Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To tab 3 ειναι διπυρηνο με 1,5gb ram και το note 8 τετραπυρηνο με 2 gb ram.Επιπλεον εχει και την γραφιδα.

Το μονο που δεν εχει το note 8 ειναι το 4G.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για την συγκεκριμενη τιμη windows phone... απο κάτοχο android..
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Windows phone και απο εμενα.Απροβληματιστη κληση και φοβερη ποιοτητα επικοινωνιας . σαν υπολογιστη.
Link to comment
Share on other sites

Windows phone και απο εμενα.Απροβληματιστη κληση και φοβερη ποιοτητα επικοινωνιας . σαν υπολογιστη.

 

στο σαιτ του skype λεει απαιτησεις συστηματος ''έκδοση 7.5 ή μεταγενέστερη.''. Δηλαδή, και με το φτηνότερο wp θα κάνει δουλειά; Για android λεει π.χ. τουλαχιστον 800αρη επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω οτι πλεον η πλειοψηφια των wp συσκευων που κυκλοφορουν ειναι με 8αρια. Οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπαρχει προβλημα κατα τη γνωμη μου.Αλλωστε τα wp δεν ειναι android , να θες GB σε ραμ για τα βασικα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπαρχει προβλημα κατα τη γνωμη μου.Αλλωστε τα wp δεν ειναι android , να θες GB σε ραμ για τα βασικα.

 

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι σκεφτεσαι να παρεις αλλα ενδεχεται να βρεις κανενα 820 απο vodafone απο καποιον που δεν τιο θελει .Εγω σημερα εστειλα το δικο μου σε ενα φιλο στα βορεια για ανταλλαγη με ενα LG.

Μια αποψη που εχω σχηματισει ειναι να μην παρεις windows phone αν δεν ειναι nokia.Δεν μπορεις να φανταστεις τι πραγματα εχει μεσα η nokia. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι σκεφτεσαι να παρεις αλλα ενδεχεται να βρεις κανενα 820 απο vodafone απο καποιον που δεν τιο θελει .Εγω σημερα εστειλα το δικο μου σε ενα φιλο στα βορεια για ανταλλαγη με ενα LG.

Μια αποψη που εχω σχηματισει ειναι να μην παρεις windows phone αν δεν ειναι nokia.Δεν μπορεις να φανταστεις τι πραγματα εχει μεσα η nokia. ;)

 

συμφωνώ απολύτως μαζί σου για nokia και wp.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως μαζί σου για nokia και wp.

 

παιδια, παντως σε εμενα στο nokia lumia 920,μερικα μηνυματα μου ήρθαν μετα απο κανα 2 ημέρες από τοτε που μου τα εστειλε ένας από τις επαφες μου.μιλαω για την εφαρμογή την εγκατεστημενη που εχω για το skype.

 

σε android έρχονται άμεσα.

λέτε να έτυχε?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα δυκτιο καρτοκινητης με καλο σημα να μου δινει χρονο ομιλιας προς ολους και το υπολοιπο ποσο να μενει στην καρτα για να μιλαω εξωτερικο υπαρχει κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα δυκτιο καρτοκινητης με καλο σημα να μου δινει χρονο ομιλιας προς ολους και το υπολοιπο ποσο να μενει στην καρτα για να μιλαω εξωτερικο υπαρχει κατι τετοιο?

 

Καλημέρα.Ποσα λεπτά χρειάζεσαι πάνω κάτω προς ολους?πχ το F2G εχει 200' με 5€ και σου δινει 100' & 100 sms για Wind δωρο.Εχει και πακέτα προς εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ποσα λεπτά χρειάζεσαι πάνω κάτω προς ολους?πχ το F2G εχει 200' με 5€ και σου δινει 100' & 100 sms για Wind δωρο.Εχει και πακέτα προς εξωτερικό.

 

Θα συμφωνήσω. Πέρα από το F2G δεν υπάρχει κάτι άλλο να δεις. Τα υπόλοιπα καρτοκινητά είναι πολύ κατώτερα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αν και στο WhatsUp, συμφωνώ με όλους για το F2G. Δίνει περισσότερα από τους υπόλοιπους αυτή τη στιγμή...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα δυκτιο καρτοκινητης με καλο σημα να μου δινει χρονο ομιλιας προς ολους και το υπολοιπο ποσο να μενει στην καρτα για να μιλαω εξωτερικο υπαρχει κατι τετοιο?

