Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα ήταν στραβό το κλίμα, το έφαγε και ο covid και φτάσαμε εδώ.... Η πλάκα είναι ότι μετά την τρίμηνη αναμονή πρέπει να πας και στο κατάστημα να παραλάβεις (πλέον ελάχιστα πράγματα τα φέρνει ο ταχυδρόμος).... εκεί στο δικό μου κατάστημα ήταν παλιά 3 γκισέ ανοιχτά συνέχεια, τώρα είναι δυο υπάλληλοι σε όλο το υποκατάστημα, ένας στο γκισέ και ο άλλος κάνει όλα τα άλλα και όταν μπορεί ανοίγει δεύτερο γκισέ, οι ουρές φτάνουν έξω, παίρνεις χαρτάκι και σου κάνει μια εκτίμηση για εξυπηρέτηση σε πάνω από 90 λεπτά, πολλές φορές αναγκάζομαι να φύγω και να ξαναπάω άλλη μέρα.... και ενδεχομένως και άλλη κλπ..... Ε όχι! ας δώσω 5-10 ευρώ και ας μου έρθει σπίτι στην ώρα του... μόνο κάτι μπιχλιμπίδια και εξαρτηματα των 2-3 ευρώ παίρνω από το ebay μέσω ΕΛΤΑ, και αυτά αν τα φέρει ο ταχυδρόμος έχει καλώς... αλλιώς ούτε που πάω να τα πάρω.... Edited by Slammer
Link to comment
Share on other sites

Αυτά προκαλούν οι κυβερνήσεις των Άριστων και Μωυσήδων.

 

Δεν έχετε αντιληφθεί ότι απαξιώνουν συστηματικά καθετί Κρατικό για να το ιδιωτικοποιήσουν; Τώρα θα μάθετε για τον άκρατο νεοφιλελευθερισμό της νδουλας;

 

ΟΤΕ, ΟΣΕ, Ολυμπιακή είναι τρανταχτά παραδείγματα συστηματικής απαξίωσης προς όφελος των ιδιωτών. Εδώ ξεπούλησαν τον ΟΠΑΠ που ήταν κερδοφόρος...

 

Πάραυτα κάτι που μου έστειλαν από Κίνα αρχές Απρίλη, το παρέλαβα χθες. Κάτι που μου έστειλαν μέσω ΕΛΤΑ συστημένο, ήρθε σε δύο εργάσιμες από Κρήτη. Λάρισα μένω.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η μια πλευρα του νομισματος και ειναι απολυτα σωστη και αληθής.

Η δευτερη ομως λεει οτι στο καταστημα ΕΛΤΑ της περιοχης μου με 5 ατομα προσωπικο, εξυπηρετουσαν 100 ατομα την ημερα, με μια τρελλη αδιαφορια γι αυτους που περιμεναν ωρες με το χαρτακι της προτεραιότητας στα χερια, πιανοντας ασκοπες συζητησεις με τους πελατες, σαν να θελουν πραγματικα να κλεισει το μαγαζι συνολικα. Μαζι με ολα αυτα τους ειχαν φορτωσει και ασχετες υπηρεσιες, πχ. Πωλησης φιλοτελικων αηδιων, εισπραξεις λογαριασμων δεκο, αποστολη χρηματων με western union και αλλα ωραια και χρονοβορα, την στιγμη που δεν ηταν ικανοι να παραδοσουν μια συστημενη επιστολη.

Ωραιο ειναι λοιπον να καταγγελουμε το ξεπουλημα, αλλα να θυμομαστε και πως συμπεριφερονται οι δημοσιοι υπαλληλοι στον πελατη τους, υπο το κρατος της μονιμοτητας.

