Jump to content

ZTE Nubia M2


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μονό που δεν με πείραξε είναι η μηδενική υποστήριξη από την nubia. Η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών, συνήθως ούτε αντιλαμβάνεται, ούτε καν γνωρίζει αν γίνονται αναβάθμισεις στα τηλέφωνα. Ακόμη και χρήστες λίγο πιο ψαγμένοι, δεν μπορούν να καταλάβουν τι άλλαξε μια αναβάθμιση, εκτός και αν η συσκευή είχε κάποιο πολύ σοβαρό bug.

Η σύζυγος το έχει από πέρσι το Φεβρουάριο και είναι υπερ ευχαριστημένη χωρίς να έχει κάνει κάποια αναβάθμιση. Στο δικό μου πριν το δώσω στην κόρη μου πέρασα android 8 και Google camera από το xda ώστε να υποστηρίζει volte και να βελτιωθεί λίγο η ποιότητα της φωτογραφίας. Και αυτή είναι ευχαριστημένη με την συσκευή. Στα 122 ευρώ που μου στοίχισε η συσκευή, ούτε Samsung με 1Gb ram δεν μπορούσα να αγόρασω από εδώ. Για την εποχή που το αγοράσαμε ήταν ότι καλύτερο κυκλοφορούσε μέχρι 180 ευρώ από Κίνα και γύρω στα 230 από Ελλάδα.

Edited by toylhs9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μονό που δεν με πείραξε είναι η μηδενική υποστήριξη από την nubia. Η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών, συνήθως ούτε αντιλαμβάνεται, ούτε καν γνωρίζει αν γίνονται αναβάθμισεις στα τηλέφωνα. Ακόμη και χρήστες λίγο πιο ψαγμένοι, δεν μπορούν να καταλάβουν τι άλλαξε μια αναβάθμιση, εκτός και αν η συσκευή είχε κάποιο πολύ σοβαρό bug.

Η σύζυγος το έχει από πέρσι το Φεβρουάριο και είναι υπερ ευχαριστημένη χωρίς να έχει κάνει κάποια αναβάθμιση. Στο δικό μου πριν το δώσω στην κόρη μου πέρασα android 8 και Google camera από το xda ώστε να υποστηρίζει volte και να βελτιωθεί λίγο η ποιότητα της φωτογραφίας. Και αυτή είναι ευχαριστημένη με την συσκευή. Στα 122 ευρώ που μου στοίχισε η συσκευή, ούτε Samsung με 1Gb ram δεν μπορούσα να αγόρασω από εδώ. Για την εποχή που το αγοράσαμε ήταν ότι καλύτερο κυκλοφορούσε μέχρι 180 ευρώ από Κίνα και γύρω στα 230 από Ελλάδα.

 

Volte λειτουργει κανονικα και με την μαμα version. wifi calling δεν εχει.

Και το δικο μου λειτουργει αψογα κλεινοντας 2 χρονια σε 2 μηνες σαν καινουριο.

Μια φορα μονο επανεφερα εργοστασιακες ρυθμισεις πριν 1 χρονο.

Ακομα και η μπαταρια του μου βγαζει 5.30 ωρες στο 28% μετα 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Το μονό που δεν με πείραξε είναι η μηδενική υποστήριξη από την nubia. Η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών, συνήθως ούτε αντιλαμβάνεται, ούτε καν γνωρίζει αν γίνονται αναβάθμισεις στα τηλέφωνα. Ακόμη και χρήστες λίγο πιο ψαγμένοι, δεν μπορούν να καταλάβουν τι άλλαξε μια αναβάθμιση, εκτός και αν η συσκευή είχε κάποιο πολύ σοβαρό bug.

Η σύζυγος το έχει από πέρσι το Φεβρουάριο και είναι υπερ ευχαριστημένη χωρίς να έχει κάνει κάποια αναβάθμιση. Στο δικό μου πριν το δώσω στην κόρη μου πέρασα android 8 και Google camera από το xda ώστε να υποστηρίζει volte και να βελτιωθεί λίγο η ποιότητα της φωτογραφίας. Και αυτή είναι ευχαριστημένη με την συσκευή. Στα 122 ευρώ που μου στοίχισε η συσκευή, ούτε Samsung με 1Gb ram δεν μπορούσα να αγόρασω από εδώ. Για την εποχή που το αγοράσαμε ήταν ότι καλύτερο κυκλοφορούσε μέχρι 180 ευρώ από Κίνα και γύρω στα 230 από Ελλάδα.

