Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που μπορούμε να δούμε πότε έχει περαστεί το τελευταίο update μέσω τηλεφώνου;

Εγώ προχθές που παρέλαβα δύο τηλέφωνα στο ένα ένα είχε περασμένη την 9.1.4 global αλλά με region μόνο Κίνα το οποίο και κράτησα εγώ, και το δεύτερο είχε περασμένη την 9.1.3 global με region για όλες τις χώρες.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αυτό πάντως το να γράφουν κανονικά τόσα άτομα στο φόρουμ τους που ζητάνε επιτακτικά developer rom,(εγώ προσωπικά 2~3 φορές) δεν το έχω δει σε άλλη συσκευή να το κάνουν και με φοβίζει λίγο είναι η αλήθεια, όσων αφορά την μετέπειτα υποστήριξη της συσκευής εννοώ.. Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι Κινέζοι. Μας βλέπω για custom σιγά σιγά όλους')
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα στην ζωη μου ειπα να μεινω και εγω στοκ για να περνω ΟΤΑ και ακομη τιποτα... χαχαχαχα :D

 

Μου αρεσει που εκαναν release και τα Kernel sources τρομαρα τους.....

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία 9.1.4 stable δόθηκε στις 24-11-2017. Πάντως διαβάζω πως παίζει να μην βγάλουν global dev διότι το τηλέφωνο προοριζόταν μόνο για την αγορά της Κίνας, και να είμαστε ευχαριστημένοι που έχουν βγάλει global stable.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι δεν υπάρχει custom development για την συσκευη μας δεν φταίει η Xiaomi. Τα resources τα έδωσε ενώ πχ στο Mi A1 δεν τα χει δώσει ακόμα. Από εκεί και πέρα είναι να ασχοληθεί κάποιος dev με την συσκευή.

 

Γιάννη, βάλε μια EU dev και θα έχεις ota :) . Πραγματικά δεν αξίζει να σκάτε με τις official stable. Αν κάποιον δεν τον φοβίζει το ξεκλείδωμα και twrp πραγματικά τσάμπα χαλιέσαι.

 

Μέχρι πριν 1-1,5 χρόνο το πέρασμα custom miui ήταν δεδομένο αφού δεν είχε ελληνικά. Και όταν λέμε custom, εννοούμε βασισμένη στην official stable china. Δηλαδή σαν stable είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα δω αντρεα αμα δεν βγει και αυτη την εβδομαδα που μας ερχεται η global stable 9.2 θα παω σε xiaomi.eu η epicrom.

 

Επισης με κανει τρομερη εντυπωση που δεν εχει δικο του thread στο xda...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πως να χει αφού δεν έχουν ασχοληθεί οι developers? Μόνο μια custom rom έχει γινει και αυτο χωρίς να χει βασιστει στα sources.

Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει development. Αλλά όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις δεν είναι πλέον θέμα της Xiaomi αφού τα χει δώσει τα sources.

 

Γιάννη βάλε μια eu/ελληνική κλπ rom να ησυχάσεις. :) Εγώ χαίρομαι πάρα πολύ την τελευταία eu dev που έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

H σημερινη xiaomi.eu βλεπω δεν βγηκε ακομη.Για να δουμε.

 

Δευτερα παραλαμβανω και το CHYI 3D Curved Film σετ μπρος πισω.

 

https://www.aliexpress.com/item/CHYI-3D-Curved-Film-For-Xiaomi-Note-3-Screen-Protector-Mi-Note3-Nano-Hydration-Film-Full/32839857766.html

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Αγορά του τηλεφωνου χτες απο banggood στα 255 euro σε μπλέ χρώμα. Αναμονη παραλαβης σύμφωνα με το site στις 7/2.Αποστολή με direct air mail (+13,22). Τι εχετε να μου προτεινεται για το τηλεφωνο ως παλιοτεροι χρηστες και ποιο εμπειροι σε αυτο?:O:O

Blue Mi Note 3

Letv Le1 X 600

Link to comment
Share on other sites

Οταν παραλάβεις θέλω εντυπώσεις για χρώματα, γυαλάδες, δαχτυλιές και touch :)

 

E ναι φυσικα!!2 σετ παραλαμβανω την δευτερα μπρος πισω και περιμενω ενα ακομη μαζι με τα tools για την τοποθετηση!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι...φοβάμαι χωρίς το TWRP! :happy:

Η σιγουριά που σου δίνει το TWRP είναι επιπέδου : Μη μασάς...ότι και να συμβεί...άκρη θα βγάλεις...και μάλιστα αναίμακτα...στις περισσότερες των περιπτώσεων.

 

Το προτείνω χωρίς 2η σκέψη. Και το TWRP και το ξεκλείδωμα του bootloader. Είναι και τα 2 όπλα που μπορεί να σε βγάλουν ασπροπρόσωπο όταν έρθει η "κακιά" η ώρα.

 

Εφόσον ξεκλειδώσεις και βάλεις TWRP, βάζεις και μία eu ή Ελληνική που είναι βασισμένες στην China Stable-Developer και είσαι κομπλέ. Και οι αναβαθμίσεις στην ώρα τους. Η Global έρχεται σε δευτερότριτη μοίρα για τους Κινέζους.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι...φοβάμαι χωρίς το TWRP! :happy:

Η σιγουριά που σου δίνει το TWRP είναι επιπέδου : Μη μασάς...ότι και να συμβεί...άκρη θα βγάλεις...και μάλιστα αναίμακτα...στις περισσότερες των περιπτώσεων.

