Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποια εταιρεία η οποία να μου πιστοποιήσει ότι παρακολουθείται ένα κινητό android και σε ποιόν στέλνονται τα στοιχεία, εννοείται όλα αυτά εγγράφως και σαφώς επι πληρωμή δική μου...

Ευχαριστώ.

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβαίνουμε τι εννοείς... Τι σημαίνει "σε ποιον στέλνονται τα στοιχεία" ; Γράψε ανοικτά τι σκέφτεσαι...
Link to comment
Share on other sites

....εννοώ σε ποιόν υπολογιστή, κινητό, mail στέλνονται αυτά που καταγράφονται απο το κινητό(μηνύματα,ομιλίες κ.α)....

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι το κινητό σου παρακολουθείται, εννοείς με κάποιο πρόγραμμα μέσα από το κινητό σου ή με άλλους τρόπους πχ ΕΥΠ;
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ με κάποιο πρόγραμμα...ή μέσω της κάρτας....

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα επικοινωνήσω...

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την μεγάλη παρέα του myphone. Δεν έχω γράψει πολλά πολλά στο φόρουμ, ουσιαστικά δεν έχω γράψει τίποτα αλλά ήρθε καιρός να πω τον "πόνο" μου και να ακούσω τις συμβουλές σας.

iPhone boy από την πρώτη συσκευή που εμφανίστηκε στην Ελλάδα, εδώ και χρόνια παίζω τα μήλα και το λειτουργικό τους στα δάκτυλα.

Πλέον όμως και για να μιλώ εντελώς αντικειμενικά, αν το σκεφτεί κανείς, με τα λεφτά που κάνει ένα νέο μηλόφωνο αγοράζεις πλέον μεταχειρισμένο αυτοκίνητο σε κάποιες περιπτώσεις.

Στα χέρια μου εδώ και έναν χρόνο κρατάω ένα 16 άρι 4s και φοράει την τελευταία επίσημη έκδοση του λειτουργικού.

Βλέποντας και κρίνοντας από την ταχύτητα αναβάθμισης των συσκευών αλλά και από την ταχύτητα που οι εταιρίες σταματούν να υποστηρίζουν τις συσκευές τους άρχισα να σκέφτομαι πολύ μα πάρα πολύ σοβαρά την πιθανότητα αλλαγής "στρατοπέδου" και όδευσης προς android μεριά.

Πλέον γνωρίζω πολύ καλά πως δεν με απασχολεί το πουλ μουρ αλλά η αξιοπιστία, οι επιδόσεις και η οθόνη (αρχές πρεσβυωπίας σιγά σιγά).

Ο προβληματισμός μου, μίας και θα προτιμούσα να κινηθώ στο πλαίσιο της πώλησης του 4ς και αγοράς άλλου καινούργιου ή μεταχειρισμένου είναι στο ότι δεν ξέρω πόσο να εκτιμήσω τις "προσφορές" είτε ανταλλαγής είτε πώλησης των ενδιαφερομένων. Δηλαδή για παράδειγμα, οκ ο τάδε μου δίνει ένα oppo ή ένα άλλο κινέζικο, πως ξέρω ότι η προσφορά είναι τίμια;

Ο δεύτερος προβληματισμός μου είναι στο ότι αν κατευθυνθώ προς τα ανώνυμα κινέζικα η έστω στα όχι επώνυμα, θα βρω κάτι τόσο αξιόπιστο όσο το iphone αλλά πλέον και πιο μεγάλο και πιο γρήγορο;

Και τέλος, με το χέρι στην καρδιά (και αφού το κινητό μου είναι σε ΑΨΟΓΗ κατάσταση) ποια η κατά την γνώμη σας τιμή πώλησής του;

Ξέρω ότι ρωτάω πολλά, απλά, όλα τα ερωτήματα άρχισαν να μου δημιουργούνται όταν ο γυιός μου αντικατέστησε το κατεστραμμένο πλέον 3GS του με ένα "ταπεινό" HTC Explorer των 100€ και όχι απλά είναι ενθουσιασμένος αλλά σε σχέση με πριν ξεχνά να το βάλει στην πρίζα.

