Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιζει ρολο αν το καπακι της μπαταριας ειναι πλαστικο η μεταλλικο? Στο πλαστικο θα φαινεται περισσοτερο η λιγοτερο ζεστο το κινητο?

 

Επισης ποια πραγματα ζεστενουν περισσοτερο το τηλεφωνο εκτος απο το ιντερνετ? Οταν ακους τραγουδια, οταν τραβας με την καμερα, οταν εισαι στο ραδιοφωνο, οταν μιλας, οταν το εχεις συνεχως στο χερι σου?

 

Μετραω 8 ερωτηματικα/ερωτησεις..:shifty: Αυτονοητο παντως ειναι οταν ειναι αναμενος συνεχεια ο φακος/φλας της συσκευης, οταν το ακουμπας σε ζεστενει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oταν παίζεις βαριά παιχνίδια ή όταν το έχεις για gps στο αμάξι όπου το χτυπάει και ο ήλιος.
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο αν το καπακι της μπαταριας ειναι πλαστικο η μεταλλικο? Στο πλαστικο θα φαινεται περισσοτερο η λιγοτερο ζεστο το κινητο?

 

Επισης ποια πραγματα ζεστενουν περισσοτερο το τηλεφωνο εκτος απο το ιντερνετ? Οταν ακους τραγουδια, οταν τραβας με την καμερα, οταν εισαι στο ραδιοφωνο, οταν μιλας, οταν το εχεις συνεχως στο χερι σου?

 

Μετραω 8 ερωτηματικα/ερωτησεις..:shifty: Αυτονοητο παντως ειναι οταν ειναι αναμενος συνεχεια ο φακος/φλας της συσκευης, οταν το ακουμπας σε ζεστενει λιγο.

 

 

1) λογικα στο πλαστικο θα το νιωσεις πιο νωρις αλλα πιο απαλα

2) κυριως οτνα εχω wifi ανοιχτο

3) δεν εχω ακουσει γιατι δεν εχω περασει..μονο youtube ακομη

4) ουτε με την καμερα εχω θεματα

5) ραδιο δεν ανοιξα ακομη

6) δεν εχω μιλησει πολυ

7 )ναι και οταν το χεις

8)φλας δεν το εχω γα τοσην ωρα

 

 

κυριως ειναι οταν εχω ανοιχτο wifi και κατεβαζω..κατι π το εκανα πολυ σημερα...αλλα και στα παιχνιδια

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

η ανάγκη που έχεις είναι αρκετά εξειδικευμένη και ακόμα και αν υπήρχε κάποιος που να ξέρει να σε κατευθύνει, δεν νομίζω οτι μπορείς να το υλοποιήσεις.

 

στην ουσία χρειάζεσαι ένα mini τηλεφωνικό κέντρο (mini pbx) στο οποίο συνδέονται οι 2 εξωτερικές γραμμές και ένας αριθμός εσωτερικών γραμμών (extentions, που μπορεί να είναι και dect), στα οποία περνάει η γραμμή από τον ρόλο operator (π.χ. σηκώνεις τη γραμμή, μιλάς με ασθενή, τον βάζεις αναμονή, καλείς τον γιατρό στο εσωτερικό Α γραφείο ή Β εξεταστήριο, να του το αναγγείλεις και μετά συνδέεις την γραμμή που έχεις σε αναμονή με το extention του γιατρού). Αντίστοιχα, προκαθορισμένα extentions μπορούν αν συνδεθούν αυτόματα με τις εξωτερικές για ν ακάνουν κλήση προς τα έξω. Και βέβαια τα extentions μιλάνε μεταξύ τους σαν κανονικές τηλεφωνικές κλήσεις.

