Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sto anatoliko aigaio na deis ti ginete....oi tourkoi epitides sta synora exoun megalhs emveleias keraies me ta epakoloutha apotelesmata!

Otan eimoun sth xio fantaros to pathena synexeia afto otan eixa sto kinito aftomath anazitisi dyktiou,ligo na mhn epiane i cosmote....tsoup..welcome to turkey! kontra se ola oi tourkoi!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι προφανές ότι τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα δεν καταλαβαίνουν από σύνορα, οπότε δεν χρειάζεται να τα παίρνετε. Το ίδιο άλλωστε συμβαίνει και στην Τουρκία: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=2566
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά ρε παιδιά, καλά τα λέει ο Αρχιμήδης. Αντιστοίχως, στον Προμαχώνα σου'ρχονται welcome sms των βουλγαρικών παροχέων, ενώ πχ επί βουλγαρικού εδάφους ακόμα κι ενώ κατευθύνεσαι προς Ελλάδα, σου'ρχονται sms απ'τις ελληνικές εταιρείες. Είναι ευνόητο νομίζω πως πρόκειται περί λογικής φύσης φαινόμενα και δεν πρόκειται περί προπαγάνδας κλπ κλπ... κουλάρετε λοιπόν :o :)
Link to comment
Share on other sites

Γνωστό το πρόβλημα (αν μπορεί να λέγεται έτσι).

 

Ίδια εμπειρία είχα και γω, πριν 2 χρόνια στη Μυτιλήνη (ανατολική πλευρά του νησιού).

 

Η λύση είναι, να υπερκαλύψουν τα σύνορα μας οι 3-4 εταιρίες μας. Για να "τρώνε" και οι άλλοι, το δικό μας σήμα. Μόνο αυτό μπορεί να γίνει. ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πως ξεκίνησαν τα MMS στην Ελλάδα? Ποια εταιρία τα ξεκίνησε, πότε, ποια ακολούθησε, πότε άρχισαν να προσφέρονται κανονικά και όχι δοκιμαστικά κτλ.

 

Ακόμα αν προσφέρονταν από την αρχή και σε καρτοκινητά ή όχι κτλ.

 

Γενικώς όσες περισσότερες πληροφορίες έχετε και θυμάστε ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι του 2002 τα ξεκίνησε δοκιμαστικά η Vodafone, νομίζω Ιούλιο. Δεν θυμάμαι αν η Telestet ξεκίνησε νωρίτερα ή όχι, νομίζω πως όχι. Η Vodafone άρχισε να τα (υπερ)χρεώνει πρώτη στις αρχές του 2003, τέλος Ιανουαρίου αν θυμάμαι καλά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα ΄καίει' και εμας τους κατοίκους της Σάμου! Αθηναία εγώ δεν ήξερα τι γινόταν με τα τουρκικά δίκτυα και όταν ήρθα ερχόμουν συχνά σε περιαγωγή με αυτά(συγκεκριμένα την τουρσέλ). Ο άντρας μου, μου εξήγησε ότι αυτό οφείλεται στο δυνατότερο σήμα τους σκόπιμα ώστε να κερδίζουν χρήματα από την περιαγωγή χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι(χρησιμοποιώ τουρκική λέξη...). Ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης είναι και το έχω εφαρμόσει, να βάλω χειροκίνητη εύρεση δικτύου ώστε να επιλέγω εγώ το δίκτυο σε περίπτωση που δεν έχω σήμα.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να συμβαίνει αυτό όταν τα ελληνικά δίκτυα δεν καλύπτουν κάποιες περιοχές κοντά στα σύνορα.Οπότε μπαίνει το κινητό σε περιαγωγή με κάποια εταιρεία της χώρας που συνορεύει. ;)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη η υπηρεσία και παράλληλα οικονομική σε σχέση με τον τηλεφωνητή αφού δεν υπάρχει χρέωση! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Η Virgin (αγγλία) έχει τη καλύτερη λογική. Το να ακούς τα μηνύματα από τον τηλεφωνητή είναι τζάμπα γιατί όπως λέει "κάποιος άλλος έχει ήδη πληρώσει για να το αφήσει, γιατί να πληρώσεις και εσύ για να το ακούσεις;

;)

 

