Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Παραγγέλνω συχνά απέξω(κινα-αγγλια) χωρίς κανένα πρόβλημα,αλλά ήρθε η ώρα να τρομάξω και να σκεφτώ αρκετά αν θα ξαναπάρω κάτι αξίας απέξω..

 

Είχα παραγγείλει ένα δεματάκια με μια action camera ,ένα μονόποδο,μια αδιάροχη θήκη και 2-3 μικροπράγματα.

Έλαβα το δέμα στην κλασική γκρι σακούλα.Φαινόταν κλειστή και τα αυτοκόλητα με τις πληροφορίες αποστολής κομπλέ.Την ανοίγω και βλέπω άλλη μια σακούλα ιδιου μεγέθους περίπου και χρώματος,η οποία ήταν όμως σκισμένη σε ένα σημειο.Την ανοιγω και βλέπω ότι όλα είναι εκεί εκτός απο την κάμερα...

Φρίκη.

Διαβάζω στο νετ ότι γίνεται που κ που αυτο,πρακτικά ότι κάποιος ανοίγει τα δέματα,παίρνει κάτι απο μέσα και συνεχίζεται η αποστολή.

 

Εγώ ρωτώ,υπάρχει τρόπος να μάθω αν αυτό έγινε όταν έφτασε στην Ελλάδα ,η πιο πρίν?

Επίσης,υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης της ακεραιότητας του δέματος?Με ζύγισμα πριν και μετά την παραλαβή ας πούμε?

trace number : RF335884512SG

 

υγ: Έχω στειλει στο ηλεκτρονικό κατάστημα και περιμένω απάντηση για τυχόν support-refund,αλλά δε νομίζω να καταφέρω κάτι.

Να κράξω κανά ΕΛΤΑ? :cry:

υγ2:Περιμένω και άλλο ένα δέμα μεγαλύτερης αξίας,και ίδιου στυλ(πακέτο με 4-5 πράγματα-το ένα αξιας)...τρέμω μην ξαναγίνει

Κάπως έτσι έχασα πριν 2 χρόνια 500€. Στην περίπτωσή μου η βρωμοδουλειά είχε γίνει στο κέντρο διανομής των ελτα στον πειραιά 100%, όπου μετά από καταγγελίες πολλών (την είχαν πάθει κι άλλη στη περιοχή με καποιους απ τους οποιους είχαμε μιλήσει), απλά έβαλαν κάμερες στην αποθήκη της διανομής. Λεφτά μην περιμένεις να πάρεις πίσω σε τέτοια περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι έχασα πριν 2 χρόνια 500€. Στην περίπτωσή μου η βρωμοδουλειά είχε γίνει στο κέντρο διανομής των ελτα στον πειραιά 100%, όπου μετά από καταγγελίες πολλών (την είχαν πάθει κι άλλη στη περιοχή με καποιους απ τους οποιους είχαμε μιλήσει), απλά έβαλαν κάμερες στην αποθήκη της διανομής. Λεφτά μην περιμένεις να πάρεις πίσω σε τέτοια περίπτωση

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι κατηγορεις τους κινεζους, το εχω ζησει και εγω με το κεντρο διανομης ανατολικης θεσσαλονικης οπου ο ταχυδρομος πηρε το δεμα στο σπιτι του μου ειπαν για να μην χαθει, σε τετοιες περιπτωσεις τι κανουμε? το ονομα του ταχυδρομου δεν μου το εδιναν παντως.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις..

 

@zananiro, δεν έχω βίντεο,αλλά πλέον θα το κάνω σε ότι αξίας περιμένω. ;) Και ναι,δεν θα έκραζα κάτι/κάποιον χωρίς να έχω κάποια απόδειξη..

 

@IREBLADE1, δεν είπα πολλά γιατί νόμιζα το πρόβλημα είναι από Ελλάδα και κάτω..for the record,geekbuying η αγορά-που εμπιστεύομαι για πράγματα αξίας.Και free shipping..Η αγορά πρακτικά ήταν ένα από τα "ετοιμα" πακέτα κάμερας με αξεσουαρ,οπότε τα περίμενα και όλα μαζί.

 

 

@Xander, νάσαι καλά που το ανέφερες,γιατί με έβαλες σε σκέψεις και τελικά λύθηκε το μυστήριο.

-Όντως αυτό έγινε,απλά δεν είχα ενημέρωση για αυτό.Μου έστειλαν μόνο ενα trace number,επειδή άργησαν πολύ να στείλουν την κάμερα.Και πρακτικά εφόσον έχω παραλάβει όλα τα αξεσουάρ,μετά μου στέλνουν και το 2ο trace number..Οπότε απλά περιμένω λίγο ακόμα για την κάμερα και όλα καλά στην περίπτωση μου..

