Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο το νεο με το μπλε αυτοκολλητο στα απλα πακετα τυχαια το κολλανε? εμεις μπορουμε να το δουμε καπου απο πριν? λογικα αμα επικοινωνησεις και δωσεις τον κινεζικο αριθμο στα ΕΛΤΑ θα βρουν και το ελληνικο που του αντιστοιχησαν εδω αλλα πως να το ξερεις.

 

Πριν ένα τρίμηνο, είχα γράψει τι είναι τα μπλε αυτοκόλλητα:

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7752970

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια αντιστοιχία του Κινέζικου κωδικού μ' αυτόν που μπαίνει μετά με το μπλε αυτοκόλλητο! Έτσι κι αλλιώς ο Κινέζικος αριθμός που είναι untracked δε φαίνεται πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα τρίμηνο, είχα γράψει τι είναι τα μπλε αυτοκόλλητα:

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7752970

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια αντιστοιχία του Κινέζικου κωδικού μ' αυτόν που μπαίνει μετά με το μπλε αυτοκόλλητο! Έτσι κι αλλιώς ο Κινέζικος αριθμός που είναι untracked δε φαίνεται πουθενά!

 

το διαβασα αλλα δεν αναφερεις με ποια λογικη μπαινει αυτο στα δεματα. Τυχαια? απο δεματα καποιας αξιας και πανω?

Επισης τι εξυπηρετει αφου απο τη στιγμη που εγω ως αγοραστης δε ξερω το νεο κωδικο αρα δε μπορω να κανω και αιτηση αναζητησης.

παραδειγμα: δεν ελαβα ποτε ενα πακετο που περιμενα. εχω το γνωστο κινεζικο tracking. παιρνω τηλεφωνο τους τον λεω και η απαντηση θα ειναι δεν ειναι ανιχνευσιμο οποτε ληγει εκει το θεμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το διαβασα αλλα δεν αναφερεις με ποια λογικη μπαινει αυτο στα δεματα. Τυχαια? απο δεματα καποιας αξιας και πανω?

Επισης τι εξυπηρετει αφου απο τη στιγμη που εγω ως αγοραστης δε ξερω το νεο κωδικο αρα δε μπορω να κανω και αιτηση αναζητησης.

παραδειγμα: δεν ελαβα ποτε ενα πακετο που περιμενα. εχω το γνωστο κινεζικο tracking. παιρνω τηλεφωνο τους τον λεω και η απαντηση θα ειναι δεν ειναι ανιχνευσιμο οποτε ληγει εκει το θεμα.

Δεν ξέρω να σου πω για ποιο ουσιαστικό λόγο μπαίνουν τα μπλε αυτοκόλλητα!

Ούτε ο αποστολέας ή ο παραλήπτης ξέρουν τον κωδικό για να μπορέσουν να το ψάξουν!

Επίσης δεν πρέπει να παίζει ρόλο η αξία, αφού στα περισσότερα δεν ξέρεις καν τι περιέχουν.

Στην ουσία ο αποστολέας πληρώνει απλό αντικείμενο που στο τέλος γίνεται μισό-συστημένο και μπορεί να αναγκάσει τον παραλήπτη να στήνεται στην ουρά για να το πάρει, αν δεν τον βρει ο ταχυδρόμος, ενώ αλλιώς θα το άφηνε απευθείας.

Τα περισσότερα είναι σε μέγεθος που μπορούν να τα κουβαλήσουν οι ταχυδρόμοι!

Link to comment
Share on other sites

Οι μεν: 1/4/2019, 03:02:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

συμφωνα με αυτους ειναι στον δρομο

 

Οι δε: 02 Απρ 2019 00:00 Arrival at Destination Post Greece - Singapore Post

02 Απρ 2019 17:13 Arrival at Destination - 4PX Express

και οι αλλοι λενε εφτασε.

