Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Περιμένω πακέτο από Κίνα και στο 17 track μου γράφει εδώ και 4 μέρες "AMS, shipment arrived in AMS", τι θα πει αυτό, γνωρίζει κάποιος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρη και το γκούγκλαρα και μου βγάλε αποτελέσματα τύπου Automated Manifesting System και ειλικρινά δεν κατάλαβα τι σημαίνει αυτό. Ξέρουμε αν συνήθως αργούν από Άμστερνταμ;
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικη τετοια καθυστερηση? 20 μερες απο PostNL χωρις νεα.

Αριθμός: *****************
Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν
Προορισμός: Ελλάδα
2018-07-05 22:22 NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
Προέλευση: Ολλανδία
2018-07-06 16:22 The item is on transport to the country of destination
2018-07-05 22:22 The item is processed at the PostNL sorting center
2018-07-05 22:22 The item is at the PostNL sorting center
2018-07-03 07:35 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα μια αγορά από gearbest και αποστολή με priority line στις 31/5. Το έστειλαν στις 5/6 και ακόμα να φτάσει. Αυτός είναι ο αριθμός αποστολής CF510198505DE. Απο 20/6/2018, 10:11:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ.

Αρχές Ιουλίου ενημέρωσα το paypal

 

Σήμερα έκλεισε την υπόθεση το paypal και μου έστειλε αυτό.

 

Αγαπητέ χρήστη nikos

 

Ο πωλητής ανταποκρίθηκε στην αξίωσή σας στέλνοντας τα στοιχεία παρακολούθησης της αποστολής. Χρησιμοποιήσαμε την υπηρεσία παρακολούθησης στο Internet της μεταφορικής εταιρείας και επαληθεύσαμε την παράδοση των εμπορευμάτων. Κατά συνέπεια, αυτό το περιστατικό έχει κλείσει.

 

Λεπτομέρειες συναλλαγής

 

Αριθμός περιστατικού: PP-007-075-834-887

 

Όνομα πωλητή: GearBest

 

Email πωλητή: support@gearbest.com

 

Αναγνωριστικό συναλλαγής πωλητή: 0718442427248092Y

 

Ημερομηνία συναλλαγής: 31 Μαΐου 2018

 

Ποσό συναλλαγής: -167,96 EUR

 

Το αναγνωριστικό της συναλλαγής σας: 2B340821J08635627

 

Για να μάθετε για τον τρόπο ελέγχου και επίλυσης αξιώσεων, μπορείτε να ανατρέξετε στη Συμφωνία χρήστη PayPal την οποία αποδεχτήκατε όταν δημιουργήσατε τον λογαριασμό PayPal σας. Απλώς κάντε κλικ στην επιλογή Ανακοίνωση νομικού περιεχομένου στο κάτω μέρος οποιασδήποτε σελίδας της PayPal.

 

Σας υπενθυμίζουμε ότι: Αρχεία όλων των περιστατικών τηρούνται από το Κέντρο επίλυσης διαφορών για τη διευκόλυνσή σας.

 

Με εκτίμηση,

 

PayPal

 

Από τη κατάλαβα πάνε 170 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα μια αγορά από gearbest και αποστολή με priority line στις 31/5. Το έστειλαν στις 5/6 και ακόμα να φτάσει. Αυτός είναι ο αριθμός αποστολής CF510198505DE. Απο 20/6/2018, 10:11:00ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ.

Αρχές Ιουλίου ενημέρωσα το paypal

 

Σήμερα έκλεισε την υπόθεση το paypal και μου έστειλε αυτό.

 

Αγαπητέ χρήστη nikos

 

Ο πωλητής ανταποκρίθηκε στην αξίωσή σας στέλνοντας τα στοιχεία παρακολούθησης της αποστολής. Χρησιμοποιήσαμε την υπηρεσία παρακολούθησης στο Internet της μεταφορικής εταιρείας και επαληθεύσαμε την παράδοση των εμπορευμάτων. Κατά συνέπεια, αυτό το περιστατικό έχει κλείσει.