 

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι φταίει, οι διαδικασίες, η έλλειψη προσωπικού, ή ότι άλλο, και στην τελική δεν με νοιάζει... αλλά πλέον η αποστολή μέσω ΕΛΤΑ είναι τραγική. Δεν μπορεί η αποστολή να χρειάζεται 70-100 ημέρες, ποτέ δεν υπήρχε αυτό το χάλι τα τελευταία 10 χρόνια, ναι, μπορεί κάτι να αργούσε αλλά κατά μέσον όρο, ειδικά Μάιο-Ιούνιο στις 20-25 ημέρες είχες παραλάβει. Τώρα και αποστολές από ευρώπη θέλουν 30 ημέρες το λιγώτερο.

Δεν εχει νόημα πλέον, ουτε dispute μπορείς να κάνεις πρακτικά ουτε τίποτα, παρέλαβα πακετάκι από ebay που ειχε σταλεί Νοέμβριο.

Για μένα τέλος οτιδήποτε έχει να κάνει με ΕΛΤΑ. Μονο μαγαζιά που είτε έχουν Ευρωπαική αποθήκη και στέλνουν με courier ή μαγαζιά που έχουν κάποιο άλλο τρόπο διανομής (πχ Banggood μέσω Comet). Ας πληρώνω μερικά ευρώ παραπάνω και να έρχεται σπίτι μου, από το να περιμένω ένα τρίμηνο και μετά να στήνομαι και στην ουρά για καμμιά ωρα στο Ταχυδρομικό Κατάστημα.

 

Μπορείς να μου στείλεις ένα tracking number που είναι 70+ μέρες να δω τι γίνεται ;;;

Εκτός αν εννοείς 70+ μέρες από την ώρα που θα πατήσεις το enter.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εγώ έχω τρία δέματα πού βρίσκονται στην Ελλάδα πάνω από 20 μέρες και είναι 55 μέρες συνολικά στο δρόμο. ελπίζω κάποια στιγμή να έρθουν. δεν θα κάνω dispute αφού δεν φταίνε σε τίποτα οι Κινέζοι.

 

Φταίνε τα ΕΛΤΑ να υποθέσω ε; δε φταίνε οι Κινέζοι σε τίποτα...

Τα δέματα είναι 55 μέρες στο δρόμο, 20 μέρες Ελλάδα, έτσι γράφεις...

Μάλιστα, ότι έκαναν 35 μέρες οι κινέζοι να τα στείλουν, δεν πειράζει, είναι όλα καλά, αν κάνει 35 μέρες ο ΕΛΤΑ είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στα πραγματα από ebay γενικά, δεν έχω tracking, μονο αυτό που δίνει το ebay που δεν ξέρω πως θα το αναζητήσω....

πχ αποστολή από Κίνα 20/2, ήρθε στο αεροδρόμιο 6/3... αγνοείται....

 

Tracking details
Shunyou Post tracking #SY14082883209
Mar 6, 2021
8:48pm
Greece, Arrived at destination country airport 
Mar 3, 2021
1:22pm
GMTC, Departed 
Feb 23, 2021
3:07pm
HONG KONG, Departed HONG KONG Airport 
Feb 22, 2021
11:46pm
CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility 
Feb 21, 2021
7:03pm
CHINA, JINHUA, Acceptance, Sent to Greece 
Feb 20, 2021
8:04am
Pre-Shipment Info Sent to Greece 
Feb 20, 2021
1:36am
Tracking number provided

 

κάτι άλλα, χωρίς track, αγορά Γενάρη-Φλεβάρη ακόμα δεν έχουν έρθει, ξέρω όμως ότι θα έρθουν, δεν έχω χάσει τίποτα από πάνω από 300 αγορές μέχρι σήμερα, πρόσφατα ήρθε ένα από Νοέμβρη.

Αποστολή 17/4 από UK, με royal mail χωρίς track, ακόμα δέν.... που παλιώτερα δεν χρειαζόταν πάνω από 10 ημέρες....

Αλλες δύο παραγγελίες με αποστολή από Κίνα 18/4 μέσω NL μόλις εμφανίστηκαν ως "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ", οπότε ελπίζω σε καμμιά δεκαριά ημέρες να παραλάβω.... ελπίζω....

