Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αμα ειναι ωραιος γιατι οχι??:lol:

 

μωρε δεν τον θελω, κι ωραιος να ναι. αλλα αμα δεν βρω παρεα θα τον κουρασω... που νομιζω οτι θα τον κουρασω ουτως ή αλλως γιατι δεν εχω ξαναπαει εξω και με το συναλλαγμα δεν ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερω...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με γκρουπ.Δεν είναι δύσκολο να βρεις παρέα.Μάλιστα εγώ από ένα ταξίδι με γκρουπ στην Ισπανία πριν χρόνια με μια οικογένεια κρατήσαμε επαφή μέχρι και σήμερα!Δεν ταξιδεύεις και με καπη άλλωστε:p Θα βρεις σίγουρα άτομα της ηλικίας σου (πάνω κάτω) οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα:)

 

Ααα και επειδή έχω πάει Πράγα,είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Ευρώπης!

Μην παραλείψεις να επισκεφτείς το black theatre με τις μαριονέτες και να δοκιμάσεις πάπια :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με γκρουπ.Δεν είναι δύσκολο να βρεις παρέα.Μάλιστα εγώ από ένα ταξίδι με γκρουπ στην Ισπανία πριν χρόνια με μια οικογένεια κρατήσαμε επαφή μέχρι και σήμερα!Δεν ταξιδεύεις και με καπη άλλωστε:p Θα βρεις σίγουρα άτομα της ηλικίας σου (πάνω κάτω) οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα:)

 

Ααα και επειδή έχω πάει Πράγα,είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Ευρώπης!

Μην παραλείψεις να επισκεφτείς το black theatre με τις μαριονέτες και να δοκιμάσεις πάπια :)

 

σε ευχαριστω πολύ!! ευχομαι να ειναι οπως τα λες!! εχω αρκετο αγχος για ολη τη διαδικασια, δεν το εχω ξανακανει και δεν ξερω τιποτα σχεδον... :cry::cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ!! ευχομαι να ειναι οπως τα λες!! εχω αρκετο αγχος για ολη τη διαδικασια, δεν το εχω ξανακανει και δεν ξερω τιποτα σχεδον... :cry::cry:

 

επισης να παρεις και το μαγιο σου για να επισκεφθεις τα (εξωτερικα) λουτρα της βουδαπεστης..

αφου πας οργανωμενα δεν εχεις να ανησυχεις..

καλα να περασεις..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ!! ευχομαι να ειναι οπως τα λες!! εχω αρκετο αγχος για ολη τη διαδικασια, δεν το εχω ξανακανει και δεν ξερω τιποτα σχεδον... :cry::cry:

Τίποτα:)

Γιατί να έχεις άγχος?Ούτε οι άλλοι θα γνωρίζονται μεταξύ τους.Δεν θα είσαι η μόνη.

Έχει φάση το να ταξιδεύεις με γκρουπ.Έχω ταξιδέψει με άτομα που είχαν πολύ πολύ πλάκα!!

Υπήρξαν βέβαια και άτομα που ήταν αρκετά κλειστά και δεν μιλούσαν σε κανέναν αλλά συνήθως ήταν ελάχιστοι,1-2.Θα γίνετε παρέες παρέες και θα περάσεις μια χαρά:)

 

Το μόνο μείον είναι που ξυπνάς σχετικά χωρίς.Δεν ξέρω αν η εκδρομή σου έχει κάποια ελεύθερη μέρα, καλό θα ήταν να έχει.Διάβασε καλά το πρόγραμμα της εκδρομής να τσεκάρεις αν έχει τίποτα προαιρετικές εκδρομές(έξτρα στη τιμή).

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα:)

Γιατί να έχεις άγχος?Ούτε οι άλλοι θα γνωρίζονται μεταξύ τους.Δεν θα είσαι η μόνη.

Έχει φάση το να ταξιδεύεις με γκρουπ.Έχω ταξιδέψει με άτομα που είχαν πολύ πολύ πλάκα!!

