Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο χαρακτηρισμος retina εχει σχεση με την οθονη και την οποια ανοχη της? Η γραφιδα ειναι προεραιτικη μαλλον εφοσονν μπορει να "δουλεψει" δαχτυλο.:lol:

 

retina ονομαζει η apple την τεχνολογια που χρησιμοποιει στις οθονες της , εχει να κανει με την συχνοτητα πιξελ

http://en.wikipedia.org/wiki/Retina_Display

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για σύντομα κείμενα 2-3 γραμμών είναι εύκολο. Αλλά για να γράψεις μεγάλα κείμενα όπως π.χ. στο Word, αν θέλεις να κάνεις σοβαρή δουλειά, θα χρειαστεί να συνδέσεις εξωτερικό πληκτρολόγιο, μην σου πω και πονίκι.
Link to comment
Share on other sites

Θεμα συνηθειας ειναι.Σε ενα 10αρι ταμπλετ συντομα θα γραφεις αρκετα γρηγορα.

Αλλα οπως ειπε κι ο προηγουμενος φιλος σε πολυ μεγαλα κειμενα θα σε κουρασει και θα χρειαστει να συνδεσεις πληκτρολογιο.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κανένα android tablet δεν εχει το άψογο και γρήγορο πληκτρολόγιο του iPad.κανενα.κι έχω πάρει σοβαρά tablet της αγοράς.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κανένα android tablet δεν εχει το άψογο και γρήγορο πληκτρολόγιο του iPad.κανενα.κι έχω πάρει σοβαρά tablet της αγοράς.

 

το πληκτρολογιο του ipad εχει μεινει πισω στο 2009

 

το swiftkey του android απλα δεν εχει ανταγωνισμο

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο του ipad εχει μεινει πισω στο 2009

 

το swiftkey του android απλα δεν εχει ανταγωνισμο

 

Δε νομίζω,καταρχήν γράφω πιο γρήγορα σε σχέση με τις σπασμοειδης αυτές κινήσεις για 1 λέξη....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο του ipad εχει μεινει πισω στο 2009

 

το swiftkey του android απλα δεν εχει ανταγωνισμο

 

πολυ δυνατο αν χρησιμοποιεις προβλεψη λεξης!!!αν ομως δεν χρησιμοποιεις οντως εχει δικιο ο φιλος για το ipad!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση σχετικά με τις παραεισαγωγές κινητών.

 

Διαβάζοντας από δω και από κει αυτό που κατάλαβα είναι ότι "εφόσον ένα κινητό προορίζεται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η εκάστοτε εταιρεία οφείλει κανονικά να σεβαστεί την εγγύηση και να επισκευάσει/αντικαταστήσει τη συσκευή".

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν έχουν ως εξής:

 

1. Το ότι ένα κινητό "προορίζεται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης" σημαίνει ότι το ΙΜΕΙ του είναι μιας Ευρωπαϊκής χώρας, έτσι;

2. Ποια η διαφορά ενός κινητού παραεισαγωγής και ενός κινητού "κανονικής" εισαγωγής όσον αφορά το service και την εγγύηση;

3. Στην περίπτωση που η συσκευή μας θα χρειαστεί service και εμείς την έχουμε πειράξει (πχ έχουμε βάλει άλλη ROM), χρειάζεται να επαναφέρουμε μια οποιαδήποτε official ROM της χώρας για την οποία προορίζεται το κινητό (πχ γαλλική αν το κινητό έχει γαλλικό ΙΜΕΙ);

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα. Διαφορα δεν υπαρχει πουθενα.

Απλα το 99% μπερδευουν το "παραεισαγωγη" με το "παραλληλη εισαγωγη" (δεν ειναι επισημος ορος βεβαια). Γιαυτο βλεπεις πχ στις αγγελιες να λενε για Ελληνικα κινητα λες και σου κανουν προξενιο..! :lol:

 

Στην περιπτωση που αναφερεις (παραλληλη εισαγωγη) δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Στην περιπτωση παραεισαγωγης (αν δεν ερχεται το κινητο ελλαδα/ευρωπη δηλαδη) πρεπει να το στειλεις στο καταστημα που το πηρες η στην χωρα που προοριζοταν για να επισκευαστει στα πλαισια της εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη που κουβαλω μερες και θα ηθελα να την κοινοποιησω.

 

Εστω, το nokia 1234, που κυκλοφορησε το 2002 και ειχε διαρκεια μπαταριας 2 εως 4 ωρες χρόνο ομιλιας (ομιλια, μυνηματα). Η διαρκεια αναμονης δεν μας ενδιαφερει. Επισης μας ενδιαφερει μονο η αποδοση της συσκευης με υπηρεσιες ομιλιας και μυνηματων δικτυου, και οχι απο αποψη ποσες ωρες μπορω να παιζω παιχνιδια-ιντερνετ-τραγουδια,κτλ

 

Το 2002 οι κεραιες κινητης τηλεφωνιας ηταν σε αναπτυξη. Στα χωρια, στα βουνα πχ σπανια ειχε καλο σημα. Και για αυτο το λογο η συσκευη nokia που εκανε αναζητηση σηματος, σπαταλουσε ενεργεια=μπαταρια. Αρα υπο τετοιες συνθηκες ο χρονος ομιλιας της μπαταριας μειωνοταν.