Σίγουρα δεν μπορώ να κατηγορήσω μόνο τα ΕΛΤΑ για τη καθυστέρηση, υπάρχει μια ανωμαλία στις μεταφορές και το καταλαβαίνω. Για την τραγική κατάσταση όμως στα καταστήματα φταίει 100% τα ΕΛΤΑ.... οπως επίσης και για τη συχνότητα που έρχεται πλέον ταχυδρόμος. Σίγουρα δεν ειναι ευθυνη των εργαζομένων που τους έχουν αφήσει στη μοίρα τους να παλεύουν με το θηρίο.....

Το θέμα μας είναι ότι πλέον υπάρχει ανταγωνισμός, το banggood χρησιμοποιεί εναλλακτικά κανάλια πχ Comet και παραδίδει σε 15 ημέρες χωρίς ιδιαίτερη επιβάρυνση τουλάχιστον στα φθηνά πράγματα.

Edited by Slammer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δύο δέματα από 5/3 και 22/3 στο δρόμο, από Κίνα.

 

Τελευταία event ήταν τα Handover to airline και Dispatch to Greece.

 

Υπάρχει περίπτωση να έρθουν κάποτε λέτε;

Καλησπέρα, το δέμα της 5/3 ήρθε εχθές, αυτό της 22/3 ακόμα όχι, πιστεύω σε καλό δρόμο είμαστε.

 

Ένα άλλο παράξενο - παράλογο που έχω, είναι αυτό της φωτογραφίας, η τελευταία κατάσταση κάτω κάτω:

 

21/5/21 00:21 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ, ΤΣΕΧΙΑ

 

Γιατί επιστρέφει και γιατί Τσεχία; Από Κίνα είναι.... Επίσης, δεν ήρθε ποτέ στην πόλη καν, όχι σπίτι!!

 

Τι κάνω τώρα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2088b98fb7e5781209442fc451853b78.jpg

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις ένα tracking number που είναι 70+ μέρες να δω τι γίνεται ;;;

Εκτός αν εννοείς 70+ μέρες από την ώρα που θα πατήσεις το enter.

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: LT514420196NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

20/5/2021, 17:15 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/5/2021, 12:59 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

20/5/2021, 12:53 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

14/5/2021, 12:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

13/5/2021, 19:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

13/5/2021, 10:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/3/2021, 09:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/3/2021, 18:28 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/3/2021, 16:21 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/2/2021, 09:49 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

30/3/2021, 09:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

Σε αυτή τη φάση βρίσκονται και τα δικά μου από την αρχή του μήνα.... λές να θελω κανενα δίμηνο ακόμα :X

Link to comment
Share on other sites

Στα πραγματα από ebay γενικά, δεν έχω tracking, μονο αυτό που δίνει το ebay που δεν ξέρω πως θα το αναζητήσω....

πχ αποστολή από Κίνα 20/2, ήρθε στο αεροδρόμιο 6/3... αγνοείται....

 

Tracking details
Shunyou Post tracking #SY14082883209
Mar 6, 2021
8:48pm
Greece, Arrived at destination country airport 
Mar 3, 2021
1:22pm
GMTC, Departed 
Feb 23, 2021
3:07pm
HONG KONG, Departed HONG KONG Airport 
Feb 22, 2021
11:46pm
CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility 
Feb 21, 2021
7:03pm
CHINA, JINHUA, Acceptance, Sent to Greece 
Feb 20, 2021
8:04am
Pre-Shipment Info Sent to Greece 
Feb 20, 2021
1:36am
Tracking number provided

 

κάτι άλλα, χωρίς track, αγορά Γενάρη-Φλεβάρη ακόμα δεν έχουν έρθει, ξέρω όμως ότι θα έρθουν, δεν έχω χάσει τίποτα από πάνω από 300 αγορές μέχρι σήμερα, πρόσφατα ήρθε ένα από Νοέμβρη.

Αποστολή 17/4 από UK, με royal mail χωρίς track, ακόμα δέν.... που παλιώτερα δεν χρειαζόταν πάνω από 10 ημέρες....