Υπήρξαν βέβαια και άτομα που ήταν αρκετά κλειστά και δεν μιλούσαν σε κανέναν αλλά συνήθως ήταν ελάχιστοι,1-2.Θα γίνετε παρέες παρέες και θα περάσεις μια χαρά:)

 

Το μόνο μείον είναι που ξυπνάς σχετικά χωρίς.Δεν ξέρω αν η εκδρομή σου έχει κάποια ελεύθερη μέρα, καλό θα ήταν να έχει.Διάβασε καλά το πρόγραμμα της εκδρομής να τσεκάρεις αν έχει τίποτα προαιρετικές εκδρομές(έξτρα στη τιμή).

 

βασικα ρωτησα στο γραφειο για το γκρουπ και μου ειπαν οτι ειναι και παρεες ετοιμες και ζευγαρια και δεν ξερω αν θα ειναι αλλος μονος του... θα το παρω απο βδομαδα το προγραμμα, τελειως ελευθερη μερα δεν εχει νομιζω, καποια απογευματα... αυτο για τις εκδρομες μου το ειπαν, ναι! εμενα το θεμα μου ειναι οτι αν με πιασει το κλειστο μου γινομαι πολυ χαλια.. ελπιζω να μου βγει το πιο κοινωνικο μου...;);)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

θα φυγω στις 31 για βιεννη πραγα βουδαπεστη, οκτω μερες... με γκρουπ μονη μου! εχεις κανεις αντιστοιχη εμπειρια;; φοβαμαι λιγο, αλλα ταυτοχρονα μου φαινεται και πολυ συναρπαστικο... καμια συμβουλη, κατι; θα βρω κανεναν να μιλαω στο γκρουπ ή θα παρω παραμασχαλα τον αρχηγο;; :lol::lol::lol:

Γιατί δεν παίρνεις κάποιον φίλο/η μαζί σου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις κάποιον φίλο/η μαζί σου;

 

δεν εχει σημασια, δεν ειναι αυτο που θελω να συζητησω, ζητησα τις εμπειριες ή τις συμβουλες οσων μπορει να εχουν κανει το ιδιο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

βασικα ρωτησα στο γραφειο για το γκρουπ και μου ειπαν οτι ειναι και παρεες ετοιμες και ζευγαρια και δεν ξερω αν θα ειναι αλλος μονος του... θα το παρω απο βδομαδα το προγραμμα, τελειως ελευθερη μερα δεν εχει νομιζω, καποια απογευματα... αυτο για τις εκδρομες μου το ειπαν, ναι! εμενα το θεμα μου ειναι οτι αν με πιασει το κλειστο μου γινομαι πολυ χαλια.. ελπιζω να μου βγει το πιο κοινωνικο μου...;);)

Μην αγχώνεσαι:)

Και έτοιμες παρέες να είναι κανένας δεν είναι τόσο κάφρος που να βλέπει κάποιον που δεν ξέρει κανέναν και να μην του μιλάει.Πάντως έτσι κι αλλιώς στα γκρουπ δεν γνωρίζονται μεταξύ τους οι περισσότεροι.Μπορεί πχ να πάει ένα ζευγάρι ή μια οικογένεια με παιδιά, δεν έχει σημασία.Άνθρωπο να μιλήσεις θα βρεις, δεν υπάρχει θέμα.Εδώ εγώ το καλοκαίρι έπιασα συζήτηση με Γάλλο σε ένα λεωφορείο,και δεν ξέρω καν γαλλικά:p

Και δεν με λες και το ποιο σούπερ κοινωνικό άτομο!

 

Πάντως και μόνη μια χαρά θα περάσεις αλλά σίγουρα δεν νομίζω να το βιώσεις.

 

Όπως και να το δεις οι εκδρομές με γκρουπ πάντα έτσι είναι.Ζευγάρια,οικογένειες και παρέες λίγων φίλων και όλοι γίνονται μια ωραία ατμόσφαιρα:p

Μέχρι και κουτσομπολιό πέφτει:lol:

 

Καλά να περάσεις!

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Να πάς. Μην φοβασαι τίποτα. Ολη η μερα θα ειναι ταξιδι με λεοφορειο και ολοι θα ειστε μια παρεα. Σιγουρα θα εχει ζευγαρια αλλα και νεαρα ατομα γενικα. Θα βρεις παρεα και θα τα κανετε ολα μαζι. Μονο μην ξεχνας να κανονιζεις ενα μικρο ραντεβου την αλλη μερα για το πρωινο ή το απογευμα για τα ψωνια κλπ. Ολη η μερα θα ειναι γεματη.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει νεανικό κόσμο αν ταξιδεύεις με γκρούπ.

