Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι πολύ καλό γιατί δεν κάνω συχνά βίντεο και ξέχασα να πω πολλά

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίτα για ελληνικό είναι μια χαρά, εγώ κοιτούσα ξένα και δεν καταλάβαινα πολλά το δικό σου μια χαρά είναι.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Κοίτα για ελληνικό είναι μια χαρά, εγώ κοιτούσα ξένα και δεν καταλάβαινα πολλά το δικό σου μια χαρά είναι.
Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την eu 7.12.21 . Έχει κανονικά face recognition. Επιπλέον συνειδητοποίησα ότι έχει και gesture που ενεργοποιείται η οθόνη όταν το σηκώνεις από το τραπέζι.

 

Περισσότερες εντυπώσεις σε λίγες μέρες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την eu 7.12.21 . Έχει κανονικά face recognition. Επιπλέον συνειδητοποίσα ότι έχει και gesture που ενεργοποιείται η οθόνη όταν το σηκώνεις από το τραπέζι.

 

Περισσότερες εντυπώσεις σε λίγες μέρες.

Για αυτονομία άκουσα ότι τα πάει καλά. Για τσεκαρε και σε αυτό τι κάνει τις επόμενες ημέρες μόλις στρώσει.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την eu 7.12.21 . Έχει κανονικά face recognition. Επιπλέον συνειδητοποίσα ότι έχει και gesture που ενεργοποιείται η οθόνη όταν το σηκώνεις από το τραπέζι.

 

Περισσότερες εντυπώσεις σε λίγες μέρες.

 

Με ποιον τρόπο την πέρασες αν ήθελες να μας πεις και link με την rom.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μεσω twrp. Δεν περνιέται δηλαδή μέσα από τον updater. Χρειάζεσαι ξεκλείδωτη συσκευή.

 

Εδώ θα την βρείτε αλλά ακόμα δεν ξερω να σας πω αν αξίζει https://xiaomi.eu/community/threads/7-12-21.42704/ .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπάθησα να κάνω αίτηση για ξεκλείδωμα και μου βγάζει ''η εφαρμογή ip έχει υπερβεί το όριο'' στα κινέζικα.

Τι παίζει?πρέπει να δοκιμάσω αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπάθησα να κάνω αίτηση για ξεκλείδωμα και μου βγάζει ''η εφαρμογή ip έχει υπερβεί το όριο'' στα κινέζικα.

Τι παίζει?πρέπει να δοκιμάσω αργότερα?

Το plexvpn είναι η εφαρμογή?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα την αίτηση την έκανα από το pc
Τελείωσαν εννοείς οι ώρες που σου έδινε free το plexvpn?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσαν εννοείς οι ώρες που σου έδινε free το plexvpn?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δεν καταλαβαινω τι ρωτας,το ''add account and device''το εκανα κομπλε.

Μετα το mi unlock μου λεει οτι πρεπει να κανω αιτηση ξανα γιατι δεν εχω permissions.

Παω να το κανω αλλα στο verification μυνημα που σου στελενει στο κινητο, το περναω και μου βγαζει το μυνημα για την ip

''η εφαρμογή ip έχει υπερβεί το όριο'' στα κινέζικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια είδα μεγάλες διαφορές στη κάμερα στις νυχτερινές με την dev που ανέφερα.

 

1) Στα σκοτάδια θα τις φωτίσει περισσότερο τελικιάζοντας σε iso 9746

2) Διατηρεί πολύ περισσότερα χρώματα (της stable δείχνουν ξεπλυμμένες μπροστά της)

3) Έγινε ελάχιστα πιο αργή στις νυχτερινές (κάνει 0.3 sec παραπάνω) αλλά έτσι μειώνει το camera shake από το πάτημ

4) Δεν εχω καταλάβει ακόμα αν έχασε σε λεπτομέρια. Εκ πρώτης νομίζεις ότι έχασε αλλά όταν ζουμάρω μάλλον παραπάνω sharpening είχε.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τι ρωτας,το ''add account and device''το εκανα κομπλε.

Μετα το mi unlock μου λεει οτι πρεπει να κανω αιτηση ξανα γιατι δεν εχω permissions.