 

Λεπτομέρειες συναλλαγής

 

Αριθμός περιστατικού: PP-007-075-834-887

 

Όνομα πωλητή: GearBest

 

Email πωλητή: support@gearbest.com

 

Αναγνωριστικό συναλλαγής πωλητή: 0718442427248092Y

 

Ημερομηνία συναλλαγής: 31 Μαΐου 2018

 

Ποσό συναλλαγής: -167,96 EUR

 

Το αναγνωριστικό της συναλλαγής σας: 2B340821J08635627

 

Για να μάθετε για τον τρόπο ελέγχου και επίλυσης αξιώσεων, μπορείτε να ανατρέξετε στη Συμφωνία χρήστη PayPal την οποία αποδεχτήκατε όταν δημιουργήσατε τον λογαριασμό PayPal σας. Απλώς κάντε κλικ στην επιλογή Ανακοίνωση νομικού περιεχομένου στο κάτω μέρος οποιασδήποτε σελίδας της PayPal.

 

Σας υπενθυμίζουμε ότι: Αρχεία όλων των περιστατικών τηρούνται από το Κέντρο επίλυσης διαφορών για τη διευκόλυνσή σας.

 

Με εκτίμηση,

 

PayPal

 

Από τη κατάλαβα πάνε 170 ευρώ

Φίλε μου το tracking No που δίνεις λέει ότι έχει παραδοθεί από 20/7. Τρέχα γρήγορα στα ΕΛΤΑ της περιοχή σου να βρούνε που το παρέδωσαν και σε ποιον. Μάλλον κάποιος άλλος χαίρεται το δέμα σου.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ο αποστολέας να κάνει αίτηση αναζήτηση αποστολής. Που βάζεις το tracking και το βλέπεις?
Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ο αποστολέας να κάνει αίτηση αναζήτηση αποστολής. Που βάζεις το tracking και το βλέπεις?
Δείχνει να έχει κολλήσει το πακέτο... c615c7fa81fe1429eda23baaccfc4c86.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φεεεεετα

Καλοκαίρι γαρ....

Υπομονή, θα έρθει

 

:worry: - παω στο γραφειο κινησης και ρωταω την μανταμιτσα για κατι που θελω,μου απαντα για tracking number κλπ και της λεω καλα αυτο το παρακολουθω αλλα μολις μπει εδω τι θα γινει? απαντα πως ουτως ή αλλως το δεματκι θα αργησει,λεω γιατι? λογω αδειων να ξερετε θα υπαρχει μεγαλυτερη καθυστερηση απο το συνηθες

αρα λεω μεσα μου αδικα ελπιζεις παμε για τελη αυγουστου ή αρχες σεπτεμβριου καλυτερα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν το πας νωρίς κάνε μία εργάσιμη ημέρα.

Αν βέβεα γίνει διανομη στην περιοχή που το στέλνεις . Διότι τον Αύγουστο Εγώ στπν Βύρωνα Αθήνα ποτέ δεν έβλεπα ταχυδρόμο να περναει κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Από 3 Αυγούστου κολλημένο στο αεροδρόμιο πακέτο που είναι από χώρα της Ευρώπης.

Μπλέξαμε με αργοσχολους τεμπελοχαναδες.

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 31-07-2018 10:20 ΓΑΛΛΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-08-2018 05:45 ΓΑΛΛΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-08-2018 06:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συγκεκριμένες διαστάσεις και βάρος φακέλου που τον χαρακτηρίζουν ογκώδη?

Ο ταχυδρόμος στον νέο Κόσμο ακόμα και φάκελο με μια θήκη σιλικόνης Η ένα screen protector για κινητό, τσεκαρει την λέξη " ογκώδες", αφήνει ειδοποίηση και μας αναγκάζει να πηγαίνουμε στο ταχυδρομείο για να παραλάβουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεμα απο Γερμανια, κολημενο με τελεταια ενημερωση στην Γερμανια, εδω και 5 μερες...

GERMANY, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

απο τις 2 Αυγουστου....

 

Επειδη ειναι Ευρωπη, δεν ειναι πολλες οι μερες;

Η παραγγελια εγινε 31/7, και απο 2/8, αυτη ειναι η τελευταια ενημερωση...

