Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά η cosmote ειδικά στο θέμα των επιδοτήσεων το έχει ξεφτιλήσει τελείως, δίνει απίστευτα μικρές επιδοτήσεις και σε δεσμεύει για 18μήνες, ευτυχώς που η voda αναβαθμίστηκε τελευταία και πλέον δίνει σχετικά αξιοπρεπείς επιδοτήσεις (120-140€ περίπου για ανανέωση στα voda60/120 με λογαριασμούς στα 30€) το θέμα είναι ότι δε φέρνει ποτέ καμιά συσκευή στην ώρα της και τι να τις κάνεις τις επιδοτήσεις.

Πάντως πραγματικά με αυτά που ακούω για το εξωτερικό νιώθω πολύ βλάκας που σκάω 400€ για να πάρω μια συσκευή των 500+€ τη στιγμή που σε άλλες χώρες θα την έπαιρνα ίσως και 150€

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προ καιρού είχε αναφερθεί εδω μέσα ότι είναι στα σχέδια της easymobile και η Ελλάδα. Πρόσφατα ανακοινώθηκε πανηγυρικά η έναρξη των υπηρεσιών σε Ολανδία και Γερμανία. Το εμπορικό μοντέλο είναι ίδιο με αυτό της δικής μας Q-telecom με τη διαφορά ότι όλα γίνονται μέσω internet στα πρότυπα easyjet. Έχει διαβάσει κανείς κάτι σχετικό με την εξέλιξη του θέματος;

Έχω την εντύπωση ότι η ευκαιρία της Ελλάδας χάθηκε μετά την πώληση της Q στα αμερικανάκια.

Link to comment
Share on other sites

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14609&m=D12&aa=2

 

Ενδιαφέροντα αποσπάσματα:

 

Αν δεν υπάρξει συμφωνία και κοινός τόπος στην Τύνιδα, ένα πιθανό ενδεχόμενο είναι η κάθε χώρα να διεκδικήσει τη διαχείριση του δικού της country-code domain. Ο έλεγχος, όμως, αυτού χωρίς τον γενικό έλεγχο του root server, τον οποίο και θα συνεχίζει να έχει η ICANN, θα είναι ανεπαρκής, με αποτέλεσμα οι κυβερνήσεις των διαφόρων χωρών να προσανατολιστούν στη δημιουργία εναλλακτικών roots (ένα άλλο Internet). H κίνηση αυτή είναι προφανές ότι θα οδηγήσει την κοινωνία της πληροφορίας στο χάος.

 

* Συμπέρασμα: Στην παρούσα φάση η Ελλάδα και η Ευρωπαϊκή Ενωση πρέπει να σφίξουν την καρδιά τους και να αφήσουν τον ICANN και τις ΗΠΑ να κάνουν τη δουλειά που αποδείχθηκε ότι κάνουν καλά. Το Ιράν, η Κίνα και οι άλλες χώρες έχουν ίσως πολλά να μας διδάξουν, αλλά σίγουρα όχι στους τομείς της ελευθερίας και της διαχείρισης καινοτομίας.

 

Eιδικά η Κίνα, θα προσθέσω γώ, με την λογοκρισία που έχει επιβάλλει στην κινέζικη έκδοση της google...

Link to comment
Share on other sites

Ti κοστος εχουν ολα αυτα ρε παιδια?

 

Είχα πάει πριν 1,5 περίπου χρόνο δεν θυμάμαι τιμές αλλά βρήκα μια κάρτα τους

 

 

Κατάστημα1: Πύλης 59 Πειραιάς 2104118176

Κατάστημα2: 25ης Μαρτίου 55 Πειραιάς 2104212212

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει διαφορα απο το καταστημα τους. Απαντουσαν παντοτε στα mail μου αυθημερον, οταν χαλασε μια καρτα sim για sim cloning που ειχα αγορασει μου την αντικατεστησαν αμεσως χωρις καμμια απολυτως επιβαρυνση μου και γενικα η συμπεριφορα τους ειναι κατι παραπανω απο αψογη.

Παραδειγμα: μετετρεψα το Ρ900 μου σε Ρ910 και οταν προσφατα ρωτησα αν γινεται να το ξανακανουμε Ρ900 η απαντηση ηταν ναι, φερτο και θα το μετατρεψουμε αμεσως χωρις χρεωση.

Ειναι προφανες οτι δεν ειναι τα 10-20 ευρω που με σκλαβωσαν αλλα η συμπεριφορα.