Έξυπνο αυτό ;)
Link to comment
Share on other sites

Auto symbainei kai sta tourkika paralia me tis ellinikes etaireies , einai fysiologiko kai symferon gia tous ellines pou episkeptontai ta tourkika paralia mias kai mporoun na hrisimopoioun elliniko dyktio kai na min hreonontai periagogi. To idio symferon einai gia tous tourkous pouepiskeptontai to anatoliko aigaio.
Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμένα η vodafone αναφέρει κάπου στο site της :Σύμφωνα με τις προδιαγραφές λειτουργίας των δικτύων κινητής τηλεφωνίας GSM, υπάρχει δυνατότητα εμφάνισης κλήσεων-λήψεων περιαγωγής εντός των γεωγραφικών ορίων της Ελλάδας. Το φαινόμενο εμφανίζεται σε παραμεθόριες περιοχές όπου η γεωμορφολογία του εδάφους καθιστά αδύνατη την πλήρη ραδιοκάλυψή τους. Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται η επιλογή δικτύου μέσω της συσκευής κινητής τηλεφωνίας. Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Vodafone στον αριθμό 13830 από κινητό τηλέφωνο Vodafone ή 6944 40 3830 από σταθερό τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως εκνευρειστικό αλλά λίγο πολύ όλες οι εταιρείες το κάνουν... Βγάζουν κέρδη από το roaming για την πλάκα έτσι...
Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα και γω κοντά στρην Αλεξανδρούπολη. Εκπαιδευτικη εκδρόμη του Πανεπιστημίου, ο μόνος Κύπριος στο λεωφωρειο (όλοι οι υπόλοιποι ήταν Ελλαδίτες) και ήμ,ουν ο πρώτος που πήρε το μύνημα! :lol:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε και εμείς. Υπήρξαν περιπτώσεις που ακομα και στο Αεροδρόμιο Λάρνακας, αντι οι ξένοι να πιάσουν σήμα απο την CYTA έπιαναν απο τα τουρκικά δίκτυα που λειτουργούν στα κατεχόμενα, και στο καπάκι το γνωστό μύνημα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Η Virgin (αγγλία) έχει τη καλύτερη λογική. Το να ακούς τα μηνύματα από τον τηλεφωνητή είναι τζάμπα γιατί όπως λέει "κάποιος άλλος έχει ήδη πληρώσει για να το αφήσει, γιατί να πληρώσεις και εσύ για να το ακούσεις;

;)

 

Δυστυχώς εδώ είναι ελλάδα κ πώς θα τα τσεπώσουμε? :mad:
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμου Μυτιλήνη πριν 2-3 μήνες μου ερχόταν διάφορα μηνύματα τα οποία αγνοούσα και τα έσβηνα!

Το καλό ήταν όταν έλεγξα το υπόλοιπο της κάρτας μου η οποία είχε μηδενιστεί, επειδή με καλούσαν άλλοι!!! :blink:

Έμεινα τότε! :p

Εγώ μιλούσα με την άνεση μου και τους διηγόμουν πως περνάω και πλήρωνα!!! :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Oso imoun sti Voda htan polu kalo..Meta pou piga stin Cote mou eleipse...Alla eutuxos akoma 10 meres xwris eidopoiisi...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε όσους ταξιδεύετε ή βρίσκεστε σε σημεία κοντα στην τουρκία. Να βάζετε πάντα την επιλογή δικτύου στο χειροκίνητο. Ειναι διάφορα σημεία που το κινητό δεν πιάνει καλά το ελληνικό σας δίκτυο, και στο ίδιο σημείο πιάνει καμπάνα το τουρκικό. Έτσι όταν έχετε την επιλογή δικτύου στο αυτόματο, το κινητό θα αλλάξει δίκτυο μόνο του. Έχετε λοιπόν το κινητό στην τσέπη, και χτυπάει το κινητό (που λίγο πριν έχει πιάσει Tuckcell) και χρεώνεστε κι εσείς επειδή είστε σε roaming.

 

Την έχω πατήσει.... :mad:

 

Τα δε sms έχουν επιπλέον χρέωση 5-10 λεπτά.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Φέτος έκανα διακοπές στην Κέρκυρα και συγκεκριμένα στο νησί Βίδος. Απέναντι ήταν η Αλβανία αλλά παρ'ολ'αυτά η βοντα είχε την εντύπωση οτι ήμουν εκεί.. όπως είπε και ο Αρχιμήδης το σήμα δεν μασάει στα σύνορα.. :D
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Paidia den kserw ena prepei na grapso edw gia auto pou mou sunaivei alla akouste to.

Paraggeila tin kamera apo katastima tis Germanias kai kserete ti parelava? Mia kouta adeia kai mesa to kouti apo tin kamera kai auto adeio.TRELATHIKA den iksera ti na pw.Epikoinonisa me tin SPEEDEX pou einai edw upeythini na paradisei demata apo to germaniko taxudromeio stin xwra mas kai mou eipan oti stin Germania to dema itan 2 kila kai 300 grammaria kai edw parelavan paketo me 900 gramaria varos.Edwsa 1480 euro kai mou eklepsan tin kamera mesa apo to kouti.I Speedex den analamvanei tin apoleia kai mou eipan na epikoinoniso me to katastima pou agorasa tin kamera.Para ta epanelimena tilefonimata (den to sikone kaneis) para ta Fax pou esteila ,para ta emails pou esteila kammia apokrisi.Milisa episis me to germaniko taxydromeio kai mou eipan na epikoinoniso me ton katastimatarxi.Paidia peite tin gnomi sas ti prepei na kanw giati paw na trelatho.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...