 

Το πιο πιθανό όπως ξέρω από γνωστούς που ψάχνουν νέες παρέες με τέτοιο τρόπο, είναι να έχει συνταξιούχους που δεν μπορούν να οδηγήσουν ή άτομα με παραξενιές σε κοινωνικές συναναστροφές...

 

Συνήθως τα λένε όλα καλά τα ταξιδιωτικά πρακτορεία για να σε δελεάσουν να πάς.Πολλές φορές όμως πολλά δεν είναι καν στον έλεγχο τους καθώς συνεργάζονται και με άλλα γραφεία για να μαζεύουν όλα μαζί κόσμο και να μοιράζονται τα έξοδα.

 

Επίσης πολλοί αλλάζουν τελευταία στιγμή συμμετοχή με άλλους γνωστούς τους, μην χάσουν την προκαταβολή που έδωσαν...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι με γκρουπ πηγαίνεις (υποτίθεται και κατά τη γνώμη μου, πάντα) ακριβώς για να μην έχεις άγχος για τίποτα στην οργάνωση της εκδρομής σου. Απλά ακολουθείς το πρόγραμμα. Και αναγκαστικά κάνεις παρέα με τους άλλους του γκρουπ αφού από το ταξίδι ήδη κάθεστε μαζί στο μεταφορικό μέσο και πρέπει να προσπαθήσεις αν τυχόν θέλεις να αποφύγεις την συναναστροφή με τους άλλους. Οπότε με λίγη καλή διάθεση και ανεκτικότητα έχεις παρέα, κάπου "κολλάς" κι εσύ.

Τώρα, για την σύνθεση και την ποιότητα του γκρουπ, δεν μπορώ να πω πολλά. Μία και μοναδική φορά έχω πάει στο εξωτερικό (Αίγυπτο) με γκρουπ και ομολογώ ότι οι συνταξιδιώτες μου μου φάνηκαν (σε εμένα και τον κολλητό μου που ταξιδεύαμε μαζί) από αστείοι και γραφικοί Ελληνες εώς ψωνισμένα νούμερα που δεν ήξεραν που αποφάσισαν να πάνε. Παρόλα αυτά, όχι απλά δεν τσακωθήκαμε με κανέναν, αλλά περάσαμε και σχετικά ευχάριστα με την συντροφιά των πιο "καλών" από τα μέλη του γκρουπ, αφού ήμασταν διακοπές και δεν είχαμε σκοπό να χαλάσουμε τις καρδιές μας για την βλακεία κανενός. Και βέβαια, 6 χρόνια μετά, ακόμα λέμε σχόλια για τα άλλα μέλη του γκρουπ και γελάμε, έχουν γίνει στάνταρ ανέκδοτα που τα λέμε κατά καιρούς σε όποιον τυχαίνει να μας ρωτάει για εκείνο το ταξίδι. Και βέβαια, φέτος το Πάσχα ξαναπήγαμε στην Αίγυπτο χωρίς γκρουπ για να την δούμε στ' αλήθεια αυτή τη φορά, μόνοι μας! Και ποτέ ξανά γκρουπ εκτός από την περίπτωση προορισμών επικίνδυνων για ανεξάρτητους ταξιδιώτες. Όλα αυτά πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, αντίληψη και χαρακτήρα.

