Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά τι έγινε με την υπόθεση σου βρέθηκε λύση.?

Ακομα αγνωστο φιλε μου ,απο το vickmall ζητησανε να τους φερω Posta proof τι πραμα ενουν δεν εχω καταλαβει ακομα,καποιο αποδεικτικο παραλαβης η καποιο δελτιο καταστασης της παραγγελιας ενω περναγε απο τα ενδιαμεσα σημεια ,πραγματικα δεν ξερω.Θα κανουν και αυτοι το ιδιο,ετσι μου ειπαν,κανονικα ειναι ευθυνη της εταιριας να βρει που εγινε η λαδια συμφωνα παντα με to paypal.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα αγνωστο φιλε μου ,απο το vickmall ζητησανε να τους φερω Posta proof τι πραμα ενουν δεν εχω καταλαβει ακομα,καποιο αποδεικτικο παραλαβης η καποιο δελτιο καταστασης της παραγγελιας ενω περναγε απο τα ενδιαμεσα σημεια ,πραγματικα δεν ξερω.Θα κανουν και αυτοι το ιδιο,ετσι μου ειπαν,κανονικα ειναι ευθυνη της εταιριας να βρει που εγινε η λαδια συμφωνα παντα με to paypal.

 

Post proof φανταζομαι θα ενοουν βιντεο την ωρα που ανοιγεις το πακετο αλλα ρωτα τους να στο εξηγησουν για σιγουρια.

Απο την πλευρα σου δεν μπορεις να κανεις τιποτα πλεων περιμενεις τους κινεζους μπας και βρεθει λυση διαφρετικα οτι πουν στο paypal.

Ποσσο καιρο εχεις για το claim η το πατησες ηδη?

Link to comment
Share on other sites

Post proof φανταζομαι θα ενοουν βιντεο την ωρα που ανοιγεις το πακετο αλλα ρωτα τους να στο εξηγησουν για σιγουρια.

Απο την πλευρα σου δεν μπορεις να κανεις τιποτα πλεων περιμενεις τους κινεζους μπας και βρεθει λυση διαφρετικα οτι πουν στο paypal.

Ποσσο καιρο εχεις για το claim η το πατησες ηδη?

 

claim τη στιγμη που ανοιξα το πακετο και βρηκα αυτα που βρηκα εγινε σχεδον αμεσως μετα απο κανα μισαωρο,μεσω του φιλου μου που εχει το λογαριασμο ,καλα δεν νομιζω αν ειναι το post proof το βιντεο θα ειναι πολυ ελεινο αυτο,οποισδηποτε θα μπορουσε να σκηνοθετησει ανοιγμα συσκευασιας για πλακα,το ξαναπακεταρεις για παραδειγμα και το ανοιγεις βιντεοσκοπωντας το,τελειως ακυρο σαν αποδειξη αν αυτο θελουν οι εταιριες .Εγω θα προσπαθησω να ειμαι ειλικρινης και με τις 2 πλευρες και οτι γινει.

Link to comment
Share on other sites

claim τη στιγμη που ανοιξα το πακετο και βρηκα αυτα που βρηκα εγινε σχεδον αμεσως μετα απο κανα μισαωρο,μεσω του φιλου μου που εχει το λογαριασμο ,καλα δεν νομιζω αν ειναι το post proof το βιντεο θα ειναι πολυ ελεινο αυτο,οποισδηποτε θα μπορουσε να σκηνοθετησει ανοιγμα συσκευασιας για πλακα,το ξαναπακεταρεις για παραδειγμα και το ανοιγεις βιντεοσκοπωντας το,τελειως ακυρο σαν αποδειξη αν αυτο θελουν οι εταιριες .Εγω θα προσπαθησω να ειμαι ειλικρινης και με τις 2 πλευρες και οτι γινει.