Αλλες δύο παραγγελίες με αποστολή από Κίνα 18/4 μέσω NL μόλις εμφανίστηκαν ως "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ", οπότε ελπίζω σε καμμιά δεκαριά ημέρες να παραλάβω.... ελπίζω....

Σίγουρα δεν μπορώ να κατηγορήσω μόνο τα ΕΛΤΑ για τη καθυστέρηση, υπάρχει μια ανωμαλία στις μεταφορές και το καταλαβαίνω. Για την τραγική κατάσταση όμως στα καταστήματα φταίει 100% τα ΕΛΤΑ.... οπως επίσης και για τη συχνότητα που έρχεται πλέον ταχυδρόμος. Σίγουρα δεν ειναι ευθυνη των εργαζομένων που τους έχουν αφήσει στη μοίρα τους να παλεύουν με το θηρίο.....

Το θέμα μας είναι ότι πλέον υπάρχει ανταγωνισμός, το banggood χρησιμοποιεί εναλλακτικά κανάλια πχ Comet και παραδίδει σε 15 ημέρες χωρίς ιδιαίτερη επιβάρυνση τουλάχιστον στα φθηνά πράγματα.

 

Ξεκινάμε, Το UK έγινε ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ 17/4, παλιότερα δεν έμπαινε τελωνείο τώρα μπαίνει, παλιότερα ερχόταν αεροπορικός, τώρα οδικός, γιατί για να μην γράφεις tracking θα είναι απλό, ούτε συστημένο ούτε express δλδ.

Ο ΕΛΤΑ έχει την διαχείριση από την ώρα που παραλαμβάνει, αν από τους Άγγλους ήρθε πριν 5-10 μέρες;;;;;

 

Το NL που λες, ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΚΙΝΑ 18/4 και γράφεις μόλις εμφανίστηκαν, δηλαδή έκαναν 30-35 μέρες για να έρθουν Ελλάδα, ο ΕΛΤΑ φταίει γιαυτό;;; Ο ΕΛΤΑ τώρα παρέλαβε και μέχρι 15 Ιουνίου θα παραλάβεις.

 

Τις 70 έως 100 ημέρες δεν βλέπω πουθενά....

Τέλος πάντων...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κωδικός Αντικειμένου: LT514420196NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

20/5/2021, 17:15 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/5/2021, 12:59 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

20/5/2021, 12:53 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

14/5/2021, 12:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

13/5/2021, 19:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

13/5/2021, 10:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/3/2021, 09:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/3/2021, 18:28 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/3/2021, 16:21 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/2/2021, 09:49 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ΑΝ και είναι Ολλανδικό που έχουμε γράψει επανειλημμένος ότι ΜΟΝΟ με Ολλανδία υπάρχει θέμα, 70 μέρες δεν έκανε :)

Δευτέρα-Τρίτη θα παραλάβεις

Link to comment
Share on other sites

 

ΑΝ και είναι Ολλανδικό που έχουμε γράψει επανειλημμένος ότι ΜΟΝΟ με Ολλανδία υπάρχει θέμα, 70 μέρες δεν έκανε :)

Δευτέρα-Τρίτη θα παραλάβεις

 

Όχι βέβαια . 70 ημέρες δεν έκανε , μόνο 84 έχει κάνει μέχρι σήμερα

 

Ο Ελτά όμως φταίει που απο την στιγμή που βγαίνει από το τελωνείο κάνει 5 ημέρες να πάει στο Κ.Δ. και άλλες 5 να παραδοθεί στο σπίτι .

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν κατηγόρησε τα ΕΛΤΑ ότι κάνει 70+ ημέρες... Το κανάλι που οδηγεί στον ΕΛΤΑ χρειάζεται συνολικά τόσες ημέρες...

