Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον επομενομηνα θα παω στη Ρωσια κ αναρωτιομουν αν οι τιμες ειναι καλες(σε σχεση με Ελλαδα) και τι συμφερει να αγορασψ απο κει(ηλεκτρονικα,αναμνηστικα κτλ)
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό ταξιδιωτικό γραφείο με νορμάλ τιμές για Ελλάδα ή και εξωτερικό? Θέλω να οργανώσω διακοπές για μένα και την κοπέλα μου και ψάχνομαι.

Ευχαριστώ :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κανονίζεις μόνος σου; Σίγουρα θα πετύχεις καλύτερες τιμές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χάσουμε τον μπούσουλα ανάμεσα σε 2 παρεμφερή threads και επειδή είναι η εποχή τώρα καλύτερα να συνεχίσουμε την κουβέντα στο " Καλοκαιρινές διακοπές " και αυτό το θέμα να το κρατήσουμε για ταξίδια στο εξωτερικό ίσως..θα δούμε μήπως χρειάζεται μια τέτοια αλλαγή για να μην γράφουμε τα ίδια πράγματα δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, έχω βάλει στο πρόγραμμα ένα ταξιδάκι στις ΗΠΑ (ξανά), για να επισκεφτώ Βοστώνη και Ουάσινγκτον. Εναλλακτικοί τρόποι τέλεσης του ταξιδιού:

  • Αεροπορικώς Βοστώνη, τραίνο Ουάσινγκτον, επιστροφή από Ουάσινγκτον.
  • Αεροπορικώς Βοστώνη, αεροπορικώς Ουάσινγκτον, επιστροφή από Ουάσινγκτον.
  • Άλλο (; )

Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή με το τρένο Βοστώνη-Ουάσινγκτον δεν συμφέρει, η Amtrak είναι πανάκριβη και η διαδρομή 7-8 ώρες- με τα ίδια λεφτά πας αεροπορικώς. Αλλά αν θες να πάρεις το τρένο, τότε μπορείς να σταματήσεις για μια μέρα στην Νέα Υόρκη ή στην Φιλαδέλφεια. Επίσης υπάρχουν λεωφορεία που κάνουν την διαδρομή Βοστώνη-Νέα Υόρκη και Νέα Υόρκη-Ουάσινγκτον για εξευτελιστικές τιμές (κάτω από $20!), αν θες να γλυτώσεις χρήματα.

 

Άλλη επιλογή είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου - προσωπικά όταν ταξιδεύω στο εξωτερικό μου αρέσει να κάνω ταξίδι με αυτοκίνητο, να σταματώ σε μικρές άγνωστες περιοχές και να ξεφεύγω από αυτά που βλέπουν οι τουρίστες - αλλά ομολογώ το ταξίδι με αυτοκίνητο είναι πιο ενδιαφέρον σε άλλες χώρες και όχι στις ΗΠΑ.

 

Πότε σκέφτεσαι να πας; Στην Ουάσινγκτον μένω και εγώ.

 

Σχετικά με το να πας αεροπορικώς Αθήνα-Βοστώνη και Ουάσινγκτον-Αθήνα, καλά ακούγεται αλλά κοίτα τις τιμές, η Βοστώνη και η Ουάσινγκτον μερικές φορές έχουν αρκετά ακριβότερα εισητήρια από την Νέα Υόρκη ή την Φιλαδέλφεια. Συνήθως το orbitz.com έχει τα πιο φτηνά εισητήρια - και για τις πτήσεις εσωτερικού.

 

Λοιπόν, έχω βάλει στο πρόγραμμα ένα ταξιδάκι στις ΗΠΑ (ξανά), για να επισκεφτώ Βοστώνη και Ουάσινγκτον. Εναλλακτικοί τρόποι τέλεσης του ταξιδιού:
  • Αεροπορικώς Βοστώνη, τραίνο Ουάσινγκτον, επιστροφή από Ουάσινγκτον.
  • Αεροπορικώς Βοστώνη, αεροπορικώς Ουάσινγκτον, επιστροφή από Ουάσινγκτον.
  • Άλλο (; )

Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή με το τρένο Βοστώνη-Ουάσινγκτον δεν συμφέρει, η Amtrak είναι πανάκριβη και η διαδρομή 7-8 ώρες- με τα ίδια λεφτά πας αεροπορικώς. Αλλά αν θες να πάρεις το τρένο, τότε μπορείς να σταματήσεις για μια μέρα στην Νέα Υόρκη ή στην Φιλαδέλφεια. Επίσης υπάρχουν λεωφορεία που κάνουν την διαδρομή Βοστώνη-Νέα Υόρκη και Νέα Υόρκη-Ουάσινγκτον για εξευτελιστικές τιμές (κάτω από $20!), αν θες να γλυτώσεις χρήματα.

