Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρωτάω πάλι, γιατί στις κινήσεις που έγραψες δεν φαίνεται η χώρα προέλευσης και το δέμα ήταν στις 22/10 στην Ολλανδία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρήγγειλα από Αγγλία ένα ποδήλατο στις 13 Οκτώβρη. Μέχρι να αρχίσει να κινείται πέρασε καμιά βδομάδα, για να συσκευάσουν κτλ, μετά έμεινε παγωμένο για κανά 10μερο και σήμερα βλέπω ότι είναι στο τελωνείο στο αεροδρόμιο στην Αθήνα! Ξέρει κανείς τί παίζει, γιατί βρέθηκε τελωνείο; Και τί μέλλει γενέσθαι, θα παραλάβω ποτέ;

 

2020-11-05 13:49 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

2020-10-22 15:09 NETHERLANDS, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-10-22 15:09 NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

22nd Oct 2020 14:09:49 ROUTED TO DESTINATION 299

21st Oct 2020 05:15:37 TRAKPAK PROCESS CENTRE

 

 

Date/Time Activity Event Code Location

22nd Oct 2020 14:09:49 ROUTED TO DESTINATION 299

21st Oct 2020 05:15:37 TRAKPAK PROCESS CENTRE 198 BASILDON, SS15 6TR, GB

 

δεν έβαλα τη διεύθυνση.. Είναι Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο ψάξιμο, στη διεύθυνση που αναφέρεις αντιστοιχεί εταιρεία courier και όχι πωλητής.
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά 3 ποστ για να πούμε τί; είναι δεν είναι είναι δεν είναι; Οκ λοιπόν, ας πούμε υποθετικά ότι είναι Αγγλία η χώρα αποστολής, ξέρεις κάτι για το τελωνείο και την καθυστέρηση;

Αν πούμε υποθετικά ότι η Αγγλία δεν είναι η χώρα αποστολής δε θα ρωτούσα γιατί πάει τελωνείο..

Επίσης για να μην μείνουμε στο υποθετικό, ρώτησα πριν ποστάρω εδώ, την αγγλική εταιρία από την οποία παρήγγειλα, για ποιό λόγο το κιβώτιό μου περνάει τελωνείο με το αντίστοιχο μήνυμα. Αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ, μήπως ξέρει κάποιος τί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι αντικείμενα που βρίσκονται στην ΑΓΓΛΙΑ και στέλνονται από εκεί στην Ελλάδα (και στην υπόλοιπη ΕΕ) δεν σταματάνε στο τελωνείο.

Η μόνη πιθανότητα για έλεγχο του περιεχομένου (και όχι για επιβολή εξόδων) είναι το μέγεθος του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

Πες το απ'την αρχή άνθρωπέ μου.. Παράλειψή μου, είναι ογκώδες κιβώτιο και 16kg. Τί γίνεται λοιπόν με τον έλεγχο του περιεχομένου; Το κρατάνε άλλες δέκα μέρες ας πούμε; Έχει αυτή η διαδικασία εξτρα κόστος;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κόστος (το έγραψα ήδη), αλλά θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να ελεγχθεί.

Ίσως επικοινωνήσουν μαζί σου για το περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο γρήγορα δεν είναι ;

Μόνο 3 ημέρες είναι που έφυγε από την Αγγλία.

Πλήρωσες για express delivery ?

Link to comment
Share on other sites

Λέει International Tracked and Signed.

Ζήτησα speedy / express shipping και μου το έστειλαν έτσι, ήταν λέει η πιο ακριβή επιλογή;

Τι να πω.

 

Η μαλάκια είναι πως τα παπούτσια πλέον τα έχει και ελληνικό site και θα τα είχα ήδη αν δεν τα είχα πάρει από Αγγλία.

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λέει International Tracked and Signed.

Ζήτησα speedy / express shipping και μου το έστειλαν έτσι, ήταν λέει η πιο ακριβή επιλογή;

Τι να πω.

 

Η μαλάκια είναι πως τα παπούτσια πλέον τα έχει και ελληνικό site και θα τα είχα ήδη αν δεν τα είχα πάρει από Αγγλία.

 

:lol::lol::lol:

 

International Tracked&Signed κάνει 5-7 ημερολογιακές και έρχεται οδικώς....Στην Ελλάδα παραδίδει η ACS....Μόλις φτάσει Ελλάδα θα σου βγάζει στο σάιτ της Royal Mail τον κωδικό της ACS

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να παραγγείλω κάποια πράγματα από εξωτερικό ενόψει black friday. θα τα παραλάβω σε κάνα δυο μήνες, ή θα μου έρθουν το Νοέμβρη του 2021? το λέω γιατί σκέφτομαι την κατάσταση που επικρατεί στις μεταφορές παγκόσμια λόγω covid 19, και τον ρυθμό που δουλεύουν οι δημόσιοι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ και του τελωνείου στην Ελλάδα χωρίς να ελέγχονται από κανέναν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι μεταφορές από τα τέλη Ιούλη μια χαρά είχαν σταθεροποιηθεί.