Γενικά μια αποστολή κάνει 2-3 άντε 4 εβδομάδες να φτάσει στο αεροδρόμιο και μετά η διαδικασία φόρτωση/εκφόρτωση/άφιξη/ΓΕΤΑ/ΚΔ/Ταχυδρόμος θέλει πολύ περισσότερο, χαλαρά 40-50 ημέρες, και μερικές φορές περισσότερο.

Κάποτε γελάγαμε με τους Ιταλούς που μια αποστολή έφτανε σε 3 μήνες... τώρα τα λουστήκαμε....

Για την κατάσταση στα ταχυδρομικά γραφεία δεν το συζητώ... είναι απελπισία....

Edited by Slammer
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν κατηγόρησε τα ΕΛΤΑ ότι κάνει 70+ ημέρες... Το κανάλι που οδηγεί στον ΕΛΤΑ χρειάζεται συνολικά τόσες ημέρες...

Γενικά μια αποστολή κάνει 2-3 άντε 4 εβδομάδες να φτάσει στο αεροδρόμιο και μετά η διαδικασία φόρτωση/εκφόρτωση/άφιξη/ΓΕΤΑ/ΚΔ/Ταχυδρόμος θέλει πολύ περισσότερο, χαλαρά 40-50 ημέρες, και μερικές φορές περισσότερο.

Κάποτε γελάγαμε με τους Ιταλούς που μια αποστολή έφτανε σε 3 μήνες... τώρα τα λουστήκαμε....

Για την κατάσταση στα ταχυδρομικά γραφεία δεν το συζητώ... είναι απελπισία....

 

Στα ταχυδρομικά γραφεία και στη διανομή μπορεί τα πράγματα να είναι τραγικά, δεν ξέρω τι γίνεται εκεί ειλικρινά, στο Αεροδρόμιο που ξέρω γιατί δουλεύω εκεί σας το έχω ξαναγράψει, τώρα που μιλάμε, 23 Μαίου 2021 δεν υπάρχει κανένα ταχυδρομικό δέμα από ΕΕ που να γράφει ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ και να μένει περισσότερες από 10 μέρες στο Κέντρο και δεν υπάρχει κανένα ταχυδρομικό δέμα γενικά που να μένει περισσότερες από 60 μέρες στο Κέντρο (Κινέζικο-Ολλανδικό κλπ)

Για Ευρώπη δε θα αλλάξει τίποτα, εκεί θα μείνει κάτω από το 10ήμερο. Για τις τρίτες χώρες η αναμονή δεν θα περνάει της 30.

Από 1η Ιουνίου αυτό θα είναι μέχρι το Νοέμβριο, αν σας καλύπτει, παραγγέλνετε, αν όχι, ψάξτε κάποιον άλλο τρόπο μεταφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό UJ942648379CN .

 

Είδα, στο 17track λέει ότι παράγγειλες 26/2 και άφιξη Ελλάδα έχει 5/4...

Αυτή την εβδομάδα λογικά θα το έχεις (αν είδη δεν είναι στο ταχυδρομείο της περιοχής σου... (πήγαινε ρώτα καλύτερα :D)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριε Άγγελε,

 

περιμένω δυο μικρά δεματάκια μεσώ των ΕΛΤΑ. Το ένα από Πολωνία και το άλλο από το Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία). Ενώ το δέμα από Πολωνία (RR385093953PL) προχωράει κανονικά, αυτό από την Αγγλία έχει κολλήσει (RN252986496GB). Ήθελα να ρωτήσω βάσει της εμπειρίας σας, τι κατάστασή επικρατεί με τα δέματα από Ηνωμένο Βασίλειο. Αργούν μόνο λόγω τελωνείου ή δίνεται και προτεραιότητα στη διαχείριση των δεμάτων από την Ευρωπαϊκή Ένωση?

 

Ευχαριστώ.

 

Αυτό ακριβός που σου απάντησε πιο πάνω. Αργούν μόνο λόγω τελωνείου.

Δεν έχει αργήσει και πολύ... Από 6/5 είναι... Μέσα στην εβδομάδα θα έχει φύγει, ίσως το παραλάβεις κιόλας.