 

:worry: - αυτο σημαινει δεν ανοιξαν τον σακο για σκαναρισμα του πακετου?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζει κανείς! Μένω Κύπρο και συγκεκριμένα Λευκωσία! Περιμένω μια επιστολή β προτεραιότητας από τα ΕΛΤΑ της Ελλάδας! Ξέρετε πόσες μέρες θα κάνει να έρθει? Ήδη έχουν περάσει 5 εργάσιμες
Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα ξέρω είναι 7 εργάσιμες μέρες ,απλώς υπομονή θέλει πλέον με τα ΕΛΤΑ ,εδώ για απλά δέματα από Κίνα κάνουν από την ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα απο 1-3 μήνες να παραδώσουν .
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Έχω πάρει ενα κινητό απο ενα πωλητή απο Γερμανία απο το EBay.Αρχικα όλα καλά μου το έστειλε την ίδια μέρα που το αγορασα.Μετα απο λιγες μέρες αρχισαν τα προβλήματα με την αποστολή καθώς αρχικα το δέμα πήγε σε κάποιο άλλο σημείο στη Γερμανία και απο το περασμένο Σάββατο έχει μείνει στάσιμο στα κεντρικά της DHL.Σήμερα παρατήρησα οτι άλλαξε η κατασταση στο dhl.de και λέει οτι το δέμα επιστράφηκε μάλλον στον Αποστολέα.Επικοινωνησα μαζί του πριν απο μέρες και μου είπε οτι είναι όλα εντάξει ηταν ενα θέμα με τη διεύθυνση και έφταιγε το ίδιο το ταχυδρομείο.Επίσης μου είπε οτι έρχεται σε εμένα.Αυτά πριν φτασει στο κεντρο τηε DHL και μείνει εκεί.Σας παραθέτω την κατασταση και δυο φωτογραφιες απο το dhl.de και το 17track το οποίο μου έβγαλε και την ειδοποίηση της φωτογραφίας.Τέλος να πω οτι επικοινώνησαν τηλεφωνικά με την DHL στην Ελλάδα και μου είπα οτι αυτοι βλέπουν οτι έχει μείνει στάσιμο στα κεντρικα λόγω διεύθυνσης η άλλο θέμα η επεστραφηκε και οτι είναι με το γερμανικό ταχυδρομείο το οποίο έρχεται οδικός και δεν ξέρουν και πολλά αν δεν φτασει Ελλάδα.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.Να ανοιξω θέμα στο Ebay η είναι νωρίς.Estimate time στο ebay λέει μέχρι 19 Απριλίου.

 

 

Κατάσταση*πακέτου: Ειδοποίηση

Προορισμός: Άγνωστος

Προέλευση: Γερμανία

2019-04-06 06:15 Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2019-04-05 20:00 The item does not meet the general terms and conditions.

2019-04-05 17:32 Hannover, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

2019-04-05 17:25 Hannover, Germany, The shipment has been processed in the parcel center

2019-04-04 17:08 Hannover, Germany, The shipment has been processed in the parcel center

2019-04-02 20:53 Hannover, Germany, The shipment has been processed in the parcel center

2019-04-02 12:20 The shipment was misrouted and could not be delivered. The shipment will be readdressed and forwarded to the recipient.

2019-04-02 00:33 Hannover, Germany, The shipment has been processed in the destination parcel center

2019-04-01 20:03 Bielefeld, Germany, The shipment has been processed in the parcel center of origin

2019-04-01 15:57 The shipment has been posted by the sender at the retail outlet

2019-04-01 12:30 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

======================================

Powered by http://www.17track.netf084cfbe3ea2d49404fb2288ef63911e.jpga8b1265de082af0753cbca2acd4b0348.jpg

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα σου ταξιδεύει οδικώς και κάνει διαδρομές μέσα στη Γερμανία μέχρι να μπει στην Ελλάδα και να φτάσει στα χέρια σου.

Μην ανησυχείς, καθυστερεί αλλά θα φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα σου ταξιδεύει οδικώς και κάνει διαδρομές μέσα στη Γερμανία μέχρι να μπει στην Ελλάδα και να φτάσει στα χέρια σου.

Μην ανησυχείς, καθυστερεί αλλά θα φτάσει.

