Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από άποψη αντοχής candy-bar. Νομίζω οτί έχουν λιγότερες πιθανότητες να σου εμφανίσουν προβλήματα στο κατασκευαστικό μέρος. Αλλά από άποψη αισθητικής (υποκειμενικά πάντα) προτιμώ με διαφορά τα slide. Clamshell τώρα που το σκέφτομαι έχω καιρό να δω κάποιο νέο μοντέλο. Υπήρχαν πάντως παλιά κάποια ωραία Motorolla και Samsung.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα, εχω ενα μαγαζι και θελω να παρω το φρανσαιζ για να εχω μια απο αυτες τις εταιριες.εχω μιλησει ηδη με βοντα εχουν ερθει και δει το μερος και το μαγαζι και σχεδον εχουμε συμφωνησει να το ξεκινησουμε.

φιλοι μου ομως γνωστοι με τετοια μου λενε να μην κανω κατι τετοιο γιατι θα κουραζομαι υπερβολικα για να βγαζω στο τελος ουτε εναν βασικο μισθο.

οι ανθρωποι της βοντα που μιλησαμε μου ειπανε πως απο μενα εξαρταται το ποσο καλα θα παει γιατι πρεπει να κυνηγαω για συνδεσεις.

εσεις θα κανατε ενα τετοιο βημα η οχι?

αξιζει να το προσπαθησω η ειναι πολυ δυσκολο?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα γιατι οχι!

Το θεμα ειναι σε ποια περιοχη ομως,και τι χρειαζεται περισσοτερο αυτη η περιοχη!

Στην Λαρισα π.χ εχει καμια 10αρια wind καταστηματα πλεον,ενω cosmote 1 η 2!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω ενα μαγαζι και θελω να παρω το φρανσαιζ για να εχω μια απο αυτες τις εταιριες.εχω μιλησει ηδη με βοντα εχουν ερθει και δει το μερος και το μαγαζι και σχεδον εχουμε συμφωνησει να το ξεκινησουμε.

φιλοι μου ομως γνωστοι με τετοια μου λενε να μην κανω κατι τετοιο γιατι θα κουραζομαι υπερβολικα για να βγαζω στο τελος ουτε εναν βασικο μισθο.

οι ανθρωποι της βοντα που μιλησαμε μου ειπανε πως απο μενα εξαρταται το ποσο καλα θα παει γιατι πρεπει να κυνηγαω για συνδεσεις.

εσεις θα κανατε ενα τετοιο βημα η οχι?

αξιζει να το προσπαθησω η ειναι πολυ δυσκολο?

 

 

καλη η σκεψη σου αλλα αφου ετσι κι αλλιως το μαγαζι σου ανηκει, γιατι αντι να κανεις φραντσαιζ ΕΣΥ, δε το νοικιαζεις σε καποιον αλλον να κανει εκεινος το φραντσαιζ, ωστε κ αγχος να ΜΗΝ εχεις κ να περνεις τα ΧΡΗΜΑΤΑ απο το ΝΟΙΚΙ ΚΑΘΕ μηνα?

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα αυτο που λες με το νοικι αλλα ευελπιστω σε καλυτερα χρηματα απο αυτα..

δεν ξερω αν εχω αδικο πεστε μου την γνωμη σας. γι αυτο ρωτησα, θα βγαζω καλυτερα χρηματα απο ενα νοικι η οχι? δεν υπαρχει καποιος που να εχει ανοιξει ενα τετοιο μαγαζι?

