Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμαθε κανεις τι γινεται με την postnl? εχω 2 δεματα κολλημενα απο 6/11 και 13/11 στην Ολλανδια και δεν εχουν φανει Ελλαδα ακομα...

 

Και εγώ μία από τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μία από τα ιδια

 

το ιδιο απο 8/11..... μαλλον θα παμε για dispute στο paypal

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο απο 8/11..... μαλλον θα παμε για dispute στο paypal

Δυστυχώς και εγώ είμαι παθόν απο 10/11 με NL post απο Vickmail

Μετά από πόσες ήμερες ανοίγουμε dispute στο paypal ?

Το δέμα είναι κολλημένο στην Ολλανδία απο τις 18/11

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ είμαι παθόν απο 10/11 με NL post απο Vickmail

Μετά από πόσες ήμερες ανοίγουμε dispute στο paypal ?

Το δέμα είναι κολλημένο στην Ολλανδία απο τις 18/11

 

το σωστο ειναι να περιμενουμε 60 ημερες απο την ημερα αποστολης, αν δεν δωσει σημεια ζωης το δεμα μας παμε σε dispute, απο το paypal εχεις 180 ημερες προστασια, απο το vickmall θα σε παρακινησουν να απαιτησεις τα χρηματα σου απο το paypal γτ ειναι απο τους λιγους που πληρωνουν ασφαλεια γι αυτο το θεμα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Και ενα δικο μου κολλημενο με NL απο 17-11 the item is on transport to the country of dastination, Greece

Dispute θα κανω με τον καινουριο χρονο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι να πω :wacko:...

Το παίρνω και αλλιώς δηλ. :ninja: ίσως καλύτερα να έχει χαθεί το δέμα γιατί από αυτά που ακούω τελευταία για τις σφαλιάρες του τελωνείου... :lol: χαχαχα... αρπάξτε παιδιά να γλυτώσουμε δηλαδή από την Σκόλα και την Χάρυβδη! :X

Απο εδώ και στο εξής μόνο από EU αποθήκη και σε 4-5 ημέρες το εχεις σπίτι σου χωρίς τον βραχνά του κυρ τελώνη ;)

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τη γνωμη σας!μου φερανε στο σπιτι το πρωι ενα πακετο απο gearbest που περιμενα με Nl Post.....Οταν το φερε ο ταχυδρομος δεν ημουν εδω και το ανοιξα το μεσημερι.....Οταν το ανοιξα,το κουτι του κινητου που ειχε μεσα ηταν μουλιασμενο πιθανοτατα λογο βροχης και τα παντα μεσα ηταν βρεγμενα....Που να απευθυνθω και τι να κανω;

Edit:το κινητο δεν εμεινε εξω στη βροχη το παρελαβε ο πατερας μου που ηταν σπιτι.....Αν και απο οτι φαινεται δεν ειναι σιγουρο οτι ηταν βροχη διοτι μεσα ηταν σαν καφες το υγρο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τη γνωμη σας!μου φερανε στο σπιτι το πρωι ενα πακετο απο gearbest που περιμενα με Nl Post.....Οταν το φερε ο ταχυδρομος δεν ημουν εδω και το ανοιξα το μεσημερι.....Οταν το ανοιξα,το κουτι του κινητου που ειχε μεσα ηταν μουλιασμενο πιθανοτατα λογο βροχης και τα παντα μεσα ηταν βρεγμενα....Που να απευθυνθω και τι να κανω;

Edit:το κινητο δεν εμεινε εξω στη βροχη το παρελαβε ο πατερας μου που ηταν σπιτι.....Αν και απο οτι φαινεται δεν ειναι σιγουρο οτι ηταν βροχη διοτι μεσα ηταν σαν καφες το υγρο....

Σπάνια περίπτωση αλλά να που τυχαίνει και αυτό, εχεις τραβήξει βίντεο hands on αν ναι πολύ απλά ανοίγεις Dispute στο paypal άμεσα escalate σε claim όπου θα ζητάς refund τα λεφτά σου!

Edited by spirosmeg
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Σπάνια περίπτωση αλλά να που τυχαίνει και αυτό, εχεις τραβήξει βίντεο hands on αν ναι πολύ απλά ανοίγεις Dispute στο paypal άμεσα escalate σε claim όπου θα ζητάς refund τα λεφτά σου!