Μακάρι φιλέ μου αλλά δεν το κόβω.Διότι αρχικα έγινε το λάθος και πήγε αλλου μέσα στη Γερμανία και επέστρεψε στο Ανόβερο και εκεί διορθώθηκε η διεύθυνση και κανονικά τώρα μετα την τελευταία κατάσταση που γράφει έπρεπε να έχει γράψει οτι μεταφερεται στην Ελλάδα.Πριν μέρες έγραφε και τα στοιχεια μου στο site της dhl.de Τώρα δεν με αφήνει να βάλω ουτε ταχυδρομικό κώδικα για να δω τα στοιχεια μου.Έχω πάρει δυο φορες DHL αρχικα μου ειπαν οτι είχε γίνει ενα λάθος διορθώθηκε και θα έρθει προς Ελλάδα.Με την χθεσινή που Μίλησα μου είπε οτι δεν είναι φυσιολογικό αυτό που έβλεπε και οτι ίσως επέστρεψε στο παραλήπτη η έχει μεινει στο κεντρο λοφλγω ελλιπή στοιχείων στη διεύθυνση.

Έχω παρει και αλλά δέματα απο Gearbest που έρχονται με τον ίδιο τροπο απο Γερμανία και δεν γινόταν αυτό

edit:Σε επικοινωνία που είχα πριν λίγο με DHL μου ειπαν παλι το ίδιο και οτι το συγκεκριμένο track number έχει λήξει και οτι έχει επιστέψει στον αποστολέα.Αυτός που μου το έστειλε δεν απαντάει απο χθες στο ebay.

 

Το track number είναι αυτό CY733213413DE οποίος θέλει να το κοιτάξει και αν θέλει να βοηθησει

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

 

Το track number είναι αυτό CY733213413DE οποίος θέλει να το κοιτάξει και αν θέλει να βοηθησει

 

https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/report_popup.jsp?piececode=CY733213413DE

 

Status on Sa, 06.04.2019 07:15 hours:

The international shipment has been processed in the export parcel center

Next step:

The international shipment is being prepared for forwarding to the destination country

Link to comment
Share on other sites

https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/report_popup.jsp?piececode=CY733213413DE

 

 

 

Status on Sa, 06.04.2019 07:15 hours:

 

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

Next step:

 

The international shipment is being prepared for forwarding to the destination country

Ξαναεστειλα μήνυμα στον πωλητή με οτι μου ειπαν απο εδώ και απάντησε επιτέλους και μου είπε οτι υπάρχει όντως θέμα και επικοινώνησε κι αυτός χθες με την DHL.Περιμένει να τον πάρουν τηλέφωνο μου είπε και θα με ενημέρωση μέχρι αυριο.Αυτό το έχω δει και εγώ στο site αλλά δεν ισχυει απο οτι μου ειπαν.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα στην παρέα..Θα ήθελα την βοήθεια για κάτι πολύ απλό απλά δεν έχω κάνει ξανά παραγγελία και απο περιέργεια θα ήθελα να μάθω πως πάει...Πηρα ένα κινητό από Bangood 2/4 και μου έβγαλε πιθανή μέρα παράδοσης 23/4.Στην αρχή μου έβγαζε άγνωστο στη συνέχεια pre advised και μου έβγαλε ότι είναι Ολλανδία ενώ από την Πέμπτη το μεσημέρι λέει in transit...Πρακτικα τι σημαίνει αυτό(που βρίσκεται το δέμα) και ποια είναι τα επόμενα βήματα;Παίζει να παραλάβω και πριν τις 23/4?
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα στην παρέα..Θα ήθελα την βοήθεια για κάτι πολύ απλό απλά δεν έχω κάνει ξανά παραγγελία και απο περιέργεια θα ήθελα να μάθω πως πάει...Πηρα ένα κινητό από Bangood 2/4 και μου έβγαλε πιθανή μέρα παράδοσης 23/4.Στην αρχή μου έβγαζε άγνωστο στη συνέχεια pre advised και μου έβγαλε ότι είναι Ολλανδία ενώ από την Πέμπτη το μεσημέρι λέει in transit...Πρακτικα τι σημαίνει αυτό(που βρίσκεται το δέμα) και ποια είναι τα επόμενα βήματα;Παίζει να παραλάβω και πριν τις 23/4?

