Jump to content

[Επίσημο] Nokia N70


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kai se mena kati tetoio eixe simvei:eixa to siemens sx1 (2 xronia) kai otan to pira se texnikous mou ipan akrivos to idio pragma...to anoixa meta na dw an isxuei,kai ontos i plaketa(sto eswteriko) eixe oxidwthei...!!den xerw an kati tetoio simvainei kai sta nokia,pantos exw valei sto diko mou (nokia n70 me) thiki bodyglove kai pisteuw pws kapws prostateuetai..!

μου φαινεται λιγο περιεργο, τουλαχιστον για τα νοκια, εκτος αν τα αλλαξαν τοσο κατασκευαστικα. εδω το 6600 μου ειναι 2,5 χρονων και ενος φιλου μου 3,5 χρονων και δεν εχουν τιποτα ακομα..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να σας πω κατι που επαθα.....και εχω φρικαρει εντελως....

ειχα το ν70 πριν παρω το 73...ολα καλα ολα ωραια....

ξαφνικα μια μερα το κινητο σταματησε να δουλεύει.......

δεν ανοιγε με τιποτα...απλα εβγαινε μια άσπρη οθονη....

το πηγα σε 2 διαφορετικά νοκια κλαμπ και μου ειπαν οτι το κινητό ειναι πλεον για πεταμα...γιατι μάζεψε υγρασία....

:blink: :blink:

μα τους λεω ρε παιδια ειναι δυνατον....??

ουτε σε νερο το εριξα ουτε τιποτα τετοιο...

η απαντηση που πηρα ηταν οτι γίνονται αυτα...για αυτο θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοί κτλ κτλ κτλ....

και τους λεω εγω τωρα τι να κανω...???

να πεταξω ετσι απλα το κινητό...(το οποιο δεν εχει κλεισει ακομη χρονο.....απο την ωρα που το αγορασα...)..

και μου απαντάνε ναι..δεν γινεται τιποτα...

ειναι δυνατον ρε παιδια....???

δεν μπορω να συνέλθω απο το σοκ μιλαμε....

 

Αν δεν έχει κλείσει χρόνο, είσαι στην εγγύηση...να σου δείξουν την υγρασία, η οποία πάντα φαίνεται.....

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται λιγο περιεργο, τουλαχιστον για τα νοκια, εκτος αν τα αλλαξαν τοσο κατασκευαστικα. εδω το 6600 μου ειναι 2,5 χρονων και ενος φιλου μου 3,5 χρονων και δεν εχουν τιποτα ακομα..

  1. μπορεί να ήταν κατασκευαστικό λάθος
  2. μπορεί να ήταν αστοχία υλικού
  3. μπορεί να πήρε υγρασία από την ατμόσφαιρα χωρίς να είναι απαραίτητο να το έχει αφήσει ο φίλος μας στο νερό.

  • δε σημαίνει λοιπόν ό,τι η νόκια έριξε τη ποιότητα των κινητών της.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει κλείσει χρόνο, είσαι στην εγγύηση...να σου δείξουν την υγρασία, η οποία πάντα φαίνεται.....

 

Γ.

 

Δυστυχώς η δικαιολογία "υγρασία" οχυρώνει τις εταιρίες νομικά και αφήνει εμάς τους καταναλωτές ανυπεράσπιστους.

Είχα ένα Motorola το οποίο στους 9 μήνες σταμάτησε να φορτίζει. Στην αρχή κουνούσα λίγο το βύσμα και "έπιανε", μετά τίποτα. Μετά από μεγάλη ταλαιπωρία με την vod, αντιπροσωπεία και ακόμα τη Γραμματεία Καταναλωτή δεν έβγαλα άκρη, μου είπαν ότι εγώ φταίω και δεν με καλύπτει η εγγύηση, ούτε επισκευάζεται.

 

Η ερώτηση είναι γιατί ένα κινητό το οποίο δουλεύει μια χαρά, δεν έχει πέσει στο νερό, ούτε έχει βραχεί, είναι το ευάλωτο να πιάσει υγρασία στην πλακέτα της φόρτισης?

Μου είπαν ότι ακόμα και αν ακουμπάει σε βρεγμένα μαλλιά όταν μιλάς, πάει η υγρασία μέσα, ή ότι αν στην περιοχή που μένω έχει υγρασία μπορεί να φταίειε και αυτό.

Άρα φταίει ο κατασκευαστής που δεν έχει φροντίσει να προστατέψει καλά το προϊόν του στην καθημερινή χρήση.