Να σημειώσω πως οι εφαρμογές που δουλεύω είναι κυρίως εφαρμογές τύπου office, ημερολόγιο, ibank, και λοιπές εφαρμογές γραφείου και σχεδόν μηδέν παιχνίδια. Α, μην ξεχάσω και το καλό μου πρόγραμμα πλοήγησης sygic....

Ελπίζω να μην σας κούρασα και πως οι απαντήσεις σας θα μου δείξουν την πυξίδα που τώρα γυρνάει σαν τρελή...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έδινες και ένα πλαφόν όσον αφορά τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις γιατί στο Android η γκάμα είναι τεράστια; Τότε θα μπορούσαμε να προτείνουμε. "Ξεφορτώσου" το iphone και υπάρχουν επιλογές...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έδινες και ένα πλαφόν όσον αφορά τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις γιατί στο Android η γκάμα είναι τεράστια; Τότε θα μπορούσαμε να προτείνουμε. "Ξεφορτώσου" το iphone και υπάρχουν επιλογές...

 

Μα νομίζω ότι το πλαφόν ήδη το έχω ορίσει. Αν κρίνω (διορθώστε με σε τυχόν λάθος) ότι το 4ς μπορεί να δοθεί περίπου στα 300€ έχεις και το πλαφόν...

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι το πλαφόν ήδη το έχω ορίσει. Αν κρίνω (διορθώστε με σε τυχόν λάθος) ότι το 4ς μπορεί να δοθεί περίπου στα 300€ έχεις και το πλαφόν...

 

Optimus g nexus 4 Huawei p6 (καινούργια αυτά) και αν βρεις κάνα μεταχειρισμενο oppo find 5 με αυτά τα λεφτά είσαι super με το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Πάς σε ένα γνωστό Skroutzομάγαζο και σου κάνουν την προσφορά του να δώσεις το Iphone και κάτι παραπάνω και παίρνεις δυνατές ναυαρχίδες των υπολοίπων εταιρειών.

 

Θα σου πρότεινα να πάς να επεξεργαστείς σε ένα πλαίσιο το android και δές εκεί που έχει μεγάλη γκάμα ποιό θα σου αρέσει οπτικά (οκ να γίνεται η δουλειά μας αλλα να μας αρέσει κιόλας σωστά?;) ) και ποιό θα σε βολέψει στο χέρι,μέγεθος οθόνης κτλ.

 

Στήν θέση σου θα κοίταζα και κινητά ενός έτους πίσω αν θέλεις οικονομική και value for money αγορά ή το καλύτερο να δώσεις άλλο ένα ποσό + το 4S σου (100-150ε) για να πάρεις ναυαρχίδες φετινές.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πάς σε ένα γνωστό Skroutzομάγαζο και σου κάνουν την προσφορά του να δώσεις το Iphone και κάτι παραπάνω και παίρνεις δυνατές ναυαρχίδες των υπολοίπων εταιρειών.

 

Θα σου πρότεινα να πάς να επεξεργαστείς σε ένα πλαίσιο το android και δές εκεί που έχει μεγάλη γκάμα ποιό θα σου αρέσει οπτικά (οκ να γίνεται η δουλειά μας αλλα να μας αρέσει κιόλας σωστά?;) ) και ποιό θα σε βολέψει στο χέρι,μέγεθος οθόνης κτλ.

 

Στήν θέση σου θα κοίταζα και κινητά ενός έτους πίσω αν θέλεις οικονομική και value for money αγορά ή το καλύτερο να δώσεις άλλο ένα ποσό + το 4S σου (100-150ε) για να πάρεις ναυαρχίδες φετινές.:)

 

Η πρότασή σου όντως τίμια και έξυπνη, όμως, για κατοίκους Αθηνών. Εδώ επαρχία, δυστυχώς δεν....

