Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντοπισμός Αντικειμένου

ΑΠΕΥΘΕΊΑΣ ΣΎΝΔΕΣΜΟΣ: https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/LT503679400NL

Αριθμός Αντικειμένου: LT503679400NL

Status description here

Ημερομηνία & Ώρα Κατάσταση Περιοχή

23/03/2021 07:56 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

03/03/2021 18:18 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

03/03/2021 16:16 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

15/02/2021 05:51 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Ούτε εξυπνάκιας είμαι, ούτε χρησιμοποιώ τέτοια γλώσσα σαν τη δική σας. Τα bold γράμματα παραπάνω, αναιρούν όλο το post που ανεβάσατε, το οποίο θεωρώ παραπληροφόρηση (τα περί 30 ημερών max θυμίζουν ανακοίνωση των ΕΛΤΑ.) Παρακαλώ να κατεβάσετε το post. Άλλωστε υπάρχει - ευτυχώς - έλεγχος από τον moderator του forum.

Υ.Γ. Τα bold γράμματα είναι γιατί χρησιμοποιήσατε τέτοιο τύπο γραμμάτων στο ψευδές "ΟΥΤΕ ΕΝΑ"

 

Εάν δεις το post του Άγγελου γράφει εκτός nl. To δικό σου είναι nl. Οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Εντοπισμός Αντικειμένου

ΑΠΕΥΘΕΊΑΣ ΣΎΝΔΕΣΜΟΣ: https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/LT503679400NL

Αριθμός Αντικειμένου: LT503679400NL

Status description here

Ημερομηνία & Ώρα Κατάσταση Περιοχή

23/03/2021 07:56 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

03/03/2021 18:18 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

03/03/2021 16:16 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

15/02/2021 05:51 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Ούτε εξυπνάκιας είμαι, ούτε χρησιμοποιώ τέτοια γλώσσα σαν τη δική σας. Τα bold γράμματα παραπάνω, αναιρούν όλο το post που ανεβάσατε, το οποίο θεωρώ παραπληροφόρηση (τα περί 30 ημερών max θυμίζουν ανακοίνωση των ΕΛΤΑ.) Παρακαλώ να κατεβάσετε το post. Άλλωστε υπάρχει - ευτυχώς - έλεγχος από τον moderator του forum.

Υ.Γ. Τα bold γράμματα είναι γιατί χρησιμοποιήσατε τέτοιο τύπο γραμμάτων στο ψευδές "ΟΥΤΕ ΕΝΑ"

@notisjim δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά το δέμα σου σήμερα μπήκε στο ΓΕΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν είμαι εδώ για να κοροϊδέψω, ούτε να χάσω το χρόνο μου, δουλεύω στα ΕΛΤΑ, (ενοικιαζόμενος υπάλληλος 600€) από το 2017.

Προσπαθώ να βοηθήσω όπως και όσο μπορώ και να ενημερώσω για κάποια πράγματα που συμβαίνουν σαν υπάλληλος με καλύτερη γνώση.

 

Κάθε χρόνο από το 2017 που είμαι εκεί και ξέρω αλλά και επειδή τότε άνοιξε το τελωνείο από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.

Φέτος τράβηξε και το Απρίλιο λόγω Covid.

Τώρα η κατάσταση έχει εξομαλυνθεί, καθυστέρηση υπάρχει ακόμα μόνο στα NL και αυτό θα σταματήσει σε 10-15 μέρες.

Ούτε ο κόσμος σταμάτησε να παραγγέλνει ούτε τίποτα τέτοιο, γεροί, δυνατοί και υγιείς να είμαστε να έρθει και φέτος ο Νοέμβριος και να ξαναρχίσουμε τα ίδια από την αρχή :)

 

ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος στην Ελλάδα αν είχε να διαχειριστή αυτό τον όγκο δεμάτων δε θα το έκανε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν είμαι εδώ για να κοροϊδέψω, ούτε να χάσω το χρόνο μου, δουλεύω στα ΕΛΤΑ, (ενοικιαζόμενος υπάλληλος 600€) από το 2017.

Προσπαθώ να βοηθήσω όπως και όσο μπορώ και να ενημερώσω για κάποια πράγματα που συμβαίνουν σαν υπάλληλος με καλύτερη γνώση.

 

Κάθε χρόνο από το 2017 που είμαι εκεί και ξέρω αλλά και επειδή τότε άνοιξε το τελωνείο από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.