Εν κατακλείδει, αφού εμείς, που ήμασταν πολύ προκατειλημμένοι απέναντι στο γκρουπ, τελικά περάσαμε (αναλογικά με τις προσδοκίες μας) καλά μαζί με το γκρουπ, εσύ θα περάσεις τουλάχιστον πολύ καλά -αν όχι υπέροχα! Η δική μου "συμβουλή"; Αφού οι ξεναγοί σας πουν ποιες δραστηριότητες είναι ασφαλείς, θα σε συμβούλευα να μην ψαρώσεις με τίποτα και να κάνεις όποια δραστηριότητα σου φαίνεται ενδιαφέρουσα μόνη σου -προσέχοντας πάντα την ασφάλεια σου! Κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό να βρίσκεις τρόπους να απολαμβάνεις μόνος σου ένα ταξίδι σου κάνοντας ακριβώς ότι πιστεύεις ό,τι θα σου αρέσει εσένα και όχι να ακολουθείς κάποιους άλλους, ακόμα κι αν είναι συμπαθέστατοι, και να κάνεις ό,τι θέλουν αυτοί. Οι Έλληνες τουρίστες συχνά τείνουν κυρίως να τρώνε και να ψωνίζουν στον ελεύθερο χρόνο τους οπότε αν εσύ πχ θέλεις να δεις Ναούς, κάνε ότι ικανοποιεί εσένα -πας στο ταξίδι για να δεις το μέρος ή για να ψωνίζεις ρούχα; Μελέτησε από τώρα τον τουριστικό σου οδηγό και σημείωσε τι θα ήθελες να κάνεις εκτός του προγράμματος. Μην ντραπείς να ζαλίσεις τον οδηγό (τον άνθρωπο :p) με διευκρινιστικές ερωτήσεις. Δυστυχώς δεν έχω πάει στα μέρη που θα πας για να σου προτείνω πράγματα. Κάνε παρέα με το γκρουπ όσο χρειάζεται για να μην νιώθεις απομόνωση (πχ πρωινό, κοινά γεύματα, μετακινήσεις), και κατά τα άλλα Κάνε το δικό σου πρόγραμμα.

Σκέψου πώς θα είναι όταν θα γυρίσεις από το ταξίδι, τι θα θέλεις να φέρεις πισω ως αναμνήσεις; Τι θα θες να διηγείσαι ότι έκανες; Ε, αυτό πήγαινε και κάνε! ;-)

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο. :)

Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!

POWER!

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Αλλο η παρέα που θα συναντήσεις κάπου ,και είναι και τυχαίο,αλλο η σύγκριση ομαδικού ή μεμονωμένου ταξιδιού.

 

Τα ομαδικά ταξίδια πετυχαίνουν πάντα καλύτερες τιμές/ποιότητα ,έχουν μεγαλύτερες πωλήσεις, καλύτερη οργάνωση,βλέπεις περισσότερα πράγματα σε λιγότερο χρόνο, και παρέχουν πολλές ευκολίες που σε άλλη περίπτωση μεμενομένου ταξιδιου πρέπει να φροντίσεις εσύ και πολλές φορές επιτόπου.Ετσι γλυτώνεις χρόνο και κόπο.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς το πρόγραμμα ,αρκεί στις μετακινήσεις σε άλλο προορισμό να είσαι στην ώρα σου.

 

Επίσης σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά έχεις πάντα άνθρωπο να σε φροντίσει σε συννενόηση με τον τοπικό πράκτορα που συνεργάζεται το Ελληνικό γραφείο.

 

Δυστυχώς στον τουριστικό κλάδο η κρίση στην Ελλάδα άρχισε νωρίτερα από την γενικότερη οικονομική κριση,και πολλά γνωστά γραφεία εξερχόμενου τουρισμού στον κλάδο έχουν πλέον σκαρτέψει ,αν δεν έχουν κλείσει ή δουλεύουν ορισμένα ταξίδια μόνο ή σε συνεργασία.

 

Αποτέλεσμα το ομαδικό ταξίδι πάσχει από τις καλές υπηρεσίες του χθες,μεμονωμένες καλές περιπτώσεις δεν χρυσώνουν το χάπι και λόγω έλλειψης χρημάτων πολλοι τα μαζεύουν μια ζωή για ένα μικρό ταξίδι αναψυχής ....:X

 