 

Άλλη επιλογή είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου - προσωπικά όταν ταξιδεύω στο εξωτερικό μου αρέσει να κάνω ταξίδι με αυτοκίνητο, να σταματώ σε μικρές άγνωστες περιοχές και να ξεφεύγω από αυτά που βλέπουν οι τουρίστες - αλλά ομολογώ το ταξίδι με αυτοκίνητο είναι πιο ενδιαφέρον σε άλλες χώρες και όχι στις ΗΠΑ.

 

Πότε σκέφτεσαι να πας; Στην Ουάσινγκτον μένω και εγώ.

 

Σχετικά με το να πας αεροπορικώς Αθήνα-Βοστώνη και Ουάσινγκτον-Αθήνα, καλά ακούγεται αλλά κοίτα τις τιμές, η Βοστώνη και η Ουάσινγκτον μερικές φορές έχουν αρκετά ακριβότερα εισητήρια από την Νέα Υόρκη ή την Φιλαδέλφεια. Συνήθως το orbitz.com έχει τα πιο φτηνά εισητήρια - και για τις πτήσεις εσωτερικού.

 

Είτε εδώ, είτε στο άλλο θέμα, μόνο εσύ μου φαίνεται πως μπορείς να βοηθήσεις. :)

 

Το σκεφτόμουν για Μάρτιο, ξέρω πως είναι πολύ νωρίς, αλλά είμαι ακόμη στο προσχέδιο. Πήγα ήδη δύο φορές Νέα Υόρκη φέτος, Βοστώνη ήθελα πολύ να πάω, όπως και Ουάσινγκτον και είπα να τα συνδυάσω.

 

Εισιτήρια μια ματιά που έριξα βγαίνουν πολύ ακριβά, αλλά σίγουρα θα πέσουν, καθώς ο Μάρτιος δεν θεωρείται και high season...

 

Αναφορικά με το τραίνο, θα είχε ενδιαφέρον αν σταματούσα στην Φιλαδέλφεια, αλλά εάν η τιμή είναι κοντά ή στα ίδια επίπεδα με το αεροπλάνο σίγουρα θα το προτιμήσω.

 

Αυτοκίνητο δεν είναι κακή ιδέα, αλλά πόσο θα είναι το ταξίδι; Δεν θέλω να φάω τις μέρες μου στο δρόμο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τον Μάρτιο έχει καλές τιμές..

Με αυτοκίνητο Βοστώνη-Ουάσινγκτον είναι περίπου 8 ώρες, αλλά μπορείς να το κάνεις σε δυο μέρες και να σταματήσεις στο New Naven να δεις το πανεπιστήμιο Yale (και να φας εξαιρετική pizza), στην Νέα Υόρκη, στο πανέμορφο Princeton, στην Φιλαδέλφεια για να δεις την καμπάνα της ανεξαρτησίας, και στη Βαλτιμόρη για τα φημισμένα καβούρια της..

 

 

Είτε εδώ, είτε στο άλλο θέμα, μόνο εσύ μου φαίνεται πως μπορείς να βοηθήσεις. :)

 

Το σκεφτόμουν για Μάρτιο, ξέρω πως είναι πολύ νωρίς, αλλά είμαι ακόμη στο προσχέδιο. Πήγα ήδη δύο φορές Νέα Υόρκη φέτος, Βοστώνη ήθελα πολύ να πάω, όπως και Ουάσινγκτον και είπα να τα συνδυάσω.

 

Εισιτήρια μια ματιά που έριξα βγαίνουν πολύ ακριβά, αλλά σίγουρα θα πέσουν, καθώς ο Μάρτιος δεν θεωρείται και high season...

 

Αναφορικά με το τραίνο, θα είχε ενδιαφέρον αν σταματούσα στην Φιλαδέλφεια, αλλά εάν η τιμή είναι κοντά ή στα ίδια επίπεδα με το αεροπλάνο σίγουρα θα το προτιμήσω.

 

Αυτοκίνητο δεν είναι κακή ιδέα, αλλά πόσο θα είναι το ταξίδι; Δεν θέλω να φάω τις μέρες μου στο δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τον Μάρτιο έχει καλές τιμές..

Με αυτοκίνητο Βοστώνη-Ουάσινγκτον είναι περίπου 8 ώρες, αλλά μπορείς να το κάνεις σε δυο μέρες και να σταματήσεις στο New Naven να δεις το πανεπιστήμιο Yale (και να φας εξαιρετική pizza), στην Νέα Υόρκη, στο πανέμορφο Princeton, στην Φιλαδέλφεια για να δεις την καμπάνα της ανεξαρτησίας, και στη Βαλτιμόρη για τα φημισμένα καβούρια της..