Φέτος τράβηξε και το Απρίλιο λόγω Covid.

Τώρα η κατάσταση έχει εξομαλυνθεί, καθυστέρηση υπάρχει ακόμα μόνο στα NL και αυτό θα σταματήσει σε 10-15 μέρες.

Ούτε ο κόσμος σταμάτησε να παραγγέλνει ούτε τίποτα τέτοιο, γεροί, δυνατοί και υγιείς να είμαστε να έρθει και φέτος ο Νοέμβριος και να ξαναρχίσουμε τα ίδια από την αρχή :)

 

ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος στην Ελλάδα αν είχε να διαχειριστή αυτό τον όγκο δεμάτων δε θα το έκανε καλύτερα.

 

Eυχαριστουμε πολυ Αγγελε για τη προσφορα σου. Ειναι αξιεπαινη και δεν κερδιζεις και κατι απο ολο αυτο.

 

Και εγω οτι εγραψα οτι σταματησαν να παραγγελνουν το εγραψα για χαριν αστεϊσμου για να ελαφρυνουμε λιγο το κλιμα.

 

Επιβεβαιωνω και εγω τα οσα λες. Εκτος PostNL η διαχειριση γινεται σχετικα ικανοποιητικα στα ΕΛΤΑ δεδομενου των συνθηκων. Για αυτο και απλα αναμενω στωικά χωρις να παραπονιεμαι. Διοτι επι της ουσιας δεν μπορει να γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ από Μ.Δ μέχρι το σπίτι μου. Δεν κάνουν επιδόσεις πλέον. Παλιά ήταν το πιο άμεσο κομμάτι αυτό. Σε μία μέρα γινόταν επίδοση.

Στο κομμάτι που γκρινιάζουμε όλοι εδώ ,στο τελωνείο του αεροδρομίου ανέκαθεν υπήρχαν χρονικό περίοδοι με έντονες καθυστερήσεις και έπειτα εστρωνε. Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό.

 

Αλλά ότι στη περιοχή μου φτάνει στη ΜΔ και έκτοτε αγνοείται και πρέπει να τρέξω εγώ ,με ξεπερνάει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άγγελε οι σάκκοι στον αερολιμένα ΚΑΤ ημερομηνίας 15/4 ποτέ περίπου ανοίγονται;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ζωντάνεψε το πεθαμένο tracking number!

Κωδικός Αντικειμένου: LT504747052NL

13/5/2021, 15:29 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.

13/5/2021, 14:26 Κ.Α.Τ. ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Α.Τ.

13/5/2021, 09:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

13/5/2021, 06:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/3/2021, 07:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ )ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/3/2021, 18:18 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

3/3/2021, 16:16 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

15/2/2021, 05:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Τώρα μένει ένα τελευταίο μικρό δεματάκι το οποίο φοβάμαι ότι χάθηκε κάπου μέσα στην Ελλάδα...

https://parcelsapp.com/en/tracking/UA081206047AE

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα μένει ένα τελευταίο μικρό δεματάκι το οποίο φοβάμαι ότι χάθηκε κάπου μέσα στην Ελλάδα...

https://parcelsapp.com/en/tracking/UA081206047AE

 

Για αυτο απλα ζητα refund διοτι ειναι 50-50 να χαθηκε ή απλα να ερθει μετα απο αρκετο καιρο.

Εμενα ηρθε μετα απο 2.5 μηνες αφοτου μπηκε Ελλαδα και ηταν με Uzbekistan Post. Oπότε αν δεν ερθει κατι σε 10-15 μερες μαλλον δεν θα ερθει ποτε. Αυτα ειναι τα κακα με Emirates Post και Uzbekistan Post.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριε Άγγελε,

 

περιμένω δυο μικρά δεματάκια μεσώ των ΕΛΤΑ. Το ένα από Πολωνία και το άλλο από το Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία). Ενώ το δέμα από Πολωνία (RR385093953PL) προχωράει κανονικά, αυτό από την Αγγλία έχει κολλήσει (RN252986496GB). Ήθελα να ρωτήσω βάσει της εμπειρίας σας, τι κατάστασή επικρατεί με τα δέματα από Ηνωμένο Βασίλειο. Αργούν μόνο λόγω τελωνείου ή δίνεται και προτεραιότητα στη διαχείριση των δεμάτων από την Ευρωπαϊκή Ένωση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό.

