Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Χρησιμοποιώ πρόγραμμα ηχογράφησης κλίσεων το οποίο δεν δουλεύει όταν πραγματοποιούνται κλήσεις μεσώ voip (εξερχόμενες).

Ξέρετε κάποια εφαρμογή που να μπορεί να το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

To Zoiper υποστηρίζει ηχογράφηση των κλήσεων

 

Στάλθηκε από το Le X526 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To Zoiper υποστηρίζει ηχογράφηση των κλήσεων

 

Στάλθηκε από το Le X526 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ'ευχαριστώ.

Παρεμπιπτόντως ξέρεις αν η δωρεάν εκδοσή έχει διαφορές όσον αφορά την ποιότητα κλήσεων σε σχέση με την προς αγορά εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει την pro. Με την free είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα της.το χρησιμοποιώ με callingcredit

 

Στάλθηκε από το Le X526 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν η δωρεάν εκδοσή έχει διαφορές όσον αφορά την ποιότητα κλήσεων σε σχέση με την προς αγορά εφαρμογή;
Η ποιότητα των κλήσεων εξαρτάται άμεσα από την ποιότητα του internet και όχι από την προς αγορά ή δωρεάν έκδοση της εφαρμογής.

Επομένως, σε περίπτωση κακής ποιότητας διαδικτύου, οι αγορασμένες εφαρμογές είναι προτιμότερες επειδή έχουν πιο ευέλικτες και προηγμένες ρυθμίσεις για την επίλυση προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παίζει ίσως ρόλο στην pro έκδοση είναι αν υπάρχουν επιπλέον codecs που δίνουν καλύτερη ποιότητα επικοινωνίας.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.

Επίσης, όταν βάζω π.χ. G.729 - ένταση του ήχου είναι πάντα μειωμένη (και έχω τη μέγιστη στάθμη έντασης του ηχείου του τηλεφώνου) – άρα και στις ρυθμίσεις εφαρμογής πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει την pro. Με την free είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα της.το χρησιμοποιώ με callingcredit

 

Στάλθηκε από το Le X526 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κ' εγώ με callindcredit προσπάθησα να την συνδέσω αλλά δεν συνδέθηκε. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος η είναι κάποιο άλλο θέμα. Αν θες πες μου τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω μήπως και είναι σφάλμα ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω ξαναπεί... Η callingcredit με την δική της εφαρμογή έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ποιότητα ήχου από ότι με το zoiper... Δοκιμασμένο με όλους τους codec και κλήση προς σταθερό ΟΤΕ voip.. Και εγώ καλούσα από 4G+ τέρμα σήμα. 300mbps βγάζει το speedtest..

 

Με την εφαρμογή της είναι κορυφή η callingcredit.. Με το zoiper κάνει σπασίματα, κάνει κάτι ρομποτικά... Δοκιμάστε το να δείτε. Εγώ έδωσα το κινητό στη γυναίκα να με παίρνει στο σταθερό με ένα ένα codec και στο τέλος με την εφαρμογή της callingcredit για να καταλήξω σε συμπέρασμα...

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο βήμα δεν μου πρασινίζει καμιά επιλογή. :(

 

Ξαναδες τα στοιχεία σου username+password κάτι πρέπει να βάζεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

γενικα το zoiper να ξερετε συμπεριφέρεται καλυτερα με την επιλογη automatic gain control κλειστή.
Link to comment
Share on other sites

Στη Q σου δίνει 1 γίγα στην online ανανέωση και το πακέτο του 1 γίγα στοιχίζει 4.90 για 30 μέρες.

Μπορείς τον 1ο μήνα να βάζεις 12 ευρώ και να τη βγάζεις χωρίς την αγορά πακέτου και με τα ρέστα ( μετά την παρακράτηση του φόρου) να βγάλεις άλλους δύο μήνες.

 

Φυσικά σου δίνει και το δικαίωμα της ελάχιστης ανανέωσης των 10 ευρώ.

 

 

Στάλθηκε από Tapatalk

 

Τον 3ο μήνα δε θα δουλεύει γιατί θα έχεις υπόλοιπο κάτω από 0,01€

Link to comment
Share on other sites

Με ανανέωση 12 ευρώ μένουν πάνω από 10 ευρώ υπόλοιπο μετά τη παρακράτηση του φόρου. Γιατί δεν φτάνουν να πάρει δύο πακέτα που στοιχίζουν συνολικά 9.80;