Λογικά ζητούν απόδειξη ότι παρέλαβες το δέμα από το ταχυδρομείο, οπότε μίλα με ελτα. Πάντως, εφόσον έπιασες το δέμα και ήταν ελαφρύ, έπρεπε να τραβήξεις βίντεο. Όσο και να λες Για μοντάζ κλπ, αν είχες τραβήξει βίντεο θα ήσουν 99% καλυμμένος στο PayPal, χωρίς να.σε ενδιαφέρει τι θα πει το μαγαζί. Όχι ότι οι φώτο που έχεις δεν είναι απόδειξη, ειδικά αν ισχύει αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω ότι το κουτί είναι από άλλο κινητό, αλλά το βίντεο έχει σώσει πολύ κόσμο.

Μπορεί να έχουν συμβεί πολλά, από το να ξέχασε το μαγαζί να βάλει το κινητό μέσα, πράγμα που έχει συμβεί και άλλες φορές από διάφορα μαγαζιά, μέχρι να στο πήρε κάποιος στη διαδρομή Κίνα Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ζητούν απόδειξη ότι παρέλαβες το δέμα από το ταχυδρομείο, οπότε μίλα με ελτα. Πάντως, εφόσον έπιασες το δέμα και ήταν ελαφρύ, έπρεπε να τραβήξεις βίντεο. Όσο και να λες Για μοντάζ κλπ, αν είχες τραβήξει βίντεο θα ήσουν 99% καλυμμένος στο PayPal, χωρίς να.σε ενδιαφέρει τι θα πει το μαγαζί. Όχι ότι οι φώτο που έχεις δεν είναι απόδειξη, ειδικά αν ισχύει αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω ότι το κουτί είναι από άλλο κινητό, αλλά το βίντεο έχει σώσει πολύ κόσμο.

Μπορεί να έχουν συμβεί πολλά, από το να ξέχασε το μαγαζί να βάλει το κινητό μέσα, πράγμα που έχει συμβεί και άλλες φορές από διάφορα μαγαζιά, μέχρι να στο πήρε κάποιος στη διαδρομή Κίνα Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

οπως ειπα και πριν θα προσπαθησω να ειμαι οσο γινεται ειλικρινης,βιντεο μπορω να τραβηξω και τωρα αν θελω αλλα δεν θα το κανω ,πως θα καταλαβουν οτι δεν ειναι μονταζ δλδ ?θα ελενξουν ημερομηνια που τραβηχτηκε το βιντεο .ΚΑι αυτο αλαζει αν θες αν αλαξεις ημερομηνια και ωρα στο κινητο το κανεις να φαινεται οτι ωρα και οτι χρονια θες.Δεν ειπα οτι ειχε κουτι απο αλλο κινητο,δεν ειχε καν το κουτι ειχε 2 θηκες και τον ανταπτορα,η μια θηκη ηταν απο αλλο κινητο ,το Note 3 ειχα παρει εγω ,οι θηκες ηταν απο note 3 και απο redmi 3.

Link to comment
Share on other sites

Post proof το πιο πιθανό είναι όταν κάνεις αίτηση στα ελτα για την αναζήτηση και την καταγραφή της διαδρομής του δέματος σου σε περίπτωση ζημιάς/απώλειας κτλπ.

Επίσης όσο για το μοντάζ που λες εκτός κι αν έχεις χειρουργική ακρίβεια όλο και κάπου θα φανεί το ότι το έστησες μιας και έχουν κι αυτοί οι ίδιοι φωτογραφίες από τα πάντα που στέλνουν αναλυτικότατα. ( με προυπόθεση πάντα ότι στο βίντεο δείχνεις αναλυτικά το πακέτο εμπρος-πίσω, το κλείσιμο και τα αυτοκόλλητα )

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και πριν θα προσπαθησω να ειμαι οσο γινεται ειλικρινης,βιντεο μπορω να τραβηξω και τωρα αν θελω αλλα δεν θα το κανω ,πως θα καταλαβουν οτι δεν ειναι μονταζ δλδ ?θα ελενξουν ημερομηνια που τραβηχτηκε το βιντεο .ΚΑι αυτο αλαζει αν θες αν αλαξεις ημερομηνια και ωρα στο κινητο το κανεις να φαινεται οτι ωρα και οτι χρονια θες.Δεν ειπα οτι ειχε κουτι απο αλλο κινητο,δεν ειχε καν το κουτι ειχε 2 θηκες και τον ανταπτορα,η μια θηκη ηταν απο αλλο κινητο ,το Note 3 ειχα παρει εγω ,οι θηκες ηταν απο note 3 και απο redmi 3.