 

Σημερα το 2013, το ιδιο κινητο, καινουριο, με τους ιδιους χρονους ομιλιας πχ 2-4.

Οι κεραιες κινητης ττηλεφωνιας εχουν εξαπλωθει παντου. Εχει τελειο σημα ακομα και στα βουνα. Τοσο τελειο πχ που πιανει ακομα και 3G!

 

Το κινητο πλεον δεν χρειαζεται να ξοδεψει ενεργεια για να βρει σημα, καθως απο παντου μπορει να βρει ευκολα.

 

Αυξανεται ετσι ο χρονος ομιλιας του, ετσι?!?..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όχι και εξηγώ:

 

Δουλεύει σε παλιά πρότυπα δικτύωσης λογικά, οπότε και δεν είναι power-saving. Θέμα hardware συσκευής είναι εκεί, όχι κεραίας.

 

Τα Nokia ωστόσο μέσω κάποιου κωδικού άλλαζαν την δύναμη ισχύος της κεραίας τους, για εξοικονόμηση. Οπότε, πέρα από τη ζωή της μπαταρίας ανά τα χρόνια, παίζει και το που είναι ρυθμισμένο ένα Nokia 3310 πχ. Για άλλες εταιρίες δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογος κωδικός.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα για ποιον κωδικο μιλησες, το εκαναν τα παλια νοκια, ναι.

Αλλα εννοω στο μυνημα χωρις να χρειαζεται να βαλω εναν οποιοδηποτε κωδικο η να αλλαξω κατι με αναβαθμιση. Και επισης εστω, ενα οποιοδηποτε τηλεφωνο οποιαδηποτε εταιριας.

 

Αν το ιδιο τηλεφωνο παλια καινουριο εψαχνε σημα συνεχως δυσκολα, τελειωνε η μπαταρια πχ σε 7 μερες. Το ιδιο κινητο καινουριο σημερα ψαχνει πιο ευκολα το σημα (λογω υπερ-καλυψης δικτυου) και η μπαταρια του κραταει ετσι 14 μερες.. <Κατάφαση+Ερώτηση>

 

Αλλα τωρα θα την παραθεσω πολυ καλυτερα την ερωτηση μου και σας την αφηνω στο ελεος σας!..

 

Αν βαλω μια ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ αυθεντικη μπαταρια (απο το κουτι του) "nokia" σε ενα συμβατο με αυτη την μπαταρια μοντελο, πχ nokia 3310..... θα εχει σημερα.. περισσοτερους χρονους ομιλιας-αναμονης απ οτι αναγραφει στο gsmarena??..

http://www.gsmarena.com/nokia_3310-192.php

 

2000: Stand-by: 55 h to 245 h

Talk time: 2 h 30 min to 4 h 30

 

2013: ?? παραπάνω?,,

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με δοκιμή θα το καταλάβεις αυτό...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μία ερώτηση και όποιος γνωρίζει, ας μου απαντήσει. (και δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό topic, οπότε ζητάω συγνώμη προκαταβολικά)

 

Θα εχετε παρατηρήσει ότι τα UI της LG και της Samsung έχουν μια διαολεμένη ομοιότητα, ειδικά στις αρχικές οθόνες, αλλά όχι μόνο.

Ειδικά τα 4 βασικά κάτω εικονίδια λες και είναι πιστή αντιγραφή.

Θα μου πειτε Android και τα δυο. Σωστά, αλλά δεν μοιάζουν όμως με της HTC ή της Sony ή της Motorola.

 

Θα ρωτήσω (αν και δεν εχει πια σημασία αυτή η ερώτηση) απλά από περιέργεια: ποιός "έκλεψε" από ποιόν; Μιλάμε ότι η ομοιότητα είναι χτυπητή.

Η ερώτηση αφορά android λειτουργικό. Θα μπορούσε κάποιος με iPhone να πει "φιλαράκια από μας ξεκίνησαν τα 4 εικονίδια". (Σωστό κι αυτό!)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Πριν λίγες μέρες, είχα μία συνάντηση με στέλεχος Ελληνικής εταιρείας κινητής τηλεφωνίας για να μου κάνει προσφορά για web-sms και μου είπε ότι:

ότι τα sms μέσω internet, είναι μια υπηρεσία web και περνάει από δίκτυα χωρών χωρίς τέλη τερματισμού. Για αυτό είναι και πιο οικονομικά τα sms μέσω internet.