 

Τελικά μια εβδομάδα μετά ακόμα να περάσει τελωνείο. Εύχομαι μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα ή μέχρι τις 6/5 όποτε και θα έχουμε πιάσει ένα μήνα αναμονή στο τελωνείο, κάτι να γίνει.

Edited by Bobono
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μια εβδομάδα μετά ακόμα να περάσει τελωνείο. Εύχομαι μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα ή μέχρι τις 6/5 όποτε και θα έχουμε πιάσει ένα μήνα αναμονή στο τελωνείο, κάτι να γίνει.

 

Το Πολωνικό, 6/5 παράγγειλες, 19/5 ήταν σπίτι σου (13 μέρες, να βλέπουν άλλοι)

Το Αγγλικό θέλει τελωνείο είναι ένα μήνα και δεν έχει μπει τελωνείο;;;

Sorry, τώρα είδα...

6/5 έγινε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, 23/5 έχουμε σήμερα, πόσο είναι; 15-20 μέρες...

Αυτή την εβδομάδα θα μπει τελωνείο 100%

Edited by Angelos32
Link to comment
Share on other sites

Το Πολωνικό, 6/5 παράγγειλες, 19/5 ήταν σπίτι σου (13 μέρες, να βλέπουν άλλοι)

Το Αγγλικό θέλει τελωνείο είναι ένα μήνα και δεν έχει μπει τελωνείο;;;

Sorry, τώρα είδα...

6/5 έγινε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, 23/5 έχουμε σήμερα, πόσο είναι; 15-20 μέρες...

Αυτή την εβδομάδα θα μπει τελωνείο 100%

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου σχετικά με το Αγγλικό δέμα.

 

Κάτι τελευταίο. Αν ένα ευρωπαϊκό δέμα δεν έχει tracking number και έχει σταλθεί ως απλό, πιστεύεις ότι αργεί περισσότερο σε σχέση με το αν έχει tracking?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εστειλα με αντικαταβολη (ΕΛΤΑ) ένα δεματάκι αξίας 30 ευρω. Αφου εβαλα φουσκαλιτσες και πακετάρισα το εσωτερικο σαν μουμια, με ειδοποίησε ο παραλήπτης οτι δεν θα παραλάβει επειδη απο μεσα ακουγεται θρύψαλα. Τι μπορω να κανω με τα ΕΛΤΑ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

χωρίς να θέλω να προσβαλλω κανενα και ειδικα τον Άγγελο, δεν γινεται να κοροιδευομαστε και μεταξυ μας. Ξεκαθαρα ο Νο. 1 λόγος αργοποριας πλεον ειναι τα ΕΛΤΑ. Δεν μπορει ενα δεμα που κανει 35-40 μέρες να διασχισει τη μισή υφήλιο απο κινα να κανει αλλες τόσες και περισσοτερες μεσα στη χωρα, οπως και να το κανεις αυτο δεν στέκει. Αν δεν μπορουν αν ανταπεξερθουν ας βγαλουν μια επισημη ανακοινωση οτι δεν θα γινεται παραλαβη απο εξωτερικο νωριτερα απο 100 μερες ή ας προσλαβουν προσωπικο...

 

Εχω ποσα δεματακια απο ebay-ali απο το ιανουαριο-φεβρουαριο χωρις τρακινγκ τα οποια τα περμενω ακομα

Παραδειγμα αυτο UJ929344660CN. Επισης και αυτο για τα δεματα απο ευρωπη οτι κανουν λιγοτερο απο 10 μερες δεν ισυει για κανενα λογο. Εχω δεμα απο γερμανια (UB838722778DE) με ημερομηνια αποστολης 15/4 και ακομα δεν το παρελαβα. Απο γερμανια με dhl που τα παραλαμβανει η ελληνικη dhl, αυτα ναι κανουν 10-15 μερες το πολυ. Οτι αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ αστα.