 

Προφανώς, αγόρασες το κινητό με αποστολή με PDM πληρώνοντας γύρω στο $1.50 για την επιλογή αυτή. Το pre-advised σημαίνει ότι ειδοποιήθηκε η μεταφορική να παραλάβει το δέμα από την αποθήκη, πέρασαν μερικές μέρες μέχρι να το παραλάβει και να ξεκινήσει το ταξείδι για την Ολλανδία. Εκεί εκτελωνίστηκε, επανασυσκευάστηκε και ξεκίνησε το ταξείδι για την Ελλάδα με αποστολή από Ολλανδία και όχι από Κίνα. Δηλαδή, χωρίς άλλη χρέωση εξόδων εκτελωνισμού.

Θα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ αλλά χωρίς να είναι σίγουρο αν θα είναι πριν από το Πάσχα ή μετά.

 

ΥΓ

Μήπως πήρες το Xiaomi Redmi Note 7;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, αγόρασες το κινητό με αποστολή με PDM πληρώνοντας γύρω στο $1.50 για την επιλογή αυτή. Το pre-advised σημαίνει ότι ειδοποιήθηκε η μεταφορική να παραλάβει το δέμα από την αποθήκη, πέρασαν μερικές μέρες μέχρι να το παραλάβει και να ξεκινήσει το ταξείδι για την Ολλανδία. Εκεί εκτελωνίστηκε, επανασυσκευάστηκε και ξεκίνησε το ταξείδι για την Ελλάδα με αποστολή από Ολλανδία και όχι από Κίνα. Δηλαδή, χωρίς άλλη χρέωση εξόδων εκτελωνισμού.

Θα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ αλλά χωρίς να είναι σίγουρο αν θα είναι πριν από το Πάσχα ή μετά.

 

ΥΓ

Μήπως πήρες το Xiaomi Redmi Note 7;

 

Κατάλαβα... Σ ευχαριστώ πολύ,όχι έψαχνα ένα smartphone επειγόντως όσο πιο φθηνό γιατί το δικό μου τα έφτυσε και βρήκα σε προσφορά το doogee Y8 60€..Οσο κρατήσει,για λίγους μήνες το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - Στα ΕΛΤΑ δεν το εβλεπα καθολου απο την ημερα που ο πωλητης απο Κινα μου το εστειλε,μονο το κατωθι απο αλλο site αναζητησης:

 

29 Μαρ 2019 05:23

Item Forwarded to Destination Country BAŞAKŞEHİR, İSTANBUL(AVR)

 

αφ'ενος παραξενευτηκα που ηταν απο τουρκια ( UH.........TR ) αφ'ετερου περναγαν οι μερες και με ειχε φαει η αγωνια γιατι τα ΕΛΤΑ δεν το αναγνωριζαν, ξαφνικα 12 απριλιου το βλεπω στα ΕΛΤΑ πως ειναι προς παραδοση και καπακι μετα απο λιγο πως παραδοθηκε (!) καλα στα ενδιαμεσα τι ειχε γινει ? δεν υπηρχε καταγραφη του ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι μεν: 1/4/2019, 03:02:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

συμφωνα με αυτους ειναι στον δρομο

 

Οι δε: 02 Απρ 2019 00:00 Arrival at Destination Post Greece - Singapore Post

02 Απρ 2019 17:13 Arrival at Destination - 4PX Express

και οι αλλοι λενε εφτασε.

 

:worry: - αυτο σημαινει δεν ανοιξαν τον σακο για σκαναρισμα του πακετου?