αρχικα ηθελα καταστημα γερμανος αλλα εχει ηδη η περιοχη και δεν ανοιγουν αλλο.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω αγορασει καποια credits(400) στο clickatell central ip,αλλα δεν βλεπω πουθενα επιλογη για αποστολη sms...πως μπορω τωρα να στηλω?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Και γω σε candy bar σταθερά - οταν το κινητό έχει "κινητά" εξαρτήματα, οι πιθανόττητες να παρουσιάσει βλάβες αυξάνουν σημαντικά

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Και γω σε candy bar σταθερά - οταν το κινητό έχει "κινητά" εξαρτήματα, οι πιθανόττητες να παρουσιάσει βλάβες αυξάνουν σημαντικά
Επειδη τα τελευταια χρησιμοποιω μονο clamshell κυριολεκτικα ξεπατωνοντας τα,περα απο μια μικρη χαλαρωση σε καποια μοντελα,ουδεποτε αντιμετωπισα προβληματα αξιοπιστιας στα κινουμενα μερη της αρθρωσης.[ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΕΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΗ ΟΘΟΝΗ,ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΥΚΟΛΙΕΣ-ΑΤΟΥ]:)

p.s.Eχω πλεον πιστει οτι μονο εγω τα αγοραζω ως φαινεται:rolleyes:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα από άποψη αισθητικής, τα clam shell, όμως από πλευρά αξιοπιστίας τα candy bar.. και αυτό γιατι μου είχε τύχει στο παρελθόν που είχα το nokia 6131 όποτε δεχόμουν κληση και άνοιγα το πορτάκι μίλαγα και το έκλεινα, να μαυρίζει η εξωτερική οθόνη και καποιες φορες να λύνεται το προβλημα, ενω άλλες να μπλοκάρει όλο το κινητο και να πρεπει να βγάλω τη μπαταρία κτλ..

 

οπως και να εχει.. σιγουρα τα candy bar εμφανιζουν λιγοτερα προβληματα και ειναι πιο αξιοπιστα..

Link to comment
Share on other sites

απο αποψη αισθητικης αλλα και λειτουργικοτητας πιστευω οτι τα slide ειναι τα καλυτερα μια και βγαζεις το πληκρολογιο μονο οταν το θελεις, ετσι και αλλιως οι περισσοτερες λειτουργιες γινονται και απο τα πληκρα που εχει γυρω απο το σασσι και στα ακρα της οθονης.
Link to comment
Share on other sites

κικλοφορουν στο διαδικτυο πολλες προσφορες για callback.δηλαδη κανεις αναπαντητη σε ενα τηλεφωνο που σου δινουν(δεν χρεωνεσαι)και μετα σε περνουν τηλεφωνο(οχι καποιος/ειναι αυτοματοποιημενο)οπου πληκτρολογεις τον αριθμο που θελεις να καλεσεις.δηλαδη σε συνδεουν αυτοι στον προορισμο σου.συμφερει? και υπαρχει καποια καλη εταιρια για τηλεφωνα απο και προς ελληνικα σταθερα και κινητα(εννοω φτηνη).
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

απο αποψη αισθητικης αλλα και λειτουργικοτητας πιστευω οτι τα slide ειναι τα καλυτερα μια και βγαζεις το πληκρολογιο μονο οταν το θελεις, ετσι και αλλιως οι περισσοτερες λειτουργιες γινονται και απο τα πληκρα που εχει γυρω απο το σασσι και στα ακρα της οθονης.

 

ναι αλλά με τα slide κινητά πάντα προκύπτουν άλλα θέματα τύπου "πόσο σταθερόs είναι ο μηχανισμός slide, αν έχει καθόλου τζόγο κτλ" με 2 λόγια και πάλι προκύπτουν προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να στείλουμε ΑΝΩΝΥΜΑ sms με πρόγραμμα?

 

Πάντως από ότι έχω διαβάσει με το smartsms γίνεται να στείλεις από τον υπολογιστή αρκεί να έχεις ένα μόντεμ. To πρόγραμμα το έχω κατεβάσει αλλά δεν βγάζω άκρη στο πώς χρησιμοποιείται .

 

 

Πηγές:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=7359

 

http://www.creativecentury.com.my/Us...TSMS%20PRO.pdf

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=7496

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=7172

[sIGPIC][/sIGPIC] ►http://www.totobay.com◄ Ολοκαίνουρια κινητά από Κίνα. Τιμές?.. Απλά δείτε!!
Link to comment
Share on other sites

Πως φανταζεστε το ειδανικο καρτοκινητο?