Ε καλά, ας μιλήσει πρώτα με το μαγαζί. Μπορεί να του δώσει λύση χωρίς να μπλέξει ακόμα PayPal κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

εστειλα ηδη μυνημα στο καταστημα με φωτο κλπ απο την παραλαβη και περιμένω απαντηση.....αλλη μια φορα που ειχα προβλημα με DOA με εξυπηρετησαν πληρως.....Απλα ηθελα να ρωτησω αν θα επρεπε να απευθυνθω και στα ελτα διοτι το προβλημα ηταν δικο τους και οχι του καταστηματος....Και ναι ξερω οτι ηταν δικο τους διοτι το υγρο ηταν φρεσκο πανω στο πακετο που σημαινει οτι το εκαναν εκεινοι....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ενα δικο μου κολλημενο με NL απο 17-11 the item is on transport to the country of dastination, Greece

Dispute θα κανω με τον καινουριο χρονο.

 

Εγω απο 20 το πηρα σημερα οποτε κι εσυ λογικα θα το δεις καποια στιγμη.....Γενικα ειχαν καθυστερησεις τα NL Post παντως....και καποια αλλα που περιμενω εχουν ηδη κλεισει 3 βδομαδες κι ακομα τιποτα....Οποτε θα προτεινα υπομονη σε ολους :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από ebay.co.uk που τώρα έχει σταλεί και είδα ότι έβαλα λαθος το επίθετο.Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι σωστά αλλά το επίθετο επειδή έφτιαξα νέο λογαριασμό το είχα βάλει πριν περάσω και την κάρτα στο στυλ BNKS αντί BENAKIS.Θα έχω πρόβλημα για να το παραλάβω; Επίσης τα ΕΛ.ΤΑ. το φέρνουν στο σπίτι συστημένο ή θα έρθει ειδοποίηση;

Και κάτι ακόμη.Γιατί δίπλα στο ''Delivery Message'' μου γράφει ''ERROR'';

Edited by Raptor1
Link to comment
Share on other sites

Dear Antonis,

 

We would like to extend our apologies for this inconvenience.

Kindly refer to our warranty policy here: http://www.gearbest.com/about/warranty-and-return.html

http://www.gearbest.com/about/terms-and-conditions.html

 

After reviewing your case, the phone was damaged, please review our possible solutions:

1)Return the item back to us

You can return the item back to us in China as per our terms and conditions indicated in the link above. As long as the item does not exceed the 45 day money back guarantee limit.

Once we received your item, we will offer a product exchange or full product value refund which is 76.99 USD to your GB wallat.

We can also refund the product value to your originaly payment account.

 

2) Keep the item and accept a partial refund on Wallet (credit)

We can offer 15 USD on your GB wallet and exceptionally reward you with extra points (e.g. If your refund is 1USD = 2 points ,3USD=3*2 points => get 6 points etc)

Learn more about wallet benefits: http://www.gearbest.com/about/gb-wallet.html

Check out how to use point :

http://www.gearbest.com/about/about-points.html?157wrew

We can also refund the money to your original payment account.

 

3)Resend a replacement (No return)

We can resend you a replacement but we kindly ask you cover partial cost of item and the shipping fee which is 50 USD.

We will then arrange a shipment and send you an invoice if you choose this option.

 

Can you please let me know your decision?

We kindly suggest you to check the cost of returning item back to us in China before deciding.

Thank you for your understanding.

 

Best Regards

Victor

Gearbest Customer Service

http://www.gearbest.com/

 

 

Αυτη ήταν η απαντηση απο το Gearbest....Τι λετε;να ανοιξω case η να τους πιεσω λιγο ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, ας μιλήσει πρώτα με το μαγαζί. Μπορεί να του δώσει λύση χωρίς να μπλέξει ακόμα PayPal κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

μου ειπαν να μου δωσουν 15 δολάρια σε Store Credit και τους ειπα οτι θελω refund και περιμενω απαντηση....ανοιξα και case στο Paypal και περιμενω να δω τι θα πουν για να κανω escalate.Υπαρχει περιπτωση το πειπαλ να αποφασισει υπερ του μαγαζιου;Το μαγαζι εχει το υλικο που μου ζητησε(φωτο κλπ) και εχει επιβρβαιωσει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έστειλε τη ΔΕ 5/12 ένα δέμα με ΕΛΤΑ από τη Β. Ελλάδα και το παρακολουθώ στο site.

