Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

Αρχιμήδη δεν μπορείς να μην αντισταθείς να μην παρερμηνεύεις τα λεγόμενα μας;.... Άρα εγω που δεν ξέρω απο μηχανολογία τα πιστεύω αυτά που διατείνεσαι; Σε ικετεύω, εξήγησε μου τι απο όσα είπες,στέκει και που το ακουσες και απο ποιόν!

 

Ulticool αλλά και gmac πού ακριβώς είδατε ότι απευθύνθηκα σε εσάς προσωπικά; Και τι ακριβώς παρερμήνευσα; Χρησιμοποίησα (για την ακρίβεια συμφώνησα με) μια φράση του gmac, και ανέφερα κάποια υπερβολικά παραδείγματα για να δείξω ότι αυτό που λέει ο ΟΤΕ δεν στερείται εντελώς βάσης καθώς τα προηγούμενα σχόλια είχαν αρχίσει να ξεφεύγουν από το θέμα και να στρέφονται σε προσωπικές επιθέσεις. Τα παραδείγματα ήταν επίτηδες τόσο υπερβολικά, ώστε να μπορεί να καταλάβει ο καθένας πόσο λάθος είναι. Για να αποδείξεις όμως ότι είναι λάθος, πρέπει να έχεις έστω κάποιες ελάχιστες γνώσεις μηχανολογίας, έτσι δεν είναι; Αν σου άλλαζα τα νούμερα στα παραδείγματα και έβαζα €3000 και €200, σου είναι προφανές αν είναι αλήθεια ή ψέμματα; Δε χρειάζεσαι ένα πιο ειδικό να σου πει;

 

Στα καθ' υμάς (περί τηλεπικοινωνίων), είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κάποια "εξωπραγματικά" σχόλια που έχουν γίνει κατά καιρούς, όχι απαραίτητα από τους προλαλήσαντες. Άλλωστε εσύ ο ίδιος Ulticool έχεις αναγνωρίσει στο παρελθόν, και είναι προς τιμή σου, ότι τα πράγματα τελικά αποδείχτηκαν ότι είναι όπως στα έλεγα εγώ, αρκετά διαφορετικά απ' ότι αρχικά φαινόντουσαν σε εσένα και σε πολλούς άλλους. Κράτα λοιπόν μια πισινή, πριν βγεις φουλ στην επίθεση. Όπως είπε ο pro, ο καθένας δικαιούται να κάνει σχόλια για την εμπειρία του από την ποιότητα των υπηρεσιών που λαμβάνει. Αλλά δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι είναι σε θέση να σχολιάζει που ακριβώς υπάρχει το όποιο πρόβλημα και πώς διορθώνεται, δε νομίζεις;

 

Άντε, πάλι πρέπει να γράφουμε ολόκληρα κατεβατά για τα εξηγήσουμε τα αυτονόητα... :confused:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε Αρχιμήδη, ΤΩΡΑ μιλάς σωστά! Πρέπει να σου χώνομαι ρε γαμώτο για να τα αναλύεις καλά τα πράγματα;

 

Είπες:

Άλλωστε εσύ ο ίδιος Ulticool έχεις αναγνωρίσει στο παρελθόν, και είναι προς τιμή σου, ότι τα πράγματα τελικά αποδείχτηκαν ότι είναι όπως στα έλεγα εγώ, αρκετά διαφορετικά απ' ότι αρχικά φαινόντουσαν σε εσένα και σε πολλούς άλλους. Κράτα λοιπόν μια πισινή, πριν βγεις φουλ στην επίθεση.

 

Έτσι είναι και βλέπω οτι θυμόμαστε και οι 2 καλά!

Όπως είπε ο pro, ο καθένας δικαιούται να κάνει σχόλια για την εμπειρία του από την ποιότητα των υπηρεσιών που λαμβάνει. Αλλά δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι είναι σε θέση να σχολιάζει που ακριβώς υπάρχει το όποιο πρόβλημα και πώς διορθώνεται, δε νομίζεις;

 

Μα αυτό λεω ή τουλάχιστον προσπαθώ να σας πω!!! Ξέρεις πόσο βλάκας νιώθω αν κρίνω ΠΟΥ υπάρχει το πρόβλημα και ΠΩΣ διορθώνεται χωρίς να έχω γνώσεις;;; Να σου φέρω ενα παράδειγμα. Χτες δεν μπορούσα να συνδεθώ στο Ιντερνετ. Ειχε πεταχτεί ενα μήνυμα "No dial tone" στα Windows. Αμέσως κατάλαβα οτι είχα ξεχάσει να συνδέσω το τηλεφωνικό καλώδιο στο μόντεμ. Οταν το έκανα,μπηκα και στο Ιντερνετ. Ειχα γνώσεις-το ελυσα και τώρα το σχολιάζω.

