Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα φταίει το vickmall, όχι το SG.

Αν ισχύουν έτσι όπως τα λες.

 

Unleashed by my M1 NOTE

Δεν νομίζω να φταίει το vickmall γιατί υπήρχαν και μερικά άτομα με τις ίδιες ημερομηνίες αποστολής με SG και από άλλα μαγαζιά που τα δεματα τους αγνοούνται. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία είναι από vickmall, δεδομένου ότι από εκεί αγοράζουν οι πιο πολλοί. Αυτά τα ανέφερα διότι ο φίλος πιο πάνω έγραψε ότι το vickmall στέλνει πλέον μόνο στην Ελλάδα με nl post. Αφού μόνο ελλαδα σχεδόν πουλάει. Αν δεν ειχαμε τόσες αγορές από vickmall, που στέλνει με SG, ίσως και εδώ ελλαδα να λέγαμε ότι η SG δεν έχει κανένα προβλημα. Επισης το vickmall αναφερει ότι φταίει η sg, αν και ο καθένας θελει να βγάλει την ουρά του απ έξω απ ότι κατάλαβα.

Τώρα τι έχει συμβεί με αυτους τους σάκους που αγνοούνται δεν μπορεί νομίζω κανείς να πει με βεβαιότητα. Προσωπικά θεωρώ ότι ειτε ποτέ δεν μπήκαν στο αεροπλάνο και είναι κάπου ξεχασμένα σε καμια γωνιά στην Κίνα, ειτε η ζημιά συνέβη σε κάποια transit χώρα. Δεν αποκλείω βέβαια να είναι και ξεχασμένα και κάπου σε μία αποθήκη στο ελ. Βενιζελος, αλλά τόσο καιρό και με τόσες καταγγελίες που έχουν γίνει καποια στιγμή δεν θα άνοιγαν αυτούς τους σάκους? Γιατι μιλαμε για σάκους και όχι για μεμονωμένα δεματα. Επίσης καποια παιδιά που έκαναν επίσημες καταγγελίες τους απάντησαν επίσημα ότι τα δεματα δεν μπήκαν Ελλάδα, ενω όπως έγραψα πιο πανω σε κάποιους στο tracking της sg εμφανίστηκε να επικοινωνήσουν με sg post.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

To vickmall λεει οτι καθε μια δυο φορες το χρονο συμβαινει αυτο το "χασιμο δεματων" και μαλιστα μονο στην ελλαδα, οι αλλες χωρες παραλαμβανουν κανονικα οταν εμεις τα εχουμε......χαμενα. Αρα το vickmall δεν φταιει, κα μαλιστα ενα μαγαζι με τοσο καλο service και after sales service που πουλαει τοσο πολυ στην ελλαδα γιατι να θελει να κανει κακο στους πελατες του? Απο την αλλη εκεινη την περιοδο χαθηκαν δεματα ακομη και απο bpost, αποστολη απο gearbest, αρα κατι συμβαινει εκεινη την περιοδο που κανεις δεν μπορει να πει με ακριβεια. Εκεινο που ξερω σιγουρα ειναι οτι τα ΕΛΤΑ οδευουν προς ιδιωτικοποιηση και μαλιστα με γοργους ρυθμους, δεν ξερω αν αυτο σημαινει κατι. Απο την αλλη, τοσος ντορος τοσα τηλεφωνα τοσες καταγγελιες , ενας δεν φιλοτιμηθηκε να δει τι εγιναν οι αποστολες εκεινης της περιοδου, μιας και το sgpost λεει οτι οι σακοι εφτασαν ελλαδα.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

To vickmall λεει οτι καθε μια δυο φορες το χρονο συμβαινει αυτο το "χασιμο δεματων" και μαλιστα μονο στην ελλαδα, οι αλλες χωρες παραλαμβανουν κανονικα οταν εμεις τα εχουμε......χαμενα. Αρα το vickmall δεν φταιει, κα μαλιστα ενα μαγαζι με τοσο καλο service και after sales service που πουλαει τοσο πολυ στην ελλαδα γιατι να θελει να κανει κακο στους πελατες του? Απο την αλλη εκεινη την περιοδο χαθηκαν δεματα ακομη και απο bpost, αποστολη απο gearbest, αρα κατι συμβαινει εκεινη την περιοδο που κανεις δεν μπορει να πει με ακριβεια. Εκεινο που ξερω σιγουρα ειναι οτι τα ΕΛΤΑ οδευουν προς ιδιωτικοποιηση και μαλιστα με γοργους ρυθμους, δεν ξερω αν αυτο σημαινει κατι. Απο την αλλη, τοσος ντορος τοσα τηλεφωνα τοσες καταγγελιες , ενας δεν φιλοτιμηθηκε να δει τι εγιναν οι αποστολες εκεινης της περιοδου, μιας και το sgpost λεει οτι οι σακοι εφτασαν ελλαδα.

