Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα ηθελα&εγω να εκθεσω την αποψη μου επ'αυτου, απ'οσα διαβαζω,γνωριζω και ακουω..

κατ'αρχας οι ερευνες που εχουν γινει οσον αφορα στα κινητα τηλεφωνα και τις βλαβες που μπορει να προκαλεσουν στα μικρα παιδια δεν ειναι 100%εγκυρες.και αυτο γιατι δεν εχει κλεισει καλα καλα 10ετια όπου εχει αρχίσει η αλογιστη χρήση τηλεφωνων απο καθε ηλικιας ανθρώπους...

 

το λαθος, κατα τη γνώμη μου, το κάνουν οι γονεις οι οποιοι μη θελοντας να χαλασουν χατιρι στα πιτσιρικια τους τους κανουν καθε χατιρι..

το να κυκλοφορει ενα πιτσιρικι 10 χρονων με κινητο πριν 4(και πολλα λεω) χρονια όχι μονο ηταν αδιανοητο αλλα ανηκε και στη σφαιρα του εξωπραγματικου-φανταστικου...

εμεις οταν ημασταν 10 κ 12 χρονων που δεν ειχαμε κινητα να που μπορουσαμε και τα καναμε ολα..?και τωρα τα παιδακια δεν ζουν χωρις αυτο??

ειναι κριμα γιατι οχι μονο την υγεια τους χαλανε αλλα δημιουργουνται και αλλα προβληματα που εχουν να κανουν σχεση με την κοινωνικοποιηση αυτων των παιδιων στην αρχη της εφηβειας τους (οπου -υποτιθεται-οτι τα παιδια διαμορφωνουν χαρακτηρα,συμπεριφορα,κτλ)

και αυτο γιατι όπως συμβαινει και με τις παιχνιδομηχανες(που επισης εχουν κατακλυσει την αγορα) ενα παιδι ειναι "κολλημενο" κυριολεκτικα σε 5-10 κουμπακια και δεν παει να γκρεμιζεται διπλα του πολυκατοικια δεν θα παρει χαμπαρι...ασε που οταν τα διακοπτεις απο οτι κανουν (ειτε κινητο ειτε "ακινητο") νευριαζουν και συμπεριφερονται σαν "μαινομενοι ταυροι".

για ολα αυτα φταιει ισως και η υπερκαταναλωτικη κοινωνια στην οποια ζουμε..οτιδηποτε νεο κυκλοφορει τρεχουμε να το αγορασουμε χωρις να σκεφτουμε τις συνεπειες..

εχουμε γινει υποχειρια μιας μηχανης που μας κανει οτι θελει..&δεν πρεπει..

(αλλα αυτα που σας λεω τωρα δεν εχουν σχεση 100%με το θεμα μας)

τεσπα...

εγω πιστευω οι μπαμπαδες πρεπει να προσεχουν λιγο με τα παιδια..ας τους υποσχονται κατι που θα τους φανει πιο χρησιμο απο το να ξερει ενα 12 χρονο πως αν στελνει mms.

τελος, θα ηθελα να συμφωνησω με καποιον προλαλησαντα(δεν θυμαμαι ποιον) που ανεφερε οτι ισως μονο σε περιπτωσεις ειδικες π.χ. προβλημα υγειας του παιδιου να φερει το παιδι μαζι του κινητο...

 

θιγοντας το θεμα γιατι να παιρνει το παιδι την τελευταια λεξη της τεχνολογιας οπως προανεφερα και πανω τιθεται το θεμα της υπερκαταναλωτικης κοινωνιας που μας εχει κανει ετσι...

τωρα βεβαια, εγω πιστευω οτι ενα παιδι του γυμνασιου δεν εχει αναγκη απο ενα κινητο προηγμενης τεχνολογιας..τι να το κανει αλλωστε?ουτε επιχειρηματιας ειναι, ουτε δουλειες εχει να κλεισει, ουτε τπτ...

