Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παρηγγειλα απο Αγγλια στις 12/10 και ακομη δεν εχει ερθει... μου το εστειλε με Royal Mail χωρις tracking number τακακια ειναι...

πολυ δεν αργησε??? με ελτα δε θα ερθει?

 

:cool: - τον τελευταιο καιρο υπαρχουν καθυστερησεις απο αγγλια, εγω απο amazon.uk ειμαι ηδη στις 9 εργασιμες συν (σαββατοκυριακο) και ακομα, ευελπιστω μεχρι την παρασκευη

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - τον τελευταιο καιρο υπαρχουν καθυστερησεις απο αγγλια, εγω απο amazon.uk ειμαι ηδη στις 9 εργασιμες συν (σαββατοκυριακο) και ακομα, ευελπιστω μεχρι την παρασκευη

 

τελικα σημερα εφτασε..... 3 βδομαδες και....

ελεος απο Κινα πιο γρηγορα κανουν πλεον..

Link to comment
Share on other sites

:cool: - τον τελευταιο καιρο υπαρχουν καθυστερησεις απο αγγλια, εγω απο amazon.uk ειμαι ηδη στις 9 εργασιμες συν (σαββατοκυριακο) και ακομα, ευελπιστω μεχρι την παρασκευη

 

εγω έκανα σήμερα 5/11 παραγγελία απο τo amazon.co.uk και μου έβγαλε με την στανταρ αποστολή, προβλεπόμενη παράδοση 24-25/11! 20 μέρες! Παλιά έβγαζε προβλεπόμενη παράδοση 5-7 μέρες! Τι γίνεται εκεί στο UK? περιμένω και ένα δέμα small pakets από Uk το οποίο στάλθηκε 21/10 και ακόμα τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

εγω έκανα σήμερα 5/11 παραγγελία απο τo amazon.co.uk και μου έβγαλε με την στανταρ αποστολή, προβλεπόμενη παράδοση 24-25/11! 20 μέρες! Παλιά έβγαζε προβλεπόμενη παράδοση 5-7 μέρες! Τι γίνεται εκεί στο UK? περιμένω και ένα δέμα small pakets από Uk το οποίο στάλθηκε 21/10 και ακόμα τίποτα!

 

 

Έκανα πρόσφατα αγορά από uk Amazon. Σε 4 ημέρες ήρθε. Και εμένα 15 ημέρες έλεγε παράδοση.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic τα θέματα του αγγλικού Αμαζον, αργούνε πολύ όντως και όχι μόνο για Ελλάδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πότε να υπολογίζω ότι θα φθάσει το δέμα που έστειλα στην Κω;

http://s6.postimg.org/o5y3htrx9/2015_11_06_2_48_57.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σχολιασω και για κουριερ εδω?

Σπιντεξ.

Ας βγαλουν το ¨"σπιντ" ειναι περιττο.

Δεμα πρεπει να ερθει σε μενα απο σημειο 7χλμ μακρυα.

Αντ αυτου κοβει βολτες σε περιοχες της θεσσαλονικης απο την πεμπτη!

http://i66.tinypic.com/33l1bie.png

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει από το ebay ένα κινητό από τις 16/10.Το tracking number που μου έχει δώσει δε λειτουργεί. Μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα. Τι μπορεί να φταίει;

 

Number:RN113960494MY

Expired (16744Days)

Destination Country - Not Found

Origin Country - Malaysia

1970-01-01 08:00, System is under maintenance, Sorry for the inconvenience cause(MelTrack35),

======================================

Powered by http://www.trackingmore.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει από το ebay ένα κινητό από τις 16/10.Το tracking number που μου έχει δώσει δε λειτουργεί. Μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα. Τι μπορεί να φταίει;

 

Number:RN113960494MY

Expired (16744Days)

Destination Country - Not Found

Origin Country - Malaysia

1970-01-01 08:00, System is under maintenance, Sorry for the inconvenience cause(MelTrack35),

======================================

Powered by http://www.trackingmore.com

 

