Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

wifi call σε S8

αναμονή κ για volte

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα αφου άφησα τα στοιχεία μου

5e0c3fe53135459b3744165f36b2c9b9.jpg

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τους έχω αφήσει τα στοιχεία μου για το Honor 8x και μου είπαν ότι πιθανόν να ενεργοποιηθεί στην γραμμή μου μέχρι τέλος του μήνα. Αναμένω...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλες αυτές οι δυσλειτουργίες;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλες αυτές οι δυσλειτουργίες;

 

Διότι πρόκειται για ανεπίσημη υπηρεσία, δηλαδή δοκιμαστική, γι'αυτό και τεχνικά δεν είναι στο 100%.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν τηλέφωνο, αλλά δεν βλέπω πουθενά κάνα μήνυμα ενεργοποίησης...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν τηλέφωνο, αλλά δεν βλέπω πουθενά κάνα μήνυμα ενεργοποίησης...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παρομοίως, μετά από 2 μέρες και δεν ήρθε ποτέ. Χάθηκε και το σήμα volte που είχα στην αρχή. Βασικά έπρεπε να πουν να περιμένουμε ένα δίμηνο ακόμα παρά να το ενεργοποιούν βιαστικά και να απενεργοποιείται στο ξαφνικό

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως, μετά από 2 μέρες και δεν ήρθε ποτέ. Χάθηκε και το σήμα volte που είχα στην αρχή. Βασικά έπρεπε να πουν να περιμένουμε ένα δίμηνο ακόμα παρά να το ενεργοποιούν βιαστικά και να απενεργοποιείται στο ξαφνικό
2 μέρες έχουν περάσει και τίποτα... Ούτε μήνυμα ενεργοποίησης, και δεν ξέρω τι γίνεται γιατί έχω και xiaomi, και ποιο πολύ θέλω το VoLTE...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που το έλεγα τελικά ήρθε...91822d2844414e6f31554c4b5db82042.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

bzxahHF.png

σε poco με την τελευταια dev μου εμφανισε διακοπτη για το VoWifi επισης και επιλογη για πρτιμηση για κλησεις wifi αλλα ακομα δεν λειτουργει σε poco

 

με qualcomm pdc ενεργοποίησε το προφίλ volte vodafone uk στην sim slot που ειναι η vodafone .

το wificalling λειτουργεί μια χαρα σε poco

επίσης πριν απο αυτο στο dialer πέρνα τον κωδικό *#*#vowifi#*#*

Edited by kopap81
Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που το έλεγα τελικά ήρθε...91822d2844414e6f31554c4b5db82042.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εμένα ήρθε τελικά αλλά δεν δουλεύει ούτε το volte ούτε το vowifi. Έχω ενεργοποιήσει το μενού στο κινητό και πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ήρθε τελικά αλλά δεν δουλεύει ούτε το volte ούτε το vowifi. Έχω ενεργοποιήσει το μενού στο κινητό και πάλι τίποτα.
Κι εδώ μια από τα ίδια.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ μια από τα ίδια.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά το παρατάω και εάν φιλοτιμηθουν και το φτιάξουν έχει καλώς. Αλλά με τα πισωγυρίσματα τους φαίνονται αναξιόπιστοι. Πρώτα φτιάχνεις κάτι, μετά το δοκιμάζεις και στο τέλος το δίνεις στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει δώσει.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μόνο το VoLTE με ενδιαφέρει μιας και Xiaomi, οπότε περιμενω μόνο για αυτό... Τώρα μου ενεργοποίησαν VoWifi , ευπρόσδεκτο αλλά δεν είναι VoLTE... Άμα φτιάξουν το VoLTE θα ενεργοποιηθεί αυτόματα μιας και έχω ήδη το VoWifi;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το παρατάω και εάν φιλοτιμηθουν και το φτιάξουν έχει καλώς. Αλλά με τα πισωγυρίσματα τους φαίνονται αναξιόπιστοι. Πρώτα φτιάχνεις κάτι, μετά το δοκιμάζεις και στο τέλος το δίνεις στην αγορά.

 

Τι εννοείς να φτιάξουν; Έχεις παρακολουθήσει της ανακοινώσεις της Vodafone Ελλάδος; Από όσο βλέπω, μάλλον όχι.

