Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν νομίζω... άμα το ABS είχε πρόβλημα με τα κινητά θα γίνοταν χαμός στο δρόμο... δεδομένου ότι τα περισσότερα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν έχουν το σύστημα αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (17 Ιούν. 2004 , 17:06)

 

Θαυμάστε την "φτωχή" Ελλάδα και τον μίζερο Έλληνα.

Όλοι κάθε εξάμηνο αλλάζουν κινητό,κάθε 2χρόνια αυτοκίνητο,έχουμε τις περισσότερες ηλεκτρικές συσκευές από κάθε άλλον Ευρωπαίο,ξοδεύουμε τα περισσότερα χρήματα για διασκέδαση και παρόλα αυτά ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ!

Α, ρε Αθάνατε Έλληνα!!!!!!!

(Sorry για το πολιτικό σχόλιο αλλά αυτό βγαίνει με αυτή την δημοσκόπηση...)

 

Συμπέρασμα: H Ελλάδα είναι από τις πλουσιότερες χώρες στον κόσμο (ναι καλά ακούσατε) Αρκεί να το πιστέψει ο Έλληνας! Σκέψου να είχε και χρήματα!!

 

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου;

 

Δεν αλλάζει ο κάθενας κινητό κάθε έξη μήνες. Υπάρχουν πολλοί που το κάνουν. συνήθως είναι τα άτομα ποιο μικρής ηλικίας που δεν έχουν τίποτα άλλο να κάνουν στην ζωή τους. Για ρώτα τους μεγαλύτερους που έχουν περισσότερες σκοτούρες στην ζωή τους και έλα πες μου.

 

Αυτό με τα αυτοκίνητα να διαφωνήσω καθέτος. Έχουμε μακράν το πιο γερασμένο στόλο στην Ευρώπη με μέσο όρο ηλικίας τα 12 χρόνια!!!! Ο μέσος όρος ηλικίας των οχημάτων στην Ευρώπη των 15 είναι περίπου 6-7 χρονια. Οπότε δεν νομίζω όλοι να αλλάζουν κάθε 2 χρόνια. Μην κρίνεις από μερικούς γνωστούς σου.

 

Αυτό με τις ηλεκτρικές συσκευές ίσως, ναι έχω δει home theater συστήματα σε σπίτι των 30,000 Ευρώ μέσα στο γκέτο. Εξαρτάται τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας.

 

Αυτό με την διασκέδαση, ίσως να ισχύει όντος οι Έλληνες το διασκεδάζουν. Ποιο συχνά σίγουρα, αλλά σε απόλυτους ριθμούς δεν νομίζω να χαλάνε ποιο πολλά από τους Ευρωπαίους.

Πάντως η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που υπάρχει το διακοπεδάνειο. Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ αν ήξερα οτι δεν είχα μία, και να χρεωνόμουνα ακόμα παραπάνω για να πάω στην Μύκονο και να μήνω δίπλα στην σουίτα με τον πραγματικά φραγκάτο.

 

Όπως καταλαβαίνεις όλα είναι μια βιτρίνα στην χώρα μας. Εντάξη έχουμε μια ράτσα που δεν συγκίνεται με τίποτα άλλο στον πλανήτη και χαίρομαι γι'αυτό. Αλλά όχι και να πιστέψουμε οτι είμαστε και πλούσιοι σαν λαός. Οτι περνάμε καλά ΝΑΙ. Ίσως αυτός να είναι πλούτος και με αυτή την έννοια είμαστε πλούσιοι στην ψυχή.

 

Συγνώμη για το off-topic

 

EDIT: Μήν κρίνεις όλη την Ελλάδα από αυτή την δημοσκόπιση. Σε αυτό το site υπάρχουν μόνο άτομα gadjetakides ή άτομα που ενδιαφέρονται με κινητά, ενδεχομένος να τα αλλάζουν ποιο συχνά από τους υπόλοιπους. Δεν νομίζω όλη η Ελλάδα να ψηφίζει στο myphone.gr, έτσι δεν είναι;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χαλάσει το προηγούμενο. Και όλα χαλάνε, αργά η γρήγορα. Στα χέρια μου, λίγο πιο γρήγορα από τον μέσο όρο :D

 

Ελπίζω να ήμουν σαφής :p

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αλλάζω γύρω στον ενάμησι χρόνο.Αν και βαριέμαι γρήγορα το κινητό μου δυστηχώς δεν έχω τη δυνατότητα να το αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι γιατί δεν υπάρχουν τα φράγκα :o Ευτυχώς υπάρχει και η επιδότηση συσκευής από τη σύνδεση του συζύγου γιατί αλλιώς δεν θα άλλαζα ποτέ κινητό!