Παρόμοιο περίπου θέμα έχει συγγενής μου με το ταχυδρομείο της Μαλαισίας, με αναχώρηση δέματος και tracking # από 16/10 και κανένα νέο μέχρι σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο περίπου θέμα έχει συγγενής μου με το ταχυδρομείο της Μαλαισίας, με αναχώρηση δέματος και tracking # από 16/10 και κανένα νέο μέχρι σήμερα

 

Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ!!! Άρα αναμένουμε. Από επικοινωνία που είχα με τον seller μου είπε ότι το tracking number θα λειτουργήσει όταν το αντικείμενο φτάσει Ελλάδα. Ξέρουμε κατά πόσο ισχύει αυτό ή με δούλεψε;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ!!! Άρα αναμένουμε. Από επικοινωνία που είχα με τον seller μου είπε ότι το tracking number θα λειτουργήσει όταν το αντικείμενο φτάσει Ελλάδα. Ξέρουμε κατά πόσο ισχύει αυτό ή με δούλεψε;

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με δεμα απο USA.Μεχρι να μπει στην Ελλαδα το εδειχνε οτι ειναι στο αεροδρομιο της Αμερικης

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε εξι μηνες χαθηκε ενας φακελος με καρτα απο τραπεζα και ενα δεμα απο Γερμανια.

Βρηκα σημερα στο γραμματοκιβωτιο(οπου υπαρχει ονομα) σημειωμα για δεμα με ημερομηνια 2 Νοεμβριου και πηγα στα ελτα κ μου λενε οτι το επεστρεψαν χθες!

Μαλιστα, ο υπαλληλος μου ειπε οτι ηταν δευτερη ειδοποιηση και ισως το ειχα πεταξει με διαφημιστικα.

Δεν καθησα να βγαλω ακρη διοτι ηταν ανωφελο.

Η ειδοποιηση εγραφε το επωνυμο μου κ το πρωτο γραμμα απο το ονομα μου συν την διευθυνση.

Οταν το εδωσα στην υπαλληλο μου ειπε: πως καταλαβες οτι εισαι εσυ; ειναι κακογραμμενο.

Ο υπαλληλος ειχε γραψει το επωνυμο χειροτερα και απο γιατρο, το αφησε σε λαθος σπιτι, και μετα εψαχνε η γειτονια για ποιον ηταν το δεμα!(και περασαν δυο μηνες που το δεμα ηταν στο ταχυδρομειο..)

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ σαν απορία κι όχι παράπονο. Δεν έπρεπε με τα CC που έχουμε, να γίνεται και πιο γρήγορη η παραλαβή ενός δέματος απέξω; Σε εμένα περισσότερο αργούν τώρα παρά πριν. Δεν υποτίθεται ότι οι αγορές από εξωτερικό έχουν μειωθεί από προ CC;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ σαν απορία κι όχι παράπονο. Δεν έπρεπε με τα CC που έχουμε, να γίνεται και πιο γρήγορη η παραλαβή ενός δέματος απέξω; Σε εμένα περισσότερο αργούν τώρα παρά πριν. Δεν υποτίθεται ότι οι αγορές από εξωτερικό έχουν μειωθεί από προ CC;

 

την ιδια απορια - οργη σιγουρα εχουν αρκετοι σαν εμας..

οταν ενα δεμα , πακετο , γραμμα, κανει 4-5 ημερες να φτασει Ελλαδα και μετα θελει 15 ,20,30,60 ημερες + +++++ για να φυγει απο τα κεντρικα της αθηνας για οπουδηποτε....

ε τοτε προφανως κατι δεν γινεται σωστα η κατι γινεται ηθελημενα.... :rolleyes:

το θεμα ειναι τους λειπουν υπαλληλοι η συνδικαλιστες για να παει ποιο γρηγορα αυτη η υπηρεσια?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν ήδη ταχυδρομικές υπηρεσίες με εταιρείες ταχυμεταφοράς. Προσλήψεις μαζικές δε βλέπω να κάνουν. Και γενικά δεν τους βλέπω καθόλου καλά..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά,δεν με καίει βέβαια μιας και ήταν μικρής αξίας αλλά το χω απορία..