Και αφού τα εμπορικά ταξίδια κατάντησαν έτσι,καταλαβαίνει κανείς πως έτσι η κατάσταση επιβαρύνει σε ποιότητα και τα μεμονωμένα ταξίδια .....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους σας για τις εμπειριες που καταθεσατε και τις συμβουλες σας, ηταν πολυτιμες! βασικα το προγραμμα φαινεται αρκετα πλουσιο και εχει πολλες επισκεψεις σε μερη και χωρους που θα ηθελα να παω, δεν εχω καμια ιδιαιτερη προσδοκια ως τα μερη που θα παω, θελω να πω δεν ειμαι ο τυπος που θα ανοιξω το χαρτη να παρω αμπαριζα τα μουσεια, ουτε με εξιταρει ιδιαιτερα να τριγυρναω στα μαγαζια ψαχνοντας ρουχα κτλ. μου αρεσει γιατι θα παω πρωτη φορα εξωτερικο και μαλιστα στις γιορτες, θελω να ηρεμησω απο την ελλαδα και τους ελληνες και να περασω διαφορετικα απο οτι περναω τα τελευταια χρονια εδω... οποτε πιστευω οτι θα περασω πολυ ωραια, οντως πρεπει να βρω παρεα για τα κοινα γευματα και τις μετακινησεις, γιατι ψιλοφοβαμαι να τριγυρναω μονη μου σε μια ξενη πολη, δεν ειμαι και ακριβως αυτο που θα ελεγε καποιος gps!!!! :lol::lol::lol::lol:

επισης να ρωτησω κατι αλλο, αν καποιος ξερει. σκεφτομαι να παρω μαζι γαλοτσα, γιατι εχει κρυο και χιονια και στις τρεις πολεις, ενα ζευγαρι αθλητικα κι ενα ζευγαρι φλατ. θα ειμαι οκ πιστευετε; οι γαλοτσες αραγε θα ειναι οκ με τον παγο; δεν πιστευω να εχω θεμα... και πολυ ζεστα ρουχα μου ειπαν στο πρακτορειο, γιατι θα εχει μειον βαθμους...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

θα φυγω στις 31 για βιεννη πραγα βουδαπεστη, οκτω μερες... με γκρουπ μονη μου! εχεις κανεις αντιστοιχη εμπειρια;; φοβαμαι λιγο, αλλα ταυτοχρονα μου φαινεται και πολυ συναρπαστικο... καμια συμβουλη, κατι; θα βρω κανεναν να μιλαω στο γκρουπ ή θα παρω παραμασχαλα τον αρχηγο;; :lol::lol::lol:

η αληθεια ειναι πως ολα παιζονται.τι εννοω??

πριν χρονια πηγα ενα ταξιδακι με εκδρομικο..(με την μητερα μου συγκεκριμενα).

το γκρουπ ειχε ατομα ολων των ηλικιων,μιλουσαμε διαρκως μεταξυ μας,ορισμενους ακομα και σημερα οταν τους βλεπω στο δρομο τυχαια,μιλαμε.;)

 

τον οκτωβριο πηγα με τον αντρα μου στην κωνσταντινουπολη.το γκρουπ ειχε και παλι διαφορες ηλικιες αλλα κανενας δεν μιλουσε με κανενα.αντιθετως μαλιστα υπηρξαν πολλες διαφωνιες και 2-3 καυγαδες.:ninja:

μονο στο δρομο της επιστροφης μιλησε ενα γκει ζευγαρι που ειχαμε μαζι με εναν τυπο που ταξιδευε μονος του αλλα και παλι,μιση ωρα αργοτερα αλλαξαν θεσεις:lol::X

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

....σκεφτομαι να παρω μαζι γαλοτσα, γιατι εχει κρυο και χιονια και στις τρεις πολεις, ενα ζευγαρι αθλητικα κι ενα ζευγαρι φλατ. θα ειμαι οκ πιστευετε; οι γαλοτσες αραγε θα ειναι οκ με τον παγο; δεν πιστευω να εχω θεμα... και πολυ ζεστα ρουχα μου ειπαν στο πρακτορειο, γιατι θα εχει μειον βαθμους...:worry:

Σιγουρα τετοια εποχη εχει κρυο αρκετιο εκει και θα χρειαστεις σκουφι, γαντια και κασκολ. Απο παπουτσια εισαι ενταξει με αυτα που ειπες αρκει να ειναι ανετα. Ενα μπουφαν καλο και ρουχα κανονικα. Δηλαδη οτι και εδω οταν εχει πολυ πολυ κρυο. Ισως χιονιζει εκει και εχει παγετο στην κεντρικη ευρωπη. παρε φωτογραφικη για απειρες φωτογραφίες. μην το σκεφτεσαι οτι θα ειναι τελεια κλπ γιατι αν κατι στραβωσει τοτε δεν θα περασει ομορφα. Απλα σκεψουτο οτι θα ξεφυγεις και θα ειναι μια χαλαδη διαφορετικη εκδρομη και οτι....γίνει. Καλο ταξιδι.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε καλα!!! θα φοραω παλτο, αυτο που φοραω κι εδω οταν εχει αρκετο κρυο, δεν εχω κατι πιο βαρυ... οι γαλοτσες με προβληματιζουν μονο, γιατι θα αναγκαστω να τις φοραω απο εδω, μιας και στην βαλιτσα δεν χωρανε... ρεζιλια στο αεροδρομιο!!!:lol::lol::lol: η τρελη με τις γαλοτσες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

