Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και να το μάθετε τι θα αλλάξει;

Ούτως ή άλλως υπάρχουν πολλοί ακόμα στο αντικείμενο αυτό, κορεσμένη η αγορά!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και να το μάθετε τι θα αλλάξει;

Ούτως ή άλλως υπάρχουν πολλοί ακόμα στο αντικείμενο αυτό, κορεσμένη η αγορά!

 

Μαλλον ο the_saint_gr "καικε" με το κανονι που βαρεσε η orange και ψαχνει να τους βρει :X

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς κάποιοι φίλοι την έχουν πατήσει και ψάχνουμε να βρούμε τι γίνεται. Πάντως φαίνεται ότι έχουν "φεσόσει" πολύ κόσμο και ορισμένους σε μεγάλο βαθμό (Γνωστή εταιρία πληροφορικής).

 

Γι' αυτό εάν υπάρχει οποιαδήποτε ιδέα ή πληροφορία, καλό θα ήταν να την μάθουμε μήπως και σωθεί κανένα Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πολυαναμενόμενο κινητό καθώς φαίνεται δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες

που είχε διημιουργήσει. Αν και οι προδιαγραφές του είναι υψηλές, εντούτοις τα μείον του δείχνουν να είναι περισσότερα απ' τα συν του. Αναλυτικότερα, παρά τα

2 ΜΡ, δεν είναι καλύτερο από το GX20 όσον αφορά την οθόνη και την φωτογραφική μηχανή (θα έλεγα ότι το GX20 έχει καλύτερη απεικόνιση). Έχει άχρηστα προγράμματα (π.χ scanner), ενώ απουσιάζει το λειτουργικό σύστημα (αν και αυτό ήταν γνωστό από πριν). Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως, είναι ότι είναι αρκετά "δυσκοίλιο".. Χρειάζεται μισό με ένα λεπτό ν' ανοίξει. Η μετάβαση στο μενού και ειδικά αυτό των μηνυμάτων είναι πολύ αργή (θυμίζει υπολογιστή που "κολλάει" λόγω φορτωμένης μνήμης). Σβύνει αδικαιολόγητα από μόνο του (αυτό συνέβαινε και με τα άλλα Sharp), ενώ παρουσιάζει κι άλλες ανωμαλίες, όπως να κλειδώνει στα καλά καθούμενα ο τηλεφωνικός κατάλογος, να κάνει reset από μόνο του (με αποτέλεσμα να χάνονται οι υπάρχουσες ρυθμίσεις), ή να διαγράφεται από μόνο το λεξικό που υπάρχει στο μενού των μηνυμάτων. Η έξοδος στην τηλεόραση είναι μια περιττή πολυτέλεια. Αν και σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα έχει αρκετές βελτιώσεις, δεν θα τις αναφέρω, μόνο και μόνο επειδή η τιμή του δεν δικαιολογεί κάτι τέτοιο (800 ευρώ μαζί με USIM).

Link to comment
Share on other sites

Sk8ToM, αφού σε καλωσορίσω στο myphone.gr, να σε ενημερώσω πως το αρμόδιο forum για τα κινητά της Sony Ericsson θα το βρεις εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=20

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω την εξής ερώτηση. Μια και έχω δοκιμάσει μόνο μία Ελληνική εταιρεία κινητής όλα αυτά τα χρονια (ΤΙΜ) έχω το εξής ερώτημα.

Υπάρχει δυνατότητα κάποιος να μπορεί να ελέγχει τον χρόνο που έχει μιλήσει ανα πάσα στιγμή τον συγκεκριμένο μήνα ώστε να ξέρει πόσα λεπτά από τον προπληρωμένο χρόνο έχει καταναλώσει; Κάτι ανάλογο φυσικά με καρτοκινητά που σου λέει πόσο υπόλοιπο έχει κάποιος;

 

Από οτι ξέρω η μόνη λύση που γνωρίζω είναι να μηδενίσει κάποιος τον μετρητή αλλά και πάλι δεν είναι και τόσο αξιόπιστο μιας και αν κάνεις κλήσεις μικρότερες των 30 δευτερολέπτων, ενώ χρεώνεσαι για αυτό, ο μετρητής "γράφει" λιγότερο.

 

Επίσης τα πράγματα περιπλέκονται με τα πακέτα της Cosmote όπου υπάρχουν τα πακέτα του στιλ 480+240, εκεί ο μετρητής χάνει την αξία του γιατι δεν ξέρουμε πόσα λεπτά ομιλίας έχουν καταναλωθεί στα άλλα δίκτυα και πόσα στην Cosmote.