 

Αν αύριο πχ πέσει το δίκτυο της Τελεστέτ,θα κάνω παράπονα,θα βρίσω κτλ, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα έρθω να σου πω: "Αρχιμήδη,αυτό φταίει" ΓΙΑΤΙ 1000 ΠΡΑΓΜΑΤΑ πχ μπορεί να φταίνε και ΔΕΝ έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κρίνω ούτε τι φταίει,ούτε πως το φτιάχνουν.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Άντε, πάλι πρέπει να γράφουμε ολόκληρα κατεβατά για τα εξηγήσουμε τα αυτονόητα... :confused:

 

 

Είδες; Ενα πόστ χρειαζόταν αλλά με το σωστο τρόπο έκφρασης. :happy:

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Ρε Αρχιμήδη, ΤΩΡΑ μιλάς σωστά! Πρέπει να σου χώνομαι ρε γαμώτο για να τα αναλύεις καλά τα πράγματα;

 

Πριν τα έλεγα λάθος; Άλλαξε τίποτα σε όσα έλεγα; :wacko:

Σχολίασα τη συγκεκριμένη φράση του gmac, χωρίς να επεκταθώ παραπάνω (να είσαι σίγουρος ότι αν διαφωνούσα θα σχολίαζα και τα υπόλοιπά του γραφόμενα), αλλά απ' ότι φαίνεται ορισμένοι είσαστε με το δάκτυλο στη σκανδάλη... :(

 

Αν αύριο πχ πέσει το δίκτυο της Τελεστέτ,θα κάνω παράπονα,θα βρίσω κτλ, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα έρθω να σου πω: "Αρχιμήδη,αυτό φταίει" ΓΙΑΤΙ 1000 ΠΡΑΓΜΑΤΑ πχ μπορεί να φταίνε και ΔΕΝ έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κρίνω ούτε τι φταίει,ούτε πως το φτιάχνουν.

 

Ok, πρόσφατο παράδειγμα: όταν έπεφτε το GPRS της Telestet όμως και η εταιρία αποφάσισε να βάλει ογκοχρέωση, θυμάσαι τι χαμός έγινε; Η απόφαση καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μόνο οικονομικής φύσεως, είναι και τεχνικής (ανάλογα με το πόσο/πώς χρεώνεις θα έχεις μικρή ή μεγάλη κίνηση και το δίκτυο έχει μια συγκεκριμένη χωρητικότητα που αντέχει).

 

Επειδή ο χρήστης χρησιμοποιεί για nick το όνομα του οργανισμού που σε κάποιους δεν αρέσει, δεν σημαίνει ότι αυτά που λέει είναι απαραίτητα, εντελώς και εκ των προτέρων λάθος, ε; :eek:

 

Είδες; Ενα πόστ χρειαζόταν αλλά με το σωστο τρόπο έκφρασης. :happy:

 

Θα ήμουν και εγώ πολύ πιο : happy : αν ήσουν πιο προσεκτικός πριν κατηγορήσεις ότι βάζω λόγια στο στόμα σου. Είναι προφανές ότι κανένας μας δεν θα έλεγε όσα γράφω στο παράδειγμα μου και σου εξήγησα γιατί το ανέφερα. :!:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

kai stin germania ginete afto.alla den thimame se pia karta.

an se paroun thl kai miliseis peripou 5 lepta,tote i eteria stin opia eisai tha sou stilei 0,50 cent

 

kali fasi.....apo to tipota

http://original21.com/TEMPLATE/R_logo2.gif
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά. θέλω να σας ρωτήσω κάτι και περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας. υπάρχει τρόπος ενώ με παίρνει κάποιος τηλ με απόκρυψη να πατήσω κάποιον συνδυασμό πλήκτρων και να δω ποιος με παίρνει;

 

αντιμετωπίζω πρόβλημα και δεν μπορώ να τρέχω σε εισαγγελείς. οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

συγχωρέστε με αν είμαι σε λάθος ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να το ξεχάσεις κάτι τέτοιο. Καλό θα ήταν να γινόταν.

 

Μιλας για το κινητο φαντάζομαι. Για το σταθερό υπάρχει η ανίχνευση κακόβουλων κλήσεων.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ!!!

Απο τη μυγα ξυγκι....