^ Εγώ θα επέλεγα πιο σπορ ντύσιμο, με μακρύ πουπουλένιο μπουφάν με κουκούλα, ορειβατικό μποτάκι (κανονικό, ψηλό, δερμάτινο και όχι κοντό συνθετικό) και κάλτσες "του σκι" ως το γόνατο. Αλλά αν το στυλ σου είναι άλλο και φοράς παλτό κλπ, πάρε ό,τι έχεις... Γαλότσα δεν έχω φορέσει από τότε που ήμουν παιδί, αλλά δεν μου φαίνονται και πολύ ανατομικές και άνετες για ολοήμερο περπάτημα. Επίσης, μήπως γλυστράνε στον πάγο;
Link to comment
Share on other sites

αχ πειτε μου τετοια τωρα να αγχωθω... και δεν εχει και παγο πουθενα να παω να τις τσεκαρω, στην βροχη τις εχω βαλει κι ειναι σουπερ, ανατομικες σουπερ δεν θα το ελεγα, αλλα δεν μπαινει τιποτα τουλαχιστον στο ποδι..

επισης να ρωτησω κατι, ποσα περιπου λεφτα λετε να εχω μαζι μου; σκεφτειτε οτι εχει ημιδιατροφη το προγραμμα... σκεφτομουν καπου στα 500-600 για οκτω μερες... επισης τι προτεινετε; να τα παρω μαζι μου απο εδω ή να βγαλω απο κει απο ατμ; διαβασα οτι γινεται με καρτα εθνικης που εχω, οχι πιστωτικη. και φοβαμαι και πως να τα κουβαλαω τα λεφτα γιατι διαβασα οτι στην πραγα κλεβουν πολυ στο δρομο...:worry::worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

αχ πειτε μου τετοια τωρα να αγχωθω... και δεν εχει και παγο πουθενα να παω να τις τσεκαρω, στην βροχη τις εχω βαλει κι ειναι σουπερ, ανατομικες σουπερ δεν θα το ελεγα, αλλα δεν μπαινει τιποτα τουλαχιστον στο ποδι..

επισης να ρωτησω κατι, ποσα περιπου λεφτα λετε να εχω μαζι μου; σκεφτειτε οτι εχει ημιδιατροφη το προγραμμα... σκεφτομουν καπου στα 500-600 για οκτω μερες... επισης τι προτεινετε; να τα παρω μαζι μου απο εδω ή να βγαλω απο κει απο ατμ; διαβασα οτι γινεται με καρτα εθνικης που εχω, οχι πιστωτικη. και φοβαμαι και πως να τα κουβαλαω τα λεφτα γιατι διαβασα οτι στην πραγα κλεβουν πολυ στο δρομο...:worry::worry:

 

Εγώ όπου πάω πάντα παίρνω λεφτά μαζί μου και τα έχω πάνω μου ως που να φτάσω στο ξενοδοχείο όπου εκεί τα κρύβω κάπου μέσα στη βαλίτσα ή στο χρηματοκιβώτιο του δωματίου αν έχει. Εχω βέβαι και την κάρτα ανάληψης μαζί μου αν χρειαστώ κάτι αλλά επιλέγω να μην βγάζω απο κει γιατί νομίζω κρατάν κάποιες προμήθειες οι τράπεζες (αν και δεν το έχω ψάξει καλά το συγκεκριμένο θέμα).