 

Αξίζει αναμφίβολα... Εξ άλλου θα ήθελα να επισκεφθώ Yale - Harvard - Princeton, ενώ η Φιλαδέλφεια δεν θα με χάλαγε...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, θελω να ψαξω για ταξιδι στις χριστουγεννιατικες διακοπες, εχει καποιος να μου προτινει καποιο μερος στο εξωτερικο με γυρω στα 300€
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Λονδίνο με budget αεροπορικές εταιρείες και budget hotel. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σε λίγες μέρες θα πάω στη Βουδαπέστη ξέρει κανείς κάποιο καλό ξενοδοχείο στο κέντρο να μου προτείνει?Δεν έχω ιδέα και που να ψάξω..
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα πάω στη Βουδαπέστη ξέρει κανείς κάποιο καλό ξενοδοχείο στο κέντρο να μου προτείνει?Δεν έχω ιδέα και που να ψάξω..

 

Πες μας πόσα διαθέτεις και για πόσα βράδια. Τότε θα βοηθήσουμε. :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πόσα διαθέτεις και για πόσα βράδια. Τότε θα βοηθήσουμε. :wink:

 

Από 50 μέχρι 100 τη βραδιά περίπου για 2 βράδια :)

Link to comment
Share on other sites

Από 50 μέχρι 100 τη βραδιά περίπου για 2 βράδια :)

 

Μπορείς να κοιτάξεις το Expedia.co.uk, βρίσκεις εκεί πολύ καλές επιλογές. Μόνο να κοιτάξεις να διαλέξεις περιοχή City Centre και να τα βάλει με σειρά τιμής και όχι Recommended.

 

Καθ' ότι πρόκειται για σχετικά φθηνή πόλη, δεν θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι καλό και φθηνό.

 

Υ.Γ.

Ψάξε κοντά στις περιοχές I, V, VI, VII, ή στον Gellert Hill ή στην Széchenyi Bridge. Είναι αρκετά κεντρικά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις το Expedia.co.uk, βρίσκεις εκεί πολύ καλές επιλογές. Μόνο να κοιτάξεις να διαλέξεις περιοχή City Centre και να τα βάλει με σειρά τιμής και όχι Recommended.

 

Καθ' ότι πρόκειται για σχετικά φθηνή πόλη, δεν θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι καλό και φθηνό.

 

Υ.Γ.

Ψάξε κοντά στις περιοχές I, V, VI, VII, ή στον Gellert Hill ή στην Széchenyi Bridge. Είναι αρκετά κεντρικά.

Ok θα ψάξω αν και έχω μπερδευτεί λίγο με τις περιοχές.Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Ok θα ψάξω αν και έχω μπερδευτεί λίγο με τις περιοχές.Ευχαριστώ πολύ πάντως!

 

Στην Expedia μπορείς να δεις τα ξενοδοχεία στον χάρτη. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις από κάπου (λ.χ. Wikipedia) που βρίσκονται τα κυριότερα αξιοθέατα και ακολούθως να ψάξεις ξενοδοχεία κοντά. Επίσης μπορείς να ψάξεις ξενοδοχείο κοντά σε στάση του μέτρο. :)

 

Άλλες ιστοσελίδες για ξενοδοχεία: baholidays.com, octopustravel.com

 

Ελπίζω να βοήθησα. :O

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε λίγες μέρες θα πάω στη Βουδαπέστη ξέρει κανείς κάποιο καλό ξενοδοχείο στο κέντρο να μου προτείνει?Δεν έχω ιδέα και που να ψάξω..

 

υπαρχουν και τα σαιτ

1)http://www.skyscanner.ru/hotels/

2)http://www.hotelscombined.com

3)http://www.booking.com/

καλη επιτυχια....να κοιταξεισ για κεντρο και φυσικα παντα κοντα σε σταση μετρο, να δεισ φωτο και να διαβασεισ τα σχολια που αφηνουν προηγουμενοι πελατες,

να διαβαζεισ παντα τουσ ορουσ οσον αφορα αν συμπεριλαμβανει πρωινο, τουσ φορουσ καθωσ και τι γινεται σε περιπτωση ακυρωσησ.....

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου ετοιμαζομαι για Νοεμβριο να κανω ταξιδακι στα Ζαγοροχώρια. Εκλεισα ξενοδοχειο (βρηκα σχεδον ολα κλεισμενα).

Ελπιζω το polo να αντεξει τα χιονια εκει. Μήπως μπορειτε να μου πειτε απ τα 46 χωρια τι αξιζει να δω, να δοκιμασω. Την δικια σας εμπειρια.

Ευχαριστω

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια και απο μενα!εγω δεν θα παω τοσο μακρια!θα παω για το σαβ/κυριακο μεχρι την χαλκιδα για ενα ταξιδακι "αναψυχης"! αυτο που θα ηθελα απο εσας ειναι να μου προτινετε μερος για φαγητο...και κανενα πα'ι'δάκι δεν θα μας χαλαγε..... περιμενω απαντησεις....
min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...