 

-πια ρομ εχεις περασει?

Link to comment
Share on other sites

LineageOS, το μόνο πρόβλημα που μου ανέφερε η κόρη μου είναι ότι μια φορά διαγράφηκαν στα καλά καθούμενα όλες οι επαφές.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η κεραία του πάντως δεν είναι στην top κατηγορία.. Για πολλοστή φορά έμεινα με 0 δίκτυο ενώ γύρω μου σερφάριζαν ανενόχλητοι :p
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παραλίγο να μου κάνω δώρο νέο κινητό αλλά τη γλίτωσε στο παρα τρίχα το nubia :p. Ξαφνικά λοιπόν απενεργοποιήθηκε το gboard και δε μου άνοιγε πληκτρολόγιο πουθενά, ούτε sms. messenger, instagragram , browser! Πριν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων λοιπόν ( που δεν ξέρω αν θα έπιανε, χρησιμοποίησα τη φωνητική πληκτρολόγηση που λειτουργούσε, αναφώνησα "πληκτρολόγιο" και κατέβασα/εγκατέστησα το cheetah keyboard και σώθηκε. Software του κ..ου..
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Παραλίγο να μου κάνω δώρο νέο κινητό αλλά τη γλίτωσε στο παρα τρίχα το nubia :p. Ξαφνικά λοιπόν απενεργοποιήθηκε το gboard και δε μου άνοιγε πληκτρολόγιο πουθενά, ούτε sms. messenger, instagragram , browser! Πριν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων λοιπόν ( που δεν ξέρω αν θα έπιανε, χρησιμοποίησα τη φωνητική πληκτρολόγηση που λειτουργούσε, αναφώνησα "πληκτρολόγιο" και κατέβασα/εγκατέστησα το cheetah keyboard και σώθηκε. Software του κ..ου..
Το ίδιο έπαθε πρόσφατα ένας φίλος μου με παλιό Meizu.. Λογικά θα φταίει το Gboard.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παίζει νά 'μαι απ' τους λίγους που έχω ακόμα το κινητό, δεν κουνιέται φύλλο στο thread :p. Τέλος πάντων μου προκαλεί εντύπωση που κανένας δεν ανέφερε ποτέ το πρόβλημα με την κλήση στο 100, καλείς 100 και το ρημάδι παίρνει αυτόματα το 112 (αριθμός έκτακτης ανάγκης). Διάβασα στο φόρουμ της xiaomi για το ίδιο πρόβλημα σε συακευή και ότι η λύση είναι να καλέσεις στο 1000. Όταν το ξαναχρειαστώ θα το δοκιμάσω.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Παίζει νά 'μαι απ' τους λίγους που έχω ακόμα το κινητό, δεν κουνιέται φύλλο στο thread :p. Τέλος πάντων μου προκαλεί εντύπωση που κανένας δεν ανέφερε ποτέ το πρόβλημα με την κλήση στο 100, καλείς 100 και το ρημάδι παίρνει αυτόματα το 112 (αριθμός έκτακτης ανάγκης). Διάβασα στο φόρουμ της xiaomi για το ίδιο πρόβλημα σε συακευή και ότι η λύση είναι να καλέσεις στο 1000. Όταν το ξαναχρειαστώ θα το δοκιμάσω.
Όντως δεν κουνιέται Τπτ αλλά δεν είσαι μόνος που ακόμα το έχει.

2 χρόνια έκλεισα,όλα μια χαρα,παραδόξως η μπαταρία βγάζει άνετα μέρα και με βαριά χρήση!

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
2+ χρόνια κάτοχος, όλα καλά γενικά. Ναι, είναι χαμηλή η ένταση στο ακουστικό, ακόμα και στο φουλ. Επίσης, πολλοί παραπονιούνται ότι δεν με ακούνε καλά ενώ έχω φουλ σήμα. Ίσως φταίει το ότι είχα ανοιχτό το volte. Τέλος, δεν μπορώ να βρω τη ρύθμιση για να λαμβάνω ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης.
Link to comment
Share on other sites

Ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης ούτε εσείς έχετε λάβει ε?

