Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ Η ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΘΗΝΑ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ Η ΑΘΗΝΑ ΚΟΡΙΝΘΟΣ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΤΡΙΠΟΛΗ -- ΜΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως όλα δίχνουν το κινητό στο μέλλον θα αντικαταστήσει πολλές άλλες συσκευές και αντικείμενα. Για παράδειγμα θα αντικαταστήσει πορτοφόλια και κλειδιά. Θα έχουν φοβερές κάμερες και multimedia ικανότητες, που θα καθιστά άχρηστες τις απλές ψηφιακές μηχανές και βιντεοκάμερες (δεν μιλάω για επαγγελματικές μηχανές αλλά καθημερινή χρήση).

Η εξάρτηση μας από το κινητό θα είναι όλο και μεγαλυτερη και είμαι σίγουρος οτι η τεχνολογία θα βοηθήσει στην μείωση της ακτινοβολίας.

Το μέλλον θα μας αφήσει όλους άφωνους γιατι η τεχνολογία προχωράει με γεωμετρική πρόοδο....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται, όσο περνά ο καιρός, το να μειώσουμε ή καταργήσουμε την χρήση του κινητού είναι τόσο εφικτό - και ακόμη δυσκολότερο - όσο η επιστροφή στη φύση και η φυγή (μόνιμη) από τις μεγαλουπόλεις... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος T-mobile (28 Ιούν. 2004 , 22:22)

 

Όπως όλα δίχνουν το κινητό στο μέλλον θα αντικαταστήσει πολλές άλλες συσκευές και αντικείμενα. Για παράδειγμα θα αντικαταστήσει πορτοφόλια και κλειδιά. Θα έχουν φοβερές κάμερες και multimedia ικανότητες, που θα καθιστά άχρηστες τις απλές ψηφιακές μηχανές και βιντεοκάμερες (δεν μιλάω για επαγγελματικές μηχανές αλλά καθημερινή χρήση).

Η εξάρτηση μας από το κινητό θα είναι όλο και μεγαλυτερη και είμαι σίγουρος οτι η τεχνολογία θα βοηθήσει στην μείωση της ακτινοβολίας.

Το μέλλον θα μας αφήσει όλους άφωνους γιατι η τεχνολογία προχωράει με γεωμετρική πρόοδο....

 

 

Σωστά όσα λες T-mobile , αλλά ξεχνάς ότι το κινητό μένει κινητό. Οι τεχνολογίες του αναπτύσσονται μεν αλλά όχι τόσο όσο στις συσκευές που κάνουν μονάχα αυτό. Δηλαδή μπορεί τώρα να βγαίνουν κινητά με 5MPxl αλλά συνεχίζουν και οι ψηφιακές που έχουν φτάσει στα 12.Έτσι θα είναι δύσκολο κατά την γνώμη μου να έρθουν στα ίσα όλες οι τεχνολογίες του κινητού τηλεφώνου :)

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σας επηρεάσω, θα έλεγα να συνεκτιμήσουμε και παράγοντες όπως η διάδοση του internet και ο ρόλος μίας φορητής συσκευής στο να το έχουμε πάντα μαζί μας.

 

Ανοίγω μια προοπτική που δε σκεφτήκατε, μήπως;

 

Μέχρι στιγμής, από αυτά που γράφετε, νομίζω ότι τα σχόλια για την ακτινοβολία είναι η #1 προτεραιότητα που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη στο μέλλον.

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον,

στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε,

...

περιμένοντας το καινούργιο GSM,GPRS,EDGE,UMTS κινητό-camera-PDA,

γιατί το μονόχρωμο Nokia πλεον δεν αντέχεται! :whistle:

 

:cool:

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς γεια σας...

 

Το όνομά μου είναι Λίζα και είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το forum.

 

 

Θα ήθελα να μάθω, αν μπορεί κανένας από εσάς να με βοηθήσει, πού μπορώ να βρω πληροφορίες στο web για τις κεραίες τρίτης γενιάς.

Με ενδιαφέρει πιο πολύ το ελληνικό web αλλά και το παγκόσμιο θα ήταν χρήσιμο. Αυτό που θέλω να βρω ειναι το αν ειναι βλαβερές για την υγεία κλπ.

 

Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη,

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

 

 

 

p.s.: sorry αν είμαι σε λαθος κατηγορία, δεν ήξερα που θα ταίριαζε καλύτερα λόγω του ότι πρώτη φορά μπαίνω στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Exw akousei oti to kinhto pi8anwn na prokalesei provlhmata sthn porta tou lewforeiou h kai alla merh tou oxhmatos.. akousa gia mia periptwsh, opou h porta anoigokleine monh ths, kai gia auto apagoreusan ta kinhta.

