Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πηγαινεις σε ενα καταστημα του παροχου σου και τους δειχνεις τα μηνυματα και θα μπορεσουν να σου δωσουν τον τηλ.αριθμο της εταιριας που σου τα στελνει. Τους παιρνεις τηλ και τους απειλεις με καταγγελια στην προστασια καταναλωτη
Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες το παθαινα και τωρα ολο και πιο συχνα.. που οταν συνδεω το κινητο μου w995 με το usb που το εχω συνδεδεμενο στον υπολογιστη.. νιωθω ενα γαργαλιτο στα δαχτυλα που κρατω το κινητο και.. σημερα κιολας (και γιαυτο παραξενευτικα λιγο και σας γραφω) την ωρα που κρατουσα το κινητο την ωρα που το συνδεα με τον υπολογιστη μου ενιωθα κατι σαν γαργαλιτα στη πατουσα μου(που φοραγε απλως μια μαλλινη καλτσα) ενω την ειχα στο πατωμα..! Λετε να ειναι κατι σαν ηλεκτροπληξια αυτο?? Φταιει που το κινητο εχει μεταλλικη επιφανεια? Μηπως επειδη το usb sony ericsson (αυθεντικο) ειναι παλιο..(του πριν 4 χρονια w900) ???

Παραξενο παντως.. και η αισθηση ειναι σαν τους ρευματισμους που εχει καποιος οταν ξυπνησει στα ακρα του..!

Ηλεκτροπληξία απο τα 5 βολτ του usb?Και αφου δεν ειχες τελειως γυμνα ποδια πως εκανες γειωση;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτροπληξία απο τα 5 βολτ του usb?Και αφου δεν ειχες τελειως γυμνα ποδια πως εκανες γειωση;:confused:

 

τα αμπερ μετρανε οχι τα volt ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 500mA.

Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται όμως για στατικό ηλεκτρισμό αυτό που νιώθει ο φίλος και όχι για ρεύμα από τη USB.

Καλό είναι να ελέγξει τη γείωση του υπολογιστή του.

Link to comment
Share on other sites

Η μπριζα που εχεις βαλει τον υπολογιστη ειναι σουκο?

 

 

Ουπς με προλαβε ο ΗλεκτρικοΜατι

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Η μπριζα που εχεις βαλει τον υπολογιστη ειναι σουκο?

 

 

Ουπς με προλαβε ο ΗλεκτρικοΜατι

ετσι τι ειχα παθει εγω οταν δεν το εβαλα σε σουκο μπριζα και με χτυπουσε ρευμα το απο σασι !:p Νομιζα επειδη ειχα το pc εξω και μαζεβε στατικο ηλεκτρισμο απο την καρτα wifi !

A_i_r_C_r_a_c_k βλεπετε....... Ωρεες Στιγμες

Link to comment
Share on other sites

και αλλη απορια,

αν παρεις ενα smartphone απεξω, το οποιο φοραει english rom,

τι προβληματα θα εχεις εκτος απο οτι το μενου θα ειναι στα αγγλικα?

 

Ρωταω γιατι και το κινητο μου αλλα και οτι πισι εχω

χρησιμοποιοιω αγγλικο μενου.

Και επιπλεον μπορω να βρω ελληνικη rom?

ειναι εφικτο αυτο η το παιζεις κορωνα γραμματα?

 

 

 

 

φοβομουν αν με cpu 500 mhz και 256 ram θα τρεχει το destinator σφαιρα οπως το PNA μου.

Αυτο βασικα θελω για να μην κανω μια αγορα και λεω οτι καλυτερα να επαιρνα ενα πιο γρηγορο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην Ελλάδα? Με ενδιαφέρει αποκλεισμός από κλήσεις αλλά και SMS. Ειδικά τώρα με τις εκλογές κάθε μέρα έχω καμιά 10αριά μηνύματα και πολλά απ' αυτά διπλα, τριπλά και τετραπλά!

 

Παραθέτω links για τις υπηρεσίες σε ΗΠΑ, Αυστραλία, Ινδία.

https://www.donotcall.gov/

https://www.donotcall.gov.au/

http://ndncregistry.gov.in/

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..

