Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλείνουν απλά κ μόνο γιατί τα πήρε η cosmote και πολλά βρίσκοντε δίπλα σε oteshops οποτε δεν υπαρχει λόγος να υπάρχουν . Μοιράζονται τα έσοδα σε πολλά καταστήματα κ συνάμα το κόστος λειτουργίας της κάθε επιχείρησης μένει το ιδιο .

 

σωστο κι αυτο

akalisal
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανώς και κλείνουν κάποια εφόσον δεν βγαίνουν ή επειδή η μαμά εταιρεία αποφασίζει ότι δεν τη συμφέρει η λειτουργία κάποιων μαγαζιών.

Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Τι ακριβώς εξακολουθεί να κάνει εντύπωση??:worry::worry:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

OK Αλλα να ρωτησω κάτι?? Τα καταστήματα Γερμανος ανηκουν σε μια ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗ τα ιδια τα καταστηματα ομως ΔΕΝ ειναι μικρές επιχειρησεις??

 

Και αν ναι γιατι δεν τις αγγίζει η Παγκόσμια αλλα και η εγχωρια οικονομική κρίση?

Εδω κινδυνευουν να κλεισουν αυτοκινητοβιομηχανιες ΚΟΛΟΣΣΟΙ!!!

 

Μην τρελλαινεστε ο Γερμανος δεν ειναι κ ο Κοκκαλης...

 

Με μπέρδεψες και δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο....

Τα franchise καταστήματα ΔΕΝ ανήκουν σε μια πολυεθνική αλλά σε κάποιους μικροεπιχειρηματίες, τους οποίους ο Πάνος Γερμανός δελέαζε με τη δυνατότητα να πουλάνε όλες τις εταιρίες πριν την εξαγορά... και μετά βρέθηκαν όμηροι του συμβολαίου franchise να πουλάνε μόνο ΟΤΕ και Κοσμοτέ, πολλές φορές απέναντι από ΟΤΕshops και γραφεία ΟΤΕ....

 

Είναι προφανές λοιπόν οτι κάποιοι επιχειρηματίες απλά δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν πιά και κλείνουν. Άλλωστε και τα οικονιμικά αποτελέσματα της αλυσίδας δεν είναι και πολύ καλά (Κατά το 9μηνο του 2008, τα λειτουργικά κέρδη της αλυσίδας έκαναν «βουτιά» 64% , παρά την αύξηση του τζίρου κατά 9%.: http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/%ce%a9%cf%81%ce%b1-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b1%ce%bb%ce%ae%ce%b8%ce%b5%ce%b9%ce%b1%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-cosmote%11%ce%93%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%8c!-200901268904/ )

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω πολύ λογικό να κλείνουν κάποια καταστήματα της αλυσίδας, αφού ανήκουν πλέον στον ΟΤΕ και συνυπάρχουν σε περιοχές δίπλα σε ΟΤΕshops.

Πχ στους Αμπελόκηπους στην Αθήνα, απέναντι από τα Carrefour, στη λ. Κηφισίας, υπάρχουν σε απόσταση 20m Γερμανός και OTEshop.

Δεν είναι λογικό να κλείσει ο Γερμανός;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ανανέωση: 30/01/2009

 

Μοντέλο που προστέθηκε: Sony Ericsson C905

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πώ οτι είμαι χρόνια συνδρομητής f2g αλλά τελευταία με τα διάφορα συμβάντα ας πούμε οτι δε νιώθω και πολύ καλά για τη wind. Παρεμπιπτόντως να ελέγχεται τακτικά το υπόλοιπό σας και πότε αυτό πέφτει κατά περίεργο τρόπο, γιατί συμβαίνουν διάφορα.Το θέμα όμως που γράφω είναι άλλο.

Επειδή έχω βαρεθεί και να μαλώνουμε και να ταλαιπωρούμαστε και κανείς να μη μένει τελικά για καιρό ικανοποιημένος προσωπικά θα κάνω το εξής.

