Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω, πάντως, με το iPhone.

Στην Αμερική, δε το συζητάμε, φυσικά BlackBerry.

Και φυσικά στην ελλάδα, τα SE.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι είναι δύσκολο να γνωρίζουμε τα top δημοφιλέστερα.

απλά λέω να πούμε την άποψη μας απο την καθημερινή μας εμπειρία.

 

εγώ πάντως έβαλα μερικά απο τα τηλέφωνα που πρότεινε ο Dim2 για αξιολόγηση απο τους χρήστες (βαθμολογία σε όλα τα επιμέρους χαρακτηριστικά όπως οθόνη,ήχος,κάμερα,μέγεθος,τιμή κα)

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί τα δημοφιλέστερα να είναι μόνο τα πλουσιότερα σε χαρακτηριστικά και ακριβότερα...

Υπάρχουν και mid-range (κυρίως) και entry level συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί τα δημοφιλέστερα να είναι μόνο τα πλουσιότερα σε χαρακτηριστικά και ακριβότερα...

Υπάρχουν και mid-range (κυρίως) και entry level συσκευές.

 

συμφωνώ φίλε μου.

Υπάρχουν συσκευές που δεν είναι οι κορυφαίες σε χαρακτηριστικά και όμως κυκλοφορούν πολύ...

 

1)i phone

2) nokia n95-n95 8gb

 

το iphone το έβαλα ήδη για αξιολόγηση.

 

ως προς το nokia έχεις δίκιο, είναι αρκετά δημοφιλές, θα το βάλω και αυτό.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας αντικαταστούν την κάρτα sim δωρεάν σε περίπτωση που έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα και είναι εντός εγγύησης.

 

Τι εννοείς εντός εγγύησης; Έχουν εγγύηση οι sim;

Από την εταιρία που είμαι συνδρομητής μου είπαν ότι σε 7-8 χρόνια οι κάρτες απομαγνητίζονται. Εγώ που είμαι 10+ χρόνια πελάτης τους(με την ίδια κάρτα sim) μου είπαν ότι θέλουν 18€ για να μου την αντικαταστήσουν.

Δεν κάνω καλύτερα φορητότητα που είναι και δωρεάν!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν εγγύηση οι sim;

Εχουν 6 μήνες.

 

Δεν κάνω καλύτερα φορητότητα που είναι και δωρεάν!

Πες τους ότι αν δεν σου την αντικαταστήσουν δωρεάν, θα κάνεις φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ανοιγω αυτο το για να εκφρασω τον προβληματισμο μου σχετικα με τα κινητα αφης. Απ οτι βλεπω πλεον ολο και περισσοτερα κινητα ειναι Αφης καποιος που δεν θελει κινητο αφης για τους δικους του λογους να μην εχει και πολλες επιλογες στα high end μοντελα. Εγω προσωπικα εχω προβλημα δτα χερια με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω τις λεπτες κινησεις που απαιτει ενα κινητο αφης. Παντως ποτε μου δεν καταλαβα γιατι πρωμοταρουν οι εταιρειας τοσο πολυ αυτη την τεχνολογια αφου για πολυ κοσμο αυτη η τεχνολογια ειναι αρκετα δισχρηστη. Ακουω αποψεις
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχει αποδειχθεί ότι ο κόσμος προτιμάει τα κινητά με οθόνη αφής ειδικά από τότε που το iPhone είδε για πρώτη φορά τα φώτα της δημοσιότητας. Η Apple έχει κερδίσει πολλά και οι εταιρίες ποντάρουν σε αυτά. Όμως δεν μπορείς να πεις ότι δίνουν σημασία μόνο σε τέτοια κινητά και ότι δεν υπάρχουν καλά κινητά που δεν έχουν οθόνη αφής. Απλά όπως σου είπα ποντάρουν σε αυτά γιατί φαίνεται ότι (προς το παρών τουλάχιστον) δεν έχουν κάποιο πρόβλημα δυσχρηστίας (εκτός σε μερικές περιπτώσεις)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Προωθούν τα κινητά αφής, γιατί πολύ απλά είναι ότι πιο σύγχρονο στον τομέα των κινητών τηλεφώνων, είναι το μέλλον. Τελευταία έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ που ενδέχεται στο άμεσο μέλλον να είναι πλέον παιχνιδάκι η χρήση τους.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψαν και τα παιδιά τα προωθούν γιατί ο κόσμος τα θέλει και ίσως θέλουν να αποσβέσουν το κόστος ανάπτυξης της σχετικής τεχνολογίας. ίσως και άλλοι λόγοι...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα προωθουν τοσο πολυ, αλλα επειδη τα βλεπω συνεχεια και παντου πλεον, μπορω να πω οτι τα συνηθισα. ετσι, απο εκει που ελεγα να παρω κινητο με πληκτρολογιο, τωρα ισως καταληξω να παρω με οθονη αφης... να φανταστεις για ενα διαστημα τα μισουσα υπερβολικα....
Link to comment
Share on other sites

Μερικά κινητά αφής είναι πολύ ωραία και δεν θα είχαν ωραία σχεδίαση αν είχαν κανονικά κουμπιά αντί για κουμπιά αφής.. Το πρώτο μου κινητό με αφή το πήρα πέρυσι το Δεκέμβρη (LG KF600) και από τότε δεν το άφηνα στιγμή μακριά μου.. :O Ο μόνος λόγος που με έκανε να το εγκαταλείψω και να πάρω καινούργιο (και 3G :p) ήταν ότι ήταν υπερβολικά ευαίσθητο για'μενα.. Δηλαδή, φοβόμουν συνεχώς μήπως πέσει κάτω και χαλάσει, ενώ με το Nokia που έχω τώρα (χωρίς αφή) είναι στιβαρό.. Σκέφτομαι στο μέλλον να πάρω ένα full touch (iPhone).. :D Anyway, τα κινητά αφής είναι πολύ ωραία και κάνουν, πιστεύω, τη ζωή μας πιο εύκολη με ένα άγγιγμα.. :)
Link to comment
Share on other sites

Με καμία οθόνη αφής δεν ανταλλάζω το πληκτρολόγιο του Blackberry Bold 9000...