Epeidh menw germania logw spoudwn, se ola ta astika lewforeia apagoreuetai na milas sto thlefwno. Auto fysika e3artatai kai apo ton odhgo. Polles fores o odhgos de leei tipota, exei omws kai allous oi opoioi eite sou kanoun parathrhsh mprosta apo olous, eite mporei na stamathsoun to lewforeio sthn akrh tou dromou mexri na stamathseis na milas. Auto etyxe se ena filo mou.. opws katalavainete, olo to lewforeio gyrise kai ton evlepe, mexri pou katalave oti o odhgos stamathse gia auton :p :D xwmaaa :p

tespa, mias kai einai kai to prwto mou post, na sas pw sygxarhthria gia to site, mias kai enhmerwnei kai emas tou asxetous me ta kinhta gia to ti paizei. Mpravo paidia.

Ericsson T20s -> Ericsson T66 -> Sony Ericsson t68i -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson K750 -> HTC Diamond -> iPhone 4 -> iPhone 5 -> Moto G -> LG G4 -> Galaxy s7 Edge -> iPhone X

 

iPad air 2

Link to comment
Share on other sites

μεταφορά στους Τεχν. προβληματισμούς :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ολοένα και περισσότερο, βλέπουμε ο μέσος όρος ηλικίας των χρηστών να κατευθύνεται προς τα κάτω. Πλέον, συχνά βλέπουμε παιδιά ηλικίας κάτω των 10 ετών να κατέχουν κάποιο κινητό, με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο είναι όντως χρήσιμο?

 

Μήπως το βλέπετε σαν άλλη μια υπερβολή της καταναλωτικής κοινωνίας μας?

 

Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά του φαινομένου αυτού, όχι μόνο για τους γονείς αλλά και για τα ίδια τα παιδιά?

 

Θα μπορούσε να κινδυνέψει η υγεία των παιδιών?

 

Ερωτήματα μπορούν να τεθούν πολλά. Για τον λόγο αυτό αφήνω την συνέχεια του θέματος σε εσάς, ώστε να κατευθύνετε την συζήτηση όπως εσείς θέλετε.

 

Ο λόγος σε εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα απόσπασμα, όπως ειπώθηκε σε εκπομπή του Κούλογλου με σχετικό θέμα, στην κρατική τηλεόραση:

 

"- ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 18 ΕΤΩΝ.

 

΄Όταν το κινητό χρησιμοποιείται από παιδιά ηλικίας μέχρι 12 ετών η

ραδιενέργεια επηρεάζει το 100% του εγκεφάλου με βαρύτατες βλάβες (καρκίνο

εγκεφάλου, ρήξη του ακουστικού νεύρου, μείωση ακοής κ.λ.π.)

 

΄Όταν χρησιμοποιείται από παιδιά 13 ετών μέχρι 18 ετών η ραδιενέργεια

επηρεάζει το 50% του εγκεφάλου (καρκίνο, ρήξη του ακουστικού νεύρου, μείωση

ακοής κ.λ.π.)

 

Εάν ένα παιδί χρησιμοποιεί κινητό από την ηλικία των 16 ετών, μετά 10

χρόνια, δηλαδή σε ηλικία 26 ετών θα εμφανιστούν συμπτώματα καρκίνου 100%.

 

Στους ενήλικες η ραδιενέργεια επηρεάζει το 1/4% του εγκεφάλου (καρκίνο,

ρήξη ακουστικού κ.λ.π."

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλοί γονείς αγοράζουν κινητό στα παιδιά τους,επειδή νιώθουν ανασφάλεια καί θέλουν να γνωρίζουν τι κάνουν.

 

Επίσης πολλοί γονείς έχουν τα παιδιά τους υπερβολικά κακομαθημένα :mad: και δέ λένε όχι σε καμία απαίτηση τους.

 

Ναι τα κινητά σίγουρα θα έχουν οδυνηρές συνέπειες για την υγεία των μικρών παιδιών,και δε θα μπορούμε να αντιμετωπίζουμε τα λάθη του παρελθόντος.

 

Βλέπω παιδιά 5η ή 6η δημοτικού με ένα p800 στο χέρι :eek: :confused:

 

Ψηφίζω ΛΑΘΟΣ για τόσο νέα παιδιά.