Παω να το κανω αλλα στο verification μυνημα που σου στελενει στο κινητο, το περναω και μου βγαζει το μυνημα για την ip

''η εφαρμογή ip έχει υπερβεί το όριο'' στα κινέζικα

Αν δεν το έχεις καταφέρει ακόμα άλλαξε browser, κάνε καθαρισμό το ιστορικό και τα cookies, και κλείσε και άνοιξε το router να πάρει άλλη ip

 

Redmi Note 3 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια είδα μεγάλες διαφορές στη κάμερα στις νυχτερινές με την dev που ανέφερα.

 

1) Στα σκοτάδια θα τις φωτίσει περισσότερο τελικιάζοντας σε iso 9746

2) Διατηρεί πολύ περισσότερα χρώματα (της stable δείχνουν ξεπλυμμένες μπροστά της)

3) Έγινε ελάχιστα πιο αργή στις νυχτερινές (κάνει 0.3 sec παραπάνω) αλλά έτσι μειώνει το camera shake από το πάτημ

4) Δεν εχω καταλάβει ακόμα αν έχασε σε λεπτομέρια. Εκ πρώτης νομίζεις ότι έχασε αλλά όταν ζουμάρω μάλλον παραπάνω sharpening είχε.

 

Έχεις να μας βάλεις μερικά δείγματα πριν και μετά το περασμα της dev?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. :) Η πρώτη από developers και δευτερη από stable

 

Βλέπω στην dev λιγότερο θόρυβο, λιγότερο sharpening, μεγαλύτερο εύρος χρωμάτων και διαφορετικό wb. Στις σκιές βέβαια ίσως η stable να χε καλύτερη λεπτομέρια με πολύ όμως παραπάνω θόρυβο.

 

Τι λέτε εσεις;

 

39820072571_1a77729b19_z.jpgIMG_20180121_190219_HHT by Andreas L., on Flickr

 

24820551477_e0b3e0df86_z.jpgIMG_20180114_195309_HHT by Andreas L., on Flickr

 

39825252291_441c5a48b9_z.jpgIMG_20180122_012859_HHT by Andreas L., on Flickr

 

28046866709_df579eecb3_z.jpgIMG_20180118_020751_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και μονο τα χρώματα ειναι με μεγάλη διαφορα καλύτερα στη developers, σχεδον και μόνο αυτό αρκεί κατα τη γνώμη μου
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Πριν καν πάρω την συσκευή, σε ένα θέμα που κάνουμε συγκριτικά φωτογραφίες, γκρίνιαζα ότι έκανε πολύ desaturate το noise reduction. Τώρα στην dev ίσως σε κάποια σήμεια δεις λιγο chroma noise (τιποτα χρωματιστές κουκίδες ή πιτσιλιές) αλλά χίλιες φορές προτιμότερο από το ξέπλυμα της stable.

 

Οπότε πιστεύω ειναι σε σωστό δρόμο τα updates. :D

 

Μετά από μερικές μέρες θα γράψω και για τυχόν bugs και μπαταρία της dev. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. :) Η πρώτη από developers και δευτερη από stable

 

Βλέπω στην dev λιγότερο θόρυβο, λιγότερο sharpening, μεγαλύτερο εύρος χρωμάτων και διαφορετικό wb. Στις σκιές βέβαια ίσως η stable να χε καλύτερη λεπτομέρια με πολύ όμως παραπάνω θόρυβο.

 

Τι λέτε εσεις;

 

Καλημέρα, ειδικά στην δεύτερη φώτο μέσα στο χώρο η διαφορά φωνάζει. Τα χρώματα αποτυπώνονται πολύ πιο ζωντανά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά.. Developer είναι καλύτερες οι φώτο... Η συγκεκριμένη έχει ελληνικά και face.unlock?
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες παίζω και εγώ με την eu dev 7.12.21 για να έχω face unlock και ολες τις εφαρμογες. Εχω περάσει και την GCam και προσπαθώ να βγάλω άκρη αν τελικά "χρειάζεται". Ισως η ποιότητα της dev όπως φαίνετε και απο τα δείγματα του Αντρέα να καθιστούν την GCAM αχρείαστη. Θέλει δοκιμές αλλα σε κάθε περίπτωση είμαστε σε καλό δρόμο.