 

@all,Παρόμοιες καταγγελίες διάβασα και εγώ,χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αναφέρονται στο ΕΛΤΑ ή σε άλλος φορέα..Ελπίζω να μην ισχύουν-τουλάχιστον όχι πλέον..

 

Και πάλι ευχαρστώ guys ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις..

 

@zananiro, δεν έχω βίντεο,αλλά πλέον θα το κάνω σε ότι αξίας περιμένω. ;) Και ναι,δεν θα έκραζα κάτι/κάποιον χωρίς να έχω κάποια απόδειξη..

 

@IREBLADE1, δεν είπα πολλά γιατί νόμιζα το πρόβλημα είναι από Ελλάδα και κάτω..for the record,geekbuying η αγορά-που εμπιστεύομαι για πράγματα αξίας.Και free shipping..Η αγορά πρακτικά ήταν ένα από τα "ετοιμα" πακέτα κάμερας με αξεσουαρ,οπότε τα περίμενα και όλα μαζί.

 

 

@Xander, νάσαι καλά που το ανέφερες,γιατί με έβαλες σε σκέψεις και τελικά λύθηκε το μυστήριο.

-Όντως αυτό έγινε,απλά δεν είχα ενημέρωση για αυτό.Μου έστειλαν μόνο ενα trace number,επειδή άργησαν πολύ να στείλουν την κάμερα.Και πρακτικά εφόσον έχω παραλάβει όλα τα αξεσουάρ,μετά μου στέλνουν και το 2ο trace number..Οπότε απλά περιμένω λίγο ακόμα για την κάμερα και όλα καλά στην περίπτωση μου..

 

@all,Παρόμοιες καταγγελίες διάβασα και εγώ,χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αναφέρονται στο ΕΛΤΑ ή σε άλλος φορέα..Ελπίζω να μην ισχύουν-τουλάχιστον όχι πλέον..

 

Και πάλι ευχαρστώ guys ;)

ετσι, τελος καλο ολα καλα!!!! Μου ετυχε και εμενα σε δεμα απο gearbest, να μην ειναι μεσα το κινητο, πραγματι σε πιανει τρελα-πανικος, ομως το λαθος ηταν δικο μου, μου ειχαν στειλει mail που ελεγε οτι στελνουν την παραγγελια μου σε δυο μερη, εγω δεν το εδωσα σημασια ομως. Ο λογος που το εκαναν ηταν τα πολλα αντικειμενα που ειχα μεσα, τα εσπασαν σε δυο μερη, για το καλο μου!!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

:blink: - εγινε θαυμα (!) μου εστειλαν απο Κινα δεματακι με εργαλειακι στις 11/6 και στις 25/6 το παρελαβα, δεν το πιστευω, σπασιμο ρεκορ.

 

Μια ερώτηση ξανθιάς.. τα ΕΛΤΑ κάνουν διανομές τα Σάββατα;:worry:

 

:cool: - ο ταχυδρομος οχι,στην επαρχια στα χωρια ισχυουν αλλα συστηματα μιας και καμια φορα ιδιωτης πχ ψιλικατζιδικο αναλαμβανει την δουλεια.Εχω παει σε υποκαταταστημα στην Αθηνα σαββατο,δεν ξερω εαν συνεχιζεται αυτο ομως,εαν το δεμα σου εχει παει εκει στην περιοχη σου και ειναι ανοιχτο σαββατο τοτε μπορεις να το παραλαβεις απο το γκισε.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν τραβάω βίντεο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε καμία παραλαβή από Κίνα.

Πιστεύω είναι θέμα γκαντεμιάς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κάτι από Γερμανία συστημένο αλλά το tracking δε το βρίσκει κανένα site? Με τι έρχονται; Εν τω μεταξύ το Hong Kong post δε σταματά να με εκπλησει. 3 μέρες Hong Kong για Χαλκιδική

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα ενα κινητο 202$ απο τον minideal και διαλλεξα να μου το στειλουν με την EMS TRACKING .Τωρα μου δειχνει οτι εχει σκαλωσει εδω και 4 μερες στο τελωνειο(Held by Customs at Destination).Τωρα τι γινεται και ποσα εξτρα θα πληρωσω?Αν ξερει καποιος κατι ας με ενημερωσει,παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα ενα κινητο 202$ απο τον minideal και διαλλεξα να μου το στειλουν με την EMS TRACKING .Τωρα μου δειχνει οτι εχει σκαλωσει εδω και 4 μερες στο τελωνειο(Held by Customs at Destination).Τωρα τι γινεται και ποσα εξτρα θα πληρωσω?Αν ξερει καποιος κατι ας με ενημερωσει,παρακαλω.