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πελάτη για δημιουργία μιας ιστοσελίδας ο οποίος θέλει ο χρήστης να στέλνει SMS σε ένα νούμερο, να χρεώνεται κάποιο ποσό και να του αποστέλεται κάποιος κωδικός ώστε να μπορεί να συνεχίσει.

 

Το ίδιο σύστημα χρησιμοποιεί και η χρυσή ευκαιρία.

 

Έκανα μια έρευνα στο internet αλλά δεν βρήκα και πολλά.

 

Γνωρίζει κάποιος από που πρέπει να ξεκινήσω?

 

Ευχαριστώ.

Petros Dimitriadis

Web Designer

http://www.petrosdimitriadis.com (Personal website)

http://petrangr.blogspot.com (Blog)

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου φίλοι και φίλες.

Θέλω τη βοήθεια σας για να μου υποδείξετε το τρόπο εκείνο που θα μπορώ να παρακολουθώ τα sms που αλλάζει η γυναίκα μου με κάποιον άλλον.

Δεν κάνω πλάκα. Είναι το 3ο forum που ζητώ τη βοήθεια σας.

Ξέρω, θα μου πείτε και θα έχετε δίκιο: α) Είναι παράνομο

β) είναι ανήθικο

γ) να της μιλήσω

Έτσι ακριβώς είναι. Εχω ξεπέσει τόσο και η ανθρώπινη αξιοπρέπεια μου έχει χαθεί σε σημείο που ανοίγω κρυφά τον αναλυτικό λογαριασμό που της έρχεται και σημειώνω τις κλήσεις και τα sms προς αυτόν.

Εκείνη έχει το Motorola V3, με σύνδεση (Cosmote) στο όνομα της.

Αυτά τα ολίγα και είμαι στη διάθεση σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καταλαβαινω την κατασταση ομως δεν νομιζω να υπαρχει καποιος αλλος τροπος να παρακολουθησεις τα μηνυματα τους,το καλυτερο ειναι να παρεις τηλ τον τυπο που στελνουν τα μηνυματα.

κατι αλλο δεν μπορω να προτεινω εκτος κι αν η cosmote μπορει να σου δωσει καποια λυση αν και που παλι δεν νομιζω γιατι οπως λες ειναι στο ονομα της ο λογαριασμος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

όλα ανάποδα τα είπες.Τα πάγια είναι πιο προσιτά από ΤΙΜ και vodafone.Ωστόσο το Business Value της cosmote είναι ΠΟΛΥ φθηνότερο από ΤΙΜ και vodafone,αλλά μόνο αυτό.Επιδοτήσεις είναι πολύ καλύτερη η ΤΙΜ ;)

Το ΤΙΜ BΒΕST BENEFIT έχει υψηλότερα πάγια από το COSMOTE BUSINESS PLUS.

 

Ενδεικτικά κάποιες τιμές παγίων:

 

Cosmote Business Plus 540:59 ευρώ το μήνα

ΤΙΜ BBEST BENEFIT 550:62,7 ευρώ το μήνα

Cosmote BP 180:23 ευρώ το μήνα

ΤΙΜ ΒΒΒ 150:22,8 ευρώ το μήνα

Link to comment
Share on other sites

mary_P αφού σε καλωσορίσω στο myphone.gr, να σε ενημερώσω πως το κατάλληλο forum για απορίες σχετικά με το κινητό σου θα το βρεις εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=14

 

στο οποίο μάλιστα υπάρχει και ειδικό θέμα για το 6600, το οποίο με την σειρά του θα βρεις εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=8086

 

Καλή σου συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως η ςΙΕΜΕΝς είναι μέτοχος, γιατί το SXG75 δεν είναι Symbian???

H etaireia fainetai na egkataleipei to Symbian:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1106348#post1106348

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ'ό,τι φαίνεται, θα μείνει μόνη της σιγά σιγά η nokia...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ'ό,τι φαίνεται, θα μείνει μόνη της σιγά σιγά η nokia...

Μα αν εγκαταλειπουν και οι "Ευρωπαικες" εταιρειες το symbian απο που να περιμενουμε νεα συσκευη symbian? Απο τη Motorola?! Παλι καλα που ακομη η SE το υποστηριζει.

 

edit: Μολις ειδα λιγο πιο πανω :D

Προφητεια

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Sorry που ενοχλω, αλλα καποιος μου ειπε οτι θα βρω εδω την λυση που ψαχνω.