Link to comment
Share on other sites

σε ενδιαφέρει καθαρά και μόνο η πώληση του μήλου σου ή και η πιθανότητα ανταλλαγής?

δεν το ξεκαθαρίζεις ακριβώς ή ίσως εγώ δεν το καταλαβα αρκετα καλά.

 

προσωπικά πάντως πιστεύω ότι πρέπει να πουλήσεις και να ψαξεις εντελώς ανεξάρτητα στο τι σε καλύπτει,μην μπλεχτεις με άλλους περιορισμούς,βλ.να σου κάτσει η αντιστοιχη πρόταση κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

σε ενδιαφέρει καθαρά και μόνο η πώληση του μήλου σου ή και η πιθανότητα ανταλλαγής?

δεν το ξεκαθαρίζεις ακριβώς ή ίσως εγώ δεν το καταλαβα αρκετα καλά.

 

προσωπικά πάντως πιστεύω ότι πρέπει να πουλήσεις και να ψαξεις εντελώς ανεξάρτητα στο τι σε καλύπτει,μην μπλεχτεις με άλλους περιορισμούς,βλ.να σου κάτσει η αντιστοιχη πρόταση κλπ κλπ

 

Εννοείται ότι το ιδανικό θα ήταν η ανταλλαγή.... Έτσι κανένας δεν θα μείνει χωρίς συσκευή (σημαντικό)

Link to comment
Share on other sites

Τα Nexus 4 ή το Optimus G ειναι καλες επιλογες αν εισαι σιγουρος πως θα εισαι οκ με συσκευη στο μεγεθος τους γιατι οπως και να το κανουμε απο τις 3.5'' στις 4.7'' το αλμα ειναι αρκετα μεγαλο. Εναλλακτικα το Galaxy S4 mini που ειναι μια πολυ compact συσκευη με 4.3 ιντσες οθονης.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το ιδανικό θα ήταν η ανταλλαγή.... Έτσι κανένας δεν θα μείνει χωρίς συσκευή (σημαντικό)

 

αν δεν υπάρχει διαθεσιμο το ποσό για αγορα του κινητου που δυνιτικά σε ενδιαφερει,το καταλαβαίνω.

αλλιώς θεωρώ ότι θα δεσμευτείς άνευ λόγου με τις πιθανότητες για ταυτιση απόψεων-επιλογών

Link to comment
Share on other sites

Η πρότασή σου όντως τίμια και έξυπνη, όμως, για κατοίκους Αθηνών. Εδώ επαρχία, δυστυχώς δεν....

 

Αν βλέπω καλά στην Πάτρα είσαι,πλαίσιο καταστήματα δεν μπορει να μην έχει εκεί σωστα?:)

 

Μόλις βρείς αυτό που θές μπορείς να κάνεις και συναλλαγη ανταλλαγής με κάποιον που έχει το μοντέλο που έχεις διαλέξει βάζοντας αγγελία ανταλλαγής εδώ στο φόρουμ η κάποια στιγμή που θα άνέβεις Αθήνα πάς σε ένα μαγαζί και κάνεις την ανταλλαγή.Είπαμε επαρχία η Πάτρα αλλά όχι και στην άκρη του κόσμου.:lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή δεν θέλω να σας κουράζω, η ερώτηση παραμένει η εξής:

 

Αν βάλω αγγελία ανταλλαγής, τι με συμφέρει να ζητήσω από θέμα επιδόσεων και μεγέθους οθόνης ( όσο πιο μεγάλη τόσο πιο καλή); Και μιλάω βέβαια για κινέζικη μεριά ( την οποία δεν γνωρίζω όμως καθόλου) ή αν στέκει κάποια καλή τράμπα με επώνυμο....