 

Θεωρώ ηλικιά καλή για να πάρεις κινητό τα 14,τότε που μπορεί να το χρειάζεσαι περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα τώρα όταν πριν χρόνια η τότε PANAFON είχε βγάλει το πρόγραμμα panafon ala carte junior με κάποια συσκευη SAGEM(αν θυμαμαι καλα).Το σκεπτικό ήταν σωστο,με την έννοια ότι σε περίπτωση αναγκης το παιδι μπορούσε να τηλ τους γονεις του(ειχε πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμενα τηλ.)αλλά και οι γονεις το παιδι τους.

Τωρα ομως το κακό έχει παραγινει!Βλεπεις παιδιά δημοτικού με bussines κινητά!!!!!Και καλά αυτα, παιδια ειναι,οι γονείς, γιατι τους τα αγοραζουν???Τα κινητά δεν ειναι παιχνίδι!!!Αυτο δυστηχως δεν το χουν καταλάβει!

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, μεγάλο λάθος. Τα παιδιά την ψωνίζουν άσχημα αφού πάρουν κινητό, νομίζουν ότι έγιναν κάποιοι...

 

Αν ήμουν γονέας θα έπαιρνα κινητό στο παιδί μου μόνο αν και όταν μου αποδείκνυε ότι είναι σε θέση να το χρησιμοποιήσει σαν κινητό και όχι σαν παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Eγω η ζωντανή απόδειξη ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν κινητά.Και εγώ εχω ενα business κινητό αλλά δεν το χω για παιχνίδι.Μόνο για να τηλεφωνάω σε φίλους,στελνω ΣΜΣ,αλλά πάνω απ όλα!ΟΧΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ :p :p

Μην είστε τόσο αυστηροι!Απλά επειδή στην δικη σας εποχή δεν γινονταν τέτοια!Σίγουρα είναι επικίνδυνο αν δεν χρησιμοποιείται με μετρο αλλα αυτο ισχύει με όλα!Εσείς που είστε όλη μερα μπροστα στο πισι δε χαλάτε τα μάτια σας?Παν μετρον αριστον!

Link to comment
Share on other sites

12 χρονων κ εχεις κινητο ? :wacko:

πολυ μικρος δ εισαι για τετοια ? σ αυτη την ηληκια εγω ηξερα πως τα παιδακια παιζουν ακομα με αυτοκινητακια :p

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι εισαι η ζωντανη αποδειψη οτι πρεπει να εχει ενα παιδι κινητο. Εισαι μονο η ζωντανη αποδειξη οτι παιδια 12 ετων εχουν -ενω δεν χρειαζονται να εχουν- κινητα υψηλων δυνατοτητων και αντιστοιχα υψηλου κοστους.

Δεν ειναι θεμα αυστηροτητας. Ειναι θεμα λογικης, παιδαγωγικης και στασης ζωης. Και στοιχειωδους προνοιας για την υγεια των παιδιων

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Το σύγχρονο παιδί αγαπάει οτιδήποτε ηλεκτρονικό και αν πέσει στο χέρι του.

 

Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει κάθε επιθυμία του παιδιού μας να γίνεται πραγματικότητα.

Το παιδί γίνεται απαιτητικό. Δεν εκτιμάει τίποτα και συζάτει συνεχώς κι'άλλα κι'άλλα. Δεν είναι υγιές αυτό που συμβαίνει.

Δεν κατηγορώ κάποιον που αλλάζει κινητά από hobby, αρκεί τα κινητά αυτά να είναι πληρωμένα με τα δικά του χρήματα και όχι με των γονέων του.

Όπως όλοι γνωρίζουμε υπάρχουν κάποιοι κακομαθημένοι εδώ μέσα που επειδή απέκτησαν ένα καλό κινητό θέλουν να μας επιβληθούν. Δεν χρειάζεται καν να πω ονόματα. Έχουν καταλήξει να είναι αυθάδεις και χωρίς σεβασμο.

Αυτό που τους έδωσε δηλαδή το κινητό είναι η πεποίθηση οτι έχουν δύναμη στα χέρια τους. Βλέπουν το 40άρη επιχειρηματία με το P900 και σκέφτονται οτι και αγώ κάπως έτσι είμαι.

 

Το επόμενο ζήτημα είναι γιατί τους τα παίρνουν οι γονείς.

Απο ανασφάλεια και από αγωνία είναι η πρώτη σκέψη, αλλά σε αυτή την περίπτωση κάποιος μπορεί να εξυπηρετηθεί και με ένα 3310.