 

Για να στηθεί και προγραμματιστεί σωστά θέλει επαγγελματία. Για να πάρεις μια ιδέα κόστους (αλλά δες και τις οδηγίες που έχει για να καταλάβεις τι προγραμματισμός χρειάζεται) δες εδώ http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=691_453_168&products_id=3856

 

Το συγκεκριμένο ΤΚ μόνο κάνει 100 (και είναι το φτηνότερο που βρήκα στα πρόχειρα), πιθανολογώ άλλα 30-40 για εξοπλισμό (καλώδια μπριζάκια κτλ) αν έχετε ήδη συσκευές, και ίσως κανένα 100 για εργασία (εγκατάσταση και προγραμματισμό) - δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο και δεν ξέρω πόσο μέσα πέφτω στο κόστος, αλλά λιγότερο από 200 δεν νομίζω να παίξει...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα, οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας παρουσιάζουν πτώση και απώλειες για 6η συνεχόμενη χρονιά.

Όλες οι εταιρίες κινητής που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα καταγράφουν αρνητική πορεία και οι απώλειες έχουν φτάσει στο 51% από το 2008.

http://www.zougla.gr/assets/images/1051416.jpg

http://www.zougla.gr/blog/article/757040

Link to comment
Share on other sites

πολύ που νοιαστήκαμε. Καλά να πάθουν.

είναι δυνατόν να περιμένουν να βελτιωθούν τα πράγματα με τα λεφτά που ζητάνε και τις χρεώσεις που έχουν;

όλοι κάρτα έχουν βάλει πλέον.

όλα τα τηλ από το σπίτι τα κάνουμε.

για να καλέσεις κινητό από κινητό σου ζητάνε 0,34 ευρώ το λεπτό και οι τρεις εταιρίες.

γιατί να το κάνω όταν μπορώ να καλέσω από το σταθερό μου με χαμηλότερες τιμές: 0,06 ο οτε, 0,03 η forthnet, και πάνω κάτω 0,16 οι άλλοι τρεις. ανά λεπτό πάλι.

ξεζούμισμα τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν είχαν προσφέρει αυτά που προσφέρουν τώρα, το τοπίο δεν θα ήτανε μόνο συννεφιασμένο, αλλά θα είχε και κατά τόπους καταιγίδες.

Δυστυχώς, οι εποχές των παχιών αγελάδων πέρασαν ανεπιστρεπτί και πλέον ο μέσος Έλληνας δε μπορεί να ξοδεύει τα χρήματα που ξόδευε πριν 4-5 χρόνια σε λογαριασμούς τη στιγμή που δεν μπορεί να καλύψει ούτε τα προς το ζην. Πλέον, οι περισσότεροι έχουνε γυρίσει τις συνδέσεις τους σε κάρτα, βάζουν ένα Χ ποσό κάθε μήνα, ενεργοποιούν και το πακέτο της επιλογής τους (διότι χωρίς πακέτο δεν κάνεις τίποτα) και περνούν το μήνα τους. Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι και οι ίδιες οι εταιρείες, πέρα από τις αυξήσεις κτλ, προσφέρουν σιγά σιγά πακέτα που μέχρι πέρυσι δεν τα φανταζόμασταν, όπως το πακέτο των 200 λεπτών προς όλους με 5€ ή κυρίως το πακέτο των 1Gb με κόστος μόλις 5€, ενώ μέχρι πρόπερσι κάναμε τάμα για να συνεχίσει η Cosmote τον διπλασιασμό των 60mb με κόστος 3€.

 

Δύσκολος καιρός για... "πριγκίπισσες".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι παιζουν τετοια ενδεχομενα. Οποτε απο εδω και περα θα χρησιμοποιω σε ολες τις συσκευες μου Γκρι themes για να ειμαι σιγουρος!..:cry:
Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν είχαν προσφέρει αυτά που προσφέρουν τώρα, το τοπίο δεν θα ήτανε μόνο συννεφιασμένο, αλλά θα είχε και κατά τόπους καταιγίδες.