Αυτό που λες για το βίντεο ότι δεν βοηθά δεν συμφωνω. Τραβάς το δέμα πριν το ανοίξεις όπου φαίνεται σφραγισμένο, και τραβάς και unboximg. Αυτό αρκεί για το PayPal. Βασικά αρκεί και για το μαγαζί αν είναι αξιόπιστο χωρίς να χρειαστεί paypal. Τώρα για μοντάζ κλπ που λες, αν καταφέρει να το κάνει κάποιος χωρίς να γίνει αντιληπτή η απάτη τότε χαλάλι του. Πόσες φορές θα το κάνει όμως? Μια, δυο, κάποια στιγμή θα γινει αντιληπτο ότι κατι βρωμάει. Άλλα όπως είπε και φίλος πιο πάνω, τα περισσότερα μαγαζιά ξέρουν ακριβώς τι έχει το κάθε δέμα.

Θήκες είχες παραγγείλει ή μόνο κινητό περίμενες? Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε κάτι έκανε λάθος στην παραγγελία το μαγαζί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες που λες ότι έστειλε το κατάστημα φαίνεται να βάζουν μέσα και την άσχετη θήκη ? Tempered glass δεν ειχε η συσκευασία που πλεον στέλνουν ολα τα κινεζομαγαζα.

Μου κάνει εντύπωση καποιος στη διαδρομή να ανοιξε τη συσκευασία να πήρε το κινητό και το tempered και να έβαλε μεσα θήκη για άσχετη συσκευή.

Γιαυτό επιμενω για λάθος του καταστήματος, πιθανόν κάποιος ειχε παραγγηλει μόνο θήκες και κονομησε καινούρια συσκευή η τα εκαναν μαντάρα στο πακεταρισμα στη Κίνα.

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ανεβασα ενα μικρο βιντεακι στο youtube

 

Ενα video απο μονο του κατα το ανοιγμα του πακετου δεν αποτελει πειστηριο διοτι απλα δεν υπαρχει καποια πιστοποιηση-αποδειξη επιβεβαιωνει τογεγονος.

 

Το paypal (οχι το vickmall) σου εχει ζητησει τιποτα αποδεικτικα στοιχεια η απλα περιμενεις να τελειωσει ο χρονος και να βγει η αποφαση?

Link to comment
Share on other sites

Ενα video απο μονο του κατα το ανοιγμα του πακετου δεν αποτελει πειστηριο διοτι απλα δεν υπαρχει καποια πιστοποιηση-αποδειξη επιβεβαιωνει τογεγονος.

 

Το paypal (οχι το vickmall) σου εχει ζητησει τιποτα αποδεικτικα στοιχεια η απλα περιμενεις να τελειωσει ο χρονος και να βγει η αποφαση?

 

ναι φιλε μου εχεις δικιο για το βιντεο και εγω αυτο πιστευω.Το βικμαλλ με ζητησε ποστ προοφ οχι το paypal.Πηγα στα ελτα της περιοχης μου κιαι μιλησα με την προισταμενη ,η ιδια παρελαβε το πακετο και ηταν κλεισμενο με την διαφανη μονωτικη ταινια ,μου ειπε οτι μπορω να εκτυπωσω μια φωτογραφια με το πακετο και να την υπογραψει διαβεβαιονωντας με οτι ηρθε με την ταινια αυτη πανω .Τωρα κατι αλλο δυστηχως δεν μπορω να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω βέβαια έτσι κι αλλιώς δεν θα μετρούσε ως βίντεο, διότι πολύ απλά δεν είναι. Όταν λένε για βίντεο, κανονικό εννοούν, όχι να πάρεις τις φωτογραφίες και να τις βάλεις να παίζουν ως "βίντεο" (για τις επόμενες παραγγελίες σου το λέω, στην περίπτωση που σχημάτισες λάθος εντύπωση, κανονικό βίντεο να τραβάς το άνοιγμα του πακέτου).
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - ισως μερικοι να το γνωριζουν αλλα επειδη σε μενα ετυχε 1η φορα σας το αναφερω: ως γνωστον δεν υπηρχε παρακολουθηση απο τα ΕλΤα για δεματακι της USPS, το tracking number ισχυε μεχρι να φτασει στα συνορα της αμερικης και απο εκει και περα σε ετρωγε η αναμονη, μου εστειλαν λοιπον ενα ανταλλακτικο με αριθμο LK*********US με Standard International Shipping και οπως ηταν φυσικο μολις περασε τα συνορα σταματησε καθε ενημερωση