 

Τι χρεωσεις θα θελατε να εχει?

Τι επιπροσθετες υπηρεσιες/δυνατοτητες ?

Ποσο ευελικτο θα το θελατε?

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Αααααααχχχχχχ....... μεγάλη συζήτηση αυτή! χε χε χε!

 

Προσωπικά θα ήθελα τις χρεώσεις της q card, μαζί με όλες τις επιλογές νον στοπ της wind σε συνδυασμό με τα πακέτα του cu, χωρίς όμως ελάχιστη χρέωση τα 3 λεπτά, και καλύτερο pointmania...

 

Επίσης, οι "δωρεάν" κλήσεις και σμς προς cu θα ήθελα να ηταν προς όλα τα κινητά vodafone , και όχι απλώς προς cu ή προς a la carte κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Αααααααχχχχχχ....... μεγάλη συζήτηση αυτή! χε χε χε!

 

Προσωπικά θα ήθελα τις χρεώσεις της q card, μαζί με όλες τις επιλογές νον στοπ της wind σε συνδυασμό με τα πακέτα του cu, χωρίς όμως ελάχιστη χρέωση τα 3 λεπτά, και καλύτερο pointmania...

 

Επίσης, οι "δωρεάν" κλήσεις και σμς προς cu θα ήθελα να ηταν προς όλα τα κινητά vodafone , και όχι απλώς προς cu ή προς a la carte κλπ κλπ..

 

Βαλε F2G1 http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1399

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να καταγραφετε ποια εταιρεια εχει το καλυτερο πακετο αλλα πως φανταζεστε να ειναι το ιδανικο πακετο καρτοκινητης.

 

1. Τι θα προσφερει

2. τι χρεωσεις

3. ποιες υπηρεσιες θα εχει επιπροσθετα

 

ή στην τελικη τι θα ζητουσατε εσεις απο μια εταιρεια ?????? ;) να κανει για εσας??

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν τρελάθηκα!!!

Είπαμε, τις χρεώσεις της wind... όχι την wind!

Μακριά! Ξου ξου ξου...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα καπως σαν το F2G που υπαρχει τωρα αλλα τις χρεωσεις του F2G1+2 αντιστοιχες της q+frοg να τις ειχε σαν βασικες,να ειχε απεριοριστο ιντερνετ με 2€ το μηνα,πακετα nοn stop με λιγοτερα χρηματα,να συνδυαζονται ολα μεταξυ τους κ να μην υπαρχει χρεωση ανα 3λεπτα στης παρεας,τζαμπα λεπτα κ sms προς ολους με καθε ανανεωση(εστω 10sms+10λεπτα),δωρεαν μεταφορα χρονου ομιλιας,διπλασιασμο καρτας καθε μηνα 1φορα,καρτες των 3€ στα περιπτερα...ε αυτα ωσπου στο τελος θα κλεισει η εταιρια που θα προσφερε κτ τετοιο
Link to comment
Share on other sites

Βασικα καπως σαν το F2G που υπαρχει τωρα αλλα τις χρεωσεις του F2G1+2 αντιστοιχες της q+frοg να τις ειχε σαν βασικες,να ειχε απεριοριστο ιντερνετ με 2€ το μηνα,πακετα nοn stop με λιγοτερα χρηματα,να συνδυαζονται ολα μεταξυ τους κ να μην υπαρχει χρεωση ανα 3λεπτα στης παρεας,τζαμπα λεπτα κ sms προς ολους με καθε ανανεωση(εστω 10sms+10λεπτα),δωρεαν μεταφορα χρονου ομιλιας,διπλασιασμο καρτας καθε μηνα 1φορα,καρτες των 3€ στα περιπτερα...ε αυτα ωσπου στο τελος θα κλεισει η εταιρια που θα προσφερε κτ τετοιο