Δυστυχώς, οι εποχές των παχιών αγελάδων πέρασαν ανεπιστρεπτί και πλέον ο μέσος Έλληνας δε μπορεί να ξοδεύει τα χρήματα που ξόδευε πριν 4-5 χρόνια σε λογαριασμούς τη στιγμή που δεν μπορεί να καλύψει ούτε τα προς το ζην. Πλέον, οι περισσότεροι έχουνε γυρίσει τις συνδέσεις τους σε κάρτα, βάζουν ένα Χ ποσό κάθε μήνα, ενεργοποιούν και το πακέτο της επιλογής τους (διότι χωρίς πακέτο δεν κάνεις τίποτα) και περνούν το μήνα τους. Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι και οι ίδιες οι εταιρείες, πέρα από τις αυξήσεις κτλ, προσφέρουν σιγά σιγά πακέτα που μέχρι πέρυσι δεν τα φανταζόμασταν, όπως το πακέτο των 200 λεπτών προς όλους με 5€ ή κυρίως το πακέτο των 1Gb με κόστος μόλις 5€, ενώ μέχρι πρόπερσι κάναμε τάμα για να συνεχίσει η Cosmote τον διπλασιασμό των 60mb με κόστος 3€.

 

Δύσκολος καιρός για... "πριγκίπισσες".

 

Σωστός!!! Προσωπικά και να κλείσει καμία εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ή να συγχωνευθεί με καμία άλλη, με αφήνει παγερά αδιάφορο... Εδώ μέχρι κι οι τράπεζες είναι σε δύσκολη θέση, οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας δε θα ήταν...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια κατηφόρα κι ακόμα δεν λένε να εγκαταλείψουν την λογική της αρπαχτής.

Κάθε τρεις και λίγο κάνουν μονομερείς κινήσεις (αυξήσεις), ενώ ακόμα και τα πακέτα-προσφορές δεν ξέρεις για πόσο θα ισχύουν και μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή. Δημιουργούν ανασφάλεια στον καταναλωτή.

Συνεχίζουν σε γενικές γραμμές τα πακέτα καρμπόν είτε συμβόλαια, είτε σε καρτοκινητή, ενώ όσον αφορά το mobile internet των συμβολαίων όσον αφορά τα mb που προσφέρουν, είναι για να γελάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει ολα καποια στιγμη θα βρουν το δρομο τους, αφηστε να ζοριστουν και αυτοι λιγο που ενω μας εχουν τρελανει στα τηλ μονο για γελια ειναι οι προσφορες που σου κανουν, καλα κανει ο κοσμακης και το γυριζει στην καρτοκινητη ετσι κι'αλλιως εκει δεν σε ''δενουν'' με τιποτε.
Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλά τα wifi δίκτυα και εφαρμογές τύπου skype, viber, whats app και γλυτώνουμε και από κει...Εγώ είμαι σε εταιρικό και μάλλον του χρόνου παίζει να το κάνω κάρτα εκτός και αν μειώσω και άλλο το πάγιο. Εδώ με 10euro κάνεις παπάδες στην κάρτα
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι ΑΝ ποτέ δούμε πρόοδο στο τοπίο της κινητής τηλεφωνίας - προς το συμφέρον του καταναλωτή φυσικά - κι εννοώ τον τερματισμό της κοροϊδίας και της εκμετάλλευσης, είναι να αρχίσει πραγματικός ανταγωνισμός, γιατί αυτό τώρα δεν το λες ανταγωνισμό. Ένα ξεδιάντροπο καρτέλ είναι. Πρακτικά τις ίδιες υπηρεσίες προσφέρουν τα τρία φιλαράκια, ελάχιστη διαφοροποίηση, έτσι για το ξεκάρφωμα.

Πώς θα διαλυθεί αυτό το καρτέλ βέβαια δεν ξέρω, αλλά πιστεύω είναι ο μόνος δρόμος. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλά τα wifi δίκτυα και εφαρμογές τύπου skype, viber, whats app και γλυτώνουμε και από κει...Εγώ είμαι σε εταιρικό και μάλλον του χρόνου παίζει να το κάνω κάρτα εκτός και αν μειώσω και άλλο το πάγιο. Εδώ με 10euro κάνεις παπάδες στην κάρτα

 

Εδώ μιλάμε για την απόλυτη παράνοια.

Από τη μία να υπάρχει η τεράστια ανάπτυξη τέτοιου είδους εφαρμογών (viber κλπ) και από την άλλη να αυξάνουν συνεχώς τη βασική τιμή του sms,.που έχει φτάσει σχεδόν τα 15 cents !!!!!! Μιλάω για τα sms εκτός πακέτων.