 

1) Σταδιακά θα τσεκάρω από τις αντίστοιχες υπηρεσίες ποιοι από τους αριθμούς φίλων και γνωστων των οποίων χρησιμοποιώ τα τηλ τους είναι CU Ή W' UP ή f2g

2) συσκευές έχω ήδη αρκετές από παλιά (3) οπότε στη κάθε μια θα βάλω ένα νουμερο Cu , what's up kai f2g

3)μέσο ίντερνετ θα στείλω μήνυμα σε καθε έναν που επικοινωνώ κάθε φορά οτι πλέον έχω νούμερο εταιρίας ό,τι έχει και αυτός

4)με 3 ευρώ για ενεργοποίηση (1 για κάθε εταιρεία) και 3 ευρώ το μήνα για κάθε εταιρεία (9 σύνολο) θα μιλάω με όλους.

5)τα 3 κινητά στην τσάντα μου και με αυτό το χαρτί για την ακτινοβολία από την πλευρά μου για να μην έχω πρόβλημα

6)αγορά bluetooth με δυνατότητα σύνδεσης σε πολλές συσκευές ταυτόχρονα

Συνολικό κόστος

3 ευρώ ενεργοποίηση για όλες + 12 ευρώ bluetooth για πολλές συσκευές + 3*3=9 ευρώ το μήνα

 

κοντολογείς με ένα κόστος περιπου 12 ευρώ το μήνα ( φαντάζομαι λίγο πολύ όλοι τόσα χρόνια κινητάκηδες τις τρείς συσκευές τις έχουμε.)είμαι κομπλέ προς όλους και όλοι προς εμένα ( ο καθένας θα έχει άλλο νούμερό μου ανάλογα το δίκτυό του.(δεν είμαι καλό φίλος?):D

Α!και όσοι έχουν ακόμα συμβόλαια!!!!Ελεος ρε παιδιά!Δηλαδή ακόμα να καταλάβετε οτι πλέον πληρώνετε στην κυριολεξία αέρα!!!:O

Αυτά,και θα αφήσω επιτέλους τις εταιρίες να κουρεύονται μεταξύ τους.Ετσι κι αλλιώς τα λεφτά αυτά τα δίνω λίγο από εδώ και λίγο από εκεί σε όλες.

Θα 'χε πλάκα να κάναμε κανένα ντου μια μέρα να πηγαίναμε όλοι σε μία(λέμε τώρα) όποια νά ναι και μετά να γελάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το θεωρείς λύση εσύ αυτό? 3 κινητά και στον καθένα θα δίνεις ξεχωριστό νούμερο? Και είσαι σίγουρος ότι θα κερδίσεις λεφτά έτσι? Επίσης αν πηγαίναμε όλοι σε μια εταιρεία, δεν σκέφτεσαι μήπως έτσι διαλυθεί ο ανταγωνισμός και γίνουν όλα μονοπώλειο και φτάσουμε στα παλιά καλά "χαράτσια" του ΟΤΕ? Ειλικρινά αναρωτιέμαι γιατί πιστεύεις ότι όλοι έχουμε 3 κινητά και γιατί πιστεύεις ότι όλοι θέλουμε να κουβαλάμε 3 κινητά και 3 διαφορετικά νούμερα μαζί. Υπερκατανάλωση δηλαδή!