τι μου ηρθε να το ψαξω και μεσω Trackitonline.ru οπου με εκπληξη μου εβγαζε και για μεσα την Ελλαδα 2 ενημερωσεις (!) με χαρα εψαξα στο Elta-courier αλλα δεν εβγαζε τιποτα, δοκιμαζω και στο Elta.gr και μου βγαζει κανονικα:

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-08-2016 10:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-08-2016 10:38 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-08-2016 10:48 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

ξερετε εαν αλλαξε κατι και πλεον μπορουμε να παρακολουθουμε και της USPS τα δεματακια (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο τριμηνο εχω παρατηρισει οτι τα πακετα απο Αμερικη ειναι πλέων ανυχνευσιμα οταν μπουν Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

:) - αν το συνεχισουν τοτε σωθηκαμε φιλε μου, παντα με Usps ειχα αγωνια γιατι μετα τα αμερικανικα συνορα δεν ηξερες τι γινεται (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρόνια να παραλάβω κάτι απο Αμερική αλλά πριν μια τριετία που πήρα απο eastbay 2-3 φορές θυμάμαι πως έβλεπα πότε έφτασε το δέμα τελωνείο κτλ!

 

 

Με τη περίπτωση μου όλα καλά, ίσως να άργησε επειδή ήταν για hawaii; Περίεργο που δεν έδωσε στο ενδιάμεσο σημάδια ζωής αλλά σήμερα το βρήκα!

09.08.2016 04:03 Send item abroad (Export )Greece Athens Air Mail Unit (amu)

21.08.2016 21:07 Arrived at sorting center Honolulu HI 96820

21.08.2016 23:44 Left sorting center Honolulu HI 96820

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα τελευταία entries από ένα log που αφορά συστημένο εξωτερικού:

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 23-08-2016 05:46 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 23-08-2016 07:41 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 23-08-2016 08:07 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 23-08-2016 09:44 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Όταν κατά τις 13.00 κατέβηκα στην είσοδο της οικοδομής βρήκα την ειδοποίηση του ταχυδρόμου. Το θέμα είναι ότι μέχρι τις 9.44 (που φαίνεται ότι το δέμα επέστρεψε στη ΜΔ ανατολικής θεσσαλονίκης) ΟΥΔΕΠΟΤΕ χτύπησε το θυροτηλέφωνο του σπιτιού.

 

Με άλλα λόγια η ειδοποίηση αφέθηκε χωρίς καν ο ταχυδρόμος να χτυπήσει το κουδούνι.

 

Γενικότερα, είναι η πολλοστή φορά που αυτό συμβαίνει στα τελευταία χρόνια. Με το συγκεκριμένο ταχυδρόμο που εξυπηρετεί αυτή την περίοδο την οικοδομή είναι η 2η φορά. Την πρώτη είχα πάει και είχα κάνει χοντρή φασαρία στη ΜΔ, όπου και περίμενα τον ταχυδρόμο να επιστρέψει από τη διανομή είχαμε μία πολιτισμένη συζήτηση, η οποία όμως απ' ότι φαίνεται δεν τον άγγιξε καθόλου.

