Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπόν κύριοι επίσης δεν μου αρέσει η αππελ γιατί το MAC που κάνει 2100 λίρες δεν μπορεί να συγκριθεί με τον αντίστοιχο PC που κάνει 1200 λίρες
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα θεος...οι δε απαντησεις απο κατω τρελο γελιο!Αυτοματη επιβεβαιωση.

 

Sent from my ST15i using Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ομως γιατι πολλα ωραια σχεδια κινητων δεν βλεπουν το φως της πραγματικοτητας.

Εχω δει και καποια concept να παιρνουν πραγματικη μορφη απο κινεζους κατασκευαστες.

Ενα παραδειγμα ειναι το nokia aeon.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εντοπισω ένα κινητό σε περίπτωση που χαθεί; Κάτι σαν το find my phone της apple. Το foursquare κάνει αυτή τη δουλειά; Προσέξτε, όταν η συσκευή έχει χαθεί να ζητήσω από κάποιο άλλο κινητό να μου στείλει την θέση του. Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για android ξέρω το Phonelocator και το Theft aware.Και τα 2 υποστηρίζουν ενεργοποιήση με sms του GPS για να βρεις την θέση του, καθώς και σβήσιμο των δεδομένων του κλεμμένου κινητού.

Επίσης στο Phonelocator που το δούλεψα λίγο, είναι χρήσιμη η ενεργοποίηση του ήχου κλήσης στο max, σε περίπτωση που βρίσκεσαι ακόμα στον χώρο που κλάπηκε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν κανω λαθος η HTC δεν εχει ενα τετοιο προγραμμα?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά να σας εξηγήσω για ποιον λόγο το θέλω ούτως ώστε να μου βρείτε τν καλύτερη λύση.

Πάω στο κυνήγι και μερικές φορές το σκυλί/α δεν γυρνάνε να τα πάρω να φύγουμε γιατί κυνηγάνε ακόμα.

Το αποτέλεσμα είναι να ψάχνω ένα ολόκληρο βουνό με τα πόδια και τις περισσότερες φορές πρέπει να τα ψάξω και δεύτερη μέρα με μεγάλο κίνδυνο να μν τα βρω ποτέ.:(

Υπάρχουν στο εμπόριο κολάρα που τα βάζεις στο σκύλο και μέσα από μια συσκευή(που πάει πακέτο με τα κολάρα) σου λέει πόσο μακρυά είναι ο σκύλος και προς ποια κατεύθυνση.

Αυτό θα μου κοστίσει 1000-1500 ευρώ.:cry:

Σκέφτηκα να πάρω 2-3 συσκευές φτηνές η μεταχειρισμένες, να κοτσάρω από μια συσκευή στο λουρί των σκύλων και να κάνω τν δουλειά μου πολύ φτηνότερα.:happy:

Το λειτουργικό θα εξαρτηθεί από το πρόγραμμα που θα μου κάνει τν δουλειά. Επίσης θα ήταν καλό, το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσω να συνεργάζεται με google maps και να βλέπω κατευθείαν την θέση του σκύλου(γιαυτό ψάχνω κάτι σαν το Find My iPhone). Αν μου στέλνει απλά συντεταγμένες τότε είναι δύσκολο και μάλλον θα ναυαγήσει το σχέδιο μου.

 

Ελπίζω να καταλάβατε και να μν σας μπέρδεψα... :)

Link to comment
Share on other sites

Oπως γραφω και στον τιτλο υπαρχει τροπος να ενημερωνομαστε με sms για τα e-mail; Aνεξαρτητος δικτυου-κινητου-παροχου(gmail hotmail yahoo).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας !

 

Έχω το Linksys sipura spa-1001 adapter για να μπορώ να χρησιμοποιώ Voip τηλεφωνία. το έχω σετάρει είναι στην ip 192.168.1.2 και ενώ μπορώ και καλώ κανονικά οπουδήποτε, σταθερά, κινητά κλπ, με ακούνε κανονικά, καθαρά και χωρίς καθυστερήσεις κλπ, αλλά εγώ δεν ακούω τίποτα.