Η διάρκειά της απο μπαταρία εμένα με καλύπτει παντως. Μπορεί να μην είναι σαν την global. Αρα μέχρι τώρα δεν εχω χρειαστεί να το φορτίσω μεσα στην μέρα.

Απο χθές(Κυριακή 10:00) το πρωί που το έβγαλα απο τον φορτιστή μέχρι τώρα (24ωρο κλεισμένο) με 2h30min sot έχω ακόμα 66% μπαταρία. Με data/wifi/gps ανοιχτα, 4G, brightness στο 50% σταθερό με χρήση πολύ browsing, λιγες κλήσεις , λίγο gaming και αρκετό FB&Messenger.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ελληνικά και face unlock. Δυστυχώς όμως βρήκα το πρώτο bug. Η κάμερα ενεργοποιεί το HHT συνέχεια (ακόμα και τη μέρα). Το αποτέλεσμα είναι την ημέρα να γίνεται αδικαιολόγητα πιο αργή. Επιπλέον δεν ξέρω αν το HHT κάνει κακό στις ημερήσιες.

 

Μια λύση ειναι στις ρυθμίσεις να απενεργοποιήσεις την "αυτόματη ενίσχυση νυχτερινών λήψεων" (κάπως έτσι) και το βράδυ το ενεργοποιείς χειροκίνητα πατώντας στις 3 παύλες.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν το πειράζει. Πατας τις 3 τελείες και το βλέπεις ανοιχτό?

Κλειστο το έχω απο της ρυθμίσεις της κάμερας και αν το ανοιξω και βγω απο την εφαρμογή οταν ξαναμπω είναι κλειστό.

 

Ακυρο ξαναδιάβασα το μηνυμά σου και κατάλαβα τι εννοείς. Παρόλαυτα και ενεργοποιημένο να το έχω αν βγω με ανοιχτο το ΗΗΤ οταν ξαναανοιξω την εφαρμογή κλειστό το βρίσκω.

Edited by panosvlass
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις ανοιχτο στις ρυθμισεις την αυτοματη ενίσχυση, θεωρητικά σε χαμηλό φωτισμό ενεργοποιεί το HHT αυτόματα. Μπορείς να το καταλάβεις από την κατάληξη HHT στο όνομα του αρχειου της φωτογραφίας. Κανονικά την ημέρα δεν θα πρεπε να το ενεργοποιεί. Εδώ όμως το ενεργοποιεί συνέχεια. Οπότε αναγκάστηκα να το απενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις και το ενεργοποιώ την νύχτα χειροκίνητα από το μενού.

 

Δυστυχώς όμως δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα. Στις ημερήσιες ώρες ώρες τρώει σκαλώματα και κρατάει το iso υψηλό (iso269) και ας βαζει shutter speed 1/700. Αυτό θεωρητικά τουλάχιστον σημαίνει χειρότερο dynamic range (σε λεπτομέρια δεν νομιζω να χει διαφορά). Άλλες φορές βλέπω iso 116 με ταχύτητα 1/3413. Να βάλω τώρα manual να κουμπώσω iso 100 το βρίσκω λιγο αστείο. :P

 

Κρίμα στις νυχτερινές ειναι τεράστια η διαφορά. Πέρασα στα γρήγορα την τελευταία dev και συνεχίζει να το κάνει. Μάλλον πρεπει να το κανουμε report ως bug να το φτιαξουν σε επόμενη. :(

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στεγνή.

Να κάνω root η να μην κάνω την συσκευη?

Αν την κάνω root θα την αφήσω στην stable πάντως...

 

Αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες σου και πόσο προσεκτικός - τολμηρός είσαι.

Εγώ πάντως μόλις έρθει θα το ξεκλείδωσω, θα το ρουταρω και θα του περάσω ελληνική developer aroma rom, αν στρώσει βέβαια.

Edited by baldurval
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...