χαχαχαχαχα :D Όντως φίλε μου.... θα το έκλεινε το μαγαζί :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα ένα καρτοκινητό που θα είχε:

1)Το σήμα της Cosmote

2)Τις χρεώσεις της Q-Card

3)Win Club (ή κάτι τέτοιο)

4)Κάρτες απο 3€

5)Non-Stop προς όλους τους αριθμούς (ανεξάρτητα το δίκτυο) με μόνο 5€

 

Αυτό θα ήταν το ιδιανικό καρτοκινητό για εμένα.:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια cosmoκάρτα "what's up" από το 2002 και μια wind καρτοκινητή από το 1999 (τότε telestet). Τα δύο αυτά νούμερα τα χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα σε 2 διαφορετικές συσκευές. Πρόσφατα όμως, είπα να εκσυγχρονίσω τις συσκευές μου και αγόρασα το Nokia N95 για να έχω υπηρεσίες 3G. Έχω και το Motorolla V3i για το άλλο νούμερο (δε μ'ενοχλεί να έχω και τις δύο συσκευές μαζί μου). Απλά, για να απολαύσω τις υπηρεσίες αυτές, έχω απλές κάρτες και πρέπει να τις μετατρέψω σε USIM (για 3G δεν είναι αυτές;; ).

 

Ρώτησα στον "Γερμανό" και μου απάντησαν ότι κάνουν αντικατάσταση κάρτας με τον ίδιο πάντα αριθμό που κοστίζει 15 euro (η καθεμία). Όμως, εγώ δε θέλω να αχρηστεύσω τις παλιές sim και να χάσω τα δεδομένα τους -πες όχι τόσο τις επαφές που τις πέρασα στη μνήμη της συσκευής- όσο κάποια SMS π.χ. από το 2007 που έχω αποθηκευμένα στην κάθεμία SIM και που αποθηκεύονται μεν στη μνήμη της συσκευής αλλά χάνεται η ημερομηνία τους. (Αλήθεια αν δηλώσω ότι έχασα το καρτοκινητό νούμερο της cosmote θα μου έβγαζαν τον ίδιο αριθμό καρτοκινητής δωρεάν που ούτως ή άλλως πλέον τα βγάζουν για 3G -οπότε να γλιτώσω τα 15 euro της αντικατάστασης ή θα πλήρωνα πάλι; Υποπτεύομαι πως όχι... )

 

Σκέφτηκα και τη λύση της κλωνοποίησης των SIM, αν τελικά καταφύγω σε αυτήν. Σχετικά με αυτό ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Γίνεται κλωνοποίηση από απλή μεν cosmoκάρτα σε USIM [και ομοίως από απλή wind (καρτοκινητή) επίσης σε USIM] ή οι άδειες προς κλωνοποίηση SIM που θα αγοράσω θα είναι και αυτές απλές;

2. Αν ναι, τα αποθηκευμένα δεδομένα των αρχικών sim (επαφές/SMS) μεταφέρονται άθικτα στις νέες sim;

3. Υπάρχουν μαγαζιά στην Αθήνα και ποια, όπως , π.χ.το 9volto, που κάνουν απευθείας την κλωνοποίηση; Ξέρετε πάνω-κάτω πόσο στοιχίζει αυτή η διαδικασία για την κλωνοποίηση του κάθε αριθμού;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Να μπορουσα να το προσαρμοσω αναλογα με τις απαιτησεις μου την καθε φορα με ενα απλο μηνυμα!!:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η προσωπικη μου άποψη είναι πως με την κρίση που υπάρχει σήμερα το χειρότερο είναι να κάνεις κάτι με φρανσαιζ. Το πιστεύω αυτο γιατι θα πρέπει να βγάζεις πολλα το μήνα για να καλύψεις τα εξοδά σου, να σου μείνουν για σενα και για την οποιαδήποτε εταιρία εκπροσωπείς!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...