Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα tracking της μορφής LB.... DE από gearbest που στάλθηκε από Γερμανία. Στα ΕΛΤΑ courier μου βγάζει μόνο τις εξής πληροφορίες:

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ-ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΚΔ)

 

Καταρχήν έρχονται δέματα από το εξωτερικό απευθείας Θεσσαλονίκη? Είχα την εντύπωση ότι όλα πάνε πρώτα στο Ελ. Βενιζέλος. Επίσης δεν αναφέρει ούτε άφιξη σε χώρα προορισμού ούτε τίποτα. Και τέλος να αναφέρω ότι το περιμένω Αθήνα το δέμα.

 

 

 

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι και το σωστο νημα, μια πληροφορια παντως αν μπορει καποιος να βοηθησει, σε ποσες περιπου μερες περιμενουμε εισπραξη αντικαταβολης (ΕΛΤΑ Courier). Ειχε ολοκληρωθει η καταβολη της την προηγούμενη εβδομάδα, την Τριτη το απογευμα. Ακομη απτα ΕΛΤΑ σιγην ιχθυος. Ειχα περασει τη περασμενη Πεμπτη να ρωτησω και μου ειχαν πει απλως οτι αργουν αρκετα....

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Και ποιο tracking site χρησιμοποιείς;

 

https://www.dhl.gr/en/express/tracking.html

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, περιμένω ένα πακέτο το οποίο είναι από 27 Ιουνίου Ελλάδα στο ΚΑΤ Αθήνας από το ΕΛΤΑ μου λένε ότι έχει καθυστέρηση σίγουρα ένα μήνα για την παράδοση. Τι λέτε; Πότε θα παραλάβω; Υπάρχει καμία περίπτωση να γυρίσει πίσω το πακέτο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, περιμένω ένα πακέτο το οποίο είναι από 27 Ιουνίου Ελλάδα στο ΚΑΤ Αθήνας από το ΕΛΤΑ μου λένε ότι έχει καθυστέρηση σίγουρα ένα μήνα για την παράδοση. Τι λέτε; Πότε θα παραλάβω; Υπάρχει καμία περίπτωση να γυρίσει πίσω το πακέτο;
οι περισσότεροι από αυτούς τώρα φεύγουν για διακοπές. Από Σεπτέμβρη που θα επιστρέψουν, κάποια στιγμή θα παραλάβεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, περιμένω ένα πακέτο το οποίο είναι από 27 Ιουνίου Ελλάδα στο ΚΑΤ Αθήνας από το ΕΛΤΑ μου λένε ότι έχει καθυστέρηση σίγουρα ένα μήνα για την παράδοση. Τι λέτε; Πότε θα παραλάβω; Υπάρχει καμία περίπτωση να γυρίσει πίσω το πακέτο;

 

τι να παω και εγω εχω 11 πακετα εκει απο 3 εως 7 Ιουνίου και μεχρι τωρα απλα ειναι κολλημενα εκει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω αν έχουν καταγραφεί το τελευταίο διάστημα τυχόν κρούσματα απάτης με βάση τα ΕΛΤΑ;

 

Μου ήρθε sms στη SIM που έχω σε ένα WiFi hotspot, που λέει ότι με περιμένει ταχυδρομικό αντικείμενο με συγκεκριμένο tracking number, ότι είναι ένα ποσό με αντικαταβολή, γύρω στα 30€.

 

Εννοείται ότι δεν περιμένω τίποτα από ΕΛΤΑ.

 

Παίζει να είναι απάτη;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, τα δικά μου πακετάκια (κάποια απο αυτά) μετά απο πάνω απο ένα μήνα στο αεροδρόμιο (οχι τελωνείο, έχω κ απο δαύτα πάντως) άρχισαν να μετακινούνται...

 

οπότε, υπομονή βασικά, δε μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε sms στη SIM που έχω σε ένα WiFi hotspot, που λέει ότι με περιμένει ταχυδρομικό αντικείμενο με συγκεκριμένο tracking number, ότι είναι ένα ποσό με αντικαταβολή, γύρω στα 30€.

 

:!: - ομοιως και κατι email απο DHL πως το πακετο εχει κολλησει αρα να συμπληρωσω κατι στοιχεια κλπ ενω δεν περιμενω τιποτα-το νου σου !