Τα δέματα από Ε.Ε. δεν σταματανε στο τελωνείο , οπότε δεν έχουν και καμμία καθυστέρηση λόγω τελωνείου.

Αντιθέτως τα Δέματα εκτός Ε.Ε. όπως της Αγγλίας, σταματάνε όλα στο Τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριε Άγγελε,

 

περιμένω δυο μικρά δεματάκια μεσώ των ΕΛΤΑ. Το ένα από Πολωνία και το άλλο από το Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία). Ενώ το δέμα από Πολωνία (RR385093953PL) προχωράει κανονικά, αυτό από την Αγγλία έχει κολλήσει (RN252986496GB). Ήθελα να ρωτήσω βάσει της εμπειρίας σας, τι κατάστασή επικρατεί με τα δέματα από Ηνωμένο Βασίλειο. Αργούν μόνο λόγω τελωνείου ή δίνεται και προτεραιότητα στη διαχείριση των δεμάτων από την Ευρωπαϊκή Ένωση?

 

Ευχαριστώ.

 

Αυτό ακριβός που σου απάντησε πιο πάνω. Αργούν μόνο λόγω τελωνείου.

Δεν έχει αργήσει και πολύ... Από 6/5 είναι... Μέσα στην εβδομάδα θα έχει φύγει, ίσως το παραλάβεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε καλημέρα . Τα δέματα από post nl που έχουν έρθει 24/4 ποτέ περίπου θα προχωρήσουν. Σε ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε καλημέρα . Τα δέματα από post nl που έχουν έρθει 24/4 ποτέ περίπου θα προχωρήσουν. Σε ευχαριστώ.

 

Δεν υπάρχει κάποια σταθερή σειρά που ακολουθείται, αλλά υπολόγιζε πως το δικό μου από 23/3 που έφτασε Ελλάδα, ξεκόλλησε μόλις προχθές. Εγώ θα υπολόγιζα τέλη Μάη με μέσα Ιούνη.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 3 μέρες πήρα ένα δέμα από 23/3 Και προχτες προχώρησε το 30/3

Υπομονή.

LT514420196NL

14/5/2021, 12:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

13/5/2021, 19:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

13/5/2021, 10:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/3/2021, 09:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/3/2021, 18:28 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/3/2021, 16:21 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/2/2021, 09:49 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκόλλησε ένα δικό μου από NL (αρχική Χώρα η Κίνα) που ήταν σε εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο από τις 15/4, έχω άλλο ένα με την ίδια ημερομηνία εκφόρτωσης που δεν έχει κουνηθεί ακόμη
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκόλλησε ένα δικό μου από NL (αρχική Χώρα η Κίνα) που ήταν σε εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο από τις 15/4, έχω άλλο ένα με την ίδια ημερομηνία εκφόρτωσης που δεν έχει κουνηθεί ακόμη

 

Καλό αυτό ξεμπλοκαρει λίγο η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα των συμπασχωντων...

 

Θα ηθελα την άποψη σας..

 

Και την γνώμη του Άγγελου αν ειναι δυνατόν

https://1drv.ms/u/s!AkHKLaR7649lhCpZpEw3_bPBdzRs?e=Xbqozd

 

s!AkHKLaR7649lhCpZpEw3_bPBdzRs?e=Xbqozd

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 3 μέρες πήρα ένα δέμα από 23/3 Και προχτες προχώρησε το 30/3

Υπομονή.

LT514420196NL

14/5/2021, 12:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

13/5/2021, 19:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

13/5/2021, 10:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/3/2021, 09:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/3/2021, 18:28 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/3/2021, 16:21 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/2/2021, 09:49 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ΑΝ όλα πάνε καλά, αυτή την εβδομάδα, μέχρι 21/5 θα έχουν καθαρίσει όλα του Μαρτίου τα NL.

Μέχρι 5-10 Ιούνιου θα έχουν έρθει λογικά ΟΛΑ σε ένα κανονικό ρυθμό.

Κανονικός ρυθμός είναι σε 15 μέρες το πολύ να έχουν μπει τελωνείο.

Έρχονται ακόμα αρκετά NL, αλλά φεύγουν περισσότερα.

Παραγγείλτε από τώρα ότι θέλετε... Σε 30-35 μέρες θα το έχετε στα χέρια σας... Είναι 6μηνο χαράς :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα στην παρέα των συμπασχωντων...

 

Θα ηθελα την άποψη σας..