Θα περιμένεις. Μπορεί και τίποτα, μπορεί 3 ευρώ, μπορεί και 50. Θα φανεί όταν έρθει στο ταχυδρομείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα ενα κινητο 202$ απο τον minideal και διαλλεξα να μου το στειλουν με την EMS TRACKING .Τωρα μου δειχνει οτι εχει σκαλωσει εδω και 4 μερες στο τελωνειο(Held by Customs at Destination).Τωρα τι γινεται και ποσα εξτρα θα πληρωσω?Αν ξερει καποιος κατι ας με ενημερωσει,παρακαλω.

Ems = courier = τελωνείο. Για το πόσα θα πληρώσεις, πιστεύω πως θα σε διαφωτίσουν εδώ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω μια αποστολη απο ισπανια, (minideal.com, spain warehouse)το τρακινγκ ειναι με mrw.es και φενεται οτι απο εκει εχει φυγει 4 ημερες

εδω ελλαδα που να το ψαχνω? ελτα ή καμια αλλη μεταφορική?

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Kαι οι πωλητες μαζι γιατι συνηθως ειμαστε οι μονοι που τους βομβαρδιζουμε με 3-4 μειλ πριν και μετα την συναλλαγη. χαχα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω μια αποστολη απο ισπανια, (minideal.com, spain warehouse)το τρακινγκ ειναι με mrw.es και φενεται οτι απο εκει εχει φυγει 4 ημερες

εδω ελλαδα που να το ψαχνω? ελτα ή καμια αλλη μεταφορική?

 

τελικα ηρθε χτες με fedex

Link to comment
Share on other sites

Εχουν κολλησει οι αποστολες εσωτερικου ?

 

Περιμενω ενα γραμμα και μου εχει καθυστερησει ηδη 3 μερες

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παίδες και εγώ έχω θέμα τον τελευταίο καιρό! Είναι σαν να πάγωσαν όλα με το capital control! Δεν μου έχει έρθει τίποτα να και περιμένο αρκετά πράγματα
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι στον 1.5 μηνα τωρα και :blink:

εαν με ολα αυτα που εγιναν βγηκαν και αδειες ...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κανονικά παραλαμβάνω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθα πως τα τελωνεία ήταν κλειστά τις πρώτες μέρες (ίσως και βδομάδα) του capital control. Οπότε ίσως κάποια πράγματα κόλλησαν εκεί!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2015-08-04 10:29

London Heathrow, Received, Received

2015-08-03 17:08

DPD data centre, Order information has been transmitted to DPD., Order information has been transmitted to DPD.

2015-08-03 19:21

Departed LHR, Departed LHR, Departed LHR

2015-08-03 14:45

OWE UK HUB, Received

2015-08-03 00:00

Data Received, Parcel Data Received

 

ξερεται ποτε παιζει να ερθει απο ελλαδα γιατι 11 αυγουστου δεν θα ειμαι εδω

 

μολις μου εβγαλε κι αυτα

2015-08-05 17:58

AMSTERDAM [NL], In transit., In transit.

2015-08-05 16:31

AMSTERDAM [NL], Received by DPD from consignor., Received by DPD from consignor.

2015-08-05 14:35

Netherland, Received, Received

 

πια ολλανδια ρε παιδια εγω ελλαδα μενω

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

:protest: - βαριουνται να αφησουν ειδοποιηση (!) γυριζουν το γραμμα πισω και σου λεει ασε θα τη βγαλω σε μερικες μερες, μαθαινεις πως εχεις συστημενο πας την επομενη στο ταχυδρομειο να το βρεις και σου λενε ΟΧΙ δεν γινεται χωρις ειδοποιηση, μα αφου ΔΕΝ αφησε

Κηδειες και μαλιστα Α' κλασεως,εσυ καιγεσαι και περιμενεις κατι και αυτοι με το πασο τους, αναθεμα την νοοτροπια του δημοσιου μεσα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:protest: - βαριουνται να αφησουν ειδοποιηση (!) γυριζουν το γραμμα πισω και σου λεει ασε θα τη βγαλω σε μερικες μερες, μαθαινεις πως εχεις συστημενο πας την επομενη στο ταχυδρομειο να το βρεις και σου λενε ΟΧΙ δεν γινεται χωρις ειδοποιηση, μα αφου ΔΕΝ αφησε

Κηδειες και μαλιστα Α' κλασεως,εσυ καιγεσαι και περιμενεις κατι και αυτοι με το πασο τους, αναθεμα την νοοτροπια του δημοσιου μεσα.

 

Χαλκιδα εισαι?Υπαρχει σοβαρο θεμα,εχει οντως τρομερη ελλειψη προσωπικου.Αντιθετα με αλλα ταχυδρομεια οπου υπαρχουν παραπανω ατομα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...