 

Kαλησπέρα, προχώρησε καθόλου το δικό σου;

 

Έχω ένα αντίστοιχο μικρής αξίας με Sing Post (οπότε τελωνείο δεν παίζει) και η τελευταία εγγραφή στο Elta tracking είναι:

7/4/2019, 15:07:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Θα ήθελα την βοήθειά σας παρακαλώ. Αγόρασα μπαταρία για το κινητό μου απο aliexpress και μου το στέλνουν απο Κίνα με belgium post. Το νούμερο παρακολούθησης δεν έχει τη μορφή όπως συνηθίζεται...LVS και μετα ακολουθούν πολλά νούμερα...η παραγγελία έγινε 4 Μαρτίου και το τελευταίο checkpoint ειναι στις 19 Μαρτίου arrival at export hub...απο τότε περιμένω μέχρι σήμερα...μίλησα με ελτά και δεν αναγνωρίζουν το tracking number, το belgium post δεν μπορεί να με βοηθήσει γιατί αφορά σποστολή με συνεργάτη απο Κίνα και η aliexpress με τον πωλητή δεν μου έχουν απαντήσει σε μύνημα που τους έχω στήλει εδώ και πολυ καιρό, τι να κάνω; Δεν ξέρω που βρίσκεται το δέμα μου και αν έχει χαθεί;
Link to comment
Share on other sites

Με το που θα γραψει η κατάσταση Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days. Σε 2 εργασιμες θα το εχεις!! παρελαβα χθες μπαταρια απο bpost!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα αυτο περιμένω κ γω αλλά αυτη η κατάσταση για την ανανέωση του checkpoint ειναι απο τις 19 Μαρτίου, κοντεύει μήνας τωρα αλλα τίποτα ακόμα και ανυσηχώ μήπως χάθηκε ή λόγω μπαταρίας το σταματήσανε...εσύ χρειάστηκε να περιμένεις τόσο πολύ;
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τοσο εκανε!!

Αριθμός: LVS1371692019094389

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Ελλάδα

Προέλευση: Βέλγιο

2019-04-11 19:17 Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2019-04-11 09:21 Departure to country of destination

2019-04-11 02:31 Parcel is handled

2019-04-03 13:00 Arrival at export hub

2019-04-02 17:14 Item is ready for transport

2019-04-02 16:14 Item is announced / bpost received the information

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Νορμαλ μου φαίνεται...άρα εμένα κατι συμβαίνει...κανονικά θα επρεπε να είχα παραλάβει και γω εδώ κ καιρό...απο 19 Μαρτίου είναι κολημένο arrival at export hub...,και δεν μπορώ να βγάλω άκρη ουτε με τα ταχυδρομεία ουτε με τον πωλητη...δεν ξέρω τι να κάνω...αν δεν μου έρθει μέχρι το χρονικό περιθώριο που μου δίνουν το βλέπω για dispute...πρώτη φορά μετα απο δεκάδες αγορές απο Κίνα...Φίλε Κώστα σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες που μου έδωσες..να σαι καλα!
Link to comment
Share on other sites

2019-04-17 16:10

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH

UNLOADED

 

2019-04-17 12:10

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> LARISA SORTING CENTER)

 

2019-04-17 08:57

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Σήμερα μου έδειξε αυτά...Εχω πιθανή μέρα παραλαβής 23/4 και επειδή δεν έχω ξαναπαραγγειλει από Κίνα πιστεύετε ότι θα παραλάβω ως τότε;Ποια είναι τα επόμενα βήματα;

Link to comment
Share on other sites

2019-04-17 16:10

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH

UNLOADED

 

2019-04-17 12:10

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> LARISA SORTING CENTER)

 

2019-04-17 08:57

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Σήμερα μου έδειξε αυτά...Εχω πιθανή μέρα παραλαβής 23/4 και επειδή δεν έχω ξαναπαραγγειλει από Κίνα πιστεύετε ότι θα παραλάβω ως τότε;Ποια είναι τα επόμενα βήματα;

 

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα παραλάβεις μέχρι 23... Μόλις κλείσει από ΚΔ Αττικής, την επόμενη μέρα θα το έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα παραλάβεις μέχρι 23... Μόλις κλείσει από ΚΔ Αττικής, την επόμενη μέρα θα το έχεις...

Τέλεια.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, σε περίπτωση που παραδίδεται το δέμα σε άλλου τι μπορώ να κάνω; περίμενα ένα δέμα από Κίνα κ σήμερα που βλέπω παραδόθηκε στην διεύθυνση μου, με το που πάω σπίτι βλέπω τίποτα δεν το βρίσκω. Μέχρι τώρα όλα μου ερχότανε κανονικά σπίτι. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...