 

Μήπως ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει; Έχω ψάξει σε ξένα forums κλπ και άλλοι που είχαν το ίδιο πρόβλημα, γράφουν ότι εάν το router σου είναι σε NAT βγάλε το firewall κλπ, το έκανα αλλά πάλι τα ίδια. Καμιά άλλη πρόταση;

 

Ευχαριστώ

 

Οκ το έφτιαξα, άκυρο το πρώτο μήνυμα, αλλά καλό θα είναι οι moderator να το αφήσουν το μήνυμά σου. Ίσως κάποτε έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα.

 

Το έφτιαξα ως εξής: Πήγα στην διεύθυνση http://192.168.1.2/admin/upgrade?http://config.broadvoice.com:8080/spa2k-2.0.10e.bin

 

όπου μου έκανε upgrade το software. Περιμένεις 2-3 λεπτά να ολοκληρωθεί και μου το έφτιαξε το πρόβλημα αυτόματα με το upgrade χωρίς να αλλάξω τίποτα.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω την εξής απορία. τα κινητά 4G λειτουργούν Ελλάδα; γιατί στα χαρακτηριστικά δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από τα απλά τους μοντέλα...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω την εξής απορία. τα κινητά 4G λειτουργούν Ελλάδα; γιατί στα χαρακτηριστικά δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από τα απλά τους μοντέλα...

 

ε μαλλον ναι. Αφου μεσα στα 4 τζι συνυπαρχουν και τα αλλα 3,2,1. Το θεμα ειναι οταν καποια κινητα ειναι tripand η dual pad νομιζω λεγονται οπως καποια παλια νοκια που δε μπορουσες σε διαφορες ηπειρους να τα χρησιμοποιησεις. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει απο ebay εναν μικρο sim reader/writer, και θα ηθελα να μου προτεινεται ενα ευκολο στη χρηση προγραμμα, που να μου επιτρεπει να παιρνω backup τις επαφες απο τη sim, και να μπορω να τις μεταφερω σε μια αλλη sim αν χρειαστει.

 

Η συσκευη ηρθε μαζι με ενα cd με προγραμματα, αλλα τα βρηκα πολυ δυσκολα-δυσχρηστα για μενα, και μαλλον ειναι για οσους θελουν να ασχοληθουν με cloning. Δεν θα με πειραζε να ασχοληθω και με cloning, αλλα μαλλον ειναι δυσκολο σπορ, και δεν εχω χρονο για πειραματισμους.

 

Θελω ομως τουλαχιστον να μπορω να παιρνω backup τις επαφες.

 

Μπορειτε να μου προτεινετε ενα αξιοπιστο και ευχρηστο προγραμμα που να συνεργαζεται με sim readers-writers και να κανει αυτη τη δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Oπως γραφω και στον τιτλο υπαρχει τροπος να ενημερωνομαστε με sms για τα e-mail; Aνεξαρτητος δικτυου-κινητου-παροχου(gmail hotmail yahoo).

Υπάρχει το mycosmos.gr της Cosmote. Για δες αν σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει επιλογή από την otenet μέσα από το tools.otenet.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εχω την απορια που περιγραφω στον τιτλο. Μια εποχη πριν 2-3 χρονια, κυριως απο samsung, lg και nokia, sony ericsson, (ακομα και motorola ZN5) γινοταν η μαxη των megapixel, με συσκευες πολλές στα 8megapixel , ακομα και στα 12 megapixel, xenon flash, και γενικα προσανατολισμο εξειδικευμενο προς αριστες φωτογραφιες.

 

Πλεον κατι τετοιο δε συμβαινει, τα περισσοτερα κορυφαια smartphone εχουν αισθητηρες των 5 ή 8 megapixel , και ολα με led φλας. Χαρακτηριστικα, για καινουριο πλεον cameraphone, υπαρχει προς πωληση μονο το νοκια Ν8 (το οποιο πρεπει να ειναι εξαιρετικό), και κανενα αλλο.

 

Ειναι απλά τυχαίο και θα ξαναπαρουσιαστούν σύντομα κορυφαια camera-phones ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...