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

axm..den exo sta8ero xroniko orio xrhshs kinhtou..to 1o mou kinhto to eixa gia 2 mhnes..to 2o gia 1,5 xrono, to 3o gia 4 mhnes,to 4o gia 1 xrono kai ayto pou exo tora to exo ligous molis mhnes....
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος T-mobile (18 Ιούν. 2004 , 18:15)

 

Αυτό με τα αυτοκίνητα να διαφωνήσω καθέτος. Έχουμε μακράν το πιο γερασμένο στόλο στην Ευρώπη με μέσο όρο ηλικίας τα 12 χρόνια!!!! Ο μέσος όρος ηλικίας των οχημάτων στην Ευρώπη των 15 είναι περίπου 6-7 χρονια. Οπότε δεν νομίζω όλοι να αλλάζουν κάθε 2 χρόνια. Μην κρίνεις από μερικούς γνωστούς σου.

 

 

Φίλε μάλλον λείπεις πολλά χρόνια από Ελλάδα γιατί απότι βλέπω είσαι από Βερολίνο και Σικάγο...Για βγες μια βόλτα στην Αθήνα,στη Θεσσαλονίκη αλλά και στην επαρχία και ρίξε μια ματιά μόνο στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν. Ασφαλώς θα αστειεύεσαι όταν λες ότι υπάρχουν αυτοκίνητα 15 και 20 ετών στην Ελλάδα.

Επαναλαμβάνω και τονίζω με έμφαση. Είμαστε από τους πιο καλοπερασάκηδες και πλούσιους Ευρωπαίους. Οι Γερμανοί π.χ. μπορεί να έχουν υψηλότερο βιοτικό επίπεδο αλλά όλοι στα ενοίκια και στην αποταμίευση είναι.

Και όσο για κινητά που είναι και το θέμα μας μόνο στην Ελλάδα αλλάζουμε τόσο συχνά συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (18 Ιούν. 2004 , 13:15)

 

Φίλε μάλλον λείπεις πολλά χρόνια από Ελλάδα γιατί απότι βλέπω είσαι από Βερολίνο και Σικάγο...Για βγες μια βόλτα στην Αθήνα,στη Θεσσαλονίκη αλλά και στην επαρχία και ρίξε μια ματιά μόνο στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν. Ασφαλώς θα αστειεύεσαι όταν λες ότι υπάρχουν αυτοκίνητα 15 και 20 ετών στην Ελλάδα.

Επαναλαμβάνω και τονίζω με έμφαση. Είμαστε από τους πιο καλοπερασάκηδες και πλούσιους Ευρωπαίους. Οι Γερμανοί π.χ. μπορεί να έχουν υψηλότερο βιοτικό επίπεδο αλλά όλοι στα ενοίκια και στην αποταμίευση είναι.

Και όσο για κινητά που είναι και το θέμα μας μόνο στην Ελλάδα αλλάζουμε τόσο συχνά συσκευές.

 

 

Λόγο του επαγγέλματος μου είμαι 8 μήνες Ελλάδα το χρόνο και 4 στο εξωτερικό. Οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν λείπω καθόλου από Αθήνα και την ξέρω πάρα μα πάρα πολύ καλά. Και επειδή αλλάζω και παραστάσεις που και που ξέρω και από πρώτο χέρι να συγκρίνω καλύτερα από καποιον που δεν έχει φύγει από το καβούκι του.

Αυτό που σου είπα οτι το μέσο όρο ηλικίας των αυτοκινήτων στην Ελλάδα είναι 12 χρονών αυτό δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, αλλά το διάβασα πρόσφατα και στους 4 τροχους και στο Auto moto und sport εκτός αν και τα δύο περιοδικά λένε μ@λ@κίες.΄

Μπορεί να μπαίνουν συνέχεια καινούργια αυτοκίνητα στην κυκλοφορία αλλά μόνο το 1% κάθε χρονο φευγει από αυτά με συνέπεια την αυξηση του μέσου όρου. Ο Έλληνας δεν το πετάει το παλαιό του αυτοκίνητο αλλά το κάνει πάσα στην κόρη στον γιο κτλ ή το έχει για τις καθημερινές του ανάγκες.

