Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπαμε case στο PayPal ανοίγουμε κοντά στης 55 μέρες από την παραγγελία μας αν το ανοίξεις νωρίτερα θα φας άκυρο από το PayPal και μετά αν δεν σου έρθει ποτέ το δέμα ΔΕΝ μπορείς να το ξανά ανοίξεις με αποτέλεσμα να χάσεις τα λεφτά σού.

 

Έχω γράψει και στο άλλο νήμα ότι το όριο για να ανοίξει κάποιος case στο Paypal είναι 180 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά παρήγγειλα ένα μικρού βάρους αντικείμενο (0.5kg) από Πολωνία, το οποιο σταλθηκε με συστημενο ταχυδρομειο.Στο site των ΕΛΤΑ βλεπω με το tracking το εξης:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

4/7/2019, 13:40:00 ΠΟΛΩΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

2/7/2019, 13:02:00 ΠΟΛΩΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Μια εβδομαδα χωρις ενημερωση...Θεωρειται normal?Να ξεκινησω τα dispute ή να πάρω τα ελτα κανα τηλ?

 

Εγώ στις δύο μέρες θα άνοιγα dispute. Νομίζω άδικα περιμένεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις δύο μέρες θα άνοιγα dispute. Νομίζω άδικα περιμένεις!

 

Αρνητική η συμβουλή σου, για τον παραλήπτη.

Η πρώτη αντίδραση του πωλητή θα είναι ότι το δέμα είναι καθ' οδόν, και, φυσικά, δεν πρόκειται να δικαιωθεί από το Paypal, αφού είναι πολύ νωρίς.

 

Είναι προτιμότερο να δοκιμάσεις πρώτος εσύ αυτή τη διαδικασία και μετά να την προτείνεις σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σας έχει τύχει η απσοτολή όταν φτάσει στην Ελλάδα μέσω ΕΛΤΑ να κάνει βόλτα και να την στείλουν πρώτα αλλού και μετά να φτάσει τελικά στον προορισμό του;
Συμβαίνουν τέτοια περιστατικά. Μου έχει τύχει δέμα από Κίνα να πάει σε άλλη πόλη (Κρήτη ή Πάτρα, δεν θυμάμαι ακριβώς) και μετά να επιστρέψει Αθήνα που ήταν και ο προορισμός μου. Όπως επίσης μου έχει τύχει να πάει αρχικά σε κέντρο διαλογής διαφορετικό της περιοχής μου. Αν είναι η σωστή διεύθυνση θα παραλάβεις, απλά με μερικές ημέρες καθυστέρηση.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει και στο άλλο νήμα ότι το όριο για να ανοίξει κάποιος case στο Paypal είναι 180 μέρες.

Οι 180 μέρες είναι οι συνολικές που μπορείς να ανοίξεις case για κάποια αγορά π.χ να είναι ελαττωματικό αλλά να μην το καταλάβεις άμεσα και το παίρνεις χαμπάρι μετά από 2 μήνες η να βγάλει βλάβη μετά από 3 μήνες κ.λ.π.

 

Οι 55 μέρες που λέω είναι οι ιδανικές να ανοίξεις case σε περίπτωση που ΔΕΝ παραλάβεις παραγγελία και μόνο τότε, δεν υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ σε δικαιώσει το PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή δέματος (πχ από Τρίπολη στα Τρίκαλα) ξέρουμε πάνω κάτω πόσες μέρες κανει;Μου είπαν ότι είναι 5€ τα μεταφορικά-αντικαταβολή.
Link to comment
Share on other sites

Αρνητική η συμβουλή σου, για τον παραλήπτη.

Η πρώτη αντίδραση του πωλητή θα είναι ότι το δέμα είναι καθ' οδόν, και, φυσικά, δεν πρόκειται να δικαιωθεί από το Paypal, αφού είναι πολύ νωρίς.

 

Είναι προτιμότερο να δοκιμάσεις πρώτος εσύ αυτή τη διαδικασία και μετά να την προτείνεις σε άλλους.

 

Εφόσον δεν έχει υπομονή για αγορές από εξωτερικό, ας πάθει για να μάθει. Ειρωνικό χαρακτήρα είχε η συμβουλή μου.

Πιστεύω ότι ήδη έχει ανοίξει dispute, ανεξαρτήτως των εδώ συμβουλών.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή δέματος (πχ από Τρίπολη στα Τρίκαλα) ξέρουμε πάνω κάτω πόσες μέρες κανει;Μου είπαν ότι είναι 5€ τα μεταφορικά-αντικαταβολή.