 

Επειδή έχω αρχίσει να κουράζομαι να κουβαλιέμαι στα ΕΛΤΑ και να στηνομαι σε ουρές επειδή οι ταχυδρόμοι δεν κάνουν τη δουλειά τους, τι μπορώ να κάνω;;; (πέρα από φασαρία στη ΜΔ ή στον ταχυδρόμο, που πραγματικά δεν ξέρω πόσο τα λαμβάνουν υπόψη τους).

Edited by konstheo
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα τελευταία entries από ένα log που αφορά συστημένο εξωτερικού:

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 23-08-201605:46Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 23-08-201607:41Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 23-08-201608:07Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ23-08-201609:44Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Όταν κατά τις 13.00 κατέβηκα στην είσοδο της οικοδομής βρήκα την ειδοποίηση του ταχυδρόμου. Το θέμα είναι ότι μέχρι τις 9.44 (που φαίνεται ότι το δέμα επέστρεψε στη ΜΔ ανατολικής θεσσαλονίκης) ΟΥΔΕΠΟΤΕ χτύπησε το θυροτηλέφωνο του σπιτιού.

 

Με άλλα λόγια η ειδοποίηση αφέθηκε χωρίς καν ο ταχυδρόμος να χτυπήσει το κουδούνι.

 

Γενικότερα, είναι η πολλοστή φορά που αυτό συμβαίνει στα τελευταία χρόνια. Με το συγκεκριμένο ταχυδρόμο που εξυπηρετεί αυτή την περίοδο την οικοδομή είναι η 2η φορά. Την πρώτη είχα πάει και είχα κάνει χοντρή φασαρία στη ΜΔ, όπου και περίμενα τον ταχυδρόμο να επιστρέψει από τη διανομή είχαμε μία πολιτισμένη συζήτηση, η οποία όμως απ' ότι φαίνεται δεν τον άγγιξε καθόλου.

 

Επειδή έχω αρχίσει να κουράζομαι να κουβαλιέμαι στα ΕΛΤΑ και να στηνομαι σε ουρές επειδή οι ταχυδρόμοι δεν κάνουν τη δουλειά τους, τι μπορώ να κάνω;;; (πέρα από φασαρία στη ΜΔ ή στον ταχυδρόμο, που πραγματικά δεν ξέρω πόσο τα λαμβάνουν υπόψη τους).

Δεν ειναι μονο ο δικος σου ταχυδρομος που το κανει αυτο.Δεν μπορει τωρα μαζι με τα γραμματα να κουβαλαει και ολα τα δεματα μαζι του....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο ο δικος σου ταχυδρομος που το κανει αυτο.Δεν μπορει τωρα μαζι με τα γραμματα να κουβαλαει και ολα τα δεματα μαζι του....

 

Γιατί υποθέτεις ότι είχε *πολλά* δέματα να κουβαλήσει; Αν δεις το log πιο πάνω η δουλειά του σήμερα ολοκληρώθηκε σε δύο ώρες (7.41 με 9.44) ενώ συνήθως τελειώνουν μετά τις 13.00. Πράγμα που σημαίνει ότι σήμερα είχε ελάχιστα γράμματα-δέματα να μοιράσει.

 

Ακόμη και πολλά να είχε όμως να κουβαλήσει, να πάρει καροτσακι λαϊκής αγοράς στην τελική και να τα έχει μαζί του.

 

Από τη στιγμή που είναι μέρος της δουλειάς του να παραδίδει τα συστημμένα οφείλει να το κάνει, κι όχι να μεταθέτει σε εμένα τη δουλειά του αυτή εξαναγκάζοντάς με να τρέχω εγώ στα ΕΛΤΑ. Εμένα με ρώτησε κανένας αν έχω χρόνο να τρέχω κάθε τρεις και λίγο και να στήνομαι στις ουρές;

 

Κι εγώ έχω βαρύ φόρτο εργασίας, δε μετέθεσα όμως καμία από τις ευθύνες μου και το φόρτο εργασίας μου σε άλλον. Σκληρή η πραγματικότητα, δε λέω, αλλά καθένας με τα προβλήματά του.