Φανταστείτε έχω 1500 sms προς κοσμοτε και μιλάω με την κοπελιά μέσω facebook messenger επειδή έχει εταιρική σύνδεση, κάτι σαν καρτοσυμβολαιο που της δίνει κάποια χρήματα καθε μήνα και τη χρεώνει 14+ cents ανά sms !!

Είναι εύκολα κατανοητό ότι αν η τιμή ήταν καλύτερη, θα χρησιμοποιούσε το sms αντί για το messenger

Link to comment
Share on other sites

απαιτείται μικρό τηλεφωνικό κέντρο. Το πρόβλημά σου είναι ότι ότι έχεις όλα τα τηλέφωνα πάνω σε μια γραμμή ως douplex. Είναι αυτονόητο ότι θα μπλοκάρουν οι συσκευές όταν η γραμμή είναι σε χρήση. Ενδοεπικοινωνία κάνουν κάτι ασύρματα panasonic, τα κάπως ακριβότερα μοντέλα. Όμως εσύ δε θες ενδοπεικοινωνία, δηλ. να μιλάς εσωτερικά όταν ο άλλος είναι σε άλλο χώρο και η γραμμή είναι ελεύθερη αλλά να περνάς γραμμές κλπ. οπότε θα χρειαστείς τηλ. κέντρο με 3 θέσεις τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

απαιτείται μικρό τηλεφωνικό κέντρο. Το πρόβλημά σου είναι ότι ότι έχεις όλα τα τηλέφωνα πάνω σε μια γραμμή ως douplex. Είναι αυτονόητο ότι θα μπλοκάρουν οι συσκευές όταν η γραμμή είναι σε χρήση. Ενδοεπικοινωνία κάνουν κάτι ασύρματα panasonic, τα κάπως ακριβότερα μοντέλα. Όμως εσύ δε θες ενδοπεικοινωνία, δηλ. να μιλάς εσωτερικά όταν ο άλλος είναι σε άλλο χώρο και η γραμμή είναι ελεύθερη αλλά να περνάς γραμμές κλπ. οπότε θα χρειαστείς τηλ. κέντρο με 3 θέσεις τουλάχιστον.

 

Στο δικό μου panasonic (2 ακουστικά) μπορώ να προώθησω την γραμμή στο δεύτερο ακουστικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εδω και λιγες μερες ενα 4g κινητο (xperia sp) και δεν μπορω να το συνδεσω στο διαδυκτιο με megabyte....Οποιος ξερει τι μπορει να φταιει ας με βοηθησει :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή, πολλα (αντικρουόμενα) διαβάζω τελευταία για την σωστή χρήση των μπαταριών λιθίου, υπάρχει κανείς που να γνωρίζει υπεύθυνα και να μπορεί να μας πει ποιά είναι η σωστή χρήση των μπαταριών αυτών?

 

Για παράδειγμα, διαβάζω στο ένα site ότι, όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση πρέπει να τις βγάζουμε από την πρίζα, να μην τις αφήνουμε καθόλου επιπλέον χρόνο. Αλλού πάλι, διαβάζω ότι δεν πειράζει και να τις αφήσουμε, γιατί έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης.

Αλλού διαβάζω ότι πρέπει να φορτίζονται συχνά και να μην κάνουν πλήρη κύκλο φόρτισης και εκφόρτισης, ότι δεν πρέπει να φορτίζουν μέχρι το 100% και διάφορα άλλα κουλά.

Τα λέω κουλά γιατί εγώ πάντοτε στις δικές μου μπαταρίες εφάρμοζα πλήρης κύκλους φόρτισης και εκφόρτισης, χωρίς ποτέ να έχω θέμα. Έχω μπαταρίες λιθίου 4ων και 5 ετών που λειτουργούν καλά (βέβαια με μια πτώση απόδοσης, λόγω ηλικίας, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό).

 

Υπάρχει κανείς γνώστης να μας διαφωτίσει? γιατί ας πούμε να φορίζουν μέχρι το 90% και όχι μέχρι το 100%

Γιατί να μην τις αφήνουμε να πηγαίνουν μέχρι το 10-15% πριν τις φορτίσουμε, αλλά θα πρέπει να τις βάζουμε στο ρεύμα όταν πέσουν κοντά στο 40% ?

