να στειλεις ενα δεμα συστημενο με τρακινγ ειναι ενας σιγουρος τροπος αποστολης δεν φταις ουτε εσυ ουτε εγω..με ελτα μου ηρθε με ελτα το εστηλα πισω...τοσο τυχη

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οτι μαθεις πες μπας βοηθησεις εμενα η καποιον αλλο που εχει παρομιο προβλημα

Θα ενημερώσω.

Πάντως στην άκρη του μυαλού μου πάντα είχα το φοβο από Αμερική η Ασία αγορά οπότε έκανα αν κάτι στραβώσει και να λοιπόν που στραβώσε σε πρώτη μάλιστα αγορά σημαντικής αξίας,(διοτι Για 5-10-15 ευρώ μικροπράγματα πχ θήκες, θα έλεγα να πάει στα κομμάτια έως σήμερα από Αμερική η Ασία που έχω ψωνίσει).

 

Το μόνο σίγουρο μετά από αυτό τέρμα ebay και Αμερική η Ασία σε αξίας πράγματα.

Μια φορά το τολμησα και βρήκα το μπελά μου.

 

Ευρώπη αυστηρά όπως κάνω πάντα η και amazon που είναι πιο ευέλικτοι και ουδέποτε είχα θέμα σε επιστροφές.

Διότι στο μυαλο μου πάνε σκέψεις μπας ο πωλητής μου έδωσε μουφα διεύθυνση αποστολής για να μην παραλαβει παρ όλα που σύμφωνος ήταν εξ αρχής για να μην δώσει ουδέποτε refund.

 

 

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί τις ευθύνες του ΕΛΤΑ.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Διότι στο μυαλο μου πάνε σκέψεις μπας ο πωλητής μου έδωσε μουφα διεύθυνση αποστολής για να μην παραλαβει

 

Αυτό όμως δεν δικαιολογεί το ότι δεν έχει σκαναριστεί ακόμα το δέμα σου.

Μήπως να έκανες μια ερώτηση μέσω email με τα στοιχεία του πωλητή μιας και δεν δέχετε τα δικά σου ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν δικαιολογεί το ότι δεν έχει σκαναριστεί ακόμα το δέμα σου.

 

Μήπως να έκανες μια ερώτηση μέσω email με τα στοιχεία του πωλητή μιας και δεν δέχετε τα δικά σου ?

 

Εννοείς να βάλω τα στοιχεία του πωλητή και σαν αποστολέα και παραλήπτη;

Θα το δεχτούν όμως η USPS;

Πάντως ήδη εχω κάνει αίτημα αναζήτησης στα ΕΛΤΑ και εχουν στείλει σε USPS μπας και βρεθεί μια άκρη.

 

Μου είπανε θα επικοινωνήσουν μαζί μου αν εχουν μια εξέλιξη.

 

το ρετουρν που περιμενω εχει 540 ευρω οποτε εχει και χειροτερα

 

Εύχομαι να βρεις άκρη.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πολλες φορες τα δεματα απο ελλαδα δεν τα σκαναρουν καν ...αυτο ειναι που φοβαμαι περισοτερο.δηλαδη το δεμα σου να εχει φτασει και εσυ να μην το ξερεις καν..αν μαθεις οτιδιποτε απο τον ελτα πες μου και εμενα να ξερω τι να κανω
Link to comment
Share on other sites

κοιτα πολλες φορες τα δεματα απο ελλαδα δεν τα σκαναρουν καν ...αυτο ειναι που φοβαμαι περισοτερο.δηλαδη το δεμα σου να εχει φτασει και εσυ να μην το ξερεις καν..αν μαθεις οτιδιποτε απο τον ελτα πες μου και εμενα να ξερω τι να κανω

 

Δυστυχώς μου είπαν οτι μπορει να πάρει και μήνα εως πάρω απάντηση.

Αργούν χαρακτηριστικά.

 

Αν ενα δέμα μπει σε διαδικασία αναζήτησης βραστά μπλέκεις σε πολύμηνες διαδικασίες.

Ήδη 1 μήνα πέρασε απο τη στιγμή που το έστειλα δηλαδη καλο Αύγουστο αν ξεμπλέξω

 

Αυτο το πολυ χειρότερο η γραφειοκρατικές διαδικασίες μεταξύ 2 κρατικών οργανισμών.

 

Που να φανταζόμουν θα πέρναγα τέτοια διαδικασία και γολγοθά οπως φαίνεται.

 

Έστειλα εντωμεταξύ και ενα email εδω.

postalone@email.usps.gov

 

Ελπίζω να βρω πιο σύντομη απάντηση απο αυτούς απο οτι με ΕΛΤΑ.

 

Υποτίθεται μεταξύ ταχυδρομείων υπάρχουν κοινοί κανόνες που όλοι πρέπει να τηρούν και να υπάρχει μέριμνα σε τέτοιες περιπτώσεις οι αποστολές να επιστρέφονται πίσω στον παραλήπτη αν για οποιοδήποτε λογο δεν πάνε στο προορισμό τους.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...