 

Από Κίνα ερχόταν πακετάκι απλό σε κάτω από 20 ημέρες. Έλαβα σε 11 για την ακρίβεια.

 

Από Ανατολική Ευρώπη, Ρωσία, Ουκρανία το αργότερο σε δύο εβδομάδες από την ημερομηνία αποστολής.

 

Πολωνία, Τσεχία, Βουλγαρία σε λιγότερο από εβδομάδα.

 

Δυτική Ευρώπη έλαβα μέχρι πριν 10 ημέρες, σε περίπου μια εβδομάδα. Όλα παραδόσεις ΕΛΤΑ ή DHL.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο κινα που περιμενω 3 πακετα της μορφης RE13....CN και RV502....CN και LZ3565....CN και εχουν κολλησει απο 10-10-2020...επικοινωνησα με τους πωλητες allixppress και μου ειπε οτι τα εχουν στειλει κανονικα,,το πρωτο λεει

Shenzhen, έχει παραδοθεί στον μεταφορά

το δευτερο λεει Zhengzhou Πόλη, εισαγωγή τελωνειακή απελευθέρωση

και τι τριτο λεει απο 11-03-2020 Άφιξη στο αεροδρόμιο προορισμού αλλα εχει 10 ο μηνας και τιποτα δεν κουναει και δεν φαινεται ουτε στο site των ελτα...εχει κανεις αλλο παρομοιο προβλημα??

επισης κολλημενα στο βελγιο με bpost απο κινα και allixpress αλλα 2 πακετα UG7645931...BE και UG77133...BE με ημερομηνια παλι 10-10-2020 και γραφουν Arrival at export hub....εχει κανεις το ιδιο προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από ΚΙΝΑ δύο δεματα μου είναι από τις 14 Οκτωβρίου στην Αθήνα ( GR, Arrival at GREECE inward office of exchange) και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

 

επίσης περιμενω ένα φάκελο από Αγγλία που θα έπρεπε να τον παραλάβω στις 2 Νοεμβρίου και ακόμη τίποτε.

 

Άστα να πάνε ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο κοντεινερ με το δικο μου ειναι !!! Μαζι θα τα παρουμε αλλα τωρα με την αυξηση της κινησης το ποτε ειναι ενα καλο ερωτημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχουμε ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκονται οι χρόνοι παράδοσης απλού ταχυδρομείου ΕΛΤΑ;

 

Στην αρχή της καραντίνας οι χρόνοι παράδοσης είχαν εκτοξευθεί μέχρι και σε ενάμιση μήνα, όμως από τα μέσα του καλοκαιριού και μέχρι πρόσφατα είχα συνηθίσει να λαμβάνω δέματα, κυρίως από Αγγλία αλλά γενικά όλα εντός Ευρώπης, στις τρεις εβδομάδες από τη μέρα της αποστολής, τώρα παρατηρώ πάλι αύξηση στο διάστημα παραλαβής. Για παραγγελία από Αγγλία που έφυγε σε δύο κομμάτια στις 7 κι 8 Οκτώβρη εμφανίστηκε ειδοποιητήριο στις 30 Οκτώβρη, τώρα από ένα μικρό σάιτ που στείλανε στις 9 Οκτωβρίου δεν έχει υπάρξει τίποτα νεότερο, όπως και παραγγελία από bookdepository που έφυγε στις 15, 17 και 19 Οκτωβρίου, επίσης όλα Αγγλία. Κι επίσης όλα untrackable δυστυχώς οπότε δεν μπορώ να έχω κάποιον μπούσουλα.

Έχει κι άλλος παρόμοιες καθυστερήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχουμε ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκονται οι χρόνοι παράδοσης απλού ταχυδρομείου ΕΛΤΑ;

 

Στην αρχή της καραντίνας οι χρόνοι παράδοσης είχαν εκτοξευθεί μέχρι και σε ενάμιση μήνα, όμως από τα μέσα του καλοκαιριού και μέχρι πρόσφατα είχα συνηθίσει να λαμβάνω δέματα, κυρίως από Αγγλία αλλά γενικά όλα εντός Ευρώπης, στις τρεις εβδομάδες από τη μέρα της αποστολής, τώρα παρατηρώ πάλι αύξηση στο διάστημα παραλαβής. Για παραγγελία από Αγγλία που έφυγε σε δύο κομμάτια στις 7 κι 8 Οκτώβρη εμφανίστηκε ειδοποιητήριο στις 30 Οκτώβρη, τώρα από ένα μικρό σάιτ που στείλανε στις 9 Οκτωβρίου δεν έχει υπάρξει τίποτα νεότερο, όπως και παραγγελία από bookdepository που έφυγε στις 15, 17 και 19 Οκτωβρίου, επίσης όλα Αγγλία. Κι επίσης όλα untrackable δυστυχώς οπότε δεν μπορώ να έχω κάποιον μπούσουλα.