 

Τελικά το πετάς....... για να μην το βλέπεις και ανεβάζεις πίεση....:angry:

Link to comment
Share on other sites

& ήρθε ο καιρός για το πρώτο μου post.. :O

Ζητώ τη βοήθειά σας σε ένα προβληματάκι που έχω. Αγόρασα το n70 ΜΕ πριν λίγες μέρες κ βάζοντας την κάρτα μνήμης μέσα δεν την έχει αναγνωρίσει ποτέ. -Όσο έχω καταφέρει να ψάξω στο thread εδώ, δεν κατάλαβα και πολλά- Αυτό που δοκίμασα είναι να βάλω το 1GB σε card reader για να της κάνω ένα format μπας και πάρει μπρος, αλλά μου λέει : "the disc is write protected" και δεν γίνεται τίποτα... Είμαι σε απόγνωση :( :(

Link to comment
Share on other sites

Εχει ένα διακοπτάκι πάνω της, μετακίνησέ το να ξεκλειδωθεί...

 

Γ.

Εχουν οι mmc διακοπτακι?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν οι mmc διακοπτακι?

 

Οντως σόρρυ...το μπέρδεψα με τον αντάπτορα της μινι SD του 93 μου...:(

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα τελευταια οταν με παιρνουν τηλ δεν με ακουν καλα.. παιρνω τον εαυτο μου και ακουγομαι βραχνιασμενος και πολυ μουντα κανω επανεκκινηση ολα καλα.. μετα απο λιγες ωρες παλι τα ιδια απροσδιωριστα συμβαινει μηπως ξερετ κατι εχω την τελευταια εκδοση firmware
iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα. Έχω βάλει για ηχο κλήσης ενα ΜΡ3 (περιπου 5 ΜΒ) και όταν με καλούν (σχεδόν όλες τις φορές) ξεκινάει το ΜΡ3 και μετά απο 3 δευτερόλεπτα περίπου αγούγεται το ιδιο τραγούδι σε "slow motion"!Το'χει συναντήσει κανείς αυτό?Στην αρχή το διάβαζε απο κάρτα μνήμης αλλά μετά το μετέφερα και στο κινιτό αλλά πάλι τα ίδια κάνει.Μήπως ειναι μεγάλο το αρχείο για ήχο κλήσης?

Επίσης γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα (όπως στο 6270) να στείλεις SMS σε πρόσφατα σταλθέντες αριθμούς και να μην πρέπει να ανατρέξεις τον τηλ κατάλογο κάθε φορά?

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα. Έχω βάλει για ηχο κλήσης ενα ΜΡ3 (περιπου 5 ΜΒ) και όταν με καλούν (σχεδόν όλες τις φορές) ξεκινάει το ΜΡ3 και μετά απο 3 δευτερόλεπτα περίπου αγούγεται το ιδιο τραγούδι σε "slow motion"!Το'χει συναντήσει κανείς αυτό?Στην αρχή το διάβαζε απο κάρτα μνήμης αλλά μετά το μετέφερα και στο κινιτό αλλά πάλι τα ίδια κάνει.Μήπως ειναι μεγάλο το αρχείο για ήχο κλήσης?

Επίσης γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα (όπως στο 6270) να στείλεις SMS σε πρόσφατα σταλθέντες αριθμούς και να μην πρέπει να ανατρέξεις τον τηλ κατάλογο κάθε φορά?

μαλλον το εχεις σε 3G και οταν σε καλουν δεν εχει σημα και εκεινη τη στιγμη γυρναει σε GSM, ετσι μπουκωνει ο ηχος. δυστυχως γινεται σε ολα τα s60. :)

 

οχι, δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. αν και ειναι πολυ ευκολο να ανατρεξεις στον καταλογο, δεν πατας καν επιλογες. πας πανω στο κουτακι του αριθμου στο νεο sms, πατας το joystick, μετα βρισκεις την επαφη και πατας κατευθειαν "ενταξει", αλλα φανταζομαι το ξερεις :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "gianpithio", θέλω να ΠΕΤΑΞΩ ΟΛΑ τα προεγκατεστημένα παιχνίδια ("Snakes" κτλ.) καθώς και ΟΛΟΥΣ τους προεγκατεστημένους ήχους!

Μου κρατάνε "ΤΣΑΜΠΑ" μνήμη!

Έχω φτιάξει "και μαμώ" ήχους δικούς μου με το SoundForge 8.0 και έχω ΗΔΗ βρει μπόλικα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ παιχνίδια...

ΠΩΣ λοιπόν τα σβήνω τα ρημάδια που προανέφερα;;;

 

Άρα, θέλω έναν ΓΕΝΙΚΟ "File Manager" που να επεμβαίνει ΠΑΝΤΟΥ, σε ΟΠΟΙΟ αρχείο/utility θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "gianpithio", θέλω να ΠΕΤΑΞΩ ΟΛΑ τα προεγκατεστημένα παιχνίδια ("Snakes" κτλ.) καθώς και ΟΛΟΥΣ τους προεγκατεστημένους ήχους!