 

Το προτείνω χωρίς 2η σκέψη. Και το TWRP και το ξεκλείδωμα του bootloader. Είναι και τα 2 όπλα που μπορεί να σε βγάλουν ασπροπρόσωπο όταν έρθει η "κακιά" η ώρα.

 

Εφόσον ξεκλειδώσεις και βάλεις TWRP, βάζεις και μία eu ή Ελληνική που είναι βασισμένες στην China Stable-Developer και είσαι κομπλέ. Και οι αναβαθμίσεις στην ώρα τους. Η Global έρχεται σε δευτερότριτη μοίρα για τους Κινέζους.

Φυσικά και είναι σωτήριο το twrp η οποίο custom recovery. Με το μανισιο και κλειδωμένη την συσκευή, ούτε ένα wipe της cache δε μπορούσες να κάνεις.

 

 

Απορία! Η βελτιστοποίηση miui στις ρυθμίσεις προγραμματιστών πρέπει να είναι ενεργή η δε χρειάζεται?

Επίσης για doze υπάρχει κάποια επιλογη?

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ έχω ξεκλείδωτο bootloader και άλλαξα μέσω xiaomi tool, δεν ξέρω πως να περάσω το twrp..χρειάζεται άλλη προεργασία εκτός από το ξεκλείδωμα?ενημερωτικά πάντα..
Link to comment
Share on other sites

Bill80 άμα βλέπει το pc σωστά τη συσκευή (δηλαδή οκ από drivers) μια απλή εντολή μέσω fastboot είναι με το αναγκαίο αρχειο
Link to comment
Share on other sites

Bill80 άμα βλέπει το pc σωστά τη συσκευή (δηλαδή οκ από drivers) μια απλή εντολή μέσω fastboot είναι με το αναγκαίο αρχειο
Δεν πρόλαβα καλα καλά να βάλω την τελευταία eu developer εχθές, βγήκε άλλη σήμερα :) Δεν προλαβαίνουμε να δούμε τι γίνεται και από μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά το έβλεπε.. Μετά την εγκατάσταση twrp, το φλασαρισμα είναι το κλασικό (wipe Catce, dalvik, system?)? Έχω να κάνω από εποχής coolpad f1.. Τότε μου είχαν βάλει έτοιμο το twrp βέβαια...
Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή προς το παρών είναι delayed. Ίσως βγει αργότερα.

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην ανησυχείτε και στο ,mi5s είχαν αργήσει αρκετά για τις global Dev. Ίσως λέω δεν έχουν αρκετούς developer ,θέλει και μια οργάνωση alpha testers beta testers devs .. Θα βγει don't worry. Εκτός και αν πάνε την Dev απ' ευθείας στην 8.
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά το έβλεπε.. Μετά την εγκατάσταση twrp, το φλασαρισμα είναι το κλασικό (wipe Catce, dalvik, system?)? Έχω να κάνω από εποχής coolpad f1.. Τότε μου είχαν βάλει έτοιμο το twrp βέβαια...
Wipe system δε θ κάνεις ποτέ. Μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αν περνάς την νέα έκδοση της ίδιας rom (stable σε stable, developer σε developer) απλά κάνεις wipe dalvik και cache. Αν πας από stable σε developer κσι το αντίστροφο, τότε κάνεις και wipe data.

 

Το wipe system θα σου σβήσει το λειτουργικό και δεν θα μπουταρει η συσκευή επειδή δε θα έχει OS.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Wipe system δε θ κάνεις ποτέ. Μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αν περνάς την νέα έκδοση της ίδιας rom (stable σε stable, developer σε developer) απλά κάνεις wipe dalvik και cache. Αν πας από stable σε developer κσι το αντίστροφο, τότε κάνεις και wipe data.

 

Το wipe system θα σου σβήσει το λειτουργικό και δεν θα μπουταρει η συσκευή επειδή δε θα έχει OS.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι σωστά τώρα το θυμήθηκα... Ας ελπίσουμε να κάνει κάνα update της προκοπής τουλάχιστον σε 9.2 για να μην χρειαστεί να αλλάξω, επίσης βλέπω πολλές παλιότερες συσκευές παίρνουν από χτες το update και εμείς τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς... Σήμερα την πήρε το max 2...

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Απορία! Η βελτιστοποίηση miui στις ρυθμίσεις προγραμματιστών πρέπει να είναι ενεργή η δε χρειάζεται?

Επίσης για doze υπάρχει κάποια επιλογη?

Εχθές είχαμε μία συζήτηση σε απέναντι μέρος.

Στο Mi5s όταν η επιλογή είναι ενεργή, βάζει σε ύπνο τους 2 από τους 4 πυρήνες και τους ανοίγει όταν και εφόσον χρειαστούν.

Όταν είναι ανενεργή, δουλεύουν όλοι ταυτόχρονα.

Αν με ρωτήσεις εάν υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις....εγώ με αυτές τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ (που είναι light) δεν είδα διαφορά. Παιχνίδια δεν παίζω οπότε...

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτή η ρύθμιση έχει να κάνει με ΑΥΤΟ και προφανώς και άλλα πράγματα που δεν γνωρίζω.

Εγώ την έχω ενεργή.

 

Για doze δεν ξέρω κάτι. Μήπως είναι ενσωματωμένο στο παραπάνω; Δεν ξέρω...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα CHYI 3D Curved Film σετ μπρος πισω.Ότι καλύτερο παίζει και πολύ καλύτερο από τζάμι.

Μέσα έχει και εργαλεία σωστής τοποθέτησης.Πραγματικά αξίζει είναι σαν να μην φοράει τπτ το κινητό.

Ερώτηση,

Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε την φιμέ θήκη με την οποία έρχεται το κινητο???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...