 

Anyway, μπορώ κάτι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα τελευταία entries από ένα log που αφορά συστημένο εξωτερικού:

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 23-08-201605:46Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 23-08-201607:41Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 23-08-201608:07Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ23-08-201609:44Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Όταν κατά τις 13.00 κατέβηκα στην είσοδο της οικοδομής βρήκα την ειδοποίηση του ταχυδρόμου. Το θέμα είναι ότι μέχρι τις 9.44 (που φαίνεται ότι το δέμα επέστρεψε στη ΜΔ ανατολικής θεσσαλονίκης) ΟΥΔΕΠΟΤΕ χτύπησε το θυροτηλέφωνο του σπιτιού.

 

Με άλλα λόγια η ειδοποίηση αφέθηκε χωρίς καν ο ταχυδρόμος να χτυπήσει το κουδούνι.

 

Γενικότερα, είναι η πολλοστή φορά που αυτό συμβαίνει στα τελευταία χρόνια. Με το συγκεκριμένο ταχυδρόμο που εξυπηρετεί αυτή την περίοδο την οικοδομή είναι η 2η φορά. Την πρώτη είχα πάει και είχα κάνει χοντρή φασαρία στη ΜΔ, όπου και περίμενα τον ταχυδρόμο να επιστρέψει από τη διανομή είχαμε μία πολιτισμένη συζήτηση, η οποία όμως απ' ότι φαίνεται δεν τον άγγιξε καθόλου.

 

Επειδή έχω αρχίσει να κουράζομαι να κουβαλιέμαι στα ΕΛΤΑ και να στηνομαι σε ουρές επειδή οι ταχυδρόμοι δεν κάνουν τη δουλειά τους, τι μπορώ να κάνω;;; (πέρα από φασαρία στη ΜΔ ή στον ταχυδρόμο, που πραγματικά δεν ξέρω πόσο τα λαμβάνουν υπόψη τους).

Πρέπει να έχεις και μία μικρή κατανόηση προς τους ταχυδρόμους. Δεν μπορούν να κουβαλανε συνέχεια δέματα μαζί τους και για πρακτικούς λόγους (που να βάλει ο άνθρωπος 10-20 δέματα που μπορεί να πρέπει να παραδώσει σε μία μέρα) αλλά και για λόγους ασφάλειας από κλοπή.

Συγκεκριμένα ο ταχυδρόμος της περιοχής μου που είναι ένας ευγενεστατος άνθρωπος μία μέρα μου χτύπησε το κουδούνι απλώς για να με ενημερώσει ότι μου άφησε ειδοποίηση και για να μου ζητήσει συγγνώμη που δεν μπορούσε να φέρει το δέμα μαζί του . Τι να του πεις του ανθρώπου μετά από αυτό ?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις και μία μικρή κατανόηση προς τους ταχυδρόμους. Δεν μπορούν να κουβαλανε συνέχεια δέματα μαζί τους και για πρακτικούς λόγους (που να βάλει ο άνθρωπος 10-20 δέματα που μπορεί να πρέπει να παραδώσει σε μία μέρα) αλλά και για λόγους ασφάλειας από κλοπή.

Συγκεκριμένα ο ταχυδρόμος της περιοχής μου που είναι ένας ευγενεστατος άνθρωπος μία μέρα μου χτύπησε το κουδούνι απλώς για να με ενημερώσει ότι μου άφησε ειδοποίηση και για να μου ζητήσει συγγνώμη που δεν μπορούσε να φέρει το δέμα μαζί του . Τι να του πεις του ανθρώπου μετά από αυτό ?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Εδώ έχεις δίκιο. Η ευγένεια με σκλαβώνει, αν κι ο δικός μου ταχυδρόμος το έκανε αυτό δε θα έλεγα τίποτα -- αρκεί βέβαια αυτό να μη συνέβαινε διαρκώς.