3 εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει υπομονή για αγορές από εξωτερικό, ας πάθει για να μάθει. Ειρωνικό χαρακτήρα είχε η συμβουλή μου.

Πιστεύω ότι ήδη έχει ανοίξει dispute, ανεξαρτήτως των εδώ συμβουλών.

Ευχαριστώ φίλε και σε όσους απάντησαν.Oχι δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη και δεν πρόκειται μέχρι να περάσει το όριο των 55 ήμερων αλλά μου άρεσε ο σαρκασμός σου :lol:.. παρ'ολα αυτά αναρωτήθηκα επειδή παραγγέλνω πολύ συχνά μικρά αντικείμενα από Ευρώπη με συστημένο δέμα και συνήθως πάνω από 7 εργάσιμες δεν κάνουν,με το tracking να κάνει update σχεδόν καθημερινά. Αυτή η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη για μένα και γι'αυτό ήρθα εδώ :p... Οπότε θεωρείτε ότι η κατάσταση αυτή είναι συνήθισμενη?Νο update μεχρι στιγμης για 9 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε και σε όσους απάντησαν.Oχι δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη και δεν πρόκειται μέχρι να περάσει το όριο των 55 ήμερων αλλά μου άρεσε ο σαρκασμός σου :lol:.. παρ'ολα αυτά αναρωτήθηκα επειδή παραγγέλνω πολύ συχνά μικρά αντικείμενα από Ευρώπη με συστημένο δέμα και συνήθως πάνω από 7 εργάσιμες δεν κάνουν,με το tracking να κάνει update σχεδόν καθημερινά. Αυτή η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη για μένα και γι'αυτό ήρθα εδώ :p... Οπότε θεωρείτε ότι η κατάσταση αυτή είναι συνήθισμενη?Νο update μεχρι στιγμης για 9 μερες.

 

Δεν είναι απλά συνηθισμένη, είναι ο κανόνας. Θα παραλάβεις σύντομα, αφού πρόκειται για δέμα εντός Ευρώπης.

Μπορεί το δέμα σου να ξεκουράζεται κάπου στο Ελ Βενιζέλος, μέχρι να ανοίξει ο σάκος. Περίσσεια υπομονή συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει . Παράγγειλα ένα keyboard από banggood . Στο tracking που βλέπω δείχνει ότι έφυγε από Ταυλάνδη ήρθε Ελλάδα και συγκεκριμένα αφού πέρασε από αεροδρόμιο και κέντρο διαλογής δείχνει να ξαναγύρισε στην Ταυλάνδη .

Tracking num. RQ022394790TH

London for ever
Link to comment
Share on other sites

27/6/2019, 09:20:25 Κ.Μ.Δ. ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ

Άρα κάποιο λάθος στην διεύθυνση από τον Πωλητή ή μια σκισμένη ετικέτα ή κάποιο άλλο λάθος

Κάτι τέτοιο τους ανάγκασε να το στείλουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

27/6/2019, 09:20:25 Κ.Μ.Δ. ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ

Άρα κάποιο λάθος στην διεύθυνση από τον Πωλητή ή μια σκισμένη ετικέτα ή κάποιο άλλο λάθος

Κάτι τέτοιο τους ανάγκασε να το στείλουν πίσω.

 

Άρα καλά το κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά .Δεν είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από εκεί . Και πάντα το ίδιο adress βάζω Και τώρα τι γίνεται ; Τι μορώ να κάνω ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά το κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά .Δεν είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από εκεί . Και πάντα το ίδιο adress βάζω Και τώρα τι γίνεται ; Τι μορώ να κάνω ;

 

Paypal refund ή αμφισβήτηση συναλλαγής μέσω τράπεζας:D

Link to comment
Share on other sites

Paypal refund ή αμφισβήτηση συναλλαγής μέσω τράπεζας:D

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Χθες προσπάθησα να τους μιλήσω μέσω chat μου ζητήσανε να περιμένω για να το ελέγξουν αλλά μετά μου κλείσανε το chat . Θα προσπαθήσω να το κάνω μέσω paypal .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Χθες προσπάθησα να τους μιλήσω μέσω chat μου ζητήσανε να περιμένω για να το ελέγξουν αλλά μετά μου κλείσανε το chat . Θα προσπαθήσω να το κάνω μέσω paypal .
κάνε την διαδικασία στο PayPal αλλά μην αρκεστείς σε αυτό. πιο ουσιαστική είναι η αμφισβήτηση χρέωσης στην τράπεζα και την κάρτα που χρησιμοποίησες. επικοινώνησε με το αρμόδιο τμήμα τηλεφωνικά, και θα σου δώσουν οδηγίες. το PayPal έχω διαπιστώσει ότι περισσότερο στηρίζει τους πωλητές. με την τράπεζα έχεις άμεση επικοινωνία και ξέρεις ανά πάσα στιγμή την εξέλιξη της υπόθεσης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παραγγελια λαπτοπ απο 7/7 και εδω κ κανα 7 ημερο εχει κοληση στο ιδιο status me dhl , τ εγινε λετε να αλλαξε traking ?