αντιμετωπιζω ενα προβλημα απο σημερα και δε μπορω να βρω λυση...γενικα ασχολουμαι αρκετα με υπολογιστες, internet κτλ εδω και πολλα χρονια..τετοιο προβλημα δεν εχω δει ποτε ξανα. γυρισα σημερα το απογευμα σπιτι και ξαφνικα δε μπορω να συνδεθω σε κανενα wireless δικτυο στο σπιτι μου με καμμια συσκευη. εχω αλλαξει 3 routers και 2wireless hubs πανω στα routers και δε μπαινει ουτε απο κινητα, pc και laptops...βρισκουν το δικτυο και οταν παω να συνδεθω με πετανε...ουτε με ανοιχτο wifi ουτε με wpa/wpa2..εχω αλλαξει ονομασιες στο δικτυο μηπως ακομα φταιει και καποια ονομασια αλλα ΤΙ ΠΟ ΤΑ....εχει αντιμετωπισει κανεις κατι αντιστοιχο?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις προβλημα παρεμβολης? Κατι αναλογο ειχα εγω με τον εκτυπωτη μου. Δεν ηθελε να συνδεθει και οταν συνδεονταν μετα απο λιγο εχανε το δικτυο. Περιεργως τα pc δεν ειχαν προβλημα εκτος απο ενα περιεργα αυξημενο latency (αργοτερα το συνδιασα βεβαια). Μεσα απο ενα tool που ειχε ο εκτυπωτης βρηκα οτι στο ιδιο καναλι (αν θυμαμαι καλα ηταν το 6) ηταν το δικο μου με -40dbm και ενα αλλο (προφανως του γειτονα) με -50dbm. Γυρισα στο καναλι 10 οπου ειμουν μονος μου και ολα φτιαξανε. Και ο εκτυπωτης και το latency και ολα. Για ριξε μια ματια μηπως ανοιξε κανενας γειτονας στο ιδιο καναλι και σε σκιζει στην παρεμβολη! Δοκιμασε αρχικα αλλαζοντας καναλι. Αν συνδεθεις τοτε αυτο θα σου δωσει μια ενδειξη.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν τα Κορέατικα (Νότια Κορέα) κινητά της SK Telecom λειτουργούν με τα ελληνικά δίκτυα;

 

Συγκεκριμένα,αναφέρομαι σε αυτή τη συσκευή.

 

http://www.gsmarena.com/motorola_cupe-3526.php

 

http://www.motorola.com/Consumers/KR-KO/Consumer-Product-and-Services/Mobile-Phones/MOTO-V14W-KR-KO

 

https://supportforums.motorola.com/servlet/JiveServlet/download/270254-41034/Moto%20V14w%20English.PDF

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Από θέμα hardware είναι συμβατό και για 2g και για 3g δίκτυα....από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι παίζεται με τα κλειδώματα στο software...Αν και λογικά δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....!!!

Ειμαι κατοχος ενος samsung C3050. Το εχω σχεδον 1 χρονο Η αγορα εγινε απο καταστημα της Βοδαφον στη Καλαματα.Το μόνο που ειχα βαλει ήταν μια μνημη SD 2GB. Πριν απο 5 μήνες ειχα ενα προβλημα. Τα πληκτρα 4,5,6 δεν πατιοντουσαν. Το πηγαινω πισω ,το στελνουν στην Αθήνα.Περνανε 3 εβδομαδες. Επρεπε να παρω τηλ για να μου πουν οτι εχει ερθει.Λενε...μα καλα...δε σας εστειλαν μυνημα στο κινητο οτι ηρθε στο καταστημα? ( ασχολιοστο)....Το περνω στα χερια μου...το ιδιο προβλημα....Με τα πολλα το ξαναστελνουν..... Μετα απο καιρο...και αφου τους πγρα τηλ μου λενε οτι κλαπικε και θα κοπει πιστωτικο. Περναει 1 εβδομαδα...τι κινητο σας ειναι εδω...ελατε να το παρετε....( καλα κρασια) παω εκει....βαζω sim και memory. το ιδιο....ξανα πισω( για πιστωτικο ή αντικατασταση ουτε κουβεντα)...Το περνω προχθες....λενε απο το service οτι ισως φταιει η SD. Βαζω αλλη 1GB. H διαφορα ειναι οτι τωρα τα πληκτρα 1,2,3,* πατιουνται οποτε θέλουν...1 μερα ήμουν οκ...Απο σημερα δε πατιουνται. Με τη διαφορα οτι εβαλα την SD εχθες το βραδυ. Συμπερασμα...είτε είναι μεσα η μνημη , είτε δεν είναι , τα πληκτρα πατιουνται ανα μερα....!!!!!!!!! Μπορω να κανω κατι ετσι ωστε να εχω αντικατασταση κινητου σημερα το απογευμα???? THX