 

Εχω T.N. απο πέρυσι την ιδια περιοδο (Μαρτιος πανω στης γιορτες ) που ειχαν ''χαθεί'' δεματα με SG post. Τελικά κάποτε βρέθηκε ο σάκος και παρέλαβαν ολοι εντος 60 ημερών. Φέτος όμως δεν εμφανίστηκε καθόλου ο σάκος της ίδιας ημερομηνίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια περιμενω μια αποστολη με αριθμο RS517276414NL κινα.....λεει απο τις 4/6 The item is on transport to the country of destination......να το περιμενω να εμφανιστει ελλαδα μεσα στη βδομαδα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εγινε κατι απιστευτο......Μαζι με το πακετο απο την κινα που αναφερω παραπανω,παραγγειλα απο το ιμπει και μια θηκη στις 22 μαιου για το κινητο,το συνολικο κοστος μαζι με τα μεταφορικα ηταν γυρω στα 2μιση ευρω........Σας πληροφορω οτι η αποστολη εγινε απο κινα,και οτι σημερα την παρελαβα!!Απο οτι φαινεται,η απο στολη εγινε με FlytExpress(?),και εκανε μολις 14 μερες να ερθει απο την κινα στα χερια μου.Πανω στο πακετο ειχε και εναν αριθμο τρακινγκ,τον οποιον οταν δοκιμασα στο Aftership,ειδα μια γελοιοδως γρηγορη κινηση του πακετου......22 πηραν τις πληροφοριες,24 το παρελαβαν,25 εφυγε,26 ηταν αγγλια και απο κει εκανε 10 μερες να το παραλαβω......Σιγουρα θα ξαναπαρω απο αυτον τον πωλητη συντομα :) :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εγινε κατι απιστευτο......Μαζι με το πακετο απο την κινα που αναφερω παραπανω,παραγγειλα απο το ιμπει και μια θηκη στις 22 μαιου για το κινητο,το συνολικο κοστος μαζι με τα μεταφορικα ηταν γυρω στα 2μιση ευρω........Σας πληροφορω οτι η αποστολη εγινε απο κινα,και οτι σημερα την παρελαβα!!Απο οτι φαινεται,η απο στολη εγινε με FlytExpress(?),και εκανε μολις 14 μερες να ερθει απο την κινα στα χερια μου.Πανω στο πακετο ειχε και εναν αριθμο τρακινγκ,τον οποιον οταν δοκιμασα στο Aftership,ειδα μια γελοιοδως γρηγορη κινηση του πακετου......22 πηραν τις πληροφοριες,24 το παρελαβαν,25 εφυγε,26 ηταν αγγλια και απο κει εκανε 10 μερες να το παραλαβω......Σιγουρα θα ξαναπαρω απο αυτον τον πωλητη συντομα :) :)

 

Δεν είναι και τόσο απίστευτο, μου συνέβη την προηγούμενη εβδομάδα πήρα μικροφάκελο σε 14 μέρες :p

 

Αυτό που μου φάνηκε απίστευτο ήταν το εξής: περίμενα πακέτα απο δύο μαγαζιά, ερχόταν με τρεις διαφορετικές ταχυδρομικές (China, Laos & Singapore), το ένα συστημένο, το άλλο με εσωτερικό αριθμό αποστολής και το τελευταίο σαν απλή επιστολή.

Πως στα κομμάτια συναντήθηκαν και μου τα έφερε όλα μαζί ο ταχυδρόμος; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο απίστευτο, μου συνέβη την προηγούμενη εβδομάδα πήρα μικροφάκελο σε 14 μέρες :p

 

Αυτό που μου φάνηκε απίστευτο ήταν το εξής: περίμενα πακέτα απο δύο μαγαζιά, ερχόταν με τρεις διαφορετικές ταχυδρομικές (China, Laos & Singapore), το ένα συστημένο, το άλλο με εσωτερικό αριθμό αποστολής και το τελευταίο σαν απλή επιστολή.