 

Γιατί στα λάπτοπ ΔΕΝ χρειάζεται να αφαιρούμε τις μπαταρίες πλέον, ενώ είναι στην πρίζα? Δεν χαλάει έτσι η μπαταρία?:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, πολλα (αντικρουόμενα) διαβάζω τελευταία για την σωστή χρήση των μπαταριών λιθίου, υπάρχει κανείς που να γνωρίζει υπεύθυνα και να μπορεί να μας πει ποιά είναι η σωστή χρήση των μπαταριών αυτών?

 

Για παράδειγμα, διαβάζω στο ένα site ότι, όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση πρέπει να τις βγάζουμε από την πρίζα, να μην τις αφήνουμε καθόλου επιπλέον χρόνο. Αλλού πάλι, διαβάζω ότι δεν πειράζει και να τις αφήσουμε, γιατί έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης.

Αλλού διαβάζω ότι πρέπει να φορτίζονται συχνά και να μην κάνουν πλήρη κύκλο φόρτισης και εκφόρτισης, ότι δεν πρέπει να φορτίζουν μέχρι το 100% και διάφορα άλλα κουλά.

Τα λέω κουλά γιατί εγώ πάντοτε στις δικές μου μπαταρίες εφάρμοζα πλήρης κύκλους φόρτισης και εκφόρτισης, χωρίς ποτέ να έχω θέμα. Έχω μπαταρίες λιθίου 4ων και 5 ετών που λειτουργούν καλά (βέβαια με μια πτώση απόδοσης, λόγω ηλικίας, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό).

 

Υπάρχει κανείς γνώστης να μας διαφωτίσει? γιατί ας πούμε να φορίζουν μέχρι το 90% και όχι μέχρι το 100%

Γιατί να μην τις αφήνουμε να πηγαίνουν μέχρι το 10-15% πριν τις φορτίσουμε, αλλά θα πρέπει να τις βάζουμε στο ρεύμα όταν πέσουν κοντά στο 40% ?

 

Γιατί στα λάπτοπ ΔΕΝ χρειάζεται να αφαιρούμε τις μπαταρίες πλέον, ενώ είναι στην πρίζα? Δεν χαλάει έτσι η μπαταρία?:worry:

 

Kαλά στα laptop η μπαταρία χαλάει, απλώς αν γίνει μια πτώση τάσεως καις ολόκληρο pc. Για σκέψου πόσους ξέρεις με vaio που η αυτονομία τους είναι κάτω από 15min. Ξέρω μάλιστα vaio που δεν κρατάει στην κυριολεξία ούτε δευτερόλεπτο.

 

Πάντως όντως τα άρθρα είναι μπερδεμένα. Άλλοι λένε να μην τα φορτίζουμε μέχρι το 100% άλλοι το αντίθετο. Αλλού έλεγαν ότι δεν πρέπει επ ουδενί να ξεληγώνεις την μπαταρία στο 10% αλλά να το διατηρείς σε ένα ποσοστό άνω του 30% κοκ.

 

Εμένα πιο σωστή μου φαινόταν η γνώμη κάποιου άρθρου που έλεγε να το φορτίζουμε όσο το δυνατόν στο full και να κάνουμε βασικά πλήρη κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης. Από την στιγμή που στα μέχρι τώρα κινητά που είχα βγαίνει η μπαταρία το φορτίζω όπως βλέπω για να με βγάλει και klein:lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαλά στα laptop η μπαταρία χαλάει, απλώς αν γίνει μια πτώση τάσεως καις ολόκληρο pc. Για σκέψου πόσους ξέρεις με vaio που η αυτονομία τους είναι κάτω από 15min. Ξέρω μάλιστα vaio που δεν κρατάει στην κυριολεξία ούτε δευτερόλεπτο.

 

Πάντως όντως τα άρθρα είναι μπερδεμένα. Άλλοι λένε να μην τα φορτίζουμε μέχρι το 100% άλλοι το αντίθετο. Αλλού έλεγαν ότι δεν πρέπει επ ουδενί να ξεληγώνεις την μπαταρία στο 10% αλλά να το διατηρείς σε ένα ποσοστό άνω του 30% κοκ.