Την ΠΕ 8/12 05.37 έφτασε στο Κέντρο Διαλογής Αττικής και ήλπιζα ότι θα το παραλάμβανα την ίδια μέρα.

Επειδή δεν μετακινήθηκε, σκέφτηκα ότι λόγω απεργίας δεν λειτούργησε το σύστημα. Αλλά και την ΠΑ 9/12 και σήμερα ΣΑ 10/12 εξακολουθεί να δείχνει παρκαρισμένο στην ίδια υπηρεσία.

 

Έχει παρόμοιο περιστατικό άλλος;

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα έχει κολλήσει στο κέντρο διαλογής αττικής εδώ και 2 μέρες και περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβές σήμερα.ένα έξυπνο βραχιόλι ακόμη απο gearbest Που ποτέ δεν λειτουργεί το track του..αρβύλα απο ali και ενα.Χριστούγεννα δέντρο με στολιδια και λαμπακια..Όλα χωρίς τελωνείο στην Ασπροβάλτα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα έχει κολλήσει στο κέντρο διαλογής αττικής εδώ και 2 μέρες και περιμένω

 

Τελικά, τη ΔΕ 12/12 άλλαξε η κατάσταση και είδα ότι είχε φτάσει στις 06.59 στο γραφείο της περιοχής μου. Τηλεφώνησα 3 φορές μέχρι να μου πει ο προιστάμενος ότι έχει καταχωρίσει τα δέματα (!!!), πήγα και περίμενα 1 ώρα ακριβώς για να έρθει η σειρά και να το παραλάβω (!!!).

 

Εύχομαι και ελπίζω να ξεκολλήσει και το δικό σου. προσπάθησες να τηλεφωνήσεις στο Κρυονέρι;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - να λεμε και τα καλα: απο Σερρες σε Αθηνα στο σπιτι του αδερφου μου απο χτες το μεσημερι εφυγε και εφτασε σημερα το πρωι το δεμα μεσω ΕλΤα courier, μιλμε για turbo εξυπηρετηση

απο την αλλη η ACS απο Δευτερα μεχρι και σημερα Τεταρτη (απο συνοικια της Αθηνας σε αλλη) αδυνατει να παραδωσει ενα ρουτερακι,ο μεταφορεας ΠΟΤΕ δεν παιρνει τηλεφωνο ασχετα εαν εχει στο δεμα επανω σταθερο και κινητο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Δέμα από Αμερική με tracking τυπουLK XXX XXX XXX US είναι 100% συστημενο?

Ο ταχυδρόμος το άφησε στην είσοδο ούτε υπογραφές ούτε τιποτα. Μικρό δεματακι και ευτυχώς όχι σπασμενο.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεμα

Με 2 τζαμακια.Στο site των ΕΛΤΑ δεν δειχνει κινησεις παρα μονο στο trackitonline ,χθες εφταςε Αθηνα; RB131710762SG

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεμα

Με 2 τζαμακια.Στο site των ΕΛΤΑ δεν δειχνει κινησεις παρα μονο στο trackitonline ,χθες εφταςε Αθηνα; RB131710762SG

 

Έτσι φαίνεται. Τώρα περιμένεις να το περάσουν τα ΕΛΤΑ στο σύστημα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Δέμα από Αμερική με tracking τυπουLK XXX XXX XXX US είναι 100% συστημενο?

Ο ταχυδρόμος το άφησε στην είσοδο ούτε υπογραφές ούτε τιποτα. Μικρό δεματακι και ευτυχώς όχι σπασμενο.

 

Δεν ειναι συστημενο...Ο κωδικος ειναι μονο για παρακολούθηση εντος ΗΠΑ.....Απο κει και μετα διακινείται σαν απλο ταχυδρομειο

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό και όλα καλά για την περίπτωσή μου (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6998064#post6998064)

Αφού έκανε βόλτα από δύο ΥΕΔ έφτασε χθες 14/12, χωρίς να υπάρξει κάποια επιβάρυνση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...