 

Τελος να προσθεσω οτι η κατασταση στο ΜΔ ανατολικης θεσσαλονικης ειναι απελπιστικη καθως ο ταχυδρομος θα περασει οποτε το θυμηθει και πλεον δεν αφηνει ουτε ειδοποιησεις και πρεπει εγω να μαντευω αν πηγε ή οχι στο τοπικο ταχυδρομειο.

Edited by geotsk1978
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

χωρίς να θέλω να προσβαλλω κανενα και ειδικα τον Άγγελο, δεν γινεται να κοροιδευομαστε και μεταξυ μας. Ξεκαθαρα ο Νο. 1 λόγος αργοποριας πλεον ειναι τα ΕΛΤΑ. Δεν μπορει ενα δεμα που κανει 35-40 μέρες να διασχισει τη μισή υφήλιο απο κινα να κανει αλλες τόσες και περισσοτερες μεσα στη χωρα, οπως και να το κανεις αυτο δεν στέκει. Αν δεν μπορουν αν ανταπεξερθουν ας βγαλουν μια επισημη ανακοινωση οτι δεν θα γινεται παραλαβη απο εξωτερικο νωριτερα απο 100 μερες ή ας προσλαβουν προσωπικο...

 

Εχω ποσα δεματακια απο ebay-ali απο το ιανουαριο-φεβρουαριο χωρις τρακινγκ τα οποια τα περμενω ακομα

Παραδειγμα αυτο UJ929344660CN. Επισης και αυτο για τα δεματα απο ευρωπη οτι κανουν λιγοτερο απο 10 μερες δεν ισυει για κανενα λογο. Εχω δεμα απο γερμανια (UB838722778DE) με ημερομηνια αποστολης 15/4 και ακομα δεν το παρελαβα. Απο γερμανια με dhl που τα παραλαμβανει η ελληνικη dhl, αυτα ναι κανουν 10-15 μερες το πολυ. Οτι αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ αστα.

 

Τελος να προσθεσω οτι η κατασταση στο ΜΔ ανατολικης θεσσαλονικης ειναι απελπιστικη καθως ο ταχυδρομος θα περασει οποτε το θυμηθει και πλεον δεν αφηνει ουτε ειδοποιησεις και πρεπει εγω να μαντευω αν πηγε ή οχι στο τοπικο ταχυδρομειο.

 

Κοίτα καi εγώ εξυπηρετούμε από την ΜΔ ανατολικής Θεσσαλονίκης (κάτω τούμπα) αλλά ο ταχυδρόμος αφήνει ειδοποίηση μια με τρεις μέρες μετά την άφιξη του δέματος στο τοπικό ταχυδρομείο, αλλά αφήνει. Επίσης χτυπάει και το θυροτηλέφωνο αν κάποιο γράμμα έρθει. Η μόνη φορά που άργησε κάτι πολύ (μια εβδομαδα και κάτι) από τη ΜΔ ανατολικής Θεσσαλονίκης ήταν τοτε που μολύνθηκαν κάμποσοι εργαζόμενοι λόγω κορωνοπαρτι.

 

Τώρα έχω και εγώ περίπτωση που μου στάλθηκαν έγγραφα χωρίς tracking number από Αγγλία με Royal Mail και έκαναν 1-1.5 μήνα να μου έρθουν από την Αγγλία στο σπίτι μου (παράδοση από ΕΛΤΑ).

 

Παρεμπιπτόντως το γερμανικό δε βλέπω να λειτουργεί στα ΕΛΤΑ αλλά και ούτε στο DEUTCHE POST.