 

Αν γνωρίζεται πείτε μου αν κάποια από τις 4 εταιρείες έχει αυτό το συστημα ελέγχου της χρήσης και αν οχι πως εσείς το αντιμετοπίζεται; Ξεφευγετε πολύ από το πακέτο σας;

Ευχαριστώ.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω την εξής ερώτηση. Μια και έχω δοκιμάσει μόνο μία Ελληνική εταιρεία κινητής όλα αυτά τα χρονια (ΤΙΜ) έχω το εξής ερώτημα.

Υπάρχει δυνατότητα κάποιος να μπορεί να ελέγχει τον χρόνο που έχει μιλήσει ανα πάσα στιγμή τον συγκεκριμένο μήνα ώστε να ξέρει πόσα λεπτά από τον προπληρωμένο χρόνο έχει καταναλώσει; Κάτι ανάλογο φυσικά με καρτοκινητά που σου λέει πόσο υπόλοιπο έχει κάποιος;

 

Από οτι ξέρω η μόνη λύση που γνωρίζω είναι να μηδενίσει κάποιος τον μετρητή αλλά και πάλι δεν είναι και τόσο αξιόπιστο μιας και αν κάνεις κλήσεις μικρότερες των 30 δευτερολέπτων, ενώ χρεώνεσαι για αυτό, ο μετρητής "γράφει" λιγότερο.

 

Επίσης τα πράγματα περιπλέκονται με τα πακέτα της Cosmote όπου υπάρχουν τα πακέτα του στιλ 480+240, εκεί ο μετρητής χάνει την αξία του γιατι δεν ξέρουμε πόσα λεπτά ομιλίας έχουν καταναλωθεί στα άλλα δίκτυα και πόσα στην Cosmote.

 

Αν γνωρίζεται πείτε μου αν κάποια από τις 4 εταιρείες έχει αυτό το συστημα ελέγχου της χρήσης και αν οχι πως εσείς το αντιμετοπίζεται; Ξεφευγετε πολύ από το πακέτο σας;

Ευχαριστώ.

 

Δυστυχως μονο μεσω του μηδενισμου μπορεις να το ελεγξεις :( . Δεν εχω ακουσει τιποτα αλλο π.χ. να παιρνεις τηλ καπου και να σου λεει ποση ωρα σου μενει. Ξερουν τι κανουν αυτοι :mad:

 

...Και δυστυχως ξεφευγω αρκετα απο το χρονο και η κατασταση γινεται χειροτερη καθως δεν τον πληρωνω εγω και φανταζεσαι τι ακουω καθε αρχη του μηνα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο cc και να ρωτήσεις. Θα σου πούνε, διότι η Vodafone προωθεί πολύ τα Sharp και τα Sharp δεν έχουν μετρητή κλήσεων http://users.chan.sch.gr/aikoukou/emoticons/fingerred.gif
Link to comment
Share on other sites

Ma giati exw thn entupwsh pws uparxei ena noumero pou pairneis kai sou lene akribws?

S ena forum kapoios to edine auto to noumeraki an to brw tha to dwsw amesws.:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην Vodafone αυτό γίνεται. Παίρνεις τηλ στην υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών και ζητάς να ενημερωθείς για τον χρόνο που έχεις μιλήσει καθώς και τα μηνύματα που έχεις στείλει. Σου στέλνουν sms μετά από λίγες ώρες στο οποίο γράφει ακριβώς, διάρκεια εξερχόμενων κλήσεων (του τρέχοντος μήνα εννοείται) και επίσης πόσα sms έχεις στείλει. Αυτό κάνω κάθε μήνα (25 του μηνός) και έτσι ποτέ δεν ξεφεύγω.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην Vodafone αυτό γίνεται. Παίρνεις τηλ στην υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών και ζητάς να ενημερωθείς για τον χρόνο που έχεις μιλήσει καθώς και τα μηνύματα που έχεις στείλει. Σου στέλνουν sms μετά από λίγες ώρες στο οποίο γράφει ακριβώς, διάρκεια εξερχόμενων κλήσεων (του τρέχοντος μήνα εννοείται) και επίσης πόσα sms έχεις στείλει. Αυτό κάνω κάθε μήνα (25 του μηνός) και έτσι ποτέ δεν ξεφεύγω.