 

Λοιπον εγω την πεταω (την απορια)και οσοι πιστοι...

 

===Warning: δεν εχει να κανει με κινητη τηλ.===

 

 

Εχω μια καρτα ηχου M-Audio Revolution 7.1 , επισης εχω στο pc μου ειτε το Nuedo2 ειτε το Cubase SX , αλλα με κανενα απο τα δυο δεν εχω καταφερει να κανω δουλεια. Αρχικα λογο Latency και αφου παιξω με to Buffer και το size αυτου :wacko: , λογο καποιου απαραδεκτου ηχου που υπαρχει.Λυση υπαρχει;Αν οχι εδω,που ρε παιδια ; αμαρτια!! :(

Link to comment
Share on other sites

Narsil_Ea, καλωσήρθες στο myphone.gr

 

Το σωστό forum για απορίες όπως η δική σου, θα το βρεις εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=74

 

Καλή συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία την έχω κι εγώ πολύ καιρό τώρα, γιατί αφήνουν τη nokia να κάνει μόνη της παιχνίδι σε μια τόσο σημαντική πλέον αγορά όπως είναι αυτή των smartphone και στγκεκριμένα των series60. Aπό τη μία είναι φανερό πλέον ότι η συγκεκριμένη αγορά παρουσιάζει μεγάλη εξέλιξη, όλο και πληθαίνουν οι χρήστες smart και σε συντρηπτική πλειοψηφία προτιμούν symbian και καμία εταιρεία δε δείχνει διατεθιμένη να ασχοληθεί με το χώρο. Πλέον με τη μείωση των διαστάσεων των νέων series60, τις μεγάλες οθόνες, τις πολλές δυνατότητες και τις σχεδιαστικές καινοτομίες τα smart προτιμούνται από μεγάλη μερίδα χρηστών που μπορεί να μην ασχολούνται καθόλου με τα κινητά και όμως τα προτιμούν λόγω εμφάνισης και οθόνης κι ας μην χρησιμοποιήσουν ποτέ τις δυνατότητες τους.

Και καλά η siemens πάντα προβληματική ήταν τα τελευταία χρόνια να δεχτώ ότι αδυνατεί να βγάλει ένα αξιοπρεπες μοντέλο, η sonyericsson όμως γιατί αδιαφορεί;; Τα Ρ900 κλπ. είναι μοντέλα που δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό αλλά σε πολύ λίγους εξειδικευμένους χρήστες, αφού έχει λοιπόν τη τεχνογνωσία γιατί τόσα χρόνια δε βγάζει και ένα symbian βασισμένο στη σειρά 60;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

to symbian poulaei epeidi poulaei i nokia...

tha xathei san anoia leitourgikou giati apla ta software house DEN POULANE symbian efarmoges (ok kapoioi gnorizoun gia ta games kai ta ringtones) giati oloi agorazoun ena symbian kai mono ena 8% to leitourgei san open smartphone...

otidipote allo kai na poume... einai perito nomizo...

 

ena smartphone stirizete apo to software... efoson de xrisimopoieite afti i epilogi apo to 92% ton xriston... pavei na einai smartphone... tha papsei na ipostirizetai... tha eksafanistei o logos gia ton opoio vgike...

 

apla oi alles etairies to katalavan... kai de tha katsoun na spatalisoun leftoudakia gia ena leitourgiko pou kai diskolo kai xoris ipostiriksi stin efarmogi einai... alla kai xoris kerdoforia...

tha paraminoun sta kleistou leitourgikou full spec tilefona kai sta Windows Powered kinita... melontika tha doume kai ta linux... me antistoixa pososta opos vlepoume tora sta pc...

i leksi windows poulaei afto pou einai... i leksi symbian apo to ena afti mpenei apo to allo vgenei giati iparxei i stampa nokia pano...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς!

 

Ο κόσμος δεν αγοράζει smartphone, αγοράζει την νέα ΝΟΚΙΑ συκευή...

Το symbian έχει "καει" κατα την γνώμη μου ως λειτουργικό για smartphone. Ουσιαστικά μόνο τα Pxxx μπορούν να υπολογιστουν ως πραγατικό smartphone, σε όλες σχεδόν τις άλλες συσκευές απλά δεν χρησιμοποιούνται οι δυνατότητές του που τις έχει κρύψει τόσο καλά η ΝΟΚΙΑ που θα μπορούσε να αντικατασταθεί από ένα λειτουργικό για κινητά όπως της SE χωρίς σχεδόν κανένας να το καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

σε όλες σχεδόν τις άλλες συσκευές απλά δεν χρησιμοποιούνται οι δυνατότητές του που τις έχει κρύψει τόσο καλά η ΝΟΚΙΑ που θα μπορούσε να αντικατασταθεί από ένα λειτουργικό για κινητά όπως της SE χωρίς σχεδόν κανένας να το καταλάβει...