Σου εβαλε κανεις το μαχαιρι στο λαιμο, φιλε maxitis για να κανεις συνδεση κινητου?????????

Απο τα λεγομενα σου, οχι επιχειρηματιας δεν εισαι, αλλα μαλλον ΟΥΤΕ ενηλικος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

δεν είμαι σίγουρος εάν εδώ είναι το κατάλληλο forum, συγχωρέστε με

εάν έκανα λάθος.

 

Γνωρίζετε εάν υπάρχει τρόπος να γίνει το εξής :

 

Να έχουμε μία συσκευή κινητού και να υποστηρίξει ταυτόχρονα

(χωρίς να πρέπει να το κλείσεις και να αλλάξεις SIM) δύο

διαφορετικές γραμμές. Με κάποιο τρόπο να εναλλάσουμε

από την μία γραμμή στην άλλη, να απαντάμε σε όποια γραμμή

θέλουμε, να φαίνεται κάποια από τις δύο σαν εκτός δικτύου/

κλειστό/κτλ. κατ'επιλογή.... κτλ.

 

Ένας φίλος με ένα Νokia 3650 (αυτό με το στρογγυλό keypad)

έβαλε ένα προγραμματάκι το οποίο αλλάζει την συμπεριφορά του

κινητού για συγκεκριμένα νούμερα, τα οποία όταν σε καλούν

φαίνεσαι σαν κλειστός/εκτός δικτύου κτλ. (εάν κατάλαβα καλά).

Το λέω αυτό μήπως και χρειάζεται κάποιο από τα νεότερα smartphones

για να κάνεις τέτοια...

 

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ,

Δ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλαρακι.Απο αυτα που ξερω αυτο γινεται στην Cote με εναλλαγη μεταξυ γραμμης 1 και γραμμης 2.Αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Βεβαια απ' οσο ξερω η Κοσμοτε δεν εχει ενεργοποιημενη την 2η Γραμμη αποτε.....γιοκ! ;-)).Αν θες ομως πληροφοριες καλεσε(αν δεν εχει αλλαξει) την Κοσμοτε στο 210-164 απο σταθερο η στο 164 απο κινητο.Και παρεπιπτοντως τετοιο προγραμμα για Series 60 κινητα δεν υπαρχει.Κι εγω 3650 εχω και οσο ψαχνω δεν υπαρχει τιποτα τετοιο. Φιλικα,Γρηγορης
Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσφερεται μονο απο την υπηρεσια organizer της telestet

συγκεκριμενα μπορεις να εχεις 2 γραμμες συμβολαιου και να εκτρεπεις τη μια στην αλλη με οποιους ορους θελεις εσυ κατα περιπτωση δλδ ανοιχτες και οι δυο ανοιχτη η1 ανοιχτη η2 η κλειστες και οι δυο,κατα την εκτροπη απο τη μια στην αλλη γραμμη δεν χρεωνεσαι τιποτα παρα μονο ενα μηνιαιο παγιο για την υπηρεσια 1,5€ για καθε γραμμη

μετα αγοραζεις η το benefon twin sim η ενα καπακι για 2sim η αντιγραφεις τις 2sim σε μια και εισαι αρχοντας

το προγραμμα που αναφερεσαι gia to 3650

ειναι το blacklist1.01

Υ.Γ.σημαντικη λεπτομερεια,δεν ειμαι σιγουρος αν παρεχεται ακομη η υπηρεσια απο τη stet,ρωτησε το

με τον παραπανω τροπο προσφερουν 2γραμμες σε μια καρτα πολλα δικτυα του εξωτερικου.

αν εχει καταργηθει η υπηρεσια και το χρειαζεσαι οπωσδηποτε κανε προωθηση απο τη μια στην αλλη γραμμη επωφελουμενος απο τις χρεωσεις του friends &family

Link to comment
Share on other sites

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα όντως υπάρχει, μόλις μου το έδειξε ο φίλος μου, και

λέγεται BlackList.