Πως στα κομμάτια συναντήθηκαν και μου τα έφερε όλα μαζί ο ταχυδρόμος; :lol:

 

Εμενα μου φανηκε περιεργη και η ονομασια......Αληθεια την FlytExpress δεν την ειχα ξανακουσει.....Αλλα μου φανηκε πολυ καλη.....εχουν πολυ γρηγορη μετακινηση και ερχονται και μεσω ευρωπης(ο φακελος εγραφε πανω οτι ερχεται απο ευρωπαικη χωρα).Θα το ψαξω μηπως παραγγειλω με αυτην την μεθοδο ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φανηκε περιεργη και η ονομασια......Αληθεια την FlytExpress δεν την ειχα ξανακουσει.....Αλλα μου φανηκε πολυ καλη.....εχουν πολυ γρηγορη μετακινηση και ερχονται και μεσω ευρωπης(ο φακελος εγραφε πανω οτι ερχεται απο ευρωπαικη χωρα).Θα το ψαξω μηπως παραγγειλω με αυτην την μεθοδο ξανα.

 

Για απευθείας αποστολή με Flyt δεν έχω ξανακούσει. Συνήθως την χρησιμοποιούν για μεταφορά πακέτων απο το κατάστημα στις γνωστές ταχυδρομικές (China Post, NL Post, SG Post κτλ).

 

Πριν λίγες μέρες πήρα φάκελο με αυτοκόλλητο και σφραγίδα China Post, ο αριθμός αποστολής όμως φαινόταν μόνο στο site της Flyt.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ μέρες τώρα το θέμα. Τα ελτα δεν έχουν κάποιο θέμα. Δεν ξέρω πως τα τοποθετούν, αλλά δέμα από Αγγλία (asos) με απλό ταχυδρομείο μου ήρθε σε μόνο 7 εργάσιμες, ενώ το ελάχιστο μέχρι τώρα ήταν 9. Εκτός και αν υπάρχουν διαφορετικές αποθήκες, και οπότε δέματα από Ασία να είναι πολύ περισσότερα από τα ευρωπαϊκά.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ μέρες τώρα το θέμα. Τα ελτα δεν έχουν κάποιο θέμα. Δεν ξέρω πως τα τοποθετούν, αλλά δέμα από Αγγλία (asos) με απλό ταχυδρομείο μου ήρθε σε μόνο 7 εργάσιμες, ενώ το ελάχιστο μέχρι τώρα ήταν 9. Εκτός και αν υπάρχουν διαφορετικές αποθήκες, και οπότε δέματα από Ασία να είναι πολύ περισσότερα από τα ευρωπαϊκά.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Μόνο 7; Από Αγγλία;

Εκεί έχουμε φτάσει. Να λέμε Ευχαριστώ με τα χάλια των Ελτα.

Παλιότερα δεν έκανε πάνω από 3-5 εργάσιμες από Αγγλία.

Άμα τώρα το θεωρείς αυτό κατόρθωμα.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 7; Από Αγγλία;

Εκεί έχουμε φτάσει. Να λέμε Ευχαριστώ με τα χάλια των Ελτα.

Παλιότερα δεν έκανε πάνω από 3-5 εργάσιμες από Αγγλία.

Άμα τώρα το θεωρείς αυτό κατόρθωμα.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

Όταν η ίδια η ιστοσελίδα μου λέει ελάχιστο 9 εργάσιμες, ναι είναι κατόρθωμα. Αν ήθελα να ερθει σε 2 εργάσιμες, και όλοι οι υπόλοιποι που έχουν παράπονα, τότε έπρεπε να διαλέξω κουριερ.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ΕΛΤΑ είδαν το δέμα σήμερα, Κυριακάτικα! Ό,τι να 'ναι... Πιστεύω να παραλάβω Τρίτη.

Εχω τύχει και 22 μέρες από Ολλανδία να έχει φτάσει δέμα και να κάθετε στο ταχυδρομείο..Γενικά πάντα την εβδομάδα την εχω.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ΕΛΤΑ είδαν το δέμα σήμερα, Κυριακάτικα! Ό,τι να 'ναι... Πιστεύω να παραλάβω Τρίτη.

 

Δεν δουλευουν.....τους λεμε τεμπεληδες.....δουλευουν κυριακη τους λεμε "οτι να ναι". Ειμαστε και εμεις ομως.......

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευουν.....τους λεμε τεμπεληδες.....δουλευουν κυριακη τους λεμε "οτι να ναι". Ειμαστε και εμεις ομως.......