 

Οσο για την πράγα επειδή πήγα πέρυσι το καλοκαίρι μας έλεγε η ξεναγός ότι είναι αρκετά ασφαλής πόλη τουλάχιστον στο κέντρο και πράγματι οποιαδήπουε ώρα και να κυκλοφορούσα ακόμη και 2-3 το βράδυ δεν είχα κάποιο πρόβλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε αγορι μου χρονια πολλα γι αυριο.. να χαιρεσαι το ονομα σου και καλο πτυχιο...

 

στα των χρηματων η προμηθεια με εθνοcash ειναι πολυ μικρη.. νομιζω 1.5 ευρω ανα συναλλαγη..

επιπλεον στα atm θα βρεις καλυτερες ισοτιμιες σε σχεση με τα ανταλλακτηρια...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την πράγα επειδή πήγα πέρυσι το καλοκαίρι μας έλεγε η ξεναγός ότι είναι αρκετά ασφαλής πόλη τουλάχιστον στο κέντρο και πράγματι οποιαδήπουε ώρα και να κυκλοφορούσα ακόμη και 2-3 το βράδυ δεν είχα κάποιο πρόβλημα.:)

 

Ασφαλής πόλη για να κυκλοφορείς σίγουρα είναι, αλλά όπως όλες οι πόλεις με αρκετό τουρισμό, αντιμετωπίζουν πρόβλημα από pickpockets στα σημεία που συνωστίζεται κόσμος.

 

Γενικά, αν δεν έχεις τα λεφτά σου σε εμφανή σημεία τα οποία να μην μπορείς να ελέγξεις εύκολα (λ.χ. σε σακίδιο στη πλάτη) δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

 

trela7, η Πράγα και η Βουδαπέστη σαν πόλεις είναι σχετικά φθηνές, η Βιέννη είναι κάπως ακριβότερη. Υπολόγισε το πολύ 100 ευρώ για κάθε μέρα, στα οποία θα συμπεριλαμβάνονται το ένα γεύμα κάθε μέρα (συνήθως το μεσημεριανό), τυχόν αγορές (σουβενίρς κλπ.) και πιθανά έκτακτα έξοδα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον προορισμό ,και τι περιλαμβάνει το πακέτο ταξιδιου που αγόρασες.

Αν δεν περιλαμβάνει γεύμα,μεταφορές κλπ στις χώρες της Δ.Ευρώπης αυτό το ημερήσιο ποσό είναι πολύ μικρό για αξιοπρεπή τουριστική διαβίωση κλπ

 

Ασφαλής πόλη για να κυκλοφορείς σίγουρα είναι, αλλά όπως όλες οι πόλεις με αρκετό τουρισμό, αντιμετωπίζουν πρόβλημα από pickpockets στα σημεία που συνωστίζεται κόσμος.

 

Γενικά, αν δεν έχεις τα λεφτά σου σε εμφανή σημεία τα οποία να μην μπορείς να ελέγξεις εύκολα (λ.χ. σε σακίδιο στη πλάτη) δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

 

trela7, η Πράγα και η Βουδαπέστη σαν πόλεις είναι σχετικά φθηνές, η Βιέννη είναι κάπως ακριβότερη. Υπολόγισε το πολύ 100 ευρώ για κάθε μέρα, στα οποία θα συμπεριλαμβάνονται το ένα γεύμα κάθε μέρα (συνήθως το μεσημεριανό), τυχόν αγορές (σουβενίρς κλπ.) και πιθανά έκτακτα έξοδα.

 

Εγώ θα έλεγα χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή καθώς το κλέψιμο είναι έξυπνο σαν επίστημη,στις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης από παλιά λόγω χαμηλού βιοτικού επιπέδου, και τώρα ακόμα περισότερο λόγω της οικονομικής κρίσης.

 

Ειδικά όταν κλείνουν τα εμπορικά καταστήματα δεν είναι να κάνεις βόλτα εκτός αν είσαι σε πολύ κεντρικό σημείο και με παρέα .Στην Βιεννη είναι καλύτερα τα πράγματα,αλλά μακριά το βράδυ από σταθμούς και στάσεις ΜΜΜ.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Off to paris για πρωτη φορα!

Εκλεισα Νοβοτελ αιφελ και φαγητο Les Ombres για 31 βραδυ.

Οσοι εχετε να μου προτεινεται κατι με χαρα θα δεχτω τις οποιες συμβουλες σας!

 

Χρονια πολλα σε ολους!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...