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

εγώ περιμένω από τις 6/6 σε αναμονή παρουσίασης για τελωνείο..:(:(
Οπότε εμένα που είναι κολλημένο στο "ΠΑΡΑΛΑΒΉ ΑΠΌ ΠΕΛΆΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ" από 26/06 να το υπολογίζω Χριστούγεννα... Καλά πάμε!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω δέματα φίλου που παρακολουθώ, σήμερα ένα δέμα που ήταν 21/6 στο εκφορτωση βγήκε από ΓΕΤΑ, το άλλο που ήταν την δια μέρα όχι, το άλλο είναι 1/7,παμε για Αυγούστου με Σεπτεμβρίο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι και το σωστο νημα, μια πληροφορια παντως αν μπορει καποιος να βοηθησει, σε ποσες περιπου μερες περιμενουμε εισπραξη αντικαταβολης (ΕΛΤΑ Courier). Ειχε ολοκληρωθει η καταβολη της την προηγούμενη εβδομάδα, την Τριτη το απογευμα. Ακομη απτα ΕΛΤΑ σιγην ιχθυος. Ειχα περασει τη περασμενη Πεμπτη να ρωτησω και μου ειχαν πει απλως οτι αργουν αρκετα....

 

Γενικά οι αντικαταβολές στο Πόρτα-Πορτα(ελτα κουριερ) δηλαδή η έκδοση των επιταγών για να σου επιστραφούν τα λεφτά, για κάποιο περίεργο λόγο αργούν πολύ. Πολύ περισσότερο από το να το έστελνες με το κανονικό ΕΛΤΑ.

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι αντικαταβολές στο Πόρτα-Πορτα(ελτα κουριερ) δηλαδή η έκδοση των επιταγών για να σου επιστραφούν τα λεφτά, για κάποιο περίεργο λόγο αργούν πολύ. Πολύ περισσότερο από το να το έστελνες με το κανονικό ΕΛΤΑ.

 

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να σαι καλα φιλε για την απαντηση. Ακριβως αυτο μου ειπε και η υπαλληλος οταν ακουσε οτι το εστειλα με ελτα κουριερ αντι για ελτα κανονικα ("αααχ γιατι με κουριερ;"), σα να λεμε: ο,τι να 'ναι. Εν τελει ηρθε στην 9η εργασιμη μερα μετα την καταβολη του ποσου. Και παλι καλα να λεμε......

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έρχονται και από Taiwan.

 

Πριν 4 ημέρες έφτασε από Κίνα και ένα άλλο δεματάκι που περιμένω. Μέσα σε 16 ημέρες από τότε που έφυγε.

 

Περιμένουν τελωνείο, είναι τέσσερις σκληροί IDE για παλιούς φορητούς και δύο μπλουζάκια που περιμένω από τον Μάη, έχουν 25 μέρες βρίσκονται στο τελωνείο.

 

Υπολογίζω μετά τον δεκαπενταύγουστο θα μου παραδοθούν και τα δύο.

 

Φίλος που δουλεύει στην διαλογή στο Αεροδρόμιο μου είπε, είναι πάρα πολλά τα δέματα που είχαν παραγγελθεί πριν επιβληθούν τα lockdowns και μετέπειτα. Με βάση έναν κανονικό μήνα είναι η εικοσαπλάσια ποσότητα. Επίσης άδειες δεν παίρνει το προσωπικό στα Τελωνεία γιατί πήραν υποχρεωτικά τις ημέρες του lockdown.

Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Δέμα από BG παραγγέλθηκε στις 14/07 και το παρέλαβα με την DHL χθες,29/07.Μου θύμισε παλιές καλές ημέρες.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να ρωτησω γιατι ειναι το δεμα μου στο ΚΑΤ (οχι στο νοσοκομειο εννοειται) ενα μηνα,αλλα διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα και ησυχασα.Μαλλον για Χριστουγγενα παω.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ γενικά πολύ καθυστέρηση αυτή την περίοδο, συστημένο απο Κρήτη -Αθήνα και έκανε πάνω απο 20 μέρες να πάει. Τελικά ο παραλήπτης πήγε και το πήρε μόνος του απ το ταχυδρομείο
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να ρωτησω γιατι ειναι το δεμα μου στο ΚΑΤ (οχι στο νοσοκομειο εννοειται) ενα μηνα,αλλα διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα και ησυχασα.Μαλλον για Χριστουγγενα παω.

 

κοίτα.......... μάλλον στο ΚΑΤ ειναι (στο νοσοκομείο) τόσο καιρό που κάνει

Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που αλλάξανε την ιστοσελίδα για την αναζήτηση αποστολών, όλο προβλήματα είναι. Τώρα έχει κανα 2ήμερο που βγάζει "Πρόβλημα κατά τη διαδικασία αναζήτησης" σε οτι tracking ID κι αν δώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τη σελίδα των elta courier.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τη σελίδα των elta courier.

 

Παραπέμπει στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ για tracking IDs που αφορούν ΕΛΤΑ. Και δεν δίνει ενημέρωση.

Τρίτη σερί μέρα στο μεταξύ. Φαντάζομαι ΣΚ ειναι κλειστό το μαγαζί και δεν ασχολείται ουδείς, οπότε ας ελπίσουμε αύριο ο μάλλον μοναδικός υπάλληλος που ασχολείται, να μην είναι σε άδεια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...