 

Εμένα πιο σωστή μου φαινόταν η γνώμη κάποιου άρθρου που έλεγε να το φορτίζουμε όσο το δυνατόν στο full και να κάνουμε βασικά πλήρη κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης. Από την στιγμή που στα μέχρι τώρα κινητά που είχα βγαίνει η μπαταρία το φορτίζω όπως βλέπω για να με βγάλει και klein:lol:

 

Γιατι λες ειδικα για τα vaio?

 

Εγω παντα κανω σχεδον πλξρεις κυκλους σε ολες τις συσκευες μου (μεχρι 5-10%) και δεν ειχα θεμα μεχρι τωρα.

Αν τα φορτιζα ακανονιστα, θα ηταν ακομα καλυτερα αραγε??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λες ειδικα για τα vaio?

 

Εγω παντα κανω σχεδον πλξρεις κυκλους σε ολες τις συσκευες μου (μεχρι 5-10%) και δεν ειχα θεμα μεχρι τωρα.

Αν τα φορτιζα ακανονιστα, θα ηταν ακομα καλυτερα αραγε??

 

Όσα vaio έχω δει έχουν τεράστιο θέμα και μου το λένε και οι ιδοκτήτες τους. Μου κάνει εντύπωση αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω πως μόνο αυτοί έχουν τόσο μεγάλο θέμα. Παρόμοιο είχε και μια κοπέλα με samsung αλλά ήταν και η μοναδική που ήξερα με samsung.

 

Τώρα για την φόρτιση έχω καταλήξει ότι και εδώ το ρητό του Harry Callahan βρίσκει εφαρμογή:

 

Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks.

 

Οι κατασκευαστές πάντως δεν λένε τπτ συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εδω θα διαβασεις οτι διαβαζεις παντου, γιατι ολο το ιντερνετ ειναι κατα 80% copy/paste.

Διαβασε την τεχνολογια κατασκευης των μπαταριων, απο την προμηθεια των υλικων, εως και την τεχνολογια κατασκευης τους.

Οπου βεβαια θ αποκτησεις και τη σωστοτερη αποψη.

Στο λεω λογω γνωσης του αντικειμενου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εδω θα διαβασεις οτι διαβαζεις παντου, γιατι ολο το ιντερνετ ειναι κατα 80% copy/paste.

Διαβασε την τεχνολογια κατασκευης των μπαταριων, απο την προμηθεια των υλικων, εως και την τεχνολογια κατασκευης τους.

Οπου βεβαια θ αποκτησεις και τη σωστοτερη αποψη.

Στο λεω λογω γνωσης του αντικειμενου.

Μιας και είσαι γνώστης του αντικειμένου, δεν μου λες 2-3 πρακτικές συμβουλές? :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είσαι γνώστης του αντικειμένου, δεν μου λες 2-3 πρακτικές συμβουλές? :)

Δυστυχως φιλε δεν θελω να λεω οτι μου κατεβει.

Πρεπει να ξερω πως κατασκευαζεται η μπαταρια, με τι τεχνολογια, ποτε εχει κατασκευαστει, ποσο καιρο εχει μεινει αποθηκευμενη καπου και αλλες παραμετρους που στη τελικη δεν εχουν νοημα.

Δεν ζουμε για τις μπαταριες και μην τυχον παθουν κατι.

Η μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι μια.

Αγορασε απο κινα 3-4 εχτρα μπαταριες με εξωτερικο φορτιστη, αριθμησε τες και καθε πρωι που ξεκινας, ριχνε 2 στη τσεπη που θα τις αλλαξεις κατα τη διαρκεια της ημερας και δεν θα ψαχνεις για φορτιστη. Το βραδυ που γυρνας τις βαζεις στο φορτιστη και το κινητο στη μπριζα.

Ετσι οι μπαταριες κανουν τους κυκλους τους οσο γινεται σωστοτερα.

Ολα τ αλλα ειναι απλως φιλοσοφια.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...