Edited by Bobono
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις ειδοποιησεις το λεω γιατι τις τελευταιες φορες ετυχε να παραλβω δεμα επειδη ειδα στο τρακινγκ οτι πηγε στο ταχυδρομειο και μετα απο 2 μερες να αφησει ειδοποιηση γι το δεμα που ειχα ηδη παραλαβει επειδη τοτε ετυχε να ξαναπερασει. Το θεμα ειναι οτι περναει πολυ αραια και προστιθεται επιπλεον καθυστερηση στα δεματα

 

Τα τρακινγκ αυτο μπαινει σαν απλο απο τη Γερμανια για αυτο δεν φαινεται. Ειναι εσωτερικο τρακινγκ για τη γερμανια μονο. Παρολα αυτα δεν μπορει να κανει 40+ μερες για να ερθει. Τι?? καθυστερει στο τελωνειο το οποιο δεν χρειαζεται να περασει?? Απο γερμανια δεν χρειαζεται ειδικη μεταχειρηση, γιατι να κανει 1 μηνα μεσα στη χωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις ειδοποιησεις το λεω γιατι τις τελευταιες φορες ετυχε να παραλβω δεμα επειδη ειδα στο τρακινγκ οτι πηγε στο ταχυδρομειο και μετα απο 2 μερες να αφησει ειδοποιηση γι το δεμα που ειχα ηδη παραλαβει επειδη τοτε ετυχε να ξαναπερασει. Το θεμα ειναι οτι περναει πολυ αραια και προστιθεται επιπλεον καθυστερηση στα δεματα

 

Τα τρακινγκ αυτο μπαινει σαν απλο απο τη Γερμανια για αυτο δεν φαινεται. Ειναι εσωτερικο τρακινγκ για τη γερμανια μονο. Παρολα αυτα δεν μπορει να κανει 40+ μερες για να ερθει. Τι?? καθυστερει στο τελωνειο το οποιο δεν χρειαζεται να περασει?? Απο γερμανια δεν χρειαζεται ειδικη μεταχειρηση, γιατι να κανει 1 μηνα μεσα στη χωρα?

 

Nαι αυτό που λες γίνεται με τις ειδοποιήσεις. Προσωπικά μόλις τσεκάρω ότι έχει φτάσει ταχυδρομείο, πηγαίνω και το παίρνω. Δε κάθομαι να περιμένω πότε θα έρθει η ειδοποίηση.

 

Περιμένω και εγώ ένα μικρο πακέτο από Γερμανία αλλά χωρίς tracking number (ούτε για το εσωτερικό μου δώσανε κάτι). Για να πω την αλήθεια αν δεν έρθει μέχρι τις 16/6 που είναι η προθεσμία, θα ανοίξω θέμα στο ebay και θα ζητήσω πλήρης επιστροφή χρημάτων.

 

Πάντως πιστεύω ότι τα δέματα που δεν έχουν tracking number αργούν περισσότερο από αυτά που έχουν.

 

Σου εύχομαι καλή τύχη με το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το tracking number, o συγκεκριμένος φάκελος έχει φτάσει στην Ελλάδα ή όχι? Ακόμα περιμένω να τον παραλάβω...

 

07xPbHM.jpg

Edited by SLAYER
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω, η μεγάλη καθυστέρηση είναι στο τελωνείο.... μπαίνει στην ουρά και μένει εκεί αρκετές ημέρες, αναλόγως της κίνησης, μόλις απελευθερωθεί από εκεί, ο ΕΛΤΑ το διαχειρίζεται ας πούμε, σε λογικά πλαίσια. Η πρώτη "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ" είναι ότι το δέμα ήρθε στο αεροδρόμιο και ακολουθεί η "ΑΦΙΞΗ" και η "ΓΕΤΑ", αυτό το διάστημα είναι το πιο μεγάλο, τυπικά δεν ξέρω αν το "χρεώνεται" ο ΕΛΤΑ, αλλά όπως και να χει όλη αυτή η διαδικασία κινείται πολύ αργά.

 

....

Εχω ποσα δεματακια απο ebay-ali απο το ιανουαριο-φεβρουαριο χωρις τρακινγκ τα οποια τα περμενω ακομα

Παραδειγμα αυτο UJ929344660CN.

....

Καλά, σε αυτά του ebay χωρίς tracking η κατάσταση είναι απελπιστική, και σε μένα, από Γενάρη/Φλεβάρη δεν έχουν έρθει ούτε τα μισά...

Edited by Slammer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...