Link to comment
Share on other sites

http://img213.imageshack.us/img213/986/communicationsolutionte.gif

 

Ευχαριστούμε το περιοδικό και την διεύθυνση του τμήματος σύνταξης του Communication Solutions της Smart Press που αγκάλιασε την προσπάθεια μας και προχώρησε σε ειδικό αφιέρωμα για την παρουσία και τις δραστηριότητες της TechSys στον Ελλαδικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια έχω μια απορία

 

τα κλειστά λειτουργικά συστήματα στα κινητά δεν παίρνουν περισσότερες εφαρμογές για τι είδους εφαρμογές μιλάμε? οποιαδήποτε εφαρμογή ακόμα και παιχνίδια java ?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως φιλε μου...οτι παιχνιδια εχει μεσα και τετοια αυτα κραταει...δεν εχει κανενα marketplace ουτε τιποτα για να κατεβαζεις...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Λαθος. Ειναι μερικα που τους επιτερπονται να κατεβουν παιχνιδια οπως το sony ericsson w900, k550i κτλ η και στα παλαιοτερα νοκια nokia 7250 πχ.

Εφαρμογες οπως λεξικα, μεταγλωτιστες, εφε καμερας, διαχειρηση αρχειων word.. τετοια δεν μπαινουν σε κλειστου λειτουργικου κινητα τηλεφωνα!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει πια είναι τα πιο γνωστά λειτουργικά συστήματα ,η ακόμα καλύτερα για να μην μπαίνει στον κόπο να μου δώσει ένα link σχετικά με τα λειτουργικά
Link to comment
Share on other sites

  • Apple iPhone OS
  • Android OS
  • Symbian OS
  • Bada OS
  • RIM Blackberry OS
  • Windows OS
  • Nokia S40 OS (δεν είναι τόσο ανοιχτό όσο τα άλλα αλλά δέχεται εφαρμογές από το OVI store)

Link to comment
Share on other sites

  • Apple iPhone OS
  • Android OS
  • Symbian OS
  • Bada OS
  • RIM Blackberry OS
  • Windows OS
  • Nokia S40 OS (δεν είναι τόσο ανοιχτό όσο τα άλλα αλλά δέχεται εφαρμογές από το OVI store)

 

 

ευχαριστώ πολύ !!:)

Link to comment
Share on other sites

βασικα αναλογος τι εννοεις ανοιχτο λειτουργικο...

εννοεις ανοιχτου κωδικα λειτουργικο?

η smartphone os - phone os ?

 

γιατι εγω σου λεω οτι ειτε ειναι ανοιχτου κωδικα ειτε κλειστου βαζεις οτι εφαρμογες θελεις.

παραδειγμα κλειστου κωδικα ειναι τα windows για υπολογιστες και το ios για κινητα και υπολογιστες

 

ενω ανοιχτα ειναι το android η το symbian 3 για κινητα και το linux για pc.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το nokia E72 και το φορτίζω πάντα μέσω usb γιατί με εξυπηρετεί καλύτερα, όπως κάνω και στο BT ακουστικό που έχω της iTech.

 

Η ερώτηση μου, η οποία μπορεί να φανεί χαζή :O, είναι η εξής:

Το κινητό είχε μέσα ένα καλώδιο usb σε micro usb όπως και το BT. Μπορώ να χρησιμοποιώ οποιοδήποτε από τα δύο για να φορτίζω και τις δύο συσκευές. Δηλαδή να έχω μόνιμα το ένα από τα δύο καλώδια στην τσάντα του laptop για να φορτίζω όποια από τις δύο συσκευές θέλω όταν είμαι εκτός σπιτιού ή στο γραφείο και να αφήσω χρησιμοποιώ το άλλο καλώδιο στο σπίτι;

Είναι ίδια τα καλώδια ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα και πρέπει να χρησιμοποιώ το καλώδιο της κάθε συσκευής στην συσκευή που αντιστοιχεί;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα samsung και εχω φορτισει κανονικα το κινητο μου με φορτιστη lg..;)

δοκιμασε αν ταιριαζουν οι υποδοχες...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...