Εμένα οι αφής δε με ενθουσιάζουν και προτιμώ το πληκτρολόγιο!!! Είναι πιο γρήγορο...

Link to comment
Share on other sites

με την οθονη αφης δεν εχεις την αισθηση του τι πατας και γι αυτο σου δινει την αισθηση της ανασφαλιας στον χειρισμο! απο εκει και περα ενας τυφλος δεν μπορει με τιποτα να χειριστει με τιποτα αυτα τα τηλεφωνα! απο την αλλη σε αυτα μπόρεις να εκμεταλευτεις στο επακρο το χωρο του τηλεφωνου ως προς την οθονη και ακολουθος στις εφαρμογες του! οτι και να λεμε ειναι το μελλον!
Link to comment
Share on other sites

ενα πληκτρολογιο ειναι χαμενος χωρος απο την οθονη. Γιατι να μην εχω το full case του κινητου για να προβαλλω οτι θελω με ανεση και χρηστικοτητα?

 

Προσωπικα full face screen στα κινητα περιμενα απο το 2000-2001... τοτε που ειχε δειξει καποια προτυπα η Ericsson και ηταν απλα φανταστικα σαν ιδεα. Επιτελους αν και αργησε.... υλοποιηθηκε!

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Για να πιανεις γρηγορες ταχυτητες στο ιντερνετ χρειαζεται η σιμ που εχεις να ειναι 3G ή USIM?

 

Επειδη ο πατερας μου θα αλλαξει το προγραμμα συμβολαιου του σε ενα με καποια δωρεαν ΜΒ και ξερω πως εχει την παλια την καρτουλα, την απλη δηλαδη.

 

Υπαρχουν περιορισμοι με τις παλιες σιμ στο θεμα του ιντερνετ?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε λιγο ρε παιδια, ποιος γνωριζει?

 

Τι παρπανω εχει μια 3G Sim απο τις απλες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Oταν αλλαξα φορητοτητα και μου δωσαν αλλη sim me υποστηριξη 3G,μου ειπαν η μονη διαφορα ειναι για να κανεις βιντεοκλησεις,πραγμα που δεν εχω κανει ακομα.Αληθεια ψεματα τωρα τι να πω!
Link to comment
Share on other sites

Oταν αλλαξα φορητοτητα και μου δωσαν αλλη sim me υποστηριξη 3G,μου ειπαν η μονη διαφορα ειναι για να κανεις βιντεοκλησεις,πραγμα που δεν εχω κανει ακομα.Αληθεια ψεματα τωρα τι να πω!

Έχω κάνει βίντεο κλήση και με απλή Sim αλλά και με USim. Και στις δύο περιπτώσει η βίντεο κλήση έγινε με επιτυχία.. Η μόνη διαφορά που έχω δει μεταξύ Sim και USim (στη Cosmote) είναι ότι στην απλή Sim εμφανίζει "Cosmote", ενώ στη USim εμφανίζει "GR Cosmote"..

 

Μάλλον, οι κάρτες USim έχουν μεγαλύτερο αριθμό επαφών..

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάσαμε και τα lg cookie κ samsung star που απ οσο γνωρίζω κάνουν τρελές πωλήσεις σε ευρωπαικό τουλάχιστον επίπεδο..Απο κει και πέρα iphone , omnia , xperia , n96 και diamond σίγουρα συγκαταλέγονται στην πρώτη δεκάδα..
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις προτάσεις.

 

εβαλα ήδη αρκετά απο αυτά για αξιολόγηση στο http://www.24gr.gr

ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε υποψήφιους αγοραστές.

 

περιμένω την αξιολόγηση-βαθμολογία ή και σχόλια απο τα μέλη του myphone επειδή είναι και οι πλέον σχετικοί με τα κινητά.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έλεγες ποια πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα κινητά, θα μπορούσα να σε βοηθήσω. Αλλά αυτό τώρα είναι λίγο δύσκολο.

Από αυτά που βλέπω γύρω μου θα έλεγα

1) iPhone (3G, 3GS δεν ξέρω πάντως γενικά υπάρχει παντού)

2) Nokia 5800 XpressMusic (δεν είδα να το αναφέρετε, αν και είναι πολύ δημοφιλές)

3) SE W595 (και άλλα πολλά SE αυτού του στυλ)

4) SE XPERIA X1 (το πρώτο)

5) Samsung Omnia i900 (το πρώτο)

και κανένα HTC Diamond.

 

Εννοείτε ότι αν μου έλεγες να σου πω ποια είναι τα τοπ10 κινητά που κυκλοφορούν (όσο αναφορά τις δυνατότητες), θα άλλαζε πάρα πολύ η λίστα, αφού ο περισσότερος κόσμος, προτιμά αυτό που διαφημίζετε παρά αυτό που είναι πραγματικά καλύτερο ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...