Ένα παιδί όμως δεν θα δεχτεί να εμφανιστεί στο σχολείο με αυτό το κινητό γιατί θα τον κοροιδεύουν οι συμμαθητές του....

Έτσι το κινητό γίνεται μέσο επίδειξης και οι γονείς χρηματοδοτούν αυτή την κατάσταση.

 

 

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ στις συνέπειες που θα έχει στην υγεία του προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι υπερβολή. Τα παιδιά είναι παιδιά.. πρέπει να παίζουν, να χαίρονται, να μαθαίνουν τον κόσμο. Και αυτό φυσικά δε μπορεί να γίνει μέσα από ένα κινητό, το οποίο ναι μεν τους προσφέρει ικανοποίηση και πρόσκαιρη χαρά, αλλά έχει σα συνέπεια την απώλεια της παιδικότητας και της αθωότητάς του. Δε συμφωνώ καθόλου με το ότι οι γονείς νιώθουν ανασφάλεια και γι'αυτό τους αγοράζουν κινητό. Ανασφάλεια ένιωθαν και οι δικοί μας γονείς, έμαθαν όμως να μας έχουν (αρκετή) εμπιστοσύνη και μας χειραγώγησαν γι'αυτό, κάτι που μπορούν κάλλιστα να κάνουν και οι σημερινοί γονείς.

 

Το πρόβλημα εστειάζεται αλλού κατά τη γνώμη μου: στην έλλειψη χρόνου από τη μεριά των γονιών, αλλά και στη μη σωστή κατανομή του (λιγοστού, έστω) υπάρχοντος. Πόσοι είναι αυτοί που *πραγματικά* ασχολούνται με τα παιδιά τους; Και πόσοι είναι αυτοί που τους βάζουν όρια; Οι περισσότεροι προτιμούν να τα αφήνουν στο έλεος της τηλεόρασης, των PC, των κινητών και των playstation. Φυσικό και επόμενο είναι τα παιδιά να παρασύρονται - είναι ΠΑΙΔΙΑ. Η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά και μόνο τους γονείς.

 

Και θα διαφωνήσω με το ότι τα έχουνε κακομαθημένα και δε [;] μπορούν να τους χαλάσουν χατήρι - οι περισσότεροι γονείς απλά νιώθουν τύψεις που δε μπορούν να αφιερώσουν στα παιδιά τους όσο χρόνο θα'θελαν και προσπαθούν με υλικά μέσα να εξαγοράσουν την αγάπη τους.

 

Αυτό που χρειάζεται είναι σωστές προτεραιότητες - και το κινητό όχι, δεν είναι ούτε προτεραιότητα ούτε αναγκαιότητα, ακόμα και σε μας τους ενήλικες. Εμείς όμως έχουμε πλήρη ευθύνη των επιλογών μας - το αν θα πεθάνουμε από καρκίνο, είναι δικό μας πρόβλημα.. τα παιδιά όμως; Δεν έχουμε υποχρέωση να τα προστατέψουμε; Και ίσως όχι τόσο για θέμα υγείας, αφού εξάλλου είναι έρμαια όλων των άλλων συνεπειών της σύγχρονης ζωής - των μεταλλαγμένων, της ρύπανσης, της πίεσης από γονείς, σχολείο κλπ.. αλλά γιατί να τους στερήσουμε τα (αρκετά) ανέμελα χρόνια της παιδικότητας, τον αυθορμητισμό και την αθωότητά τους;

 

Φοβάμαι πως θα διαφωνήσω και με τον Trobocop®.. δε θα έχω ποτέ αξίωση από ένα παιδί να χρησιμοποιήσει ένα κινητό σαν κινητό και όχι σαν παιχνίδι.. γιατί πολύ απλά είναι *παιδί* :)

 

Συγνώμη για το μεγάλο post.. νομίζω όμως ότι το "κινητό και παιδί" είναι ένα από τα θέματα που πραγματικά χρειάζονται την προσοχή μας - είτε είμαστε γονείς είτε όχι ακόμη.. αν δε θέλουμε να κάνουμε παιδιά-ενήλικες :)

Link to comment
Share on other sites

sygnwmh alla o myphone-fan me psiloagxwse...egw apo ta 15 mou exw kinito,8a prolavw na ftasw ta 25 ha 8a pe8anw apo karkino?Mhpws htan ligo ypervoliko????
Link to comment
Share on other sites

Μονο για μοστρα θελουν το κινητο!!!

Τι φταινε τα παιδια...οι γονεις τα κανουν ολα που ενδιδουν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...