Πακέτα με τέτοιες καθυστερήσεις έρχονται ποτέ ή απλά τα χει σουφρώσει/χάσει κάποιος?

 

Electronic information,receive--07-Aug-2015 05:16 PM

Small package Center, receive--07-Aug-2015 07:16 PM

Parcel centre,sealing--07-Aug-2015 10:16 PM

Small package Center, left--07-Aug-2015 11:50 PM

Exchange Bureau, have been exported to open--09-Aug-2015 07:50 AM

Exchange Bureau, have been exported directly--10-Aug-2015 01:53 AM

Transit Center,left hand navigation--10-Aug-2015 07:26 AM

GREECE, Arrived --10-Aug-2015 07:26 PM

GREECE, the transfer of customs-- 10-Aug-2015 11:06 PM

 

Mε china post ερχόταν ( ενημερωτικά )

Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση σου μοιάζει με κλασσικό σούφρωμα / "χάθηκε στο δρόμο"

 

θα έπρεπε να είχες πάρει τηλέφωνο στα Ελτα και να ρωτήσεις τι γίνεται

η αποζημίωση που δίνουν τα Ελτα για απώλεια συστημένου είναι 36 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα την Παρασκευή ένα συστημένο δέμα από Καστοριά στη Λακωνία . Το barcode που μου έδωσαν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί το 2014 από Θεσσαλονίκη για Ξάνθη. wtf?
Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση σου μοιάζει με κλασσικό σούφρωμα / "χάθηκε στο δρόμο"

 

θα έπρεπε να είχες πάρει τηλέφωνο στα Ελτα και να ρωτήσεις τι γίνεται

η αποζημίωση που δίνουν τα Ελτα για απώλεια συστημένου είναι 36 ευρώ

 

Κάτι τέτοιο απ'ότι φαίνεται,ντάξει έχω πάρει τα λεφτά μου πίσω έτσι κι αλλιώς

Απλά έχει πλάκα που στα ελτα και ο πωλητής μετά απο 2 μήνες μου έλεγαν '' περίμενε λίγο ακόμα θα έρθει ''

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα την Παρασκευή ένα συστημένο δέμα από Καστοριά στη Λακωνία . Το barcode που μου έδωσαν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί το 2014 από Θεσσαλονίκη για Ξάνθη. wtf?

 

Τα ΕΛΤΑ ανακυκλώνουν τους κωδικούς. Θα σου συμβαίνει συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ ανακυκλώνουν τους κωδικούς. Θα σου συμβαίνει συχνά.

 

1η φορά μου συμβαίνει στα τόσα χρόνια. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Status: Transit

Destination: Greece

2015-11-04 12:06 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin: Singapore

2015-11-09 07:36 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-04 12:06 Despatched to overseas (Country code: GR)

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

αναμονη......κ ξανα αναμονη........

τα ελτα λενε οτι ειναι σιγκαπουρη ακομα...

η συγκαπουρη λεει οτι εφτασε ελλαδα.....

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότερο να είναι ελλάδα και απλώς να μην μπήκαν ακόμη καν στον κόπο να ελέγξουν για να το δρομολογήσουν προς αποστολή στον τελικό παραλήπτη.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότερο να είναι ελλάδα και απλώς να μην μπήκαν ακόμη καν στον κόπο να ελέγξουν για να το δρομολογήσουν προς αποστολή στον τελικό παραλήπτη.

 

εκτος κ αν το δρομολογουν για εκτελωνισμο, και φαμε πατατα... :(

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελια απο αμαζον την τεταρτη και την ακυρωσα την πεμπτη αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμένα ακομα!

γνωριζει κανεις ποτε θα μου τα αποδεσμεύσουν?το αμαζον με διαβεβαιωσε οτι δεν χρεωθηκα και ουτε θα χρεωθω.

τι θα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...