 

Η δική μου είναι άλλη περίπτωση όμως. Ο τύπος δε μπήκε καν στη διαδικασία να χτυπήσει κουδούνι. Και πλην τούτου, και οι προηγούμενοί του **συστηματικά** δεν είχαν μαζί τους κανένα από τα δέματά μου και εμφανίζαν αντίστοιχες συμπεριφορές (αφήναν ειδοποίηση χωρίς να χτυπήσουν καν, ή πρώτα αφήναν ειδοποίηση μετά χτυπούσαν θυροτηλέφωνο κι έφευγαν αμέσως χωρίς να απαντούν καν στο θυροτηλέφωνο).

 

Η κατανόηση (πρέπει να) έχει όρια κι όχι να γίνεται κατάχρηση από τη μία πλευρά. Γιατί μετά το θέμα "αντιστρέφεται", κι αυτός που λαμβάνει την κατανόηση (ο ταχυδρόμος) καταντάει αυτός να μην κατανοεί εμένα και το δικό μου φόρτο εργασίας. -- άλλωστε αυτός οφείλει να έχει τα συστημένα μαζί του, όχι εγώ να κουβαλιέμαι στα ΕΛΤΑ.

Edited by konstheo
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ειδικά αν χρειάζεται άνευ λόγου να τρέχεις στο ταχυδρομείο εφόσον μπορεί να σε εξυπηρετήσει στο σπίτι.

Μίλα και με τη διεύθυνση του ταχυδρομείου μπορεί για λόγους ασφαλείας να έχουν καθιερώσει τέτοια πολιτική. Δυστυχώς έχουν γίνει άγριες οι εποχές και ένας ταχυδρόμος με μία τσάντα δέματα είναι εύκολος στόχος.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,περιμενω ειδοποιητηριο απο ελτα απο χθες αλλα ειδα την πορεια του δεματος ειναι "ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ-ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ,Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ" που εμφανιζεται δυο φορες σε δυο μερες! Τι σημαινει αυτο; Που ειναι ο σταθμος;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,περιμενω ειδοποιητηριο απο ελτα απο χθες αλλα ειδα την πορεια του δεματος ειναι "ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ-ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ,Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ" που εμφανιζεται δυο φορες σε δυο μερες! Τι σημαινει αυτο; Που ειναι ο σταθμος;

 

Εγνατία-Παπαναστασίου είναι το ΜΔ ανατολ. Θεσ/νίκης. Το τηλ είναι 2310833603

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις δίκιο. Η ευγένεια με σκλαβώνει, αν κι ο δικός μου ταχυδρόμος το έκανε αυτό δε θα έλεγα τίποτα -- αρκεί βέβαια αυτό να μη συνέβαινε διαρκώς.

 

Η δική μου είναι άλλη περίπτωση όμως. Ο τύπος δε μπήκε καν στη διαδικασία να χτυπήσει κουδούνι. Και πλην τούτου, και οι προηγούμενοί του **συστηματικά** δεν είχαν μαζί τους κανένα από τα δέματά μου και εμφανίζαν αντίστοιχες συμπεριφορές (αφήναν ειδοποίηση χωρίς να χτυπήσουν καν, ή πρώτα αφήναν ειδοποίηση μετά χτυπούσαν θυροτηλέφωνο κι έφευγαν αμέσως χωρίς να απαντούν καν στο θυροτηλέφωνο).

 

Η κατανόηση (πρέπει να) έχει όρια κι όχι να γίνεται κατάχρηση από τη μία πλευρά. Γιατί μετά το θέμα "αντιστρέφεται", κι αυτός που λαμβάνει την κατανόηση (ο ταχυδρόμος) καταντάει αυτός να μην κατανοεί εμένα και το δικό μου φόρτο εργασίας. -- άλλωστε αυτός οφείλει να έχει τα συστημένα μαζί του, όχι εγώ να κουβαλιέμαι στα ΕΛΤΑ.

Για τι είδους δέματα μιλάμε; Γιατί τα δέματα που είναι αρκετά ογκώδη ή άνω των 2 κιλών δεν τα κουβαλάει ο ταχυδρόμος! "Προβλεπόμενα" βγάζει ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...