 

Ωραία, αντιγράφουμε 2-8 SIM σε μία. Μετά πως δουλεύει στο κινητό;

Είναι όλες οι γραμμές ταυτόχρονα ενεργές ; Πως εναλλάσεις; Πως

κάνεις "φιλτράρισμα"; Θέλει μήπως κάποια συγκεκριμένη συσκευή ;

 

Ευχαριστώ,

Δ.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι γραμμες δεν ειναι ενεργες,εκτος αν εχεις την υπηρεσια organizer η οποια στην ουσια τις προωθει ολες σε μια και αναλογα με τις ρυθμισεις που κανεις διαλεγεις ουσιαστικα ποιες θα ειναι ενεργες η οχι

Aν θελεις να εναλασσεσαι μεταξυ των σιμ τις αντιγραφεις ολες σε μια και επιλεγεις μεσω του sim application toolkit την ενεργοποιηση της συγκεκριμενης καρτας με τη διαδικασια του pin χωρις να σβησεις τη συσκευη

To blacklist τρεχει μονο σε series 60 κινητα.Εσυ για τι δουλεια το θελεις ακριβως;Αν θελεις απλως να αποφευγεις κλησεις σε βολευει το blacklist σε series 60,αν θες μερκες κλησεις και μηνυματα ενω λαμβανονται να μην καταγραφονται στο αρχειο του κινητου αλλα σε κρυφο φακελο για να μην τα βλεπει ο οποιοσδηποτε θα χρειαστει να περασεις και την εφαρμογη GINA για Series60.Aν θελεις να φιλτραρεις κλησεις και μηνυματα απο ορισμενα νουμερα και θες μια απλη φτηνη λυση περιμενε το ΝΟΚΙΑ 2300 που εχει αυτη τη δυνατοτητα.Το blacklist φιλτραρει μονο κλησεις οχι μηνυματα.Eλπιζω να βοηθησα

Υ.Γ.Προς θεου αν επικοινωνησεις με telestet μην τους πεις οτι θες να αντιγραψεις δυο σιμ σε μια κτλ αυτα γινονται στα κρυφα απο εμας τους χρηστες,ρωτα απλως αν παρεχεται ακομη η υπηρεσια oraganizer

http://www.telestet.gr/details.cfm?PageID=144&Status=Category

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone,Telestet και πολυ συντομα η Cosmote παρεχουν την δυνατοτητα ειδοποιησης κλησεων.Εσεις...Τη χρησιμοποιητε??
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ειναι χαζο οι εταιρειες να βγαζουν τοσα μοντλα κινητων που στην ιυσια δεν διαφερουν!!!Π.Χ το 7650 με το 3650,το V200 με το P400.ΕΛΕΟΣ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

 

Η ανάγκη η δική μου είναι η εξής: Το νούμερό μου το έχει και η

εταιρία που εργάζομαι :( , μαζί και όλος ο υπόλοιπος κόσμος

(είναι το ίδιο εδώ και χρόνια). Για διάφορους λόγους δεν μπορώ

να αποφύγω να έχει το όποιο κινητό μου η εταιρία...

Λέω λοιπόν, να πάρω ένα νέο νούμερο και να το έχει μόνο η

οικογένειά μου και μερικοί κολλητοί :) Θέλω όμως το αρχικό

νούμερο να φαίνεται "κάπως" (εκτός δικτύου, κατηλειμένο κτλ.)

σε διάφορες ώρες και μέρες, όχι όμως κλειστό για να μην μπορούν

να μου πουν τίποτα ;) Και το φιλτράρισμα κλήσεων είναι αρκετά

χρήσιμο !

 

Άρα, μέχρι στιγμής, το όλο θέμα χρειάζεται TELESTET & Organizer

υπηρεσία & κάποιο ΝΟΚΙΑ σειράς 60... ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με βολεύει στην Ελλάδα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν την παρέχουν στην Ελλάδα...

Βοηθάει γιατί κλείνεις πιο εύκολα το κινητό σου, ξέροντας ότι θα ειδοποιηθείς.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τελικα γι'αυτο που θες δε χρειαζεσαι να μπαινεις σε φασαριες με 2 νουμερα και 2 σιμ κτλ,σε καλυπτει η το 2300 ως φτηνη λυση

http://www.nokia.com/nokia/0,8764,42107,00.html

η ενα οποιοδηποτε series 60 και η εφαρμογη black list

http://www.handango.com/PlatformProductDetail.jsp?productType=2&optionId=1_4_2&jid=FD5AF3AEEBDBFX75D3185C6542F47BCC&platformId=4&siteId=1&productId=66099&sectionId=0&catalog=20&txtSearch=blacklist

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Όλα γίνονται

 

Aντιγράψτε μεχρί και 8 διαφορετικά νούμερα σε 1 μόνο sim.

 

Παιδιά αυτό το πρόγραμμα δουλεύει;

Δηλαδή μπορώ να έχω σε μια sim δύο νούμερα ταυτόχρονα και να δέχομαι κλήσεις και στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχ!!! το παλιό καλό unwired....

φυσικά και ναι

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...