 

Δεν υπάρχει κάτι να σου αφήνει το υπόλοιπο ανέπαφο να το κάνεις ότι θες.

Ίσως να το ξανασκεφτείς και να πάρεις 2ο νούμερο; Ένα για το εσωτερικό και ένα για οικονομικές κλήσεις στη χώρα που θες να καλέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.. εχθες ειχα μια συζητηση με ενα φιλο οσο αφορα την καταναλωση που μπορει να εχει ενα κινητο αναλογα με την χρηση του..

ειναι σιγουρο πως οσες εφαρμογες, ρυθμισεις και εφε και αν αφησεις να τρεχουν τοσο περισσοτερη μπαταρια καταναλωνει το κινητο..

απο εκει και περα, παιζει ρολο φυσικα και η αναλυση της οθονης, ποσο μεγαλη ειναι, τι τεχνολογιας ειναι κλπ..

και καταληγουμε να μου λεει οτι υπαρχει μεγαλη καταναλωση και απο πλευρας cpu... αναλογα τι τεχνολογιας ειναι.. δηλαδη καποιος cpu που ειναι στα 40nm καταναλωνει περισσοτερο απο καποιον που ειναι στα 28nm...

 

η συζητηση εγινε διοτι ψαχνω κινητο, και εχω καπως καταληξει πιθανον στο huawei honor 3.. με 2150mah μπαταρια, και αναρωτιομουν κατα ποσο θα κραταει το κινητο.. αυτος εχει ενα Oppo R819 με 2000mah και με τις καταληλες ρυθμισεις και κανονικη χρηση (δε παιζει παιχνιδια) του παει 1-1,5 μερα... κ συγκριναμε τις cpu και μου ειπε οτι το honor 3 θα καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια λογω 40nm, ενω το δικο του ειναι στα 28nm... πραγματικα αυτο παιζει τοσο μεγαλο ρολο στην καταναλωση μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παίζει σημαντικό ρόλο η τεχνολογία της cpu. Για παράδειγμα οι καινούργιοι επεξεργαστές της mediatek είναι αρκετά πιο οικονομικοί και συγκεκριμένα για τον mtk6572 που έχω δοκιμάσει. Αντίστοιχα μπορείς να δεις τους τετραπύρηνους επεξεργαστές της mediatek στα 28nm στην παρακάτω σελίδα:

http://en.wikipedia.org/wiki/MediaTek

 

Αντίστοιχα βέβαια αυτό ισχύει και για άλλους επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όσα λιγότερα nm τόσο χαμηλότερη ενέργεια καταναλώνουν και έχουν και καλύτερες επιδόσεις. Πχ για τον mtk6572 που ανέφερα και είναι διπύρηνος στα 28nm τα πάει καλύτερα σε σχέση με τον mtk6577 που είναι κι αυτός διπύρηνος στα 40nm.

Βέβαια στην πρώτη cpu ο χρονισμός είναι στα 1.2 GHz ενώ στην δεύτερη είναι στο 1.0 GHz.

 

Γενικά οι καινούργιοι επεξεργαστές είναι καλύτεροι στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ημερες ηρθε το παρακατω mail απο το McAfee Mobile Security το οποιο εχω ενεργοποιοισει: Αγαπητε χρηστη [Νουμερο κινητου] Το McAfee Mobile Security ανιχνευσε οτι η καρτα sim της συσκευης σας αλλαξε σε ..................... στις τεταρτη 13 Νοεμβριου 2013 8:21:34 πμ GMT. Εαν δεν αλλαξατε τη SIM σας η υποψιαζεστε οτι γινεται καταχρηση του κινητου σας τοτε μπορειται να ......... οδηγιες....... Απο ελεγχο που εκανα δεν γινεται καταχρηση του κινητου μου δεν εχει καμμια επιπλεον χρεωση ουτε καποια αγνωστη κληση . Tο mail ερχεται σχεδον καθε μερα με ωρα ενεργοποιησης της αγνωστης sim μεταξυ ωρας 07΄30 και 08΄30 και επιβαιβαιωμενα ερχεται απο McAfee. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ????Σημειωτεον ειμαι στη cosmote
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...