 

Καλό αυτό αν και από την στιγμή που έχουνε την δυνατότητα να σου στείλουν SMS με τις πληροφορίες αυτές, πιστευω είναι πάρα πολύ απλό να το κάνουν αυτό αυτοματοποιημένο. Στην Vodafon χρεώνουν την εξυπηρέτηση πελατών;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Auto to thema nomizw pws einai to pio simantiko !!

 

 

Egw pisteuw oti den prokalei amesa kai thanatifora problimata alla me ola auta pou bgazoun apo to myalo tous i ellines, akoume kathimerina trela pragmata !!

 

 

Pes te tin gnwmi sas !!

 

Erwtisi:tha dexosastan na sas topothetisoun mia keraia kinitis tilefwnias stin taratsa sas?

Link to comment
Share on other sites

DJ_TEO, με μία πρόχειρη ματιά θα βρεις διάφορα θέματα που πραγματεύονται όσα αναφέρεις. Ενδεικτικά, σου παραθέτω μερικά:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=8815

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=52338

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 11,8 λεπτά ανά κλήση ανεξαρτήτου διαρκείας. Και μέσω ίντερνετ θα μπορούσαμε να τα βλέπουμε αλλά τέλος πάντων :whip:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η απόδειξη αγοράς ισοδυναμεί με εγγύηση όταν αναγράφει τον αριθμό ταυτότητας της συσκευής (ΙΜΕΙ). Αν την έχεις δεν έχουν κανένα λόγο να μην σε εξυπηρετήσουν. Εναλλακτικά αν η συσκευή αγοράστηκε με επιδότηση λόγω νέας σύνδεσης ή αναβάθμισης, θεωρώ ότι αρκεί το σχετικό αποδεικτικό (αν φυσικά περιλαμβάνει τα στοιχεία ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ/ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ/ΙΜΕΙ)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

I alitheia einai oti petaja kai tin apodeiji. Pistevete an pigena sto sigkekrimeno voda na mporousan na mou ekdosoun ena pistopitiko?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/efthimis_2/29662/350010/1/palastijns+mobieltje222.jpg
Link to comment
Share on other sites

to fortiza ena vrady sth vash tou kai ksypnaw to prwim kai vlepw mi koilida diafanou ygrou sthn othonh.to piga se ena magazi pou eixe service sony ericsson kai mou eipe gia allagh othonis 115 evrw....to esteila katefthian sthn ericsson....10 meres to exw....lete na me kalypsei h eggyhsh??
Link to comment
Share on other sites

κάποιος φίλος μου έστειλε πρό ολίγου το παρακάτω e-mail¨

 

 

Αν σας τηλεφωνήσουν στο κινητό σας από κάποιον που θα σας πει ότι είναι τεχνικός εταιρείας, και κάνουν έλεγχο στο τηλέφωνό σας και θα πρέπει να πατήσετε #90 ή 09# ή οποιοδήποτε άλλο νούμερο, ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ.

 

Πρόκειται για κάποια εταιρεία-απάτη που χρησιμοποιεί κάποια συσκευή, η οποία μόλις πατήσετε τα παραπάνω νούμερα, μπορεί να μπει στην κάρτα SIM και να παίρνουν τηλέφωνα με δική σας χρέωση.

 

Προωθήστε το μήνυμα σε όσους περισσότερους μπορείτε

 

Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό η απλά είναι ένα chain mail?

Λέω "ΟΧΙ" στα greeklish !!!!
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα mail που έλαβα σήμερα περί απατών... Καλό θα ήταν από τεχνικής πλευράς οι ειδήμονες να μας ενημερώσουν αν και κατά πόσον μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Μήπως τρομοκρατείται ο κόσμος τζάμπα; Το mail μέσα σε 1 ώρα το έλαβα 3 φορές... την τρίτη δεν άντεξα, μου ξέφυγε ένα γελάκι :lol:

 

TΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Αν σας τηλεφωνήσουν στο κινητό σας από κάποιον που θα σας πει ότι είναι τεχνικός εταιρείας, και κάνουν έλεγχο στο τηλέφωνό σας και θα πρέπει να πατήσετε #90 ή 09# ή οποιοδήποτε άλλο νούμερο, ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ.

 

Πρόκειται για κάποια εταιρεία-απάτη που χρησιμοποιεί κάποια συσκευή, η οποία μόλις πατήσετε τα παραπάνω νούμερα, μπορεί να μπει στην κάρτα SIM και να παίρνουν τηλέφωνα με δική σας χρέωση.

 

Τα σχόλια δικά σας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...