Di, 09.07.2019 06:23 Feucht, Deutschland

Die Auslandssendung wurde im Export-Paketzentrum bearbeitet und ist auf dem Weg in die Region des Empfängers.

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

παραγγελια λαπτοπ απο 7/7 και εδω κ κανα 7 ημερο εχει κοληση στο ιδιο status me dhl , τ εγινε λετε να αλλαξε traking ?

Di, 09.07.2019 06:23 Feucht, Deutschland

Die Auslandssendung wurde im Export-Paketzentrum bearbeitet und ist auf dem Weg in die Region des Empfängers.

 

Η παραγγελία σου ταξιδεύει οδικώς και θα πάρει λίγο χρόνο.

Παρακολούθησέ το και σε άλλο site

Link to comment
Share on other sites

09/07 Feucht σημαίνει ότι σήμερα, το πολύ αύριο "πατάει" Ελλάδα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά συνηθισμένη, είναι ο κανόνας. Θα παραλάβεις σύντομα, αφού πρόκειται για δέμα εντός Ευρώπης.

Μπορεί το δέμα σου να ξεκουράζεται κάπου στο Ελ Βενιζέλος, μέχρι να ανοίξει ο σάκος. Περίσσεια υπομονή συνιστώ.

Ευχαριστώ φίλε παρέλαβα σήμερα τελικά,ίσως απλά να ήμουν πολύ τυχερός στις προηγούμενες παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία σου ταξιδεύει οδικώς και θα πάρει λίγο χρόνο.

Παρακολούθησέ το και σε άλλο site

 

εφταασε σπιτι η παραγγελια , σ αυτην την χωρα δεν θα παμε ποτε μπροστα ρε γμτ , αλλα κλασικα γτ δεν φαινοταν τπτ ? γτ ηρθε με speedex η πιο αχρηστη εταιρια που εχω δει τουλαχιστον το καταστημα στην πολη μου , μια χοντρη που βαριεται να μιληση τρωει ολη την ωρα , κ ψαχνοντας το δεμα μου κλοτσησε κανα 10 αρια αλλα κ φαντασου ειναι λαπτοπ στο δεμα , κ μετα λεμε οτι στο δρομο χτυπιουνται :!: . ετσι να ξερουμε , αποφευγω την συγκεκριμενη

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

εφταασε σπιτι η παραγγελια , σ αυτην την χωρα δεν θα παμε ποτε μπροστα ρε γμτ , αλλα κλασικα γτ δεν φαινοταν τπτ ? γτ ηρθε με speedex η πιο αχρηστη εταιρια που εχω δει τουλαχιστον το καταστημα στην πολη μου , μια χοντρη που βαριεται να μιληση τρωει ολη την ωρα , κ ψαχνοντας το δεμα μου κλοτσησε κανα 10 αρια αλλα κ φαντασου ειναι λαπτοπ στο δεμα , κ μετα λεμε οτι στο δρομο χτυπιουνται :!: . ετσι να ξερουμε , αποφευγω την συγκεκριμενη

 

Καλοδούλευτο ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος φίλος αν το European Railway Direct Mail του Banggood έχει πιθανότητα τελωνείου; Απο αυτά που ξέρω δεν νομίζω, αργεί περίπου 1.5 μήνα η αποστολή. Αυτό δεν με απασχολεί. Όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι βαρύ, το European Railway Direct Mail είναι μονόδρομος, αρκεί να μην έχει τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

ενα μικρο δεματακι εχω.. εχει 5 μερες εχει κολλησει εδω. που στελνω την αποδειξη? εχω ενα μαιλ geta στελνω την αποδειξη δεν παιρνω καμια απαντηση. αλλες μου απαντουσαν μεσα σε λιγα λεπτα οτι οκ λαβαμε την αποδειξη.. τωρα μουγκα ειναι.. υπαρχει καποιο τηλεφωνο η μαιλ να ξαναστειλω.?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...