Δεν καταλαβαίνεις ότι οι εταιρείες αυτό θέλουν? Να μας κάνουν υπερκαταναλωτικά όντα? Εσύ έδωσες την λύση της υπερκατανάλωσης, δεν το κατάλαβες? 3 κινητά, 3 αριθμοί, 3 ίδιες υπηρεσίες, τριπλάσια λεφτά που φεύγουν από την τσέπη σου... Αυτό θέλουν! Εσένα αυτό σε συμφέρει? Σκέψου το καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σε δω στην παραλία με σαγιονάρα, μαγιώ και 3 κινητά "θα-τα-φάτε-εδώ-ή-να-τα-τυλίξω-για-το-σπίτι" στο αλουμινόχαρτο και να χτυπάνε και τα 3 ταυτόχρονα... :lol:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται και τόσο κακή σαν ιδέα...Την έχω εφαρμόσει εδώ και λίγο καιρό.Στο ένα κινητό έχω f2g και στο άλλο what's up.Cu δεν μου χρειάζεται αφού με τα άτομα που επικοινωνώ ή f2g ή what's up έχουνε!Και έτσι,με 6€ το μήνα μια χαρά βολεύομαι...
Link to comment
Share on other sites

Με dual sim τηλέφωνο και clone sim έχεις όποιο πρόγραμμα όποιας εταιρείας θέλεις. 'Εχω μειώσει τα μηνιαία έξοδα κινητής στο μισό μιλώντας περίπου 8πλάσιο χρόνο (με q, wind και cosmote). Δεν αγνοώ τη vodafone απλά ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του και με τις "παρέες" του.
Link to comment
Share on other sites

Γινεται κ το πιο απλο ρε παιδια για οποιον δεν βαριεται . Ενα κινητο τρεις sim η μια σε λειτουργια κ οταν θελει καποιος να μιλησει με καποιον κ εχει διαφορετικη εταιρια απλως του κανει αναπ/τη η του στελνει μηνυμα κ αλλαζει την sim για να μιλησουνε κ με 9ε μετα τους εχεις κλεισει το σπιτι (που λεει ο λογος) σε wind-cosmote-vodafone .
Link to comment
Share on other sites

Γινεται κ το πιο απλο ρε παιδια για οποιον δεν βαριεται . Ενα κινητο τρεις sim η μια σε λειτουργια κ οταν θελει καποιος να μιλησει με καποιον κ εχει διαφορετικη εταιρια απλως του κανει αναπ/τη η του στελνει μηνυμα κ αλλαζει την sim για να μιλησουνε κ με 9ε μετα τους εχεις κλεισει το σπιτι (που λεει ο λογος) σε wind-cosmote-vodafone .

 

Μπα...Σκέτη ταλαιπωρία να αλλάζεις τρεις την ώρα sim!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά... Για μένα θεωρώ ότι τα 3 κινητά είναι υπερβολή... Εδώ και με 2 κινητά πάλι έχω πρόβλημα που έχει τύχει να το δοκιμάσω όταν βρίσκομαι μόνο στο σπίτι γιατί για να τα κουβαλήσω έξω δεν παίζει... Θα πρέπει να κυκλοφορώ έξω με φουσκωμένες τσέπες και θα μου καίγονται τα γεννητικά όργανα για πλάκα...

 

Τελικά όμως βλέπω ότι ορισμένοι το σκέφτονται και είναι λίγο περίεργο αυτό για μένα, αλλά καταλαβαίνω ότι μας έχουν βάλει όλους στο τρυπάκι... Εγώ προσωπικά, έχω CU και μιλάω σίγουρα με όσους έχουν CU. Με τους υπόλοιπους ή τους παίρνω καμιά φορά σε σταθερό τηλέφωνο(κάτι που βολεύει στο CU, γιατί έχει ημερήσια πολύ φθηνή υπηρεσία) ή τους στέλνω μηνύματα. Δε θα κάτσω να κουβαλάω 3 κινητά για να μιλάω με όλους...

 

Δηλαδή αν ο άλλος έχει συμβόλαιο στην Vodafone ή την Cosmote, θα βάλετε και 4ο ή 5ο κινητό με συμβόλαιο ή Vodafone a la Carte ή Cosmokarta για να μιλάτε μαζί του? Έλεος... Μας τρώνε τα λεφτά, ας μην μας βασανίζουν κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

εγω σου εχω 2 λυσεις..