 

δεν ξερω..ελπιζω να εδωσα και εγω τα φωτα μου σε αυτο το θεμα....

παντως ειναι κριμα να συνδραμουν οι γονεις στην "εξουθενωση" της υγειας των παιδιων τους...δεν νομιζω οτι το επιθυμουν!!και αν το ειχαν συνειδητοποιησει ισως και να ηταν διαφορετικα τωρα...αλλα.......

 

(για την ιστορια του θεματος εγω το σεπτεμβρη παω 3ο ετος στο πανεπιστημιο&κινητο πηρα τελη 2ας λυκειου)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ατοπο το θεμα γιατι υπαρχουν ηδη ερευνες για τα ποσοστα της καθε εταιρειας και επιπλεον ο καθενας εχει Avatar για το τι κινητο εχει η θα ηθελε να εχει.

Sooooooooooo

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

stamos, οι Τεχνολογικοί Προβληματισμοί δεν είναι το κατάλληλο forum για να συζητηθεί αυτό το θέμα.

 

Εάν θέλεις, άνοιξε νέο θέμα στους Διαξιφισμούς ή στο Siemens forum.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως πολλοι απο το φορουμ θα υπεστησαν το λιγων ωρων μπλακουτ σε ολόκληρο το νότιο τμήμα της χώρας (Αττική, Βοιωτία, Πελοπόννησο, νησιά του Αιγαίου). Ολα επεσαν εκτος απο την κινητη τηλεφωνια, τουλαχιστον στην περιοχη Ζωγραφου, Ιλισια. Μου εκανε μεγαλη εντυπωση η ενεργιακη αυταρκεια των κινητων δικτυων παντως οσο και αυτονοητο ή 'λογικο' ή αναμενομενο φαινεται για μερικους αυτο. Ποσες ωρες μπορει να ειναι ενεργειακα αυτονομο ένα δικτυο κινητης τηλεφωνιας τοσο σε επιπεδο σταθμων βασης αλλα και σε επιπεδο πυρηνα και πανελλαδικης διασυνδεσης? Αν εχει κανενας τεκμηριωμενες απαντησεις/επιχειρηματα θα ηθελα να τα διαβασω :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (12 Ιούλ. 2004 , 13:21)

 

Το υποψιαζόμασταν αλλά τώρα αποδείχθηκε και με έρευνα

 

Παρ' ότι μπορούν να στείλουν από φωτογραφίες και βίντεο ως e-mail και να κάνουν από χρηματιστηριακές συναλλαγές ως λήψη πληροφοριών για τον καιρό, η συντριπτική πλειονότητα των κατόχων κινητών τηλεφώνων περιορίζεται στη λήψη και στην αποστολή γραπτών μηνυμάτων!

 

Η έρευνα με θέμα «Το Κινητό Ηλεκτρονικό Επιχειρείν» έγινε από την ερευνητική ομάδα ELTRUN του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών,και παρουσιάστηκε στο «Βήμα».

 

Ολόκληρο το άρθρο εδώ

 

 

Edw to 90% twn ellhnwn den kseroun ti 8a pei wap/GPRS kai poies dynatothtes exoun aytes oi yphresies,to mono pou tous endiaferei einai an h tade etaireia meiwse ta sms :whistle:

Link to comment
Share on other sites

να ήταν πιό λογικές οι χρεώσεις σε υπηρεσίες εκτός από ομιλία και sms και θα είχαν μέγαλη απήχηση και οι υπόλοιπες υπήρεσιες
Link to comment
Share on other sites

Η λογική μου, μου λέει ότι τα δίκτυα θα πρέπει να έχουν ξεχωριστούς μηχανισμούς για να ανταπεξέρχονται σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Φυσικά, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει στην πράξη κάτι τέτοιο. Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον πάντως να μας πει κάποιος τι ισχύει, εφ'όσον γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

sonyericsson!έπεστρεψα στα γνώστα μετά από μια όχι και τόσο καλή εμπειρία με ΝΟΚΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Η κινητή τηλεφωνία και το Internet έμειναν ανέπαφα, αφού υπάρχουν γεννήτριες ή UPS που εξασφαλίζουν τη διαθεσιμότητα των κεραιών και των servers (αντίστοιχα).