Link to comment
Share on other sites

Αν το πας νωρίς κάνε μία εργάσιμη ημέρα.

Αν βέβεα γίνει διανομη στην περιοχή που το στέλνεις . Διότι τον Αύγουστο Εγώ στπν Βύρωνα Αθήνα ποτέ δεν έβλεπα ταχυδρόμο να περναει κάθε μέρα.

 

Ρώτησα ,2-3 μέρες εργάσιμες από την κατάθεση .Δεν είδα και κίνηση στα ταχυδρομείο λογω διακοπών ,και είπαν έχουν πάρει και εποχιακούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

''Παράνομη χρήση της επωνυμίας «ΕΛΤΑ» μέσω SMS''

 

http://www.ert.gr/eidiseis/ellada/kinonia/paranomi-chrisi-tis-eponymias-elta-meso-sms/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το πόρτα πόρτα ΕΛΤΑ με τις Αυγουστιάτικες άδειες και μειωμένη κίνηση έκανε σε περίπτωση Αθήνα -Θεσσαλονίκη 2 μέρες εργάσιμες
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Παρακολοθούσα ένα δέμα μου από ebay, έδειχνε πως γι' αρκετές μέρες ήταν στο τοπικό μου Ταχυδρομείο. Ειδοποίηση ούτε για δείγμα. Κάλεσα και μου είπαν: "αφού σας το δείχνει εδώ, εδώ θα είναι":!::!::!: Ρώτησα να τους πω τον κωδικό τηλεφωνικώς, για να μην ανεβαίνω αδίκως μες στη ζέστη, ούτε γι' αστείο. Τελικά ανέβηκα και το παρέλαβα. Το κορυφαίο: μια βδομάδα αργότερα έσκασε η ειδοποίηση κι ενώ το είχα παραλάβει :lol::!::lol::!:

 

Απλά, όταν σας έρθει ειδοποίηση, να πάτε την επόμενη μέρα, γιατί δεν πρόκειται να σας το δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο από Κίνα το οποίο ο Κινέζος το έστειλε 5/8, κολλημένο μέχρι τώρα στο αεροδρόμιο όπως βλέπω από το tracking number....διακοπές τί να πούμε...
Link to comment
Share on other sites

Για να έχει κολλήσει τόσες μέρες είναι για τελωνείο , επειδή μου έρχονται δέματα από χώρες τις Ευρώπης την επομένη μέρα από τότε που φθάνει Ελλάδα ,τα παραλαμβάνω , πλέον για συστημένα δέματα εκτός Ευρώπης, σχεδόν όλα περνάνε για έλεγχο από το τελωνείο .
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από banggood μίνι τσάντα xiaomi, 8,87 €, υποθέτω έχει φτάσει Ελλάδα αλλά ο σάκος ούτε καν έχει ανοίξει.

το ελτα tracking γράφει:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Aug 03, 2018 05:03

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Jul 30, 2018 14:47

China post:

Already handed over to airlines for transportation

 

Aug 05, 2018 00:00

 

Already handed over to airlines for transportation

 

Aug 05, 2018 00:00

 

Already handed over to airlines for transportation

 

Aug 04, 2018 06:35

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, delete

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συγκεκριμένες διαστάσεις και βάρος φακέλου που τον χαρακτηρίζουν ογκώδη?

Ο ταχυδρόμος στον νέο Κόσμο ακόμα και φάκελο με μια θήκη σιλικόνης Η ένα screen protector για κινητό, τσεκαρει την λέξη " ογκώδες", αφήνει ειδοποίηση και μας αναγκάζει να πηγαίνουμε στο ταχυδρομείο για να παραλάβουμε.

 

:cool: - αυτο το κανουν επιτηδες μερικοι (!) βαριεται να κουβαλαει μικρα πακετακια ´η φακελους με αντικειμενακι μεσα και σου λεει ελα παρτο εσυ

ενεκα "υπερβολικης κοπωσης" το κανει ο καυμενος μωρε...

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...