 

Βασικα νομιζω στο αεροδρομιο στα δεματα πρεπει να εχουν βαρδιες 24/7 κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 7; Από Αγγλία;

Εκεί έχουμε φτάσει. Να λέμε Ευχαριστώ με τα χάλια των Ελτα.

Παλιότερα δεν έκανε πάνω από 3-5 εργάσιμες από Αγγλία.

Άμα τώρα το θεωρείς αυτό κατόρθωμα.

 

Τα τελευταια 2 χρονια ετσι ειναι απο αγγλια, υπαρχουν πολυ πιο πανω αναλογα post απο παιδια οπως και απο εμενα, δεν βγαινουν πλεον καθε μερα για διανομη ταχυδρομοι.

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ .....

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Μ'αρεσε το "αγγλικο" αναμεσα στα Ελληνικα, ενα "Υποδοχη" δεν μπορουσαν να βαλουν;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

https://goo.gl/photos/AaN361AufFNtkjyx7Γνωρίζει κανείς για πιο λόγο το τελευταίο βήμα το αναφέρει δύο φορές? Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

https://goo.gl/photos/AaN361AufFNtkjyx7Γνωρίζει κανείς για πιο λόγο το τελευταίο βήμα το αναφέρει δύο φορές?

 

Ειναι διαφορετικα βηματα.....Το ενα λεει οτι εφτασε και το αλλο λεει εφυγε απο το K.Δ. Αεροδρομιου

Link to comment
Share on other sites

υπομονη. εχεις μελλον ακομα.

 

σημερα μου εβγαλε Item Has Arrived In The Country Of Destination(Greece)......Σε ποσες μερες θα φανει στα ελτα;

Edited by Tonyz21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, παρηγγειλα και εγω απο το vickmall ενα τηλεφωνο στις 6/5 και το status του Τ.Ν εχει κολλησει σε αυτη την κατασταση 2016-05-20 10:16 Arrival at Destination Post (Country: GR) επικοινωνησα λοιπον με το καταστημα και μου απαντησε αυτο http://prntscr.com/be96it δηλαδη το ιδιο το μαγαζι με παρακινει να κανω refund λογο του προβληματος;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, παρηγγειλα και εγω απο το vickmall ενα τηλεφωνο στις 6/5 και το status του Τ.Ν εχει κολλησει σε αυτη την κατασταση 2016-05-20 10:16 Arrival at Destination Post (Country: GR) επικοινωνησα λοιπον με το καταστημα και μου απαντησε αυτο http://prntscr.com/be96it δηλαδη το ιδιο το μαγαζι με παρακινει να κανω refund λογο του προβληματος;;;

 

ακριβως, και ο λογος ειναι πολυ απλος. Το vickmall πληρωνει ασφαλεια δεματος στο paypal ετσι ωστε αν χαθει να μην πληρωσει το vickmall την απωλεια του δεματος, αλλα το ιδιο το paypal. Γι αυτο λοιπον δεν ενοχλειται και σου προτεινει να ανοιξεις dispute για να παρεις τα χρηματα σου πισω. Βεβαια αυτο καποια στιγμη θα χτυπησει καμπανακι στο pp που μπορει να κινηθει διαφορετικα, σε καθε περιπτωση το vickmall κοβει σιγα σιγα το sgpost που το ειχε θεο, και χρησιμοποιει ειτε nlpost ειτε cnpost ως πιο αξιοπιστα πλεον. Το sgpost στην χωρα μας ΜΟΝΟ εχει θεματα, που οφειλεται ακομη το ψαχνουν.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

:dash: - 6 του μηνος κατατεθηκε στο ταχυδρομειο ανατολικης αττικης συστημενο κουτακι με ανταλλακτικο του pc,ως σημερα 10 ειναι στο Ρουφ για μεταφορα προς το ταχυδρομειο της περιοχης μου [Αθηνα που μενει ο αδερφος μου] που σημαινει θα παει για Δευτερα,ο ταχυδρομος θα βγαλει ειδοποιηση και μαλλον Τριτη αν οχι Τεταρτη θα το παραλαβουμε-εμ ετσι ειναι αμα εισαι ΕλΤα="γρηγορο πιστολι" (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια με NL Post περιμενω ενα δεμα το οποιο εχει γραψει Item has arrived in the country of destination(Greece) και ακομα δεν εχει φανει στα ελτα εδω και 5 μερες περιμενω.... τι γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...