 

Oι σταθμοί βάσης των δικτύων κινητής διαθέτουν αυτόνομο σύστημα τροφοδοσίας, που αν γίνει μπλακ-άουτ, τροφοδοτείται μέσω κεντρικών γεννητριών. Επομένως, η αυτονομία τους είναι απεριόριστη (μέχρι να εξαντληθούν τα καύσιμα σε ολόκληρο τον πλανήτη :p ).

 

Στο μπλακ-άουτ του περσινού καλοκαιριού στην Αμερική πάντως, τα περισσότερα δίκτυα δεν ανταποκρίθηκαν όπως στην Ελλάδα. Το 75% των κεραιών κινητής τηλεφωνίας στην Αμερική τότε είχαν βγει off. Στην Αμερική βέβαια τα μπλακ-άουτ (τοπικά ή εκτενέστερα) είναι σπάνιο φαινόμενο και ίσως τα δίκτυα κινητής δεν τα είχαν λάβει υπ' όψιν τους.

 

Αντίθετα στην Ελλάδα όλοι έχουν πάρει χαμπάρι ότι η ΔΕΗ είναι απαράδεκτη και αναξιόπιστη. Βρέξει, χιονίσει, φυσήξει, δεν φυσήξει, ήλιο με ζέστη κάνει, οι διακοπές ρεύματος σε διάφορες περιοχές διαδέχονται η μία την άλλη. Έτσι τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας έχουν προνοήσει για τις συνεχείς διακοπές ρεύματος και έχουν πάρει τα μέτρα τους.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Sonyericsson giati apla apo Nokia plin 7650 kai 8910i pou exo (to 7650 otan to pira den ipirxe kati antistoixo se leitourgies, kai to 8910i logo mouris) kata ta alla exo mia mia klisi stin SE (tora Z1010).

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με τους Ασιάτες, τους Ευρωπαίους και τους Αμερικανούς, οι Ελληνες αλλάζουν πολύ συχνά το κινητό τους. Και αυτό οφείλεται στο ότι οι Ελληνες θεωρούν το κινητό ως μέσο κοινωνικής προβολής, όπως θεωρούν και το αυτοκίνητο!

 

Ο Έλληνας έχει μεγάλο πρόβλημα με την αυτοπροβολή. Γιατι και πως ένα κινητό μπορεί να ανεβάσει την κοινωνική τάξη κάποιου αυτό δεν το έχω καταλάβει. Εμένα δεν με ενοχλεί να βλέπω άσχετους με super κινητά. Την τσέπη τους αδιάζουν για το πουλ μουρ....και τα μυαλά στα κάγκελα....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (12 Ιούλ. 2004 , 13:58)

 

Θα συμφωνήσω σε πολλά από όσα λες, αλλά τα κινητά δημιουργούν περισσότερες βλάβες στα μικρά παιδιά. Είναι πιο επιρρεπή στις ακτινοβολίες.

Επίσης το παιδί δεν έχει την δυνατότητα να ξέρει τι είναι καλό για αυτό.

Ο κάθε ενήλικας μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του, αλλά τα παιδιά πρέπει να τα προστατέψουν και όχι να τα εκθέσουν σε επιπλέον κινδύνους.

 

Συμφωνω οτι τα παιδια ειναι πιο επιρρεπη απο οτι οι μεγαλοι και οτι χρειαζονται προστασια. Αλλα οταν οι μεγαλοι παθαινουν κατι για τα κινητα τοτε τα παιδια που ειναι καθ' εικονα και καθ' ομοιωση, δεν μπορουν να πραξουν αλλιως.