 

Απο Δεκέμβρη 2017 και εγω φανατικός κάτοχος!! Απροβλημάτιστο, και με μπαταρια να βγαζει ακομα μερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια το εχει ακομα η γυναικα μου αλλα καποια μηνυματα στο viber δεν της ερχονται! Τι φταιει ρε παιδια τα εχω δοκιμασει ολα τα settings!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχει ακομα η γυναικα μου αλλα καποια μηνυματα στο viber δεν της ερχονται! Τι φταιει ρε παιδια τα εχω δοκιμασει ολα τα settings!

 

Είναι γνωστό το κουσούρι που έχει με τις ειδοποιήσεις. Εγώ έχω εγκαταστήσει το NoLed και συνήθως δουλεύουν οι ειδοποιήσεις του , συμπερλαμβανομένου και του Viber. Αλλά δεν είναι η συσκευή που θα την ρυθμίσεις και θα ξενοιάσεις, που και που χάνει τους ήχους που ρύθμισες, απενεργοποιεί εφαρμογές που τους έδωσες άδεια κλπ.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Είναι κάνεις εδώ?

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδω και γω. Μετα 2,5 χρονια σε υπεραριστη κατασταση, χωρις ουτε μια γρατζουνια (ουτε στην οθονη και χωρις τζαμακι), με μπαταρια που ακομα κραταει γερα και χωρις burn in στην amoled.

Παει σφαιρα ακομα το ατιμο με τον 625.

Θα το αλλαξω μεχρι τελους καλοκαιριου και θα παει στην κορη μου.

Παντως εμενα ολες οι ειδοποιησεις ερχονται κανονικα με μονο προβλημα στο viber, αλλα το ελυσα κλειδωμενο στo backround.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάνεις εδώ?

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παρών. Μόνο παράπονο η χαμηλή ένταση στο ακουστικό αλλά με ένα headset λύνεται. Αγρατσούνιστο χωρίς τζαμάκι και το δικό μου. Κάποια κουσούρια με ειδοποιήσεις - απώλεια ρυθμίσεων τα συνήθισα πια και δε με ενοχλούν. Γενικά θεωρώ πως ήταν καλή αγορά.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γκαντεμιά, πριν λίγο μου έπεσε και ράγισε το τζαμάκι από τις κάμερες. Με μια πρόχειρη αναζήτηση το ανταλλακτικό κάνει γύρω στα 10€. Έχει πάθει κανείς κάτι αντίστοιχο;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το κεφάλαιο nubia κλείνει για μένα. Παρήγγειλα το xiaomi mi 10 lite 5G.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα. Από εχθές δεν ανταποκρίνεται το κουμπί on off. Δεν σβήνει η οθόνη, δεν κάνει επανεκκίνηση και λογικά αν κλείσει από μπαταρία δεν θα μπορέσω να το ξανά ανοίξω. Μπορείς να βοηθήσεις , τι μπορώ να κάνω; Thanks.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από εχθές δεν ανταποκρίνεται το κουμπί on off. Δεν σβήνει η οθόνη, δεν κάνει επανεκκίνηση και λογικά αν κλείσει από μπαταρία δεν θα μπορέσω να το ξανά ανοίξω. Μπορείς να βοηθήσεις , τι μπορώ να κάνω; Thanks.
Μην αγχώνεσαι το παθαίνουν που και που! Είναι θέμα software απλά σκάλωσε. Κράτα πατημένο το κουμπί off μέχρι να κλείσει και αυτό ήταν. Μετά το πατάς ξανά να ανοίξει και θα σου δουλεύει κανονικά...

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε μόνο του . Αφού δεν υπήρχε ανταπόκριση από το power button όταν έκλεισε μόνο του από μπαταρία και το έβαλα να φορτίσει ξεσκάλωσε και άρχισε να λειτουργεί και το άνοιξα ξανά. Ίσως η εμπειρία μου αυτή βοηθήσει και κάποιον άλλον.

Το κινητό το έχω από pre-order από τους πρώτους σχετικά που παρέλαβα και λειτουργεί ακόμα άψογα. Απόσβεση 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Nubia M2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...