 

Για όσους δεν το έχουν παρατηρήσει, σε καμία μα καμία διαφήμηση της Nokia δεν αναφέρεται πουθενά ότι το σμαρτφον της διαθέτει λειτουργικό σύστημα. Σε καμία. Τα μόνα που αναφέρουν είναι οθοόνες, κάμερες κτλ.

 

Μοναδική εξαίρεση η σειρά communicator, όπου ομολογουμένως είναι λίγο δύσκολο να κρύψει ότι έχει λειτουργικό σύστημα. Αν δεν έμοιαζε με υπο-φορητό αλλά με τηλέφωνο, να είστε σίγουροι ότι θα το έκρυβε ΚΑΙ από εκεί.

 

Και όχι, το ότι το κρύβει δεν είναι τυχαίο. Πολύ απλά αν το διαφήμηζε κανείς δεν θα τα αγόραζε.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το έχουν παρατηρήσει, σε καμία μα καμία διαφήμηση της Nokia δεν αναφέρεται πουθενά ότι το σμαρτφον της διαθέτει λειτουργικό σύστημα. Σε καμία. Τα μόνα που αναφέρουν είναι οθοόνες, κάμερες κτλ..

Οταν ακους τη λεξη smartphone, τι σου ερχεται στο νου?

 

Γιατι στην διαφημηση του 6630 ελεγε "...το πρωτο 3G smartphone Nokia 6630..."

 

Αν πιστευεις οτι ο απλος καταναλωτης δεν θα καταλαβει τι εννοει με τη λεξη "smartphone", το ιδιο πιστευω ισχυει αν ελεγε η διαφημιση οτι εχει "λειτουργικο συστημα"...

 

Και φυσικα δεν γινεται να διαφημισει και τη symbian στη δικια της διαφημιση.

Ειπαμε να υποστηριζει τη symbian αλλα νομιζω οτι εχει και δικια της υποσταση σαν εταιρεια, ας κανει κατι και το δικο της μαρκετινγκ...

 

Γιατι οταν μια εταιρεια pc διαφημιζει το λειτουργικο και τη cpu που "φοραει" το συστημα της νομιζω οτι υπαρχει και αναλογο τιμημα...Δεν ειναι τιποτα τζαμπα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας!

 

Θελω να αποδειξω σε ενα δικαστηριο οτι δεχτηκα μηνυμα απο ενα ατομο. Το μηνυμα το εχω κρατημενο, αν το εκτυπωσω απο τον υπολογιστη με την ιδια ευκολια μπορω να το τροποποιησω ετσι? Δεν εχω σκοπο να κανω κατι τετοιο, απλα θελω να ξερω αν μπορει να γινει κατι τετοιο ωστε να μη μπορει να αποριφθει απο το δικαστηριο.

 

Επισης, η εταιρια μου καταγραφει τα εισερχομενα μηνυματα? Οχι το περιεχομενο, αλλα το οτι την ταδε μερα και ωρα δεχτηκα μηνυμα απο το ταδε νουμερο. Αν ισχυει κατι τετοιο τοτε μου λυνονται τα χερια!

 

Η λυση να δειξω στο δικαστηριο το κινητο απορριπτεται καθως δεν μπορει να γνωριζουν τοσο τεχνικα πραγματα και αν ειχα τη δυνατοτητα να τροποποιησω το μηνυμα, ενω αν το παω εκτυπωμενο μαζι με ενα μαρτυρα που να υποστηριζει οτι οντως υπαρχει το μηνυμα στο κινητο μου θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Επισης, εαν ζητησουν να δουν το μηνυμα μπορω καλλιστα να τους το δειξω απο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι εάν το δικαστήριο δεχτεί το sms σαν αποδεικτικό στοιχείο θα προτιμήσει να το ελέγξει μέσω της εταιρείας που ανήκει το νούμερο,και μέσω του κινητού σου.Σίγουρα όχι αν το εκτυπώσεις που δεν έχει καμμιά αξία κατά την γνώμη μου καθώς δεν αποδεικνύει τίποτα στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...