Άρα τις προτάσεις σας για ανταλλαγή iPhone 4s με.........;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χθές βράδυ καταλάθος έσβησα απο το κινητό μου(Galaxy Nexus)κάποιες φωτογραφίες και βίντεο που είχα αποθηκευμένα και πάω να σκάσω.Υπάρχει τρόπος για ανάκτηση δεδομένων ή έχετε γεια; Edited by giorgko
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η απόλυτη σύγκριση Samsung Galaxy Tab 3 8.0 4G (T315) Vs Apple Ipad Mini 2

 

Διαβάζοντας προσεχτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά φαίνεται οτι η συσκευή της Samsung κερδιζει κατα κρατος σχεδον σε ολα τα σημεία:

 

Πιο ελαφρύ κατά 23 g. (318 - 341)

Πιο λεπτό.. εστω και για απειροελαχιστο δεκατο του χιλιοστου

Μεγαλυτερη οθωνη κατα 0.1 ιντσα

Μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν κανονικο τηλεφωνο αφου δεχεται κλησεις και sms

Περισσότερη μνημη ram 1,5 Ghz - 1 Ghz

Δυνατοτητα επεκτασης του αποθηκευτικου χωρου με χρηση καρτων sd

Υποστηριξη java, flash κλπ αν καποιος θελει να βλεπει τα παντα στο ιντερνετ κι οχι τις μισες σελιδες....

Καλυτερη μπαταρια με παραπανω ωρες αυτονομια

Κυκλοφορει ηδη εδω και 3 μηνες οποτε ηδη εχει τεσταριστει ποιοτικα

Και σιγουρα θα ειναι και πιο φτηνο στο skroutz (τουλαχιστον κατα 40-50 € οι πρωτες εκτιμησεις)

 

Πραγματικα αν παραβλεψουμε την καλυτερη αναλυση οθωνης και τους ατελειωτους τονους marketing πειτε μερικους σοβαρους λογους για να προτιμησω το ipad mini 2...

Link to comment
Share on other sites

Να ελεγες το Note 8 να το καταλαβω αλλα με το tab;;;

Απο μενα αν και ειμαι του Αντροιντ θα προτιμουσα το μινι 2.Αναλυση οθονης,μαρκετ,αναβαθμισεις,design και φυσικα μια απροβληματιστη λειτουργια.

Αν πεις το Note 8 τοτε αλλαζει το πραμα...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Να ελεγες το Note 8 να το καταλαβω αλλα με το tab;;;

Απο μενα αν και ειμαι του Αντροιντ θα προτιμουσα το μινι 2.Αναλυση οθονης,μαρκετ,αναβαθμισεις,design και φυσικα μια απροβληματιστη λειτουργια.

Αν πεις το Note 8 τοτε αλλαζει το πραμα...

Τι το καλυτερο εχει το Note 8.0 απο το Tab 3 εκτος απο την χαζη γραφιδα??:O

εγω βλεπω πιο βαρυ και πιο ακριβο με τα ιδια περιπου χαρακτηριστικα... κανω λαθος??

 

Οσο για ipad συμφωνω οτι η apple εχει καλυτερο store αλλα μου ειναι εντελως αδιαφορο.

Το design ειναι υποκειμενικο, προτιμω της samsung

Η απροβληματιστη λειτουργια εχει να κανει με τη χρηση.

Εγω το θελω κυριως για σερφαρισμα στο ιντερνετ και πιστευω η υποστηριξη flash θα με βοηθησει περισσοτερο, οπως επισης και η δυνατοτητα τηλ. κλησεων μου ειναι συμαντικη λεπτομερεια.

Ασε που αλλο ειναι να σκας 400 κι αλλο 450 € οπως επισης και τα 20 γραμ ειναι αρκετουτσικα στο χερι.

 

Στο μονο που χανει αισθητα ειναι η αναλυση οθωνης αλλα ενταξυ στις 8 ιντσες μην τρελαθουμε κιολας!!! Δεν ειναι 40αρα tv...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...