Έχει κι άλλος παρόμοιες καθυστερήσεις;

 

 

Προβλέπω χειρότερη κατάσταση απο το πρώτο λοκνταουν και λόγω εορτών αλλα θα φανει απο βδομάδα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω χειρότερη κατάσταση απο το πρώτο λοκνταουν και λόγω εορτών αλλα θα φανει απο βδομάδα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Γενικά τις 2 τελευταίες εβδομάδες όταν φτάσουν Ελλάδα σύμφωνα με π.χ. την Post NL οι δικοί μας αργούν να τα σκανάρουν στο αεροδρόμιο. Μετά θέλουν μια εβδομάδα να πάνε κέντρο διαλογής αττικής. Μετά 3 μέρες ακόμα να στο παραδώσουν. Όλα αυτά πριν το lockdown. Τώρα η κατάσταση έχει ξεφύγει. Κέντρο διαλογής Αττικής από Παρασκευή δεν έχει κουνηθεί και έχουμε Τετάρτη. Πρέπει να το κλείσανε το μαγαζί τα ΕΛΤΑ. Αντίθετα DHL από Ευρώπη έρχεται κανονικότατα στις 10 μέρες από Τσεχία κλπ

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό ισχύει και για το απλό ταχυδρομείο; Αυτό δε χρειάζεται να σκαναριστεί ή κάτι, απλά να γίνει η διαλογή για το τι θα πάει που, είναι πιο απλή η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό ισχύει και για το απλό ταχυδρομείο; Αυτό δε χρειάζεται να σκαναριστεί ή κάτι, απλά να γίνει η διαλογή για το τι θα πάει που, είναι πιο απλή η διαδικασία.

 

Δεν είναι θέμα σκαναρίσματος. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι όλη η αλυσίδα των ΕΛΤΑ υπολειτουργει είτε είναι συστημάνα είτε απλά. Οπότε όλα καθυστερούν από την άφιξη στο αεροδρόμιο από τη διανομή στο κεντρικό κέντρο διαλογής, από τη διανομή στο κέντρο διαλογής της περιοχής σου μέχρι και την παράδοση. Ούτε στο τηλέφωνο επικοινωνίας δεν απαντούν πια σε βάζουν σε ατέλειωτη αναμονή και σου λένε ότι λόγω των έκτακτων μέτρων θα υπάρχουν καθυστερήσεις. Δηλαδή ... απροσδιόριστος χρόνος παράδοσης

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, τουλάχιστον έχω να ελπίζω επειδή το τελευταίο μου πακέτο το στείλανε 19 Οκτωβρίου, πριν τις δεύτερες καραντίνες. Τώρα άμα παραγγείλει κάποιος κάτι θα βρει μπροστά του και τη συνηθισμένη αύξηση των παραγγελιών λόγω γιορτών, και την αύξηση λόγω καραντίνας, και την επερχόμενη Black Friday, και την υπολειτουργία των ΕΛΤΑ, καλό 2022.

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλες ουρές πάντως βλέπω έξω από καταστήματα ταχυμεταφορών.

Νομίζω είχε δίκιο ο συμφορουμιτης παραπάνω που σημείωσε ότι σε αυτό το lockdown η κατάσταση θα είναι χειρότερη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τις 2 τελευταίες εβδομάδες όταν φτάσουν Ελλάδα σύμφωνα με π.χ. την Post NL οι δικοί μας αργούν να τα σκανάρουν στο αεροδρόμιο. Μετά θέλουν μια εβδομάδα να πάνε κέντρο διαλογής αττικής. Μετά 3 μέρες ακόμα να στο παραδώσουν. Όλα αυτά πριν το lockdown. Τώρα η κατάσταση έχει ξεφύγει. Κέντρο διαλογής Αττικής από Παρασκευή δεν έχει κουνηθεί και έχουμε Τετάρτη. Πρέπει να το κλείσανε το μαγαζί τα ΕΛΤΑ. Αντίθετα DHL από Ευρώπη έρχεται κανονικότατα στις 10 μέρες από Τσεχία κλπ

 

H DHL εχει στην Ελλαδα δικο της δικτυο και κεντρα διαλογης δεν μπλεκεται με ΕΛΤΑ η αλλες εταιρειες ουτε Αθηνα ουτε Θεσσαλονικη και πανε παρακατω.Ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρχουν και εκει καθυστερησεις απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...