 

Και την γνώμη του Άγγελου αν ειναι δυνατόν

https://1drv.ms/u/s!AkHKLaR7649lhCpZpEw3_bPBdzRs?e=Xbqozd

 

s!AkHKLaR7649lhCpZpEw3_bPBdzRs?e=Xbqozd

 

Φαντάζομαι λες για το 15αρι.

Ναι, τσούζουν λίγο, αλλά έτσι είναι χρόνια τώρα.

Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει κλίμακα 50€ / 100€ / 200€+ με 5€ / 10€ / 20€ αντίστοιχα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει.

Τώρα από 20€ και πάνω είναι 15€ και από 100€ και πάνω 20€

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ όλα πάνε καλά, αυτή την εβδομάδα, μέχρι 21/5 θα έχουν καθαρίσει όλα του Μαρτίου τα NL.

Μέχρι 5-10 Ιούνιου θα έχουν έρθει λογικά ΟΛΑ σε ένα κανονικό ρυθμό.

Κανονικός ρυθμός είναι σε 15 μέρες το πολύ να έχουν μπει τελωνείο.

Έρχονται ακόμα αρκετά NL, αλλά φεύγουν περισσότερα.

Παραγγείλτε από τώρα ότι θέλετε... Σε 30-35 μέρες θα το έχετε στα χέρια σας... Είναι 6μηνο χαράς :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φαντάζομαι λες για το 15αρι.

Ναι, τσούζουν λίγο, αλλά έτσι είναι χρόνια τώρα.

Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει κλίμακα 50€ / 100€ / 200€+ με 5€ / 10€ / 20€ αντίστοιχα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει.

Τώρα από 20€ και πάνω είναι 15€ και από 100€ και πάνω 20€

 

Να συμφωνήσω μαζί σου αλλα το δέμα ηρθε απο NL Ολλανδία (Nederland)

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο σου ήταν απο Κίνα (σωστά??), άσχετα ποια μεταφορική χρησιμοποιήθηκε. Δεν σημαίνει ότι ήρθε απο Ολλανδία επειδή είναι POSTNL. Απλα στην Ολλανδία γίνεται η ευρωπαϊκή διανομή.Επιπρόσθετα είχε κίτρινο αυτοκόλλητο , όπως γράφει και στην εικόνα που ανέβασες. Επομένως πάει για εκτελωνισμό στην χώρα που θα καταλήξει και αυτή είναι η δικιά μας με τους όρους που ισχύουν (22 € όριο κτλ). Το θέμα είναι η αξία αναγραφόταν πάνω στο πακέτο ??

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα ξεκόλλησε πακέτο από 5/5 αλλά έχω και άλλα 2 που "προηγούνταν" ημερολογιακά. Όπως και να 'χει φαίνεται όντως ότι επιστρέφουμε σε νορμάλ ρυθμούς. Άγγελε ευχαριστούμε για την ενημέρωση και τις απαντήσεις σου στις απορίες μας.
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο σου ήταν απο Κίνα (σωστά??), άσχετα ποια μεταφορική χρησιμοποιήθηκε. Δεν σημαίνει ότι ήρθε απο Ολλανδία επειδή είναι POSTNL. Απλα στην Ολλανδία γίνεται η ευρωπαϊκή διανομή.Επιπρόσθετα είχε κίτρινο αυτοκόλλητο , όπως γράφει και στην εικόνα που ανέβασες. Επομένως πάει για εκτελωνισμό στην χώρα που θα καταλήξει και αυτή είναι η δικιά μας με τους όρους που ισχύουν (22 € όριο κτλ). Το θέμα είναι η αξία αναγραφόταν πάνω στο πακέτο ??

 

 

Αυτό ήταν το λάθος του Κινέζου έγραφε απο έξω την τιμή και μάλιστα σε δολλάρια

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία παιδιά! Πήρα κάτι από Ολλανδία μέσω eBay. Ο πωλητής μου λέει ότι το αντικείμενο το απέστειλε χωρίς tracking.Υπαρχει τέτοια περίπτωση (γιατί τα ολλανδικά ταχυδρομεία έχω ακούσει ότι προσφέρουν πάντα tracking); Λέτε να τηρηθεί ο ίδιος χρόνος με τα συστημένα;
Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω μαζί σου αλλα το δέμα ηρθε απο NL Ολλανδία (Nederland)

 

Δεν έχει σημασία, Κινέζικο είναι, έρχονται με ένδειξη και μπαίνουν τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...