Οσο για τα χρονια τα παλια με τα χρονια τα τωρινα, ετσι ειναι η εξελιξη. Καποτε δεν υπηρχαν αυτοκινητα και τωρα ολοι εχουν απο ενα και βαλε, καποτε οι τηλεορασεις ηταν σε ενα σπιτι και τωρα ειναι σε πολλα σπιτια και σε καθε δωματιο. Οσο αυξανεται ο πλουτος, οσο προοδευει η τεχνολογια, οσο ολα γινονται πιο προσιτα, καποια πραγματα γινονται αναγκαια και ο ελεγχος χανεται. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (12 Ιούλ. 2004 , 16:43)

 

Η κινητή τηλεφωνία και το Internet έμειναν ανέπαφα, αφού υπάρχουν γεννήτριες ή UPS που εξασφαλίζουν τη διαθεσιμότητα των κεραιών και των servers (αντίστοιχα).

 

Oι σταθμοί βάσης των δικτύων κινητής διαθέτουν αυτόνομο σύστημα τροφοδοσίας, που αν γίνει μπλακ-άουτ, τροφοδοτείται μέσω κεντρικών γεννητριών. Επομένως, η αυτονομία τους είναι απεριόριστη (μέχρι να εξαντληθούν τα καύσιμα σε ολόκληρο τον πλανήτη :p ).

 

Στο μπλακ-άουτ του περσινού καλοκαιριού στην Αμερική πάντως, τα περισσότερα δίκτυα δεν ανταποκρίθηκαν όπως στην Ελλάδα. Το 75% των κεραιών κινητής τηλεφωνίας στην Αμερική τότε είχαν βγει off. Στην Αμερική βέβαια τα μπλακ-άουτ (τοπικά ή εκτενέστερα) είναι σπάνιο φαινόμενο και ίσως τα δίκτυα κινητής δεν τα είχαν λάβει υπ' όψιν τους.

 

Αντίθετα στην Ελλάδα όλοι έχουν πάρει χαμπάρι ότι η ΔΕΗ είναι απαράδεκτη και αναξιόπιστη. Βρέξει, χιονίσει, φυσήξει, δεν φυσήξει, ήλιο με ζέστη κάνει, οι διακοπές ρεύματος σε διάφορες περιοχές διαδέχονται η μία την άλλη. Έτσι τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας έχουν προνοήσει για τις συνεχείς διακοπές ρεύματος και έχουν πάρει τα μέτρα τους.

 

Ευχαριστούμε τον ng78 για την εμπεριστατωμένη ανάλυσή του και πιστέυουμε να ισχύει... :rolleyes:

 

Η αλήθεια είναι πάντως πως όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε όλη την επικράτεια και επίσης πως τελικά ο μόνος ευμετάβλητος (και ενίοτε αναξιόπιστος) παράγωντας παραμένει το ελληνικό δημόσιο με τα κλεφτοφάναρά του.... :wacko:

 

Είναι αδιανόητο ένα μηνα πρίν τους ολυμπιακούς η Αθήνα να αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα ενώ οι αρμόδιοι να δηλώνουν ως συνήθως...αναρμόδιοι!!! :mad:

 

Οι ολυμπιακοί αγώνες θα μείνουν ανεπανάληπτο γεγονός στην Αθήνα, την δάδα του πολιτισμού και εις ανάμνησην αυτού η ΔΕΗ έχει σκοπό να τους πραγματοποιείσει με κεράκια και αναπτήρες....Εύγε αθάνατη Ελλάδα!!!! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το αρθρο εχει παραπλανητικο τιτλο και καπου κατανταει γελοιο.

α) Μιλαει οτι οι ελληνες δεν κανουν χρηση των αλλων δυνατοτητων του κινητου αφου οι υπηρεσιες ειναι ακριβες. Απο αυτο βγαινει το συμπερασμα οτι δε γνωριζουν το κινητο τους?