Δεν είπα ότι γίνεται αυτό με ανανέωση 10 ευρώ.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βασικα επειδη θελει καθε 2 μηνες ανανεωση υπολοιπου,τον τριτο μηνα πρεπει να ξαναβαλεις λεφτα γιατι αν μηδενιστει το υπολοιπο χανονται και τυχον ενεργοποιημενα πακετα. Σαν κοστος που βγαινει απο το υπολοιπο ναι,σε 3 μηνες ξοδευεις 0 τον πρωτο (μπονους ανανεωσης) και απο 4,9 για τους υπολοιπους 2. Αλλα στο τελος του 2ου πρεπει να βαλεις παλι λεφτα οποτε αν το δεις σαν κοστος που βγαινει απο την τσεπη ειναι μεγαλυτερο,εχοντας ομως και υπολοιπο διαθεσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναδοκίμασα το zoiper για κλήσεις και απογοητευτικα πλήρως. Σε κλήση επί 5 λεπτά προσπαθούσα να πω ένα αριθμό για να τον καταγράψει ο συνομιλητής μου και ποτέ δεν τα κατάφερε αφού συνέχεια είχε διακοπές και αλλοίωση της φωνης και στο τέλος της κλήσεις απεγκατεστησα κατευθείαν την εφαρμογή. Στην αρχή που το είχα δοκιμάσει δεν ήταν τόσο χάλια η ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναδοκίμασα το zoiper για κλήσεις και απογοητευτικα πλήρως. Σε κλήση επί 5 λεπτά προσπαθούσα να πω ένα αριθμό για να τον καταγράψει ο συνομιλητής μου και ποτέ δεν τα κατάφερε αφού συνέχεια είχε διακοπές και αλλοίωση της φωνης και στο τέλος της κλήσεις απεγκατεστησα κατευθείαν την εφαρμογή. Στην αρχή που το είχα δοκιμάσει δεν ήταν τόσο χάλια η ποιότητα.

 

Σας το είπα.. Είμαι πολύ ψείρας με αυτά. Χάλασα σχεδόν ευρώ σε δοκιμές στην callingcredit. Αν σκεφτείς 0.006 το λεπτό έκανα πολλές κλήσεις.. Και πολλές μέρες δοκιμές... Η εφαρμογή της callingcredit η αλλιώς το Mobile voip που νομίζω είναι ίδια, έχει αξιοπρεπής ποιότητα. Θα έλεγα τέλεια για τη δουλειά που το θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=finarea.CallingCredit

Είναι ίδια η ποιότητα κλήσεων με το Mobilevoip.

Στις κλήσεις μόνο με call back είμαι 100% ευχαριστημένος. Στα μηνύματα μερικοί μου έχουν αναφέρει ότι δεν βγάζει τον αριθμό μου, αλλά ένα info. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο αυτό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=finarea.CallingCredit

Είναι ίδια η ποιότητα κλήσεων με το Mobilevoip.

Στις κλήσεις μόνο με call back είμαι 100% ευχαριστημένος. Στα μηνύματα μερικοί μου έχουν αναφέρει ότι δεν βγάζει τον αριθμό μου, αλλά ένα info. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο αυτό;

Ευχαριστώ

 

Μου εξηγείς λίγο φίλε το call back τι κάνει ακριβώς γιατί δεν έχω καταλάβει;;;

Link to comment
Share on other sites

Με την μέθοδο αυτή, ο πάροχος VoIP αναλαμβάνει να σας συνδέσει με το άλλο μέρος που καλείτε και στην συνέχεια η κλήση πραγματοποιείται μέσω συμβατικού δικτύου (GSM). Ο πάροχος VoIP, από τη στιγμή που θα καλέσετε κάποιον, καλεί πρώτα εσάς (στην οθόνη σας θα δείτε να σας καλεί ο αριθμός που…καλέσατε) κι αφού απαντήσετε στην κλήση, ευθύς αμέσως καλείται ο άλλος αριθμός κι εν τέλει αφού γίνει η σύνδεση, στη συνέχεια πραγματοποιείται η συνομιλία. Στα συν της μεθόδου αυτής, είναι ότι δεν απαιτείται να έχετε ισχυρό σήμα, ούτε καταναλώνεται μεγάλος όγκος δεδομένων μέσω Διαδικτύου (η εφαρμογή χρειάζεται μόνο μερικά KB για να κάνει ό,τι πρέπει να κάνει), καθώς όπως προαναφέρθηκε η συνομιλία πραγματοποιείται πλέον μέσω του συμβατικού τηλεφωνικού δικτύου. Επιπλέον η ποιότητα της κλήσεως είναι κανονική, χωρίς καθυστερήσεις και διακοπές. Στα μείον είναι ότι εδώ υπάρχει τέλος σύνδεσης (ανέρχεται περίπου στα 0.04 € ανά κλήση), ενώ χρεώνεστε διπλή την κλήση. Δηλαδή, χρεώνεστε και για την κλήση που θα πραγματοποιήσει σε εσάς ο πάροχος VoIP, όσο και για την κλήση που θα πραγματοποιήσει στο άλλο μέρος που καλούμε. Και πάλι όμως, η χρέωση σε σύγκριση με τον συμβατικό πάροχο, εξακολουθεί να είναι κατά πολύ χαμηλότερη.
Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αυτή καλό είναι να χρησιμοποιήτε σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει ικανοποιητική ταχύτητα ίντερνετ για να πραγματοποιηθεί η κλήση και με αυτόν τον τρόπο μιλάς μέσω δικτύου και όχι μέσω ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...