Αλλά και οι τρεις Ελληνικοί πάροχοι κινητής το προσεχές διάστημα θα βάλουν φραγή σε τέτοια sms οπότε δεν θα μπορούν να τα λάβουν οι παραλήπτες σας, τότε θα πρέπει να βρείτε μια διαφορετική λύση και θα σας φέρουμε την πρόταση μας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάτι σχετικά...!

Link to comment
Share on other sites

Το GSM arena ανέβασε αυτήν την αίτηση, με σκοπό να κινητοποιηθούν οι εταιρίες και να κατασκευάσουν κινητά με κορυφαία χαρακτηριστικά, αλλά μικρότερες οθόνες. Όσοι συμφωνούντες προσέλθετε.
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ακουστούν

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή κίνηση, για κάποιους κάτι πάνω από τις 3,5 ίντσες είναι υπερβολή...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Πριν λίγες μέρες, είχα μία συνάντηση με στέλεχος Ελληνικής εταιρείας κινητής τηλεφωνίας για να μου κάνει προσφορά για web-sms και μου είπε ότι:

ότι τα sms μέσω internet, είναι μια υπηρεσία web και περνάει από δίκτυα χωρών χωρίς τέλη τερματισμού. Για αυτό είναι και πιο οικονομικά τα sms μέσω internet.

Αλλά και οι τρεις Ελληνικοί πάροχοι κινητής το προσεχές διάστημα θα βάλουν φραγή σε τέτοια sms οπότε δεν θα μπορούν να τα λάβουν οι παραλήπτες σας, τότε θα πρέπει να βρείτε μια διαφορετική λύση και θα σας φέρουμε την πρόταση μας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάτι σχετικά...!

 

Καλησπέρα μπορεις να χρησιμοποιήσης το 24sms κάντο αναζήτηση στο google

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και συγκεκριμένα τα τμήματα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Β.Σ.Α.Σ. διεξάγουν μια έρευνα σε σχέση με την χρήση των κινητών τηλεφώνων αναφορικά με το Ίντερνετ. Καθώς χρειαζόμαστε μεγάλο δείγμα και με εύρος ηλικιών, θα θέλαμε να ζητήσουμε να αφιερώσετε 5 λεπτά από τον χρόνο σας για τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου. Μετά τη λήξη της έρευνας θα ανεβάσουμε και το σχετικό σύνδεσμο με τα αποτελέσματα, για όποιον ενδιαφέρεται. Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία! Ο σύνδεσμος είναι ο εξής: https://docs.google.com/forms/d/1MSYOhXZ5Zox4v243lZxHy6QZTCLKV_T7oUtWlaAVfm4/viewform

 

Η βοήθειά σας είναι εξαιρετικά σημαντική.

Φοιτητές του τμήματος Β.Σ.Α.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι δεν είναι κλειδωμένο για χρήση σε μία μόνο εταιρεία. Ή ότι ήταν και ξεκλειδώθηκε.

Καλησπέρα εγώ τώρα που θέλω να αγοράσω κινητό από εξωτερικό πχ κίνα ή Αμερική τι πρέπει να προσέξω εκτός του αν είναι ή δεν είναι το κινητό unlocked ώστε να έχω καλό σήμα και να μην αντιμετωπίσω και προβλήματα στο μέλλον ;;

Link to comment
Share on other sites

απ οτι ειχα διαβασει σε ενα αρ8ρο η μοτορολα ειχε βγαλει μια συσκευη το 1981 με την κωδικη ονομασια future ui ... απο εκει πρεπει να πηραν την ιδεα , διοτι να το 1984 κλαπηκαν καποια αρχεια που ειχαν κατοχυρωμενες πατεντες για σχεδια που μπορει μια ο8ονη να κινητε με το δαχτυλο με 5 εικονιδια στην αρχη της (περιστροφικη) . απο την αλλη ομως , o chia o a gapi mou ειχε παει να δηλωσει οτι εχουν συνεργαστει με αλλες 2 εταιρειες και ειναι στα σκαρια μιας τεχνολογικης επαναστασης ωπου 8α μπορουν να... ( και εκει τον δολοφονησαν πανω στην σκηνη πριν προλαβει να τελειωσει )

ελα , εκανα λιγο χιουμορακι... δεν εχω ιδεα εγω παντως :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας.

Δεν είδα κάτι σχετικό στην αναζήτηση ούτε ήξερα που να το εντάξω, σε ποιά ενότητα θεμάτων εννοώ, και το έγραψα εδώ..

Πουλάω λοιπόν ένα ΝΟΚΙΑ 8800 και μου ζητάνε να δώσω imei. Το κινητό δεν γράφει πουθενά imei, ουτε κάτω απο την μπαταρία που μού είπαν να κοιτάξω.

Αυτό που ρωτάω είναι αν πρέπει να δώσω τέτοια πληροφορία στο διαδίκτυο και αν την δώσω τι συνέπειες μπορεί να υπάρχουν;

Ευχαριστώ και αν χρειαστει να μετακινηθεί σε άλλη ενότητα το μήνυμα απο εμένα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...