Πριν γράφεις κάτι, κάνε την έρευνα σου και μην συγκρινεις με βάση αυτά που βλέπεις στην γειτονιά σου ή τους γνωστούς σου.

Και ναι επειδή έχω κάνει και εξωτερικό, γνωρίζω ΚΑΙ με το "ματι" να κρίνω οτι ο στόλος αυτοκινήτων στην Ελλάδα είναι πολύ γερασμένος κατι που επιβεβαιώνεται ΚΑΙ γραπτός.

Μπορεί να βλέπει ένα Puntaki του 93 και με ένα ζαντολάστιχο να φαίνεται αρκετά σύγχρονο αυτοκίνητο, αλλά φίλε δεν παραμένει να είναι 11 χρονών αυτοκίνητο.

 

Αυτό που λες με τα κινητά το οτι τα αλλάζουν αρκετοί συχνά αυτό δεν σημαίνει οτι τα αλλάζουν και με καλά μοντέλα. Εγώ δεν θεωρώ αναβάθμιση κάποιος να κάνει από 7250 σε 7250i και οι περισσότεροι πέρνουν φθηνά μοντέλα περίπου όσα τους προσφέρει η επιδότηση, άντε να τσοντάρουν και κάτι παραπάνω.

Δεν μιλάω στο αέρα σου λέω πως έχουν τα πράγματα.

 

Το ότι είμαστε καλοπερασάκιδες σε αυτό δεν διαφωνώ ίσα ίσα επαυξάνω.

 

EDIT: Και επειδή μου αρέσει να τεκμηριώνω αυτά που γράφω διάβασε και ΑΥΤΟ το άρθρο ειδικά τις πρώτες γραμμές.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 1.5 με 2 χρόνια το πολύ και πάντα αφού πουλήσω το προηγούμενο.Πιο συχνά δεν τίθεται θέμα και λόγος να γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος T-mobile (18 Ιούν. 2004 , 21:50)

 

Και επειδή αλλάζω και παραστάσεις που και που ξέρω και από πρώτο χέρι να συγκρίνω καλύτερα από καποιον που δεν έχει φύγει από το καβούκι του.

 

Φίλε δε μιλάω τυχαία, εγώ γεννήθηκα στη Γερμανία αν θες να μάθεις και μεγάλωσα εκεί. Εδώ απλά σπουδάζω.

 

Ο Έλληνας δεν το πετάει το παλαιό του αυτοκίνητο αλλά το κάνει πάσα στην κόρη στον γιο κτλ ή το έχει για τις καθημερινές του ανάγκες.

Πριν γράφεις κάτι, κάνε την έρευνα σου και μην συγκρινεις με βάση αυτά που βλέπεις στην γειτονιά σου ή τους γνωστούς σου.

 

Τα στοιχεία που διαβάζεις στα περιοδικά αυτά είναι σύμφωνα με τα αυτοκίνητα που πάνε για απόσυρση. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο Έλληνας δε τα αποσύρει, το κρατάει στο χωριό του και το έχει εκεί για διάφορες δουλειές. Είμαστε η χώρα με τις λιγότερες αποσύρσεις αυτοκινήτων. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε παίρνουμε καινούρια αυτοκίνητα. Ψάξε αν θες στατιστικά από τις διάφορες αντιπροσωπείες αυτοκινήτων να δεις. Σε κάθε κωμόπολη έχει ανοίξει κι από μια αντιπροσωπεία της κάθε μάρκας. Μύγες πουλάνε αυτοί?? Προφανώς οι αγορές θα είναι αρκετές.

 

EDIT: Πράγματι το άρθρο γράφει αυτά που λες, όμως είναι αυτό που σου είπα. Πολλές φορές τα στατιστικά στοιχεία διαψεύδονται από την ίδια την πραγματικότητα. Και εξηγούμαι: Στην Ελλάδα έχουμε τις λιγότερες αποσύρσεις αυτοκίνητων λόγω ότι δεν δίνονται κίνητρα από την πολιτεία. Στην Γερμανία π.χ. δίνονται κίνητρα γιαυτό και τα αποσύρουν, οπότε "σβήνονται", "πεθαίνουν" από τη στατιστική ως παλαιά αυτοκίνητα.