1)μαζευετε λεφτα η παρεα και παιρνετε το απολυτο μηχανημα:http://www.foundshit.com/images/mobile-payphone-01.jpg

ή 2)παιρνεις αυτες τις υπερσυγχρονες συσκευες για να μην τριγυρνας παντου σαν σουβλατζης με τα κινητα στο χερι(νομιζω δεν χαλανε ρευμα...):http://farm1.static.flickr.com/232/448857174_73b15e69f8.jpg

 

χαλαρωστε παιδια...:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Α!και όσοι έχουν ακόμα συμβόλαια!!!!Ελεος ρε παιδιά!Δηλαδή ακόμα να καταλάβετε οτι πλέον πληρώνετε στην κυριολεξία αέρα!!!:O

 

Υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες που θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και δεν μιλάνε κάθε μέρα με σταθερά άτομα. Όταν κάνεις business ασχολήσαι με ποιο σοβαρά πράγματα από το να τσεκάρεις ποιος έχει ποιο καρτοκινητό. Όταν ο χρόνος είναι χρήμα δεν μπορείς να ασχολήσαι με τέτοιες μικρότητες. Πληρώνεις μερικά ευρώ παραπάνω και ασχολήσαι με την ουσιά. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

 

Αυτό που λες ισχύει μόνο στην περίπτωση που κάποιος έχει συμβόλαιο και μιλάει μόνο με 1-2 συγκεκριμένα άτομα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες που θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και δεν μιλάνε κάθε μέρα με σταθερά άτομα. Όταν κάνεις business ασχολήσαι με ποιο σοβαρά πράγματα από το να τσεκάρεις ποιος έχει ποιο καρτοκινητό. Όταν ο χρόνος είναι χρήμα δεν μπορείς να ασχολήσαι με τέτοιες μικρότητες. Πληρώνεις μερικά ευρώ παραπάνω και ασχολήσαι με την ουσιά. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

 

Αυτό που λες ισχύει μόνο στην περίπτωση που κάποιος έχει συμβόλαιο και μιλάει μόνο με 1-2 συγκεκριμένα άτομα.

 

Όντως έτσι είναι...Προσωπικά σε περίπτωση ατυχήματος η σύνδεση ήταν αυτή που με έσωσε. Αν καθόμουν εκείνη την ώρα να ξύσω κάρτες...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες που θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και δεν μιλάνε κάθε μέρα με σταθερά άτομα. Όταν κάνεις business ασχολήσαι με ποιο σοβαρά πράγματα από το να τσεκάρεις ποιος έχει ποιο καρτοκινητό. Όταν ο χρόνος είναι χρήμα δεν μπορείς να ασχολήσαι με τέτοιες μικρότητες. Πληρώνεις μερικά ευρώ παραπάνω και ασχολήσαι με την ουσιά. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

 

Αυτό που λες ισχύει μόνο στην περίπτωση που κάποιος έχει συμβόλαιο και μιλάει μόνο με 1-2 συγκεκριμένα άτομα.

 

Συμφωνώ και εγώ.

 

Επίσης για ταξίδι στο εξωτερικό το καρτοκινητό απλώς δεν υφίσταται. Θα έχω εγώ το άγχος μην μου τελείωσει η κάρτα και μετά δεν μπορούν να με πάρουν τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Χάλασε η επαφή της φόρτισης του κινητού.Ξέρετε κανένα μαγαζί να επισκευάζει κινητά Αθήνα ειδικότερα νότια προάστια.Βασικά Αθήνα να ναι και δεν υπάρχει πρόβλημα.Έλεγα να το πάω Γερμανό αλλά έχω ακούσει ότι είναι ακριβώς .

 

Συγνώμη αν ποστάρω σε λάθος section αλλά δεν είμαι και πολύ ενεργός χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά για το 9volto έχω ακούσει τα καλύτερα από πολλούς!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...