Μου κρατάνε "ΤΣΑΜΠΑ" μνήμη!

Έχω φτιάξει "και μαμώ" ήχους δικούς μου με το SoundForge 8.0 και έχω ΗΔΗ βρει μπόλικα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ παιχνίδια...

ΠΩΣ λοιπόν τα σβήνω τα ρημάδια που προανέφερα;;;

 

Άρα, θέλω έναν ΓΕΝΙΚΟ "File Manager" που να επεμβαίνει ΠΑΝΤΟΥ, σε ΟΠΟΙΟ αρχείο/utility θέλω...

δε μπορεις να τα σβησεις αυτα, ειναι στη rom του κινητου και δε σβηνονται, ουτε ομως σου κρατανε χωρο.

γενικος και τελειος file manager ειναι ο Fexplorer ;)

Link to comment
Share on other sites

δε μπορεις να τα σβησεις αυτα, ειναι στη rom του κινητου και δε σβηνονται, ουτε ομως σου κρατανε χωρο.

γενικος και τελειος file manager ειναι ο Fexplorer ;)

 

Δηλαδή... σκατά! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τα σβήσω αυτά που θέλω!!!

Τες-πα... φτιάχνω κάποια background images (με ή χωρίς animation) για να τα έχω "ταπετσαρία" στο Ν70... Καταρχάς ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (pixel) υποστηρίζει και ΣΕ ΤΙ FORMAT να τα σώζω (εικόνες στατικές, αλλά ΚΑΙ με animation);

 

Α... αυτό το FExplorer, σε Greek version υπάρχει (όχι ότι ΔΕΝ μου κάνει σε αγγλική, απλά ρωτώ);

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή... σκατά! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τα σβήσω αυτά που θέλω!!!

Τες-πα... φτιάχνω κάποια background images (με ή χωρίς animation) για να τα έχω "ταπετσαρία" στο Ν70... Καταρχάς ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (pixel) υποστηρίζει και ΣΕ ΤΙ FORMAT να τα σώζω (εικόνες στατικές, αλλά ΚΑΙ με animation);

 

Α... αυτό το FExplorer, σε Greek version υπάρχει (όχι ότι ΔΕΝ μου κάνει σε αγγλική, απλά ρωτώ);

Υποστηρίζει όλα τα κλασσικά φορμάτ (.bmp, .gif, .jpg) σε πλάτος: 174 και ύψος: 144.

Τις κινούμενες δεν τις "παίζει" απλώς εμφανίζει το πρώτο frame τους.

Ο FExplorer δεν υπάρχει σε ελληνική έκδοση.

 

-----------

Για το πλάτος εννοώ, αφήνοντας περιθώρια αριστερά και δεξιά.

Συγνώμη για το ύψος δικό μου το λάθος!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εχω διεγραψει ενα παιχνιδι του συστηματος C: κ οχι Z: αλλα το εικονιδιο παραμενει! Στο μενου το εχω ακομα αλλα δεν ανοιγει, πραγμα λογικο αφου εχει σβηστει.. Διεγραψα οτι υπολειματα ειχαν μεινει απο αυτο το παιχνιδι κ πολλες αχρηστες εγκαταστασεις που ειχαν σβηστει κ πιαναν τσαμπα χωρο μπορειτε να σβησετε καποια προγραμματα αλλα μονο αυτα που βρισκονται στην μνημη του τηλεφωνου κ στην καρτα μνημης αλλα οχι απο το Z: δοκιμασα και ειδικο προγραμμα αλλα δεν εκανε τπτ μου πετουσε αυτο που περιμενα (Acess Denied).... Επισης γιατι εμφανιζονται τοσο χαλια οι φωτογραφιες στην εκθεση? Η φωτος εμφανιζονται μια χαρα στο υπολογιστη, κ η οθονη του κινητου εχει τελεια αναλυση, με ενα προγραμμα της Κοdαk εκανα view τις φωτογραφιες κ ειχαν τελεια αναλυση οπως κ πολλα θεματα, το ζουμ γιατι χαλαει τοσο πολυ την αναλυση της φωτογραφιας ενω απο ενα προγραμμα σε ζουμ τις βλεπω πολυ καλα.. Δεν καταλαβαινω..... Βλεπω το 6680 κ μου ερχεται να το παρω ολα τελεια τα εχει...! Το Ν70 ειναι πιο καινουργιο! Μια αναβαθμιση στην εκθεση πρεπει να την κανουν κ νομιζω θα πρεπει να αλλαξουν αυτο το μπερδεμενο τροπο εμφανισης των φωτογραφιων κ των βιντεο.