 

Παιδιά ειλικρινά sorry για το ότι ξεφύγαμε λίγο από το θέμα αλλά νομίζω πως έχει κάποια σχέση κι αυτό με την ανανέωση γενικά και των κινητών.

Link to comment
Share on other sites

παλια αλλαζα οταν ειχα λεφτα και αξιζε να αλλαξω.απο τον δεκεμβριο ομως και μετα,το εχω παρακανει.τα αλλαζω οταν τα βαριεμαι και οταν βγει κατι καλυτερο.πηρα το 6600 τον ιανουαριο και σε 1 μηνα(πρωτα ο θεος) λεω να παρω το 7610.
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

http://news.com.com/Nokia+cash+boosts+Mozilla/2100-7344_3-5236730.html

 

Σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο η Nokia χρηματοδοτεί την ανάπτυξη του Minimo, ένα port της μηχανής του Mozilla για φορητές συσκευές. Άντε, μακάρι τα επόμενα smartphones της να έχουν έναν browser της προκοπής! Επίσης, η Nokia φαίνεται να ψιλοφλερτάει με τα open-source (αλλά μάλλον στα λόγια θα μείνει)...

Link to comment
Share on other sites

Πρίν μία εβδομάδα άκουσα ότι η Microsoft ανακείνωσε τον πρώτο ιο κινητού τηλεφώνου πού χρησιμοπιεί την εφαρμόγη του bluetooth.Απ'οτι λένε αυτό γίνεται μόνο όταν το κινιτό είναι συνδεμένο με τον υπολογιστή μέσω bluetooth.Για αυτό παιδία προσέχτε!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mikem4600 (18 Ιούν. 2004 , 21:14)

 

η Nokia φαίνεται να ψιλοφλερτάει με τα open-source (αλλά μάλλον στα λόγια θα μείνει)...

 

Καλά ήσουν όσο έμεινες στην είδηση... το σχόλιο τί το έβαλες;

Η τάση με το open source της Nokia είναι εδώ να μείνει. Και οτιδήποτε από το Mozilla Group είναι ευπρόσδεκτο.

 

Καλή φάση μια "Φλεγόμενη Αλεπού" στα κινητά, αρκεί να είναι εφάμιλλη στις δυνατότητες με το SSR του Opera.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (18 Ιούν. 2004 , 12:34)

 

δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ασφάλειας... Πάντως είναι εκνευριστικό μέσα σε ένα λεωοφορείο να ακούς συνέχεια κινητά να χτυπάνε... υπάρχει και το αθόρυβο...

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=3639&highlight=%C9%E1%F0%F9%ED%DF%E1

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση. Ενας γνωστός μου με πήρε τηλ. πριν απο λίγο και με ρωτούσε αν μπορεί να βρεί το κωδικό Pin .. γιατί κάτι έκανε :blink: και τον ξέχασε τώρα πως μπορεί να ξεχάσει το Pin ¨η να το αλλάξει και να μην θυμάται τι έβαλε... τεσπα... Το κινητό είναι κλείστό και έχει χάσει τον PUK. Εγώ του είπα οτι δεν γίνεται .. και να πάει να πάρει άλλη κάρτα sim.. Ξέρει κανείς κανένα άλλο τρόπο για να βρεθεί..Αν και δεν το νομίζω. Η συσκευή του είναι Νοκια 8310.
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ εχει ουτε τα PUK τοτε να παει για αλλη SIM !!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος makis_thess (19 Ιούν. 2004 , 20:44)

 

ΑΝ ΔΕΝ εχει ουτε τα PUK τοτε να παει για αλλη SIM !!!!

 

 

 

Δεν ισύει κάτι τέτοιο! Όπως είπα "Πρέπει να πάρει τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών του δικτύου που ανήκει και εκεί θα του πουν το PUK"....

Link to comment
Share on other sites

θα του ζητήσουν κωδικό χρήστη ή αριθμό ταυτότητας (αν είναι δηλωμένα τα στοιχεία) λογικά πριν του δώσουν τα pin/puk...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...