Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκμεταλλευόμενος την επιδότηση των 300 ευρώ πήρα το c905 με VLive δυστυχώς και αμέσως πέταξα το live και έβαλα το κανονικό λειτουργικό του

 

και εγώ μια απο τα ίδια ;-)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παλαιότερα ο Γερμανός αγόραζε μεταχειρισμένες συσκευές, τις έστελνε στο εργοστάσιό του στην Ρουμανία όπου αναπαλαιώνονταν και τις μεταπούλαγε σε τριτοκοσμικές χώρες, όπως Ουζμπεκιστάν κτλ Δεν ξέρω αν το κάνει ακόμα.

 

Αλλιώς, χωρίς χρήματα μπορείς να την ανακυκλώσεις εκτός του Γερμανού και σε καταστήματα Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

είχα παλιά, δεν ξαναπέρνω... χάλια το πειραγμένο λογισμικό

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Οσες vodafone συσκευες εχω παρει το πρωτο πραγμα που εκανα ειναι να ξηλωνω το vodafone menu.
Γιάννης::google:
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι τα mobapps (Mobile Applications) ….?

Τα mobapps είναι local host στα κινητά τηλέφωνα & όταν εγκατασταθούν δεν χρειάζονται internet για να λειτουργήσουν.

 

Η περιήγηση σε μια εφαρμογή είναι δωρεάν (ούτε δικαιώματα, ούτε χρήση internet στο κινητό). Σε ορισμένες εφαρμογές χρειάζεται επικοινωνία για να λάβει ή να στείλει δεδομένα, ορισμένες από αυτές τις περιπτώσεις είναι με χρέωση και μερικές δωρεάν.

 

Πχ:

1. Έχοντας στο κινητό μια εφαρμογή = το κατάλογο μιας pizza delivery. Κατά την επιλογή – περιήγηση για να βρω και να επιλέξω μέσα στο menu αυτά που θέλω να παραγγείλω (σαλάτα, pizza, αναψυκτικά κτλ), είναι δωρεάν. Για να στείλω τη παραγγελία μου θα χρεωθώ ένα sms, πάντως πιο φθηνό από το να μιλούσα τόση ώρα για να δώσω την παραγγελία μου.

 

2. Έχοντας στο κινητό μια εφαρμογή = τις προσεχώς κινηματογραφικές ταινίες, που μπορώ να κατεβάζω τα trailers αυτών των ταινιών.

Κατά το ¨κατέβασμα¨ του trailer

α) θα ήταν δωρεάν αν είμαι μέσα στο κινηματογράφο, ενώ αν

β) ήμουν εκτός εμβέλειας θα υπήρχε ερώτηση σύνδεσης στο internet και αν επιθυμούσα τότε θα υπήρχε χρέωση internet.

 

 

Με λίγα λόγια η εφαρμογή δεν απαιτεί χρεώσεις. Οι χρεώσεις υπάρχουν ανάλογα με ποιο κλασσικό τρόπο επικοινωνεί το κινητό γενικότερα.

 

 

http://www.mobapp.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα μου στειλουν ενα κινητο απο εξωτερικο μπορειτε να μου πειτε ποιες συχνοτητες πρεπει να υποστηριζει για να δουλευει Ελλαδα ? και αν χρειαστει να βαλω Ελληνικα ποσο μπορει να στοιχιζει? Ευχαριστω
theodoros
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι quad band και εχει GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 δουλευει και εδω.

μπορει να εχει και ελληνικα. εξαρταται απο που θα το φερεις

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι quad band και εχει GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 δουλευει και εδω.

μπορει να εχει και ελληνικα. εξαρταται απο που θα το φερεις

 

 

Το κινητο που μου ειπαν ειναι 900 και 1800!!! Δουλευει??

theodoros
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα παίζει

Η ευρώπη έχει κοινό στανταρ και παίζουν τα κινητά ανάμεσα σε όλες τις χώρες της (τουλάχιστον έτσι είναι τα τελευταία 10 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Quickmark QR Code Software for your Smartphone - your phone as QR Code scanner

 

You know how nearly everything in Japan is tagged with QR Codes these days? OK, so you probably don't, and chances are you know QR Codes as 3D barcodes (see http://en.wikipedia.org/wiki/QR_Code for more info).

 

Download

 

Μου φαίνεται ο johner ήταν ο πρώτος στο forum που το είχε αναφέρει. Βάζω εδώ το θέμα γιατί αφορά symbian & windows mobile. Have fun (και μην γεμίσετε το forum με QR codes :lol:)

 

Οι QR codes είναι κάτι σαν barcodes στα οποία μπορείς να κρυπτογραφήσεις πληροφορίες όπως διευθύνσεις ιστοσελίδων, κείμενο, αριθμό τηλεφώνου, κείμενο με αριθμό τηλεφώνου έτοιμο για αποστολή σαν sms. Δείτε το πολύ καλό story που εξηγεί τις δυνατότητες http://reader.kaywa.com/tmpl/default/web/popup.php

 

Υπάρχουν διάφορα εμπορικά προγράμματα που δημιουργούν τέτοια barcodes και ίσως έχουν περισσότερες επιλογές για κρυπτογράφηση. Υπάρχουν και δωρεάν generators ενσωματωμένοι σε ιστοσελίδες όπως http://www.bath.ac.uk/barcodes/

 

Για να διαβάσει κάποιος τέτοια barcodes θεωρητικά το μόνο που χρειάζεται είναι ένα κινητό με κάμερα και το κατάλληλο software.

 

Υπάρχουν εκδόσεις που έχει βγάλει η Nokia για τα τηλέφωνα της καθώς και άλλοι developers για

symbian (java): http://reader.kaywa.com/ (δεν έχω συσκευή να δοκιμάσω αν λειτουργεί)

Windows mobile: QuickMark είναι free αλλά θέλει registration, λειτουργεί μια χαρά και υπάρχει έκδοση για VGA οθόνες. Direct link αλλά δεν ξέρω για τι οθόνη είναι.

 

Με μια αναζήτηση στο νετ θα βρείτε και άλλους reader ειδικά για symbian oι οποίοι υποτίθεται ότι έχουν τεσταριστεί σε συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

Για windows mobile είναι ο QuickMark που παρέθεσα και ο i-nigma ο οποίος δεν με εντυπωσίασε και είναι για QVGA.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την πωληση κινητου σε μαγαζι αγοραπωλησιας κινητων στην οποια θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου απαντησει. Προσφατα πουλησα μια συσκευη σε γνωστο μαγαζι στο κεντρο που αγοραζει κινητα κ μου εδωσαν να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι ειχα αποκτησει το κινητο χωρις απαλλαγη φπα,leasing κλπ. Γνωριζει κανεις σε τι χρησιμευει στο μαγαζι αυτη η δηλωση?? Επρεπε να μου δωσουν κ εμενα καποιο χαρτι που να αποδεικνυει τη συναλλαγη ή αυτη ειναι η συνηθισμενη διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί στο forum των Τεχνολογικών Προβληματισμών το να ανοίγουν αρκετά - κυρίως νέα - μέλη θέματα τεχνικής φύσης και επίλυσης προβλημάτων που αφορούν κινητά, PC, gadgets κτλ.

 

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι οι Τεχνολογικοί Προβληματισμοί δεν είναι το κατάλληλο forum για τέτοιες συζητήσεις. Η θεματολογία τους αφορά την ανταλλαγή απόψεων γενικού περιεχομένου σε ότι έχει να κάνει με τις τηλεπικοινωνίες και την τεχνολογία γενικότερα.

 

Πριν βιαστείτε να ανοίξετε νέο θέμα που να αφορά το κινητό, το PC ή το gadget σας λοιπόν, ψάξτε λίγο το υπόλοιπο forum. Υπάρχουν Περιοχές για κάθε ανάγκη και ερώτημα, στις οποίες είναι 99% σίγουρο ότι θα βρείτε τις απαντήσεις που θέλετε.

 

Στα πλαίσια αυτά, κάθε θέμα που δεν συμβαδίζει με την φιλοσοφία των Τεχνολογικών Προβληματισμών θα κλειδώνεται, όπως ήδη συμβαίνει. Για απορίες, μπορείτε να στείλετε PM στους αρμόδιους Moderators (Itchrist86, TN97, Johny-B).

 

Ευχαριστούμε,

 

Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια γεια χαρα σε ολους θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις....

 

Επειδη εχω πληρη αγνοια με το ποια λογισμικά κινητων ειναι ανοιχτα και ποια οχι θα μπορουσε καποιος παρακαλω πολυ να μου εξηγησει?

Ποια απο αυτά ειναι ανοιχτά και ποια κλειδωμένα?

Γινεται με καποιο τροπο να ξεκλειδωθουν?

Τα κλειδωμενα λογισμικα δέχονται διαφορες εφαρμογές?

Επειδη σκεφτομαι την αγορα κινητου τηλεφωνου θα ηθελα να ξερω τι γινεται με τα καινουργια lg, samsung omnia, htc, iphone.....

 

ζητω συγγνωμη αν κουρασα αλλα επειδη οπως ειπα εχω πληρη "μεσανυχτα" θα εκτιμουσα οποιαδηποτε πληροφορια

ελπιζω να μην με παρετε με τις ντοματες:O:O:chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...