β) Λεει οτι το SMS ειναι η κυρια και ισως η μοναδικη υπηρεσια που χρησιμοποιουν. Λογικο δεν ειναι? οταν οι αλλες υπηρεσιες ειναι πολυ ακριβες? οταν οι εταιρειες οι ιδιες δεν μπορουν να βρουν ενα killer application για να το ξεπερασουν? οταν εχουμε το ΜΜS/WAP/GPRS/M internet και οι εταιρειες σου προωθουν τα ringtones?

γ) λεει οτι δεν χρησιμοποιηται σαν επαγγελματικο εργαλειο. Αυτο ειναι για γελια. Ποια εταιρεια λειτουργει μεσω m internet? Ποια προσφαιρει υπηρεσιες μεσω αυτου? τωρα κατι παει να γινει με τον ανταγωνισμο imode & WAP.

 

Οταν σε νεες τεχνολογιες, η αντιδραση και ανπτυξη του ηλεκτρονικου εμποριου ειναι τοσο αργη τοτε δε μπορεις να λες οτι ο ελληνας δεν ξερει το κινητο του αφου δε του παρεχεις τα κινητρα για αυτο.

 

Καλυτερα ο τιτλος να ελεγε οτι οι υπηρεσιες στην Ελλαδα ειναι πανακριβες. :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστος.. :)

μονο για να μπεις ιντερνετ απο την Vodafone Live για να κατεβασεις κατι πληρωνεις τον κουκο αηδονι !!

οποτε συμβιβαζεσαι με sms κ μονο !!

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτείτε ότι τα κινητά τηλέφωνα "άργησαν" να έρθουν στην Ελλάδα , μια χαρά τα πάμε :D

 

δεν νομίζω πως η σημερινή νεολαία δεν ξέρει να χειρίζεται ΠΛΗΡΩΣ κάθε λογής κινήτό :whistle: :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papdoux (12 Ιούλ. 2004 , 17:35)

 

Συμφωνω οτι τα παιδια ειναι πιο επιρρεπη απο οτι οι μεγαλοι και οτι χρειαζονται προστασια. Αλλα οταν οι μεγαλοι παθαινουν κατι για τα κινητα τοτε τα παιδια που ειναι καθ' εικονα και καθ' ομοιωση, δεν μπορουν να πραξουν αλλιως.

Eδώ νομίζω είσαι λάθος.

Δεν έχουν πάθος οι μεγάλοι για τα κινητά, αλλά τα παιδιά τους.

Δεν φταίνε οι γονείς που το παιδί τους βγήκε τελικά έτσι. Γι'αυτό πρέπει να τα σκοτώνουν πριν μεγαλώσουν! :p

 

Φταίει η τηλεόραση, το internet, το myphone... :rolleyes:

Ειδικά το τελευταίο... :D

Δημιουργούνται νέες ανάγκες συνεχώς. Οι εταιρίες ενσωματώνουν σιγααααα σιγααααα τις νέες τεχνολογίες, αλλά εμείς σπεύδουμε να τις ενσωματώσουμε στη ζωή μας και από ευκαλία να τις κανουμε ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβιβαζεσαι με sms κ μονο τί να το κάνεις το SX1;Ένα 3310 είναι αρκετό.Ξέρω μιά τύπισα που έχει super κινητό (νομίζω 6600) και με φώναξε μια μέρα για να της δείξω το μενού!Οπώτε ή ψωνάρα είναι ή της το έκανε δώρο ο γκόμενος ή μιλάει πολύ με τις φίλες της από το κινητό και είχε μεγάλη επιδότηση.Και νομίζω οτι στις περισσότερες περιπτώσεις το τελευταίο ίσχύει. :alien:

Why men wear clothes:

http://img78.photobucket.com/albums/v296/_osse_/16a.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανταστώ το ίδιο σκηνικό, κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών!!! :wacko: Πόσο μάλιστα σε καμιά τελετή εναρξης-λήξης.

 

Φτου κακό! :D

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι υπαρχει παραμφερες θεμα εαν οχι ιδιο...Δεν καταφερα να κανω αναζητηση αλλα θα το βρω... :) .Παντως τωρα εχω Νοκια...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...