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

Εχω διεγραψει ενα παιχνιδι του συστηματος C: κ οχι Z: αλλα το εικονιδιο παραμενει! Στο μενου το εχω ακομα αλλα δεν ανοιγει, πραγμα λογικο αφου εχει σβηστει.. Διεγραψα οτι υπολειματα ειχαν μεινει απο αυτο το παιχνιδι κ πολλες αχρηστες εγκαταστασεις που ειχαν σβηστει κ πιαναν τσαμπα χωρο μπορειτε να σβησετε καποια προγραμματα αλλα μονο αυτα που βρισκονται στην μνημη του τηλεφωνου κ στην καρτα μνημης αλλα οχι απο το Z: δοκιμασα και ειδικο προγραμμα αλλα δεν εκανε τπτ μου πετουσε αυτο που περιμενα (Acess Denied).... Επισης γιατι εμφανιζονται τοσο χαλια οι φωτογραφιες στην εκθεση? Η φωτος εμφανιζονται μια χαρα στο υπολογιστη, κ η οθονη του κινητου εχει τελεια αναλυση, με ενα προγραμμα της Κοdαk εκανα view τις φωτογραφιες κ ειχαν τελεια αναλυση οπως κ πολλα θεματα, το ζουμ γιατι χαλαει τοσο πολυ την αναλυση της φωτογραφιας ενω απο ενα προγραμμα σε ζουμ τις βλεπω πολυ καλα.. Δεν καταλαβαινω..... Βλεπω το 6680 κ μου ερχεται να το παρω ολα τελεια τα εχει...! Το Ν70 ειναι πιο καινουργιο! Μια αναβαθμιση στην εκθεση πρεπει να την κανουν κ νομιζω θα πρεπει να αλλαξουν αυτο το μπερδεμενο τροπο εμφανισης των φωτογραφιων κ των βιντεο.

 

Άρα φίλε "Μακ", ΕΧΕΙΣ σβήσει και από ΠΡΟΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ, αρχεία/παιχνίδια/εφαρμογές! ΜΕ ΠΟΙΟ πρόγραμμα; Δεν αναφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα FileManager και ψαξε στο C: για αχρηστες εφαρμογες. Αλλα τα εικονιδια στο μενου παραμενουν κ θελω να τα σβησω πως γινεται αυτο??

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα FileManager και ψαξε στο C: για αχρηστες εφαρμογες. Αλλα τα εικονιδια στο μενου παραμενουν κ θελω να τα σβησω πως γινεται αυτο??

 

ΠΟΙΟΝ FileManager προτείνεις;

Και... ΠΡΟΦΑΝΩΣ εάν τα έσβησες αλλά ΔΕΝ έφυγαν τα εικονίδια, ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ...

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι το ProfilExplorer, θα το βρεις στο Dοtsis κ στο xxxxxxxxxxx, τα εικονιδια δν ειναι τπτ παρα απλα κατι συντομευσεις που αποθηκευονται στο μενου για διευκολυνση οταν το ανοιγεις, αυτα τα εικονιδια καπου βρισκονται ειτε σε αρχειο txt ,dat , η σε sis, πιθανως να υπαρχει προγραμα που κρυβει η σβηνει εικονιδια κ για αυτο ρωταω.... Ξερει κανεις?

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι το ProfilExplorer, θα το βρεις στο xxxxxxxxxxxx κ στο xxxxxxxxxx, τα εικονιδια δν ειναι τπτ παρα απλα κατι συντομευσεις που αποθηκευονται στο μενου για διευκολυνση οταν το ανοιγεις, αυτα τα εικονιδια καπου βρισκονται ειτε σε αρχειο txt ,dat , η σε sis, πιθανως να υπαρχει προγραμα που κρυβει η σβηνει εικονιδια κ για αυτο ρωταω.... Ξερει κανεις?

τι ακριβως εσβησες δηλαδη; αφου ηταν στο C (προφανως στο C:\system\apps\), τοτε μαλλον δεν ηταν του συστηματος.

τα εικονιδια ειναι τα *.aif αρχεια μεσα στο system\apps\

Link to comment
Share on other sites

πιθανως να υπαρχει προγραμα που κρυβει η σβηνει εικονιδια κ για αυτο ρωταω.... Ξερει κανεις?

Αν θελεις να κρυψεις καποιο προγραμμα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας μεσα στο Χ/system/apps/επανο στο φακελο της εφαρμογης που θελεις να κρυψεις και κανεις hide ολο το φακελο :)

(X = C η Ε αναλογος που εχει κανει εγκατασταση την εφαρμογη!)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...