 

Η υπηρεσία VoLTE είναι σε δοκιμαστικό στάδιο και αφορά περιορισμένο αριθμό χρηστών. Με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Άρα αν δεν λειτουργεί σωστά, η ευθύνη είναι δική σου, που επέλεξες να συμμετέχεις στη δοκιμαστική φάση της υπηρεσίας.

 

Όλα τα άλλα είναι ανούσια, ανώφελα και δεν έχουν κανένα χώρο στο συγκεκριμένο νήμα.

 

Θα παρακαλούσα τους συμμετέχοντες να ενημερώνονται για τα τελευταία νέα της υπηρεσίας, πριν μηδενίσουν την όποια προσπάθεια/δοκιμή.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να φτιάξουν; Έχεις παρακολουθήσει της ανακοινώσεις της Vodafone Ελλάδος; Από όσο βλέπω, μάλλον όχι.

 

Η υπηρεσία VoLTE είναι σε δοκιμαστικό στάδιο και αφορά περιορισμένο αριθμό χρηστών. Με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Άρα αν δεν λειτουργεί σωστά, η ευθύνη είναι δική σου, που επέλεξες να συμμετέχεις στη δοκιμαστική φάση της υπηρεσίας.

 

Όλα τα άλλα είναι ανούσια, ανώφελα και δεν έχουν κανένα χώρο στο συγκεκριμένο νήμα.

 

Θα παρακαλούσα τους συμμετέχοντες να ενημερώνονται για τα τελευταία νέα της υπηρεσίας, πριν μηδενίσουν την όποια προσπάθεια/δοκιμή.

Το volte δεν είναι καν σε δοκιμαστική φάση. Απλά δεν προσφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Το volte δεν είναι καν σε δοκιμαστική φάση. Απλά δεν προσφέρεται.

 

Έχει προσφερθεί σε συγκεκριμένη μερίδα συνδρομητών, με διακοπές της υπηρεσίας και περιστασιακά. Beta δεν είναι. Κάτι σαν μικρό testing το χαρακτηρίζεις όμως.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να φτιάξουν; Έχεις παρακολουθήσει της ανακοινώσεις της Vodafone Ελλάδος; Από όσο βλέπω, μάλλον όχι.

 

Η υπηρεσία VoLTE είναι σε δοκιμαστικό στάδιο και αφορά περιορισμένο αριθμό χρηστών. Με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Άρα αν δεν λειτουργεί σωστά, η ευθύνη είναι δική σου, που επέλεξες να συμμετέχεις στη δοκιμαστική φάση της υπηρεσίας.

 

Όλα τα άλλα είναι ανούσια, ανώφελα και δεν έχουν κανένα χώρο στο συγκεκριμένο νήμα.

 

Θα παρακαλούσα τους συμμετέχοντες να ενημερώνονται για τα τελευταία νέα της υπηρεσίας, πριν μηδενίσουν την όποια προσπάθεια/δοκιμή.

 

Θα χαρακτήριζα το σχόλιο σου εν μέρει άκυρο γιατί πολύ απλά 3 εκπρόσωποι της vodafone που με κάλεσαν μου είπαν με βεβαιότητα ότι προσφέρουν υπηρεσία wifi calling και volte. Είπαν ότι δουλεύει και δεν έχει προβλήματα, αυτά για το περί ενημέρωσης που λες και για μηδενισμό προσπάθειας κλπ. Εάν είναι αυτοί άσχετοι και δεν ξέρουν τι προσφέρουν και τι όχι είναι φυσικό να τους κράζουμε. Στοιχειώδης λογική: δημιουργείς προιόν-> το δοκιμάζεις-> όταν είναι έτοιμο το προσφέρεις στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Θα χαρακτήριζα το σχόλιο σου εν μέρει άκυρο γιατί πολύ απλά 3 εκπρόσωποι της vodafone που με κάλεσαν μου είπαν με βεβαιότητα ότι προσφέρουν υπηρεσία wifi calling και volte. Είπαν ότι δουλεύει και δεν έχει προβλήματα, αυτά για το περί ενημέρωσης που λες και για μηδενισμό προσπάθειαςαν κλπ. Εάν είναι αυτοί άσχετοι και δεν ξέρουν τι προσφέρουν και τι όχι είναι φυσικό να τους κράζουμε. Στοιχειώδης λογική: δημιουργείς προιόν-> το δοκιμάζεις-> όταν είναι έτοιμο το προσφέρεις στην αγορά.

 

Αρχικά να αναφέρω ότι το σχόλιό μου, αφορούσε την υπηρεσία VoLTE και όχι την υπηρεσία WiFi Calling. Η υπηρεσία VoLTE πράγματι είναι σε στάδιο δημιουργίας και δοκιμής, οπότε δεν κατανοώ από που πηγάζουν οι απαιτήσεις σου. Να δεχτώ ότι οι υπάλληλοι ήταν ανενημέρωτοι, ωστόσο καμία υπηρεσία εν ονόματι VoLTE δεν είναι επίσημη, κατά συνέπεια οφείλεις να δεχθείς τις όποιες ατέλειες έχει προς το παρών, μιας και δεν είναι η τελική της έκδοση.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να αναφέρω ότι το σχόλιό μου, αφορούσε την υπηρεσία VoLTE και όχι την υπηρεσία WiFi Calling. Η υπηρεσία VoLTE πράγματι είναι σε στάδιο δημιουργίας και δοκιμής, οπότε δεν κατανοώ από που πηγάζουν οι απαιτήσεις σου. Να δεχτώ ότι οι υπάλληλοι ήταν ανενημέρωτοι, ωστόσο καμία υπηρεσία εν ονόματι VoLTE δεν είναι επίσημη, κατά συνέπεια οφείλεις να δεχθείς τις όποιες ατέλειες έχει προς το παρών, μιας και δεν είναι η τελική της έκδοση.

 

Απλά για να το λήξουμε, εμένα προσωπικά μου είπαν και οι 3 ότι είναι πλήρως λειτουργικό το volte. Για αυτό μανούριασα, δεν είπαν ούτε για beta ούτε για αστάθειες.

Link to comment
Share on other sites

σε miui θέλει *#*#vowifi#*#* στο dialer

και πάλι μπορεί να μήν λειτουργήσει σωστά λόγο firmware

τελευταία dev miui δεν έχει ακόμα τις ρυθμίσεις για vodafone GR

Link to comment
Share on other sites

Χθες διάβασα όλο το νήμα που έπεσε στην αντίληψή μου.

Έχω το Ελληνικό S9 αλλά αποφάσισα να ξεκινήσω με το "πιο σίγουρο"

iPhone 5s (από πλευράς λογισμικού). Όντως όταν έβαλα τη sim έβγαλε

το carrier update settings που το έβαλα και έκανε μια επανεκκίνηση απ' ότι

φάνηκε η σύνδεση. Μετά εμφάνισε τις extra επιλογές για το wifi calling που

όμως δεν ενεργοποιούταν καθώς έλεγε να επικοινωνήσω με το πάροχο μου.

Μετά από αυτό μου έστειλαν με sms να κατεβάσω ένα ακόμα apn το οποίο

και εγκαταστάθηκε. Έκανα reboot αλλά ο "διακόπτης" επιμένει στο off λέγοντας

πάλι για επικοινωνία με πάροχο. Περιμένω ακόμα τηλ/νο από την ομάδα ιντερνέτ τους

καθώς υποψιάζομαι πως πρέπει να γίνουν και άλλα στο λογαριασμό μου.

Με την ενεργοποίηση εν τέλει της διαδικασίας θα μπορέσω να πάω απροβλημάτιστα

στο S9 πάλι ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung A7 (2018) χρειάζεται να τους καλέσω;Δεν μου το εχει καν σαν επιλογές και έχω την τελευταία αναβάθμιση του Απριλίου.
Link to comment
Share on other sites

bzxahHF.png

 

 

 

με qualcomm pdc ενεργοποίησε το προφίλ volte vodafone uk στην sim slot που ειναι η vodafone .

 

το wificalling λειτουργεί μια χαρα σε poco

 

επίσης πριν απο αυτο στο dialer πέρνα τον κωδικό